0
7 نکته کلیدی برای انتخاب و راه اندازی دیتاسنتر Data Center  و اتاق سرور Server Room

7 نکته کلیدی برای انتخاب و راه اندازی دیتاسنتر Data Center و اتاق سرور Server Room

 شنبه 20 مرداد 1397 / بازدید 2341 / نظرات 0 /

یکی از چیزهای که باید بدانیم اینست که، در سالهای آینده ترابایتی از داده های جمع آوری، ذخیره و طبقه بندی شده در همه صنایع موجود خواهد بود و این داده ها مانند سوختی هستند که باعث کار کردن اینترنت می شوند.

یکی از چیزهای که باید بدانیم اینست که،  در سالهای آینده ترابایتی از داده های جمع آوری، ذخیره و طبقه بندی شده در شبکه همه صنایع موجود خواهد بود و این داده ها مانند سوختی هستند  که باعث کار کردن اینترنت می شوند.
فارق از اینکه  آیا این اطلاعات مربوط به سازمان شما یا مشتری شماست، نحوه رفتار و مدیریت اطلاعات مانند ذخیره سازی، امنیت و دسترسی آسان یک اولویت است . سهل انگاری در وقفه های مکرر و خرابی شبکه ، دیگر برای سازمانها و مجموعه ها قابل گذشت و توجیه نخواهد بود.
این همان جاییست که مراکز داده Datacenter  نقش مهمی را ایفا می کنند.
از نگاه مشتری یا خریدار یا بازدید کننده که با استفاده از فشردن کلید یک صفحه کلید و یا لمس صفحه نمایش گوشی هوشمند خود در حال دسترسی به اطلاعاتی است که در یک دیتاسنتر  Datacenter   نگهداری می شود قطعا  دیتاسنتر Datacenter   مناسب، کلید رشد کسب و کار و مقیاس پذیری است. یک خطای 404 یا پیام Database Not Found  می تواند تنها تفاوت بین یک مشتری شاد و یک مشتری قبلی و از دست رفته باشد.
ملاحظات هنگام انتخاب دیتاسنتر Datacenter  
مراکز داده Datacenters   در تمام اشکال و اندازه ها وجود دارند. دیتاسنتر ای ایده آل برای کسب و کار شما، تا حد زیادی بستگی به ماهیت و شرایط خاص عملیات و کارهای روزمره شما دارد. با این حال، یک لیست کلی از نکات کلیدی برای بهره برداری و راه اندازی  یک دیتاسنتر Datacenter   مطمئن به صورت کلی وجود دارد
این راهنمای  کوتاه کمک میکند تا با اطلاعات کسب شده بتوانید تصمیمی آگاهانه برای گزینه های دیتاسنتر Datacenter   خود بگیرید.
1-    مکان Location
مهمترین عاملی که بیشترین  وزن را در این نکات دارد،انتخاب مکان دیتاسنتر شما است. در بسیاری از کسب و کارها یا دیتاسنتر داخل سازمان و یا دیتاسنتر خارج از سازمان انتخاب میشود که هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند و همچنین ملاحظاتی در خصوص هزینه های مربوطه دارند به عنوان مثال، با راه اندازی دیتاسنتر درون سازمانی، شما مطمئن هستید که سرور شما در حیاط خلوت خود نشسته است. با این حال، به یاد داشته باشید که باید هزینه های مربوط به نیازهای نگهداری و پشتیبانی دیتاسنتر را پرداخت کنید.
برای  دیتاسنتر های  خارج از سایت، این مسئله اهمیت پیدا میکند که آیا کارکنان IT شما به راحتی می توانند از دیتاسنتر بازدید کنند و بعد از آن دسترسی به برق مطمئن و مناسب وجود دارد. همچنین باید بررسی کنید که مکان انتخابی برروی و یا در کنار گسلهای زلزله نباشد و در صورتی که ارتباطات دیتاسنتر از زمینهای باز عبور میکند برای امنیت و پایداری آن چه مواردی محاسبه و مد نظر قرار گرفته شده است.
