• شنبه تا چهارشنبه 8:30-17 پنجشنبه 8:30-12:30
  • info@imennet.net
مشاوره رایگان 02188970170
مزایای استفاده از تین کلاینت و زیرو کلاینت برای کتابخانه ها

تین کلاینت و زیرو کلاینت برای کتابخانه ها سخت افزارهای بسیار کاربردی دنیای امروزی ما هستند که در بسیار از سازمان های دولتی، سازمان های آموزشی، بانک ها، بیمارستان ها و بسیاری از کتابخانه های مطرح دنیا از تین کلاینت و زیرو کلاینت استفاده میشود.

تین کلاینت ها و زیروکلاینت ها سخت افزارهای بسیار کاربردی دنیای امروزی ما هستند که در بسیار از سازمان های دولتی، سازمان های آموزشی، بانک ها، بیمارستان ها و بسیاری از کتابخانه های مطرح دنیا از تین کلاینت و زیرو کلاینت استفاده میشود؛ که هر کدام از تین کلاینت ها و زیرو کلاینت ها قابلیت ها و مزایایی را دارند و هم چنین هرکدام از تین کلاینت ها و زیرو کلاینت ها، انواع مختلف و یا مدل های متفاوتی را دارا هستند که بسته به نوع سازمان و کسب و کارتان میتوانید یکی یا چند نمونه و مدل از تین کلاینت ها یا زیروکلاینت ها را انتخاب و در حرفه ی خود با خیال راحت استفاده کنید.

چیدمان و دکوراسیون و نظم در حرفه، سازمان، ارگان، کتابخانه، کافی نت و ... بسیار بسیار مهم و بر روی ذهن و جذب مخاطب یا مشتری تاثیر گذار است پس یک مزیت بسیار مهم در تین کلاینت ها و زیرو کلاینت ها، شکل و شمایل حرفه ای، سبک، کم جا، و کم ارتفاع میباشد که میتوان حتی جایگزین کیس های عظیمی که بسیاری از فضای پیرامون پرسنل یا مراجعه کننده را اشغال میکند، شود.

تین کلاینت ها و زیرو کلاینت ها انتخاب مناسبی برای کتابخانه هستند چرا که هیچگونه فنی ندارند و عملا بدون سر و صدا هستند؛ که این مزیت در هر دوی تین کلاینت ها و زیرو کلاینت ها وجود دارد اما در زیرو کلاینت ها بسیار کمتر است.

کاربرد زیرو کلاینت و تین کلاینت در کتابخانه ها

علاوه بر زیبایی بخشیدن به دکوراسیون و چیدمان کتابخانه، میتوان عدم ایجاد سر و صدا در کتابخانه را فاکتور مهم در انتخاب آنها بدانیم. همچنین از کاربردهای دیگر تین کلاینت ها و زیرو کلاینت ها میتوان به:

  • کم هزینه بودن تین کلاینت در مقایسه با لپ تاپ، کیس و کامپیوتر های موجود در بازار امروز
  • تین کلاینت ها و زیروکلاینت ها هر دو مصرف برق را  به حداقل می رسانند.
  • مدیریت استفاده ی کاربر یا دانش آموز یا مراجعه کننده از اینترنت
  • تین کلاینت و زیرو کلاینت در کتابخانه ها میتوانند براحتی تنها یک سری دسترسی ها را در اختیار مراجعه کننده بدهند.
  • بروزرسانی و پشتیبانی تین کلاینت ها و زیرو کلاینت ها بی همتا می باشد.
  • از طریق تین کلاینت ها میتوانید صفحه شخصی به همراه اطلاعات شخصی به هر مراجعه کننده اختصاص دهید.
  • پیگیری صدور کارت عضویت کتابخانه ی خود را براحتی از طریق تین کلاینت ها انجام دهید.
  • نظرسنجی از مراجعه کنندگان در مورد وضعیت و شرایط کتابخانه براحتی از طریق تین کلاینت ها امکان پذیر است.
  • نصب و راه اندازی و حمل تین کلاینت ها و زیرو کلاینت ها در کتابخانه ها براحتی قابل انجام و استفاده فوری است.

