• شنبه تا چهارشنبه 8:30-17 پنجشنبه 8:30-12:30
  • info@imennet.net
مشاوره رایگان 02188970170
5 مشکل رایج اتاق سرور و راه حل های مقابله با این مشکلات

وقتی صحبت از مشکل اتاق سرور و خدمات امنیت شبکه کسب و کار شما می شود، اکثر مردم احتمالاً به ویروس ها، نقض داده ها و سایر تهدیدات مجازی فکر می کنند. در حالی که تهدیدهای آشکارتری زیرساخت شبکه و اتاق سرور شما را تهدید می کنند که باید جلوی آنها گرفته شود، تمام دیوارهای آتش در جهان جلوی خطرات فیزیکی موجود در ساختمان شما را نمی گیرند.این تهدیدها می تواند به تجهیزات آسیب برساند، سخت افزار را مجبور به خاموش شدن کند و عملکرد را کند کند. عدم شناسایی همه خطرات ضعفی است که بسیاری از شرکت ها هنگام حفاظت از اتاق سرور خود دارند. شناسایی، نظارت و گزارش همه خطرات موجود در تأسیسات و اطلاعات زیرساخت های شبکه شما بسیار مهم است.

در ایمن شبکه هوشمند 5 تهدید و مشکل رایج در اتاق سرور و اقدامات لازم برای پشتیبانی از خطرات جدی که برای سرور شما ممکن است رخ دهد بیان می کنیم. همچنین در ادامه نکات طلایی در مورد ویژگی های یک فضای مناسب برای نگهداری و محافظت از سرور و شبکه را ارائه خواهیم داد.

کنترل درجه حرارت در فضای قرارگیری سرور

درجه حرارت دما مهمترین تهدید محیطی برای تجهیزات و اجزای شبکه کامپیوتری است. تعداد بیشماری از اتاق سرورها به دلیل مدیریت نادرست حرارتی آسیب می بینند. برای اطمینان از قابلیت اطمینان مطلوب، هوای اطراف سرورهای شما باید در محدوده 68 تا 72 درجه فارنهایت (20 تا 24 درجه سانتی گراد) نگهداری شود. نه تنها باید گرمای تولید شده توسط سرورها را در نظر بگیرید، بلکه باید تأثیرات خارجی را که بر دمای اتاق سرور تأثیر می گذارد نیز در نظر بگیرید. بسیار مهم است که دمای اتاق سرور یا مرکز داده در هر زمان قابل مشاهده باشد. در پروژه های بزرگتر و شبکه های سازمانی معمولاً اقدامات پیشرفته ای را برای این منظور انجام می دهد. اما اگر با زیر ساخت شبکه و سرور ساده تری کار می کنید، اقدامات دیگری می توانید انجام دهید.

یکی از مواردی که قطعاً باید به آن توجه کنید گردش مناسب جریان هوا و جدا نگه داشتن هوای سرد و گرم است. راه حل مناسب برای کنترل دمای اتاق سرور استفاده از ابزارهایی برای مدیریت جریان هوا مانند فن های نصب شده روی قفسه و پانل ها است که می تواند به هدایت جابه جایی جریان هوا در سرور روم کمک کند. اگر چندین قفسه دارید، راه اندازی یک راهرو سرد و گرم نیز می تواند به مدیریت جریان هوا کمک کند.

کنترل رطوبت در اتاق سرور

در اتاق کامپیوتر یا دیتا سنتر، میزان رطوبت نسبی (RH) باید بین 45 تا 55 درصد باشد. اگر سطح RH بیش از حد بالا برود، تراکم آب باعث خوردگی، زنگ زدگی و اتصال کوتاه در تجهیزات سرور و شبکه شما می شود. همچنین رطوبت بسیار کم در اتاق سرور نیز می تواند مشکل ساز شود. زیرا محیط بیش از حد خشک می تواند منجر به تخلیه الکترواستاتیک شود و خرابی سرور می شود. از آنجا که دما و رطوبت اتاق سرور به طور مستقیم با هم ارتباط دارند، نظارت بر این دو امر مهم است.

ارتعاش و موقعیت نا امن از مشکلات اتاق سرور

ارتعاشات خطری هستند که می توانند اجزای مهم سیستم و سرور شما را از بین ببرند. همچنین ارتعاشات می توانند باعث چرخش سریع هارد دیسک ها شوند و حتی با کوچکترین خراش داده های زیرساخت شبکه ای شما خراب می شوند. ارتعاشات می تواند ناشی از نزدیک بودن سرور شما به دیوار یا راهرو باشد. افرادی که از کنار آنها عبور می کنند، ماشین آلات یا حتی یک کامیون بزرگ در آن طرف دیوار می توانند باعث حرکت احتمالی شوند. راه حل ضروری برای امنیت سلامت سرور شما دور نگه داشتن شبکه سرور اصلی از دسترس افراد دیگر است. اگر افراد دیگری در اطراف تجهیزات غیر فعال شبکه و سرور شما باشند، قرار دادن تجهیزات در یک قفسه بسته و مقاوم راه حلی مناسب برای محافظت از سرور و جلوگیری از بروز مشکل در اتاق سرور شما باشد.

جلوگیری از نفوذ آب

نفوذ آب به اتاق تجهیزات سرور یکی از بزرگترین مشکلاتی است که بسیاری از مراکز داده و اتاقهای سرور با آن مواجه هستند. در حقیقت، نشت آب تا 24 درصد از علت قطعی های دیتا سنتر و طراحی مرکز داده را ایجاد می کند. برای جلوگیری از نشت آب و جلوگیری از خرابی و ایجاد اسیب جدی به سرور و اطلاعات شبکه باید در نظر بگیرید که از قرار دادن اتاق سرور خود در نزدیکی مناطق دارای لوله کشی اجتناب کنید. اما این همیشه ممکن نیست. اگر نمی دانید که آیا اتاق سرور شما توسط لوله کشی احاطه شده است یا خیر، به طور منظم نشتی را پیدا کرده و بررسی کنید. مقدار کمی آب در مکان اشتباه می تواند دلیل کوتاهی عمر سرور شما باشد، که منجر به بوجود آمدن مشکل در اتاق سرور و خرابی شبکه و اطلاعات ارزشمند زیرساخت شبکه ای و البته از دست دادن سرمایه شما می شود.

در ادامه بخوانید: طراحی اتاق سرور استاندارد و نکات مهم و طلایی که باید بدانید

مدیریت ضعیف کابل

تجهیزات زیاد در یک قفسه سرور به معنی کابل های زیاد است. مدیریت نادرست کابل می تواند باعث تداخل در گردش هوا در اتاق و قفسه سرور شودکه این باعث تداخل در عملکرد تجهیزات سرور می شود. تکنسین ها همچنین باید زمان بیشتری را برای تعمیر و نگهداری سرور در میان کابل های نامنظم صرف کنند. این امر موجب جلوگیری از انجام اقدامات فوری در زمان بروز مشکل اتاق سرور شبکه می شود. مدیریت صحیح در کابل کشی شبکه و اتاق سرور نه تنها باعث پشتیبانی از زیرساخت های شبکه موجود می کند بلکه باعث رشد آینده نیز می شود.

در حال حاضر بسیاری از ابزارهای مدیریت کابل سرور وجود دارد. اما ابزارهای ساده مانند مدیریت عمودی و افقی کابل ها تا حد زیادی به مرتب بودن اتاق تجهیزات و چک لیست اتاق سرور شما کمک خواهد کرد. همچنین باید کابل های خود را با استفاده از بندهای زیپی یا بندهای حلقه ای بسته بندی کنید.

  • ابزارهای و قفسه مدیریت کابل عمودی و افقی برای مرتب نگه داشتن تجهیزات
  • کراوات زیپی راه حل مناسب برای منظم کردن تجهیزات اتاق شبکه و سرور
  • بندهای قلاب و حلقه پینشهاد دیگر ما برای مدیریت فضای قفسه شبکه و سرور
نظرات کاربران

گروههای مقالات
اطلاعات تماس

میدان فاطمی خیابان گمنام بین ششم و هفتم پلاک ۳۴ واحد ۳

02188970170 09128581120 info@imennet.net