• شنبه تا چهارشنبه 8:30-17 پنجشنبه 8:30-14
  • info@imennet.net
مشاوره رایگان 02188970170

گوگل و ناسا در تاریخ 23 اکتبر اعلام کرده اند که به برتری کوانتومی دست یافته اند. در این آزمایش، گوگل و محققان دانشگاه وابسته به آن ، تراشه ای به نام Sycamore را ساختند.

گوگل و ناسا در تاریخ 23 اکتبر اعلام کرده اند که به "برتری کوانتومی" دست یافته اند. در این آزمایش، گوگل و محققان دانشگاه وابسته به آن ، تراشه ای به نام Sycamore را ساختند و آن را به یک اسکلت عظیم وصل کردند که به آن اجازه می داد تا در دماهای بسیار پایین خنک شود و برنامه هایی را اجرا کند - به نام مدارها، که از یک چیپ ست کنترل بارگیری می شوند.
کامپیوتر کوانتومی آنها طی 200 ثانیه مشکلی را حل کرد که سریعترین ابر کامپیوترجهان که Summit نام دارد ، برای انجام این محاسبات به 10 هزار سال نیاز دارد.
کامپیوترهای کوانتومی کاملاً متفاوت از ماشینهای کلاسیک کار می کنند: یک بیت کلاسیک یا 1 یا 0 است ، اما یک بیت کوانتومی یا qubit می تواند در چندین حالت به طور همزمان وجود داشته باشد. هنگامی که qubit ها به طور غیرقابل تفکیک در ارتباط هستند ، فیزیکدانان می توانند از لحاظ نظری از مداخلات بین حالت های کوانتومی مانند موج خود، برای انجام محاسباتی استفاده کنند که در حالت عادی، ممکن است میلیون ها سال طول بکشد.
به گفته‌ی گوگل، این آزمایش کوانتومی اولین چالش آزمایشی دربرابر فرضیه چرچ-تورینگ (Church-Turing) است. این فرضیه به‌عنوان تئوری محاسبه‌پذیری شناخته شده است.

به باور گوگل، کامپیوترهای قدیمی می‌توانند هر نوع مدل محاسباتی را به شیوه‌ای «معقول» انجام دهند.

کامپیوتر کوانتومی گوگل از ۲۱۶ کابل کواکیسال برای برقراری ارتباط با کیوبیت هایش استفاده می کند. بسته به نوعی تحقیقی که ممکن است از طریق این کامپیوتر انجام شود برخی از این کواکسیال از بدنه جدا می شوند.
نظرات کاربران

گروههای مقالات
اطلاعات تماس

تهران خیابان فاطمی مقابل هتل لاله پلاک 267 طبقه دوم

02188970170 09194802720 info@imennet.net