اگر شما بتوانید شرایطی را برای کارکنان و دانش پذیران خود در کتابخانه ایجاد کنید که وسایل الکترونیکی کمتری را وارد کنند، تاثیر بسیار در امنیت، سر و صدا و حتی دمای کتابخانه را دارد و همچنین براحتی میتوانید دانش پذیران و پرسنل خود را از طریق دسترسی ها و یا حجم اینترنت قابل استفاده ی هر یک، براحتی مدیریت کنید.

از فواید مهم دیگر در صرفه جویی هزینه در کتابخانه، زمانی که شما برای کتابخانه خود چند کامپیوتر مجزا و عمومی راه اندازی می‌کنید، استفاده‌ی مکرر و عمومی از کامپیوتر عمر آنرا به شدت کاهش میدهد و هر زمان کامپیوتر خراب یا از کار بیفتد هزینه بسیار زیادی را میبایست برای رفع و حتی جایگزینی آن بپردازید. پس همچنان سخت افزارهای تین کلاینت و زیروکلاینت بهترین انتخاب برای کتابخانه شما هستند.

معایب استفاده از کامپیوتر در کتابخانه ها

تعمیر و نگهداری دشوار :

هر کامپیوتر باید جداگانه نصب و راه اندازی و مدیریت شود.

خرابی های مکرر:

سخت افزار و نرم افزار کامپیوترهای شخصی اغلب با خرابی هایی مواجه می شوند که نمی توان به موقع آنها را برطرف کرد؛ کامپیوتر ها مستعد ابتلا به ویروس هستند که می توانند باعث خرابی سیستم شود. رایانه های رومیزی سنتی به دلیل تعداد زیاد قطعات و یکپارچگی سخت افزاری کم مستعد مشکلات سخت افزاری هستند. اگر این مشکلات با رایانه های شخصی سنتی توسط کارکنان فناوری اطلاعات به موقع برطرف نشود، دسترسی عمومی عادی تحت تأثیر قرار می گیرد.

امنیت ضعیف:

محاسبات عمومی خشن است و رایانه های شخصی ساده لوح هستند. جمعیت در حال حرکت ممکن است ویروس هایی را منتقل کنند که به نرم افزار آسیب می رسانند و سیستم ها را خراب می کنند. رایانه های شخصی سنتی دارای بسیاری از قطعات ماژولار چند منظوره مانند CPU، هارد دیسک ها و غیره هستند که کوچک اما بسیار با ارزش هستند و به راحتی می توان آنها را به سرقت برد. رایانه ها در عموم از امنیت سنتی برخوردار نیستند.

استقرار گران قیمت:

هزینه های اولیه خرید همراه با مجوز نرم افزار، ارتقا، پیکربندی و هزینه های مدیریت بالا است تا به هر کاربر رایانه شخصی ارائه شود.

انعطاف پذیری پایین:

رایانه های شخصی اغلب با سیستم و نرم افزار خاصی برای موارد خاص استفاده می شوند. آنها برای محیط های جدید سازگار نیستند، در حالی که محاسبات عمومی اغلب نیاز به انعطاف پذیری دارد تا نیازهای مختلف تغییر موارد استفاده را برآورده کند. درصورتی که تین کلاینت و زیرو کلاینت هیچ کدام از معایب کامپیوتر های شخصی را ندارند.

مزایای استفاده از تین کلاینت و زیرو کلاینت در کتابخانه ها

- کاربران نمی توانند اطلاعات را بر روی دیسک کپی کرده و یا در مکان های دیگری غیر از سرور ذخیره کنند. نرم افزارها یا برنامه های غیرمجاز را نمی توان روی دستگاه های شخصی نصب کرد که از شرکت ها در برابر حملات بدافزار و تلاش برای نقض اطلاعات محافظت می کند. همه این‌ها از مالکیت معنوی محافظت می کند و حریم خصوصی داده ها را تضمین می کند. در حالت ایده آل، به دنبال دستگاه هایی باشید که دارای سیستم عامل لینوکس هستند و به طور خودکار به روزرسانی های امنیتی توصیه شده را دریافت می کنند. نمی توان آنها را به راحتی دستکاری کرد زیرا لینوکس یکی از سیستم عامل های امنیتی در بازار است.

تین کلاینت ها اگر مایل باشند، یک تصویر دسکتاپ یکنواخت در سراسر کتابخانه‌ی آن ها اجرا میشود. بسیاری از سازمان ها ممکن است خرید پیکربندی های یکسان را با مشکل مواجه کنند، حتی اگر فروشنده تقاضای آنها برای چندین واحد را برآورده کند. سناریویی را تصور کنید که در آن 30 تصویر مختلف پشتیبانی از 355 رایانه رومیزی و 78 سرور را در چهار فروشنده فعال می کنند. تین کلاینت ها این وضعیت را با ارائه یک تصویر دسکتاپ جهانی در شبکه ساده می کنند. این همچنین با نحوه برخورد با تغییرات فردی و اگر کاربر با هارد دیسک نسبتاً منحصر به فرد یا آداپتور گرافیکی کار می کند، مقابله می کند. پس به طور کلی تین کلاینت و زیرو کلاینت برای امنیت اطلاعات کتابخانه ی شما بسیار مهم می باشد.

تعریف کلی تین کلاینت

تین کلاینت عبارت است از دستگاهی که با به حداقل رساندن ردپای نرم افزاری در سمت سرویس گیرنده، دستگاه‌های پایانی رومیزی را ساده و ساده می کند. این شامل یک سیستم عامل کوچک (OS) است که به طور قابل توجهی تنظیمات سمت مشتری و مدیریت کلی را کاهش می دهد. این نرم افزار به دستگاه اجازه می دهد تا بوت شود و آن را به سرور Thin Client متصل کند. به طور معمول، این فرآیند با راه اندازی سیستم عامل شروع می شود و پس از آن مشتری آدرس IP را دریافت می کند و متغیرهای دیگر را تنظیم می کند.

در مرحله بعد، سیستم از طریق محصولات یا پروتکل های استاندارد صنعت مانند VMware ، Citrix ، RDP و اتصال مبتنی بر مرورگر به محاسبات سمت سرور متصل می شود. سپس کاربران با استفاده از اعتبارنامه سمت سرور وارد سرور می شوند. در این سناریو، آنها روی سیستم عامل سرور کار می کنند و نه سیستم عامل محلی، به قبلی استفاده می کنند.

تین کلاینت ها را میتوان در :

با استفاده از خدمات پایانه مشترک همه کاربران در ایستگاه های سرویس گیرنده نازل یک سیستم عامل و برنامه های کاربردی مبتنی بر سرور را به اشتراک می گذارند.

سخن پایانی

در این مقاله بصورت کلی تعریفی از تین کلاینت و زیروکلاینت داشتیم و کلیه مزایا و معایب مربوط به تین کلاینت و زیرو کلاینت در کتابخانه ها را برای اطلاعات و تصمیمات شما برای خرید تین کلاینت و زیرو کلاینت در کتابخانه تان بصورت نوشتاری آوردیم. بصورت کلی تین کلاینت ها دسترسی ایمن به چندین شبکه حساس را امکان پذیر می کند در حالی که ترکیبی قوی از امنیت، انعطاف پذیری، قابلیت استفاده و کاهش هزینه کل مالکیت را ارائه می دهد. و تا حد زیادی تین کلاینت ها کاربرد زیادی در کتابخانه ها دارند.

در ادامه بخوانید: تین کلاینت برای دورکاری

نظرات کاربران

گروههای مقالات
اطلاعات تماس

میدان فاطمی خیابان گمنام بین ششم و هفتم پلاک ۳۴ واحد ۳

02188970170 09128581120 info@imennet.net