• شنبه تا چهارشنبه 8:30-17 پنجشنبه 8:30-12:30
  • info@imennet.net
مشاوره رایگان 02188970170
هک دوربین های زندان اوین چگونه انجام شده؟

یک گروه سایبری به نام «عدالت علی» هک دوربین های اوین را انجام داده. و تصاویری را منتشر کرده که به گفته این گروه با هک کردن دوربین‌های امنیتی زندان اوین به دست آورده است. از مهمترین اخباری که امروزه در صدر خبرگزاری ها قرار گرفته است هک دوربین های زندان اوین است. گروهی که خود را «عدالت علی» نام‌گذاری کرده‌ اند، مدعی هستند با نفوذ به سیستم امنیتی زندان اوین توانسته‌ اند به تصاویری از داخل این زندان دست پیدا کنند.
جدای از مباحث مرتبط با جنبه های اجتماعی این اتفاق که توسط کارشناسان مربوطه بررسی خواهد شد، شرکت ایمن شبکه هوشمند به عنوان متخصص در امنیت شبکه و اجرای پروژه های دوربین مداربسته به بررسی امکان هک شدن دوربین های مداربسته اوین خواهیم پرداخت.
همانطور که قبلا هم در مقاله سیستم های امنیتی و دوربین مداربسته به تفصیل نسبت به ارتقاء سطح امنیتی دوربین های مداربسته هشدار داده ایم. و می توان گفت که اساسا هک کردن دوربین های مداربسته و مخصوصا دوربین های تحت شبکه امکان پذیر است.
این اتفاق از چند جنبه قابل بررسی می باشد: اول از همه بدرفتاری با برخی زندانیان در محیطی کاملا کنترل شده. و احتمالا با این تصور که دور از نظارت‌اند یا مجاز به انجام، صورت پذیرفته چنان که در ویدیوهای لو رفته مشهود است. ( جنبه های اجتماعی این قضیه توسط کارشناسان این حوزه حتما بررسی خواهد شد و در حیطه اظهار نظر توسط ایمن شبکه هوشمند نمی باشد.)

اما جنبه دوم این اتفاق که جای بحث توسط متخصص امنیت دوربین مداربسته ایمن شبکه هوشمند دارد، این که چگونه به این سامانه نظارتی دست یافته. و در آن رخنه یا نفوذ و اصطلاحا آن را هک کرده‌اند. و به زبان دیگر این تصاویر چگونه لو رفته و به آنها دسترسی یافته‌‌اند.

مطلب پیشنهادی: خرید دوربین مداربسته برای آسانسور با ارزان ترین قیمت

آیا هک کردن دوربین های مداربسته اوین امکان پذیر است؟

اتصال به اینترنت و شبکه جهانی با هر وسیله ای و به هر روشی خطر هک شدن و مسائل امنیت سایبری را به همراه داشته است. در صورتی که سیستم امنیتی دوربین مداربسته به درستی پیاده سازی نشود، امکان نفوذ هکرها به شبکه داخلی و هک دستگاه ضبط تصاویر یا DVR و به سرقت بردن تصاویط ضبط شده و اطلاعات شما خواهد بود.

با پیشرفته شدن سیستم های امنیتی هکر ها هم دانش خود را بروز می کنند. و از انواع متدها و روش ها برای نفوذ به سیستم های حفاظتی استفاده می کنند.

از جمله رایج ترین روش هک کردن دوربین مداربسته زندان اوین، پیدا کردن یوزر و پسورد دوربین مداربسته است. تمامی دوربین های مداربسته به یک دستگاه کنترل و ضبط به نام DVR یا NVR متصل هستند. این دستگاه ها را می توان از طریق کابل شبکه به اینترنت وصل کرد. لذا دستگاه DVR یا NVR پس از اتصال به اینترنت یک آی پی استاتیک دریافت می کنند. حال شما با داشتن آن IP به همراه یوزر و پسورد می توانید در هر جای این دنیا که باشید از طریق اینترنت تصاویر دوربین را مشاهده کنید.

جهت پیدا کردن پسورد دستگاه مورد نظر چند راه مختلف وجود دارد. ساده ترین آن استفاده از پسورد پیش فرض دستگاه است. به عنوان مثال پسورد پیش فرض دوربین هایک ویژن HIK12345 با یوزر: ADMIN می باشد. سایر برند دوربین های مداربسته به شرح زیر می باشند.

اما در این بین، برخی نگاه ها به سمت عیسی زارع پور رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه رفته. که او اتفاقا وزیر پیشنهادی دولت سیزدهم برای تصدی مسئولیت وزارت ارتباطات و فناوری است. آنها با این استدلال که هک شدن دوربین‌ های زندان اوین، نقطه ضعفی در کارنامه وزیر ارتباطات آینده است. کار زارع پور برای گرفتن رای اعتماد از مجلس را سخت پیش بینی کرده اند.

برخی با اشاره به اینکه زارع‌ پور در سمت فعلی، تاکنون نسبت به هک دوربین‌ های زندان اوین واکنشی نداشته است، او را شخص مسئول در این ماجرا دانسته اند.

مطلب پیشنهادی: نصب دوربین مداربسته غرب تهران + فروش و خرید

مسئول امنیت سیستم های دوربین مداربسته اوین با کدام سازمان است؟

ابتدا باید به این موضوع بپردازیم که در سازمان ها و دستگاه ها، کدام بخش سازمان مسئولیت حفاظت فیزیکی و امنیتی را عهده دار است. و سیستم های امنیتی مداربسته ساختمان ها توسط کدام بخش کنترل می شوند؟ بخش فنی و فناوری اطلاعات یا بخش حفاظت؟

خبرنگار فارس برای پیگیری این موضوع به مرکز آمار و فناوری اطلاعات، بخش حفاظت، روابط عمومی و بخش سامانه های قوه قضاییه ارجاع داده شد. و موضوع را مطرح کرد.

پاسخی که به صورت مشترک از همه این بخش ها دریافت شد این بود که سیستم امنیتی دوربین مداربسته سازمان زندان ها در اختیار همان سازمان یا در اختیار حفاظت اطلاعات قوه قضائیه است. و ارتباطی با مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه ندارد. همچنان که حتی سیستم های مداربسته مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه هم در اختیار مرکز آمار نیست. و در اختیار حفاظت قوه قضاییه است.

محمد مهدی حاج محمدی رئیس سازمان زندان‌ها در واکنش به هک دوربین های زندان اوین و این تصاویر، مسئولیت رفتارهای غیرقابل قبول در زندان اوین را پذیرفت. و از این بابت عذرخواهی کرد.

این اتفاق هرچند تلخ بوده اما نکته بسیار مهمی که باید به آن اشاره نمود هشدار برای افزایش امنیت دوربین های مداربسته در اماکن نظارتی از جمله سازمان ها و ارگان های دولتی، مراکز نظامی و همچنین شرکت ها می باشد.

ایمن شبکه هوشمند به عنوان متخصص در امنیت دوربین مداربسته و تجربه چندین ساله در امنیت شبکه های کامپیوتری و راه اندازی سیستم های حفاظتی و امنیتی، آماده ارائه مشاوره و راهکارهای امنیتی و حفاظتی در جهت بالا بردن امنیت دوربین های حفاظتی و سایر سیستم های امنیت محیطی شما می باشد.

نظرات کاربران

گروههای مقالات
اطلاعات تماس

میدان فاطمی خیابان گمنام بین ششم و هفتم پلاک ۳۴ واحد ۳

02188970170 09128581120 info@imennet.net