• شنبه تا چهارشنبه 8:30-17 پنجشنبه 8:30-12:30
 • info@imennet.net
مشاوره رایگان 02188970170
روش سرویس بکاپ گیری از سرور و شبکه کامپیوتری

در این مقاله از ایمن نت ابتدا، از دست دادن داده ها و چرایی اهمیت پشتیبان گیری اطلاعات و سرویس بکاپ گیری از سرور و بکاپ گیری شبکه های کامپیوتری را تعریف می کنیم. از دست دادن داده زمانی رخ می دهد که اطلاعات ارزشمند و حساس به طور تصادفی یا عمدی از رایانه یا سرور حذف شود. سرقت، خطای انسانی، ویروس ها، اشکالات نرم افزاری، خرابی سخت افزار، بدافزار، قطع برق یا بلایای طبیعی می تواند از جمله دلایل data loss باشد.

خطای انسانی یکی از دلایل اصلی از دست دادن اطلاعات در مشاغل است. عملیات روزانه یک کسب و کار شامل دستکاری حجم زیادی از اطلاعات با تایپ، ویرایش، به روز رسانی و حذف فرآیندهای مستعد خطا توسط کاربران است. حذف تصادفی اطلاعات و ریختن مایعات دو مورد عمده خطای انسانی است.

سرویس بکاپ گیری اطلاعات شبکه و سرور چیست؟

برای به حداقل رساندن اثرات از دست رفتن اطلاعات یا کاهش آن، می توانید از روش تهیه نسخه پشتیبان و سرویس بکاپ شبکه و سرور که در اصل کپی از داده های موجود است استفاده کنید. در این صورت، اگر هر یک از موارد ذکر شده در بالا رخ دهد، می توانید اطلاعات را بازیابی کنید.

اساساً این نسخه پشتیبان و بکاپ گیری از اطلاعات سرور و شبکه، یک شکل ساده برای بازیابی اطلاعات در صورت از دست دادن اطلاعات است. در اینجا لازم به ذکر است که سیستم های پشتیبان قادر به بازیابی سیستم های کامپیوتری یا سایر تنظیمات پیچیده مانند کلاسترهای کامپیوتری، سرورهای Active Directory یا سرورهای پایگاه داده نیستند.

حداقل یک کپی از داده ها در هر سیستم ذخیره می شود که به عنوان پشتیبان و سرویس بکاپ اطلاعات سرور عمل می کند. نیازهای ذخیره سازی می تواند بسیار زیاد باشد. در این حالت ساختاری که فضای مورد نیاز برای ذخیره داده ها را مشخص می کند، تعریف می شود. انواع مختلفی از دستگاه‌های ذخیره سازی پشتیبان وجود دارد. و روش‌های مختلفی را می‌توان برای تعریف چیدمان این دستگاه‌ها به منظور توزیع جغرافیایی، امنیت داده‌ها و سهولت حمل و نقل استفاده کرد.

در این سرویس بکاپ گیری شبکه، داده ها انتخاب، بازیابی و برای ذخیره سازی استفاده می شوند. این فرآیندها شامل روش‌هایی برای انواع داده‌ها، از جمله Live Data است که فایل‌های باز را برای فشرده‌سازی، رمزگذاری و حذف اطلاعات ترکیب می‌کند.

چک لیست بکاپ گیری سرور

5 مزیت سرویس بکاپ گیری از اطلاعات سرور و شبکه

در سال های اخیر، سازمان ها به طور فزاینده ای به اطلاعات خود متکی شده اند. علیرغم وضعیت اخیر ناشی از ویروس کرونا، بسیاری از کارکنان سازمان کار نمی کنند و در اکثر موارد اطلاعات برای آنها ارسال می شود. اتوماسیون اداری سازمان شامل گزارشات قبلی، اسناد به اشتراک گذاشته شده و در دسترس برای همه مستقیماً بر ادامه تجارت تأثیر می گذارد. بنابراین، جلوگیری از وقوع حوادث برای اطمینان از امنیت اطلاعات شبکه و آینده کسب و کار منطقی تر است. در ادامه چند مورد از مزایای سرویس بکاپ شبکه و سرور را شرح خواهیم داد.

 1. دسترسی سریع به فایل ها

یکی از مهم ترین موارد در مورد پشتیبان گیری و سرویس بکاپ گیری سرور، سهولت بازیابی فایل ها و داده ها است. با پشتیبان گیری از اطلاعات شبکه خود این امکان را دارید که در کمترین زمان ممکن به فایل های خاصی دسترسی داشته باشید. اگر از سیستم ذخیره سازی ابری استفاده می کنید، نه تنها می توانید سریعتر به اطلاعات دسترسی پیدا کنید، بلکه می توانید تنها با اتصال به اینترنت، از هر جایی به داده های مورد نیاز خود دسترسی داشته باشید.

 1. حفاظت در برابر قطع برق و بلایای طبیعی

در برخی موارد، رایانه ها و دستگاه های ذخیره سازی مانند انواع سرورها در شبکه ممکن است در معرض آسیب های غیرقابل کنترلی مانند: رعد و برق شدید و قطع برق تصادفی قرار بگیرند. که ممکن است به وسیله ذخیره سازی آسیب برساند. بهترین راه حل این است که به طور منظم از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. یا اجازه دهید سیستم شما به طور خودکار از آن ها پشتیبان تهیه کند. با سرویس بکاپ گیری اطلاعات شبکه دیگر نگران قطعی برق یا از دست دادن اطلاعات مهم نباشید.

 1. پیشگیری از سرقت اطلاعات با آنتی ویروس و سرویس بکاپ گیری شبکه

بدون شک در مورد ویروس های اینترنتی و میزان خرابی که می توانند روی تجهیزات اکتیو شبکه و داده های شما وارد کنند اطلاعات دارید. سرعت انتشار ویروس و پیشرفت اثرات آن می تواند همه داده ها را برای همیشه در عرض چند ساعت از بین ببرد. استفاده از برنامه های آنتی ویروس مانند خرید لایسنس کسپراسکای یکی از راه های کاهش خطر تهدیدات ویروسی است، اما حتما از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. زیرا با بکاپ گیری از اطلاعات سرور امنیت داده های خود را تضمین می کنید.

معرفی انواع بک آپ گیری اطلاعات

 1. حفاظت در مقابل خرابی هارد دیسک

دلایل زیادی برای خرابی هارد دیسک وجود دارد. برخی از هارد دیسک ها زمانی که فرسوده می شوند یا آسیب می بینند از کار می افتند. هارد دیسک ها بلافاصله خراب نمی شوند، این خرابی ها به مرور زمان اتفاق می افتد. مهم نیست که چه چیزی باعث خرابی شده است، زیرا در هر صورت نتیجه از دست دادن اطلاعات است.

 1. بازیابی اطلاعات با استفاده از بکاپ گیری در صورت خرابی سیستم عامل

بخش بزرگی از خرابی های کامپیوترهای بزرگ و کوچک مربوط به خرابی سیستم عامل است که می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. برخی از سیستم عامل ها به دلیل تخصیص نادرست فضای حافظه و برخی در نتیجه خرابی نرم افزار یا خطاهای متعدد برنامه به دلیل گذشت زمان از کار می افتند. در هر صورت برای جلوگیری و به حداقل رساندن هزینه های ناشی از خرابی سیستم عامل، لازم است از سرویس بکاپ گیری از اطلاعات سرور و شبکه استفاده کنیم.

از آنجایی که شما امروز به تجهیزات و اطلاعات خود وابسته هستید، منطقی است که از اطلاعات خود نه تنها در یک نسخه، بلکه به روش های مختلف نسخه پشتیبان تهیه کنید.

کدام دستگاه برای پشتیبان گیری از اطلاعات سرور و شبکه مناسب است؟

اگر تصمیم دارید یک کپی از داده های خود تهیه کنید، اولین راه حل این است که یک دستگاه ذخیره سازی یا رسانه ذخیره سازی تهیه کنید. دستگاه های ذخیره سازی مختلفی وجود دارد. از انواع این دستگاه ها میتوان به ذخیره سازی مبتنی بر نوار، درایوهای نوری، کارت های SD، هارد دیسک ها و خدمات ذخیره سازی مبتنی بر فضای ابری اشاره کرد.

علاوه بر این 5 نوع اصلی بکاپ گیری از اطلاعات شبکه و سرور وجود دارد:

 1. پشتیبان گیری کامل
 2. پشتیبان گیری تدریجی
 3. پشتیبان گیری تکراری
 4. پشتیبان گیری CDP
 5. پشتیبانی متفاوت از شبکه

نرم افزار بکاپ گیری سرور چیست؟

نرم افزار بکاپ گیری سرور برای اطمینان از یکپارچگی داده های ذخیره شده یا پردازش شده از طریق سخت افزار سرور در صورت خرابی مکانیکی یا خطای کاربر استفاده می شود. این راه حل داده های پردازش شده توسط سرور را در یک مکان راه دور، ابر راه دور یا سخت افزار سازمان دیگر ذخیره می کند.

کسب و کارها از نرم افزار بکاپ گیری اطلاعات سرور برای جلوگیری از از دست رفتن داده ها و اطمینان از در دسترس بودن داده های تجاری یا اطلاعات تجاری مشتریان خود استفاده می کنند. ابزار پشتیبان گیری سرور با سایر فناوری ها و سرویس های بکاپ گیری شبکه و سرور متفاوت است. زیرا مستقیماً به سرور متصل است و تنها عملکرد آن ذخیره داده‌ها است.

نظرات کاربران

گروههای مقالات
اطلاعات تماس

میدان فاطمی خیابان گمنام بین ششم و هفتم پلاک ۳۴ واحد ۳

02188970170 09128581120 info@imennet.net