• شنبه تا چهارشنبه 8:30-17 پنجشنبه 8:30-14
  • info@imennet.net
مشاوره رایگان 02188970170

امروزه در بیشتر شرکت‌ها و خانه‌ها روترهای دوبانده، سه بانده یا بیشتر پیدا می‌شود و روی جعبه تمامی آن‌ها اصطلاحات 2.4 و 5 گیگاهرتز حک شده است. اصطلاحات فوق چه معنایی می‌دهند و در زمان برقراری ارتباط بی‌سیم کدامیک از باندها را استفاده کرد؟

تفاوت 2.4 گیگاهرتز در مقابل 5 گیگاهرتز

2.4 و 5 گیگاهرتز به باندهای مختلفی اشاره دارند که وای‌فای برای ارسال و دریافت سیگنال‌ها از آن‌ها استفاده می‌کند. اصلی‌ترین تفاوت این دو باند در سرعت آن‌ها است. باند 2.4 گیگاهرتز در شرایط ایده‌آل از سرعتی در محدوده 450 تا 600 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کند. در نقطه مقابل وای‌فای مبتنی بر باند 5 گیگاهرتز قرار دارد که از سرعت حداکثری 1300 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کند. دستیابی به چنین سرعت‌های بالایی به فاکتورهای متعددی بستگی دارد که اصلی‌ترین آن‌ها استاندارد بی‌سیمی است که روتر از آن پشتیبانی می‌کند. به‌طور مثال، استاندارد 802.11ac اجازه می‌دهد در شرایط ایده‌آل از حداکثر سرعت وای‌فای 5 گیگاهرتز استفاده کنید، اما به شرطی که دستگاه‌های همراه از این استاندارد پشتیبانی کنند و آنتن‌های آن‌ها محدود به باند 2.4 گیگاهرتز نباشد. باند 2.4 گیگاهرتز کاملا شلوغ است و در برخی محیط‌ها به حالت اشباع می‌رسد، زیرا کاربرد آن محدود به وای‌فای نیست.

تلفن‌های بی‌سیم، بازکننده درب‌های پارکینگ‌های خودکار، دستگاه‌های مایکروویو و بسیاری دیگر از محصولات از باند 2.4 گیگاهرتز استفاده می‌کنند. باند 2.4 گیگاهرتز به این دلیل استفاده می‌شود که امواج آن می‌توانند مسافت‌های طولانی‌تر را پشت سر بگذارند و قادر هستند از میان موانع و دیوارها عبور کنند. اگر محیط کاری شما محدوده‌ای نسبتا بزرگ است و قصد دارید امواج وای‌فای با کمترین نرخ ریزش از میان موانع عبور کنند، بهتر است از باند 2.4 گیگاهرتز استفاده کنید.

معایب باند 2.4 گیگاهرتز

اصلی‌ترین عیب باند 2.4 گیگاهرتز تداخل امواج و طولانی شدن زمان انتظار است. در نقطه مقابل باند 5 گیگاهرتز قرار دارد که تراکم کمتری نسبت به باند 2.4 گیگاهرتز دارد و اتصال پایدار و سرعت بیشتری را ارائه می‌کند، اما به دلیل این که طول موج این باند کم است در زمان عبور از موانع و دیوارها با مشکل روبرو می‌شود، به ویژه دیوارهایی که ضخامت زیادی دارند. به عبارت دقیق‌تر محدوده پوششی آن کمتر از باند 2.4 گیگاهرتز است.

برخی از شرکت‌ها برای آن‌که بتوانند از باند 5 گیگاهرتز با محدوده پوششی زیاد استفاده کنند از یک توسعه‌دهنده پهنای باند (Extender) استفاده می‌کنند. دقت کنید که توسعه‌دهنده‌ها در بیشتر موارد پهنای باند را نصف می‌کنند. راه‌حل دیگر سامانه‌های مش‌ وای‌فای هستند که یک پوشش‌دهی خوب را ارائه می‌کنند و تنها عیبی که دارند قیمت بالای تجهیزات آن‌ها است.

روترهای چند بانده

امروزه بیشتر روترهای بازار چند باندی هستند. یک روتر دو بانده قادر است دو سیگنال 2.4 و 5 گیگاهرتز را ارسال کند که دو شبکه وای فای مجزا در اختیارتان قرار می‌دهد و اجازه می‌دهد از مزایای هر دو باند استفاده کنید. روترهای دوبانده، دو ویژگی مهم دو باند قابل انتخاب یا به‌کارگیری همزمان دو باند را ارائه می‌کنند. ویژگی استفاده همزمان دو باند اجازه می‌دهد دو شبکه وای فای 2.4 و 5 گیگاهرتز را به شکل متمایز از یکدیگر ایجاد کنید که هر یک SSID خاص خود را دارند.

روترهای سه بانده به شکل همزمان سه شبکه را ساطع می‌کنند که دو سیگنال 5 گیگاهرتز و یک سیگنال 2.4 گیگاهرتز است. این‌کار با هدف کاستن از تراکم شبکه انجام می‌شود و بیشتر برای شرکت‌ها و کاربرانی مناسب است که به دنبال استریم کردن فایل‌های چندرسانه‌ای سنگین از طریق باند 5 گیگاهرتز هستند.
به‌کارگیری روترهای چند بانده مزیت دیگری نیز دارد. اگر از کارت‌های شبکه که قابلیت پشتیبانی کردن از شبکه دو باند را دارند استفاده کنید و آن‌ها را به درستی پیکربندی کرده باشید، کارت شبکه به طور خودکار می‌تواند در زمان برقراری اتصال به باند مناسب سوییچ کند.

نویسنده : ایمن شبکه هوشمند
نظرات کاربران

گروههای مقالات
اطلاعات تماس

تهران خیابان فاطمی مقابل هتل لاله پلاک 267 طبقه دوم

02188970170 09194802720 info@imennet.net