2-    قابلیت اطمینان Reliability
منابع تامین برق چقدر قابل اطمینان هستند؟ آیا ژنراتورهای کافی وجود دارند تا بتوانند نیروی برق مورد نیاز پشتیبان را سریع تامین کنند؟ در مورد سیستم های خنک کننده چه مواردی را تدارک دیده اید؟
در نظر داشته باشید که سرورها مقدار قابل توجهی گرما تولید می کنند و خنک سازی ناکافی تقریبا همیشه باعث خرابی و مشکلات سخت افزاری برای آنها می شود. مهمتر از همه اینکه آیا سیستم های افزونگی redundant  وجود دارد که بتوانند در شرایط اضطراری عملیات مستمر و سرویس دهی بی وقفه Availability را تضمین کنند؟
3-    امنیت Security
بسیاری از شرکت ها رویه هایی  را برای بالا بردن   امنیت سایبری خود به کار می گیرند. اساسا این به معنای حفاظت از دیتاسنتر ی خود از حملات اینترنتی مخرب است.
امنیت فیزیکی نیز به اندازه امنیت سایبری مهم است. داده ها باید از تهدیدات فیزیکی مانند سرقت، تخریب و دسترسی غیر مجاز محافظت شود. بنابراین، عاقلانه است که در منابع امنیت فیزیکی مانند پرسنل امنیتی، نظارت تصویری و زیرساخت حفاظتی سرمایه گذاری کنید.
4-    ظرفیت خدمات شبکه Network Services Capacity
اغلب کارایی یک دیتاسنتر فقط می تواند به خوبی طراحی زیرساخت شبکه آن باشد. متغیرهایی مانند قابلیت اطمینان شبکه (network reliability)، سرعت و حتی امنیت مواردی هستند که به شما سرنخی می دهند تا متوجه شوبد دیتاسنتر با چه استحکام و قدرتی ساخته شده است. همیشه یک معیار مناسب انتخاب دیتاسنتر صحیح این است که دارای ظرفیت فیبر مناسب برای نیازهای فعلی و آینده باشد.
شرکت های مخابراتی ارائه دهنده سرویس های دیتاسنتر اشتراکی، به سبب شبکه خود، گزینه های ذاتی خوبی هستند. همانطور که کسب و کار شما رشد می کند، لازم نیست نگرانی در مورد پهنای باند بیشتر یا فضای ذخیره سازی داده ها داشته باشید زیرا این شرکت ها به راحتی می توانند ظرفیت های موجود در شبکه خود را به شما ارائه دهند.
یکی از بزرگترین مزیت های فضای مرکزداده اشتراکی قابلیت اتصال به شبکه های دیگر است. این که آیا می خواهید با شرکا، توزیع کنندگان یا حتی رقبای خود برای بررسی بیشتر با هم ارتباط برقرار کنید، اتصال می تواند برای کسب و کار شما ارزش مهمی داشته باشد. قبل از انتخاب، در مورد گزینه های ارتباطی موجود بررسی لازم را انجام دهید. آیا سرویس دهنده بی طرف است؟ و اینکه آیا آنها دارای مجموعه بزرگ مشتریان هستند که در حال حاضر با یکدیگر ارتباط دارند؟
5-    انعطاف پذیری و مقیاس پذیری Flexibility and Scalability
برای کسب و کارها اینکه در طول یک روز، هفته یا ماه نیازهای سریع در حال تغییر داشته باشند چیز غیر منتظره و غیر معمولی نیست. به همین دلیل، مهم است که دیتاسنتر ای را انتخاب کنید که به راحتی امکان انعطاف پذیری در سرویس دهی را بسته به آنچه که در هر زمان خاصی از کسب و کار شما مورد نیاز است فراهم کند .
از لحاظ مقیاس پذیری، رشد برای هر سازمان اجتناب ناپذیر است. با ثروت اطلاعاتی که در طول سال ها جمع آوری کرده اید، انتخاب یک دیتاسنتر مقیاس پذیر به شