• شنبه تا چهارشنبه 8:30-17 پنجشنبه 8:30-14
  • info@imennet.net
مشاوره رایگان 02188970170

خدمات امنیت شبکه یکی از مباحث اساسی شبکه های امروزی است که هر یک با ساختار پیچیده ای طراحی می شوند و دائما در معرض خطر مهاجمان قرار دارند. از این رو آشنایی با برخی از راهکارها برای افزایش امنیت شبکه یک مسئله اساسی برای استفاده موثر از این سیستم ها محسوب می شود. آسیب پذیری های یک شبکه در بخش های مختلفی از آن به وجود می آیند. از جمله آن ها می توان به بخش داده ها، اطلاعات اولیه، برنامه ها، کاربران و مکان ها اشاره کرد که تحت تاثیر ایمنی یا عدم امنیت شبکه قرار دارند.

اصطلاح امنیت شبکه به مجموعه ای از راهکارها و فناوری های پیشرفته اطلاق می شود که از کل شبکه محافظت می کنند. با استفاده از این روش ها یکپارچگی و محرمانه بودن شبکه نیز حفظ خواهد شد. استفاده از این راهکارها در نهایت به حفظ زیرساخت ها و زیربناهای یک سیستم منتهی می شود. به این ترتیب هیچ کس قادر به سو استفاده از این سیستم ها نخواهد بود.

تعریف خدمات امنیت شبکه

خدمات امنیت شبکه به مجموعه اقدامات حفاظتی گفته می شود که در انواع لایه های مختلف شبکه برای جلوگیری از حملات داخلی و خارجی و تضمین امنیت شبکه نرم افزار و انواع سخت افزار شبکه انجام می شود. شرکت ایمن نت ضمن ارائه خدمات پشتیبانی شبکه، همواره در تضمین ایمنی و امنیت مشتریان خود موفق بوده است. تا از دسترسی خرابکاران و سارقان سایبری به اطلاعات شخصی و حیاتی سازمان جلوگیری کند. برای خدمات پشتیبانی ایمن نت با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

عوامل به خطر افتادن خدمات امنیت شبکه

امنیت شبکه های کامپیوتری به عوامل مختلفی بستگی دارد. موارد مخرب بسیاری به شبکه شما آسیب می رسانند؛ حتی یک قطعی برق ساده نیز شبکه شما را به خطر می اندازد. در این بخش با برخی از مهمترین عواملی که ایمنی شبکه شما را به خطر می اندازند، آشنا می شوید:

  1. ویروس ها

خدمات امنیت شبکه تا حد بسیار زیادی از ویروس های موجود در این سیستم ها تاثیر می پذیرد. در این زمینه داده های شبکه ای شما به خطر می افتند. ویروس ها با دانلود یک فایل به سیستم شبکه شما راه می یابند و قابلیت انتقال در میان سیستم های مختلف را نیز دارند. از این رو در صورت عدم استفاده از آنتی ویروس ، خسارات بسیاری برای شبکه شما به ارمغان می آورند.

  1. کرم ها

کرم ها در سیستم شبکه، پهنای باند شما را تحت تاثیر قرار داده و از کارایی رایانه شما می کاهند. به این ترتیب پردازش داده ها و کارایی رایانه کاهش یافته و سرعت شبکه نیز بسیار کمتر خواهد شد. هر کرم به عنوان یک بد افزار مستقل شناخته می شود. این کرم ها به صورت مستقل عمل کرده و سیستم شبکه را به خطر می اندازند.

انواع امنیت شبکه
  1. تروجان

امنیت شبکه تحت تاثیر برنامه هایی مانند تروجان نیز قرار دارد. تروجان ها برنامه هایی مخرب هستند که در ظاهر کاربردی به نظر می آیند. این برنامه ها نیز بر سرعت عمل شبکه شما تاثیر می گذارند. این برنامه ها نیز نوعی ویروس تلقی می شوند و به خودی خود می توانند، سایر ویروس های غیر فعال را نیز فعال کنند. به علاوه داده های شما نیز در معرض خطر تروجان ها قرار دارند. تروجان ها قادر به حذف داده های با ارزش شبکه شما خواهند بود.

  1. نرم افزارهای جاسوسی

آنچه بیشتر از همه امنیت شبکه را به خطر می اندازد، نرم افزارهایی جاسوسی هستند. این نرم افزارها اطلاعات نگهداری و پشتیبانی شبکه شما را جمع آوری کرده و اطلاعات جمع آوری شده را به اشخاص مورد نظر انتقال می دهند. علاوه بر این که عوامل به خطر افتادن امنیت شبکه بسیار فراوان هستند، روش های از بین بردن این خطرات نیز بسیار هستند. برخی از آن ها را در ادامه بررسی می کنیم.

انواع خدمات امنیت شبکه

برای محافظت از ایمنی شبکه، استفاده از برخی از پارامترها توصیه می شوند که در زیر مشاهده می کنید:

فایروال و دیواره های آتشین

امنیت شبکه شما با استفاده از یک دستگاه امنیتی کارآمد به خوبی تامین خواهد شد. این دستگاه ها، ترافیک ورودی و خروجی سیستم شبکه شما را تحت نظر دارند و به همین خاطر ایمنی شبکه را تضمین می کنند. در هر یک از آن ها مجموعه ای از قوانین امنیتی حاکم هستند که در برخی موارد ترافیک شبکه را مسدود سازی می کنند.

سیستم های جلوگیری از نفوذ امنیت شبکه

برخی از سیستم ها، ترافیک شبکه شما را به صورت کامل اسکن می کنند و با این روش ساده از حملات مخرب برای سیستم های شبکه ای جلوگیری به عمل می آورند. برخی از این دستگاه ها را به نام سیستم IP نیز می شناسند. با استفاده از آن ها پیشرفت فایل های مشکوک و بد افزارها نیز خنثی خواهد شد. همچنین از حملات مجدد به سیستم شبکه شما نیز جلوگیری خواهد شد.

استفاده از وی پی ان در خدمات امنیتی شبکه

شبکه های خصوصی مجازی و یا وی پی ان نیز برای تامین امنیت شبکه مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها برای اتصال به سیستم شبکه شما از راه دور مورد استفاده قرار می گیرند. این سیستم ها برای دور کاری با استفاده از وی پی ان نیز کارایی دارند. با استفاده از آن ها اطلاعات بین دو نقطه به صورت رمز گذاری شده منتقل می شوند و دسترسی به آن ها غیر ممکن خواهد شد. هر کاربر برای ورود به هر یک از این نقاط باید ابتدا هویت خود را ثابت کند.

خدمات امنیت شبکه

آنتی ویروس ها عاملی مهم در خدمات امنیت شبکه

نرم افزارهای آنتی ویروس مانند لایسنس کسپرسکی نیز در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرند. نرم افزارهای ضد ویروسی از شبکه های بزرگ سازمانی در برابر طیف وسیعی از ویروس ها محافظت می کنند. این آنتی ویروس ها از بدافزارهای مخرب نیز جلوگیری کرده و پیشرفت آن ها را خنثی می کنند. باج ها، تروجان ها و... نیز با استفاده از این راهکارها به خوبی محافظت می شوند. این سیستم ها به طور مداوم ویروس ها را شناسایی و اسکن می کنند.

انواع پروتکل های شبکه

خدمات امنیت شبکه با استفاده از برخی پروتکل های موجود نیز حفظ خواهد شد. این پروتکل ها امنیت و یکپارچگی کل شبکه را تضمین خواهند کرد. با استفاده از آن ها داده های موجود نیز در ایمنی کامل خواهند بود. این پروتکل ها هر یک فرایند و روش های خاصی برای ایمنی شبکه شما ارائه می دهند. این پروتکل ها در وهله اول از دسترسی های غیر مجاز جلوگیری می کنند. سپس رمز گذاری داده ها را تحت نظر می گیرند.

در این زمینه از برخی الگوریتم های خاص استفاده می شود. همچنین انواع کلیدهای منطقی و فرمول های ریاضی نیز در این خصوص مورد استفاده قرار می گیرند. در این زمینه انواع پروتکل های https ، ssl ، SFTP و... نیز به کار می روند.

جلوگیری از حذف اطلاعات

برخی از سازمان ها به دلیل سکوریتی بالای اطلاعات، برای حفاظت از آن ها در تلاش هستند. سازمان ها در تلاش هستند که از خروج این اطلاعات توسط کارکنان نیز جلوگیری کنند. در این زمینه فناوری DLP مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم حتی از چاپ اطلاعات نیز جلوگیری می کند. این برنامه علاوه بر شبکه های امنیتی برای شبکه های اجتماعی نیز کارایی دارند.

اهمیت خدمات امنیت شبکه

  1. شبکه، زیرساخت و ترافیک شبکه از حملات سایبری خارجی محافظت می شود.
  2. کلیه اموال و فناوری اطلاعات موجود از طریق شبکه از دسترسی غیرمجاز محفوظ خواهد بود.
  3. هنگام استفاده از خدمات امنیت شبکه به یاد دارید که فقط کاربران مجاز به دارایی ها و منابع شبکه دسترسی خواهند داشت.
  4. از حذف ناگهانی اطلاعات جلوگیری می شود.
  5. مدیریت شبکه به صورت متمرکز انجام می شود.

اجزای کلیدی برای تضمین امنیت شبکه چیست؟

فایروال، IPS، کنترل دسترسی به شبکه (NAC)، اطلاعات امنیتی و مدیریت رویداد (SIEM) چهار جزء اساسی امنیت شبکه هستند. پیشگیری از حذف داده ها (DLP) گزینه بسیار مهم دیگری است که باید به دقت مورد توجه قرار گیرد. از آنجایی که همه داده ها و برنامه های یک سازمان به شبکه متصل هستند، خدمات امنیت شبکه برای محافظت از شبکه بسیار مهم است. زیرا هک کردن شبکه شرکتی می تواند اعتبار سازمان شما را از بین ببرد و شما را از کار بیاندازد. یک سیستم امنیتی شبکه قوی به شرکت ها کمک می کند تا خطر سرقت داده ها و فساد را کاهش دهند.

جمع بندی

علاوه بر کاربردهای فراوانی که هر یک از انواع شبکه های سازمانی و اطلاعاتی به همراه می آورند، خساراتی که هر یک از آن ها در صورت عدم مراقبت اصولی به وجود می آورند نیز بسیار بالا است. در صورتی که به خدمات امنیت شبکه اهمیت ندهید، بی شک باید پذیرای خسارات ایجاد شده در این زمینه باشید.

امنیت شبکه شامل روش هایی است که از آسیب های کلی و جزیی به سیستم شما جلوگیری می کند. به علاوه این راهکارها برای جلوگیری از کار افتادن شبکه های شما نیز کارایی دارند. امنیت شبکه قابل تست است و شما می توانید، با این روش ها از وضعیت ایمنی آن اطمینان حاصل کنید. در این گزارش برخی از این راهکارهای مهم را شرح دادیم. شما می توانید، با استفاده از این موارد، به بهترین نحو از شبکه های اطلاعاتی خود مراقبت کنید.

نظرات کاربران

گروههای مقالات
اطلاعات تماس

تهران خیابان فاطمی مقابل هتل لاله پلاک 267 طبقه دوم

02188970170 09194802720 info@imennet.net