• شنبه تا چهارشنبه 8:30-17 پنجشنبه 8:30-12:30
  • info@imennet.net
مشاوره رایگان 02174391800
مدت نگهداری تصاویر دوربین مدار بسته در جهان چقدر است؟

با کاهش قیمت هارددیسکها و بهبود قابلیتهای فشرده سازی امکان نگهداری داده ها در دوره های طولانی تر ممکن خواهد شد و کاربران هر روز نیاز بیشتری دارند.قیمت و هزینه های کاربران و نیازمندیهای ذاتی کار آنها تعیین کننده است. موسسات مالی و بعضی هتلها به حافظه های بیشتری نیاز دارند تا روزهای بیشتری داده ها را حفظ کنند و نیاز از در محیطهای معینی ضبطهای مداومی داشته باشند.برطبق نظر سنجی انجام شده توسط IPVM از پیمانکاران و تکنسینهای نصب دوربین مدار بسته و سیستم های نظارت تصویری، مدت نگهداری تصاویر دوربین مداربسته و مستندات سیستمهای نظارت تصویری 1 ماه و کمی بیشتر در نظر گرفته می شود. بسیاری این را اذعان داشتند که بدون توجه به قیمت و هزینه هارددیسکها، 1 ماه می تواند زمانی بیش از نیاز و ایمن باشد. در ادامه به تشریح پاسخها و نوع تصمیم گیری کاربران در این باره می پردازیم.

نگاهی اجمالی به آمار نظر سنجی مدت نگهداری تصاویر دوربین مداربسته

در این نظر سنجی حدود 150 فروشنده و پیمانکار بزرگ تجهیزات نظارت تصویری از سراسر جهان شرکت داشتند که نزدیک به 70 درصدشان میانگین نگهداری کافی داده های دوربین مدار بسته را حدود 1 ماه می دانستند و بقیه با درصدهایی یکسان مقادیر کمتر و بیشتر را مناسب می دانستند:

انتظارات مشتریان

معمولا فروشندگان و پخش کنندگان 1 ماه را به عنوان انتظار مشتریها در نظر می گیرند :
بنظر 30 روز استاندارد است. اگر دلایل دیگری برای نیاز بیشتر یا کمتر به حافظه وجود داشته باشد یا به نوعی استاندارد دیگر نیاز شود این عدد را بیشتر در نظر می گیریم.با توجه به سرعت ضبط تجاری و میزان نیاز حافظه تعیین می نماییم. در حالت عادی در صنایع دلیل منطقی برای مدت نگهداری تصاویر دوربین مدار بسته بیش از این زمان وجود ندارد. اغلب کاربران هم استاندارد 30 روز را در ذهن دارند. بعضی از مشتریها هم نیازهای ویژه صنعتی دارند و بر اساس استاندارد صنعتی نیاز به میزان خاصی دارند. نیازها در عمل این انتظارات کاربران را مجبور می نماید که در آرشیو 1 ماهه بدنبال تصاویر ویدئویی ویژه ای باشند:

ما توصیه می کنیم حداقل تا جای ممکن بیشترین زمانی را که شما در دفتر نیستید یا زمانی که طول می کشد تا تکنسین برای سرویس به نزد شما بیاید را در نظر بگیرید. بیشتر مردم 30 روز را انتخاب می کنند اما این را در نظر ندارند که تقریبا دو هفته طول می کشد تا مثلا از یک تصادف رخ داده شده مطلع شده و بخواهند تصاویرش را مرور کنند. بجای اینکه بپرسید چقدر زمان یک کاربر می خواهد تصاویرش را روی سایت نگه دارد باید بپرسیم چقدر زمان لازم است تا یک تصادف یا گزارش یا حادثه به ما برسد و بخواهیم از تصاویر استفاده کنیم.

معمولا چندین روز طول می کشد. بیشترین زمانی که باید انتظار کشید 1 هفته است. با دو برابر کردن این زمان کاربر می تواند بیشتر تصاویر مورد نیاز از جمله حوادث را به حافظه ای بزرگتر انتقال داده یا در محلی بکاپ گیری نماید. برای بسیاری از کاربران تیری در تاریکی بحساب می آید. اما ما معمولا سعی می کنیم آنها را به طوری راهنمایی کنیم که بفهمند چقدر ضبط یک حادثه مهم است و باید ببینند که چقدر آن لحظه برایشان ارزش دارد. بسیاری از تشکیلات پس از اینکه حادثه ای رخ دارد و این مشکل تجربه شد تازه به فکر افزایش حافظه می افتند.

با کاهش قیمت هارددیسکها و بهبود قابلیتهای فشرده سازی امکان نگهداری داده ها در دوره های طولانی تر ممکن خواهد شد و کاربران هر روز نیاز بیشتری دارند.قیمت و هزینه های کاربران و نیازمندیهای ذاتی کار آنها تعیین کننده است. موسسات مالی و بعضی هتلها به حافظه های بیشتری نیاز دارند تا روزهای بیشتری داده ها را حفظ کنند و نیاز از در محیطهای معینی ضبطهای مداومی داشته باشند.

الزامات قانونی مدت نگهداری تصاویر دوربین مداربسته

نیازهای قانونی و الزامات ثبتی می تواند هم مدت زمان ذخیره سازی و هم نیازهای ذخیره سازی طولانی مدت را هم معین نماید. حداقلهای ممکن متاثر از این الزامات قانونی تعیین می شوند :

در بسیاری نقاط قوانین محلی محدودیت 30 روزه دارند. در کویت قوانین دولت جدید بیان می کند که باید به مدت 120 اطلاعات ضبط دوربینهای مدار بسته محفوظ بمانند. بعضی افراد هستند که بدلیل محدودیت اعمالی قوانین باید 30 روز داده ها را حفظ کنند. این افراد اصلا بیشتر از میزان نیاز حافظه نمی خرند! بعضی موارد نیاز به حافظه از نیازهای احکام قانونی طبعیت می کند. مثلا در قانون کلرادو باید به مدت 40 روز حافظه حفظ شود و در واشنگتن این میزان در قانون 45 روز اعلام شده است. در بسیاری از محیط های بهداشتی و درمانی این میزان برحسب قانون 30 روز است. ما این قانون را به همه مراکز دیگر تسریع دادیم.

در ادامه بخوانید: فضای ذخیره سازی ابری برای تصاویر دوربین مداربسته

محدودیت های فیزیکی

بعضی از فروشندگان محدودیت فیزیکی یک رکوردر را عامل این انتخاب می دانند :
در حال حاضر این محدودیت بخشی به شرکت سازنده NVR بر می گردد که فضای قرار گیری هارددیسکها و قیمت را معلوم می کنند. با هارددیسکهای 4 ترابایتی امروزی امکان حفظ داده ها برای 60 روز به صورت استاندارد میسر است. البته گزینه های raid و فاکتورهای دیگر فضای فیزیکی رک هم می تواند نیازها را تغییر دهد. بزرگترین عامل محدودیت ساز قیمت است.

در بسیاری موارد که سرور استفاده می شود عملا هزینه تحمیلی هارد دیسک ها ناچیز بنظر می آید. اما داشتن حافظه زیاد برای سیستمهای کوچک یا سرورهایی با امکان نصب هارددیسکهای کمتر خود عامل محدود کننده می شود. اغلب استفاده از 4 هارددیسک 3.5 اینچی در هر سرور رایج است. اینکار به صرفه ترین حالت از نظر هزینه و حافظه خواهد بود. سرورهای VMS ما برای مشاغل کوچکتر از 4 هارددیسک پشتیبانی می کنند. که با داشتن قابلیت افزونگی Raid بدون مشکل می توانند داده ها را تا 30 روز حفظ کنند.
بسیاری از DVR یا NVRها تنها از تعداد محدودی هارددیسک داخلی (در سیستمهای کوچک اغلب 1 و 2 هارددیسک) پشتیبانی می کنند. این مورد می تواند باعث محدودیتهایی برای حفظ و مدت نگهداری تصاویر دوربین مداربسته به حساب بیاید.

قیمت و هزینه تجهیزات

اصلی ترین مشکل و ایراد مدت نگهداری تصاویر دوربین مدار بسته در طولانی مدت به موضوع هزینه ها و قیمت تجهیزات بر می گردد. که به نوعی همه پیمانکاران پروژه های نظارت تصویری آن را اولین و اصلی ترین محدودیت می دانند:

قیمت دستگاه های ذخیره سازی و هارد دیسک ها بودجه کاربران نهایی و قیمت هر ترابایت حافظه و سرورها بیشتر سیستمهای کوچک روی فاکتور هزینه بیشترین مشکل را دارند. قیمت و هزینه همیشه مهمترین عامل است. بیشتر سیستمها به شکلی از RAID استفاده می کنند. 100 درصد قیمت. هزینه حافظه دوربین مداربسته معمولا اصلی ترین دلیل محدودیت روزهایی است که می تواند داده ها نگهداری شوند. هزینه سیستمهای RAID با حافظه بالا که نیاز دوربینهای مداربسته با مگاپیکسل بیشتر و سرعت ضبط تصاویر با 20 تا 30 فریم درثانیه است. در اکثر موارد محدودیت به هزینه های ذخیره سازی در محیط Raid بر می گردد.

در سال 2012 اغلب فروشندگان و پیمانکاران برعکس اصلا به هزینه ها اشاره نمی کرد و اغلب تاکید داشتند که هزینه ها عامل تعیین کننده نیستند :
هزینه های ذخیره سازی اغلب خیلی دغدغه نبوده و قیمت هر دیسک درایو پایین بوده و خرید دوربینهای مدار بسته جدید نسبت به مدلهای قبلی کارایی بهتری دارند. سایز و قیمت هارددیسکها عامل انتخاب است اما نگهداری داده ها در بازه های کوتاه مدت خیلی هزینه بر نیست. با کاهش هزینه های ذخیره سازی و بهبود فشرده سازی امکان داشتن داده ها در مدتی طولانی تر ممکن می شود و کاربران معمولا راضی نمی شوند. معمولا قیمت و حافظه، بخش غیر گران قیمت معادله هستند و نیازی به کاهش آنها حس نمی شود.

قیمت هارددیسک ها برای هر ترابایت کمتر از 5 سال گذشته است (تقریبا 50 درصد) بعلاوه که رشد کدکهای هوشمند به راحتی مصرف حافظه را بیش از 50 درصد کاهش می دهند که کمک مهمی است.

مدت زمان مناسب ذخیره سازی و نگهداری تصاویر دوربین مداربسته

این آمارهای بدست آمده نشان می دهد که پیمانکاران چه زمانی را مناسب می دانستند. مدت یک ماه بنظر در بین اغلب افراد مدت درستی بنظر می آید اما همه چیز بستگی به نیازهای شما در کسب و کارتان دارد. (مثلا آیا شما بانک دارید که تنها بر اساس قانون باید 45 روز داده ها را نگه دارید یا ...) یا شما ممکن است بخواهید زمان طولانی تری اطلاعات را ذخیره کنید. به هر حال با نگهداری از داده ها در زمانی کمتر از 1 ماه بسختی می تواند به صرفه جویی مالی منجر شود. مخصوصا اگر در سیستمهای جدید از کدکهای هوشمند دوربینهای مداربسته استفاده شود دیگر کاهش زمان نگهداری از داده های ویدئویی به کمتر از 1 ماه برای صرفه جویی مالی منطقی نیست.

در ادامه بخوانید : خرید دوربین برای بانک ها

نظرات کاربران

گروههای مقالات
اطلاعات تماس

میدان فاطمی خیابان گمنام بین ششم و هفتم پلاک ۳۴ واحد ۳

02174391800 09128581120 info@imennet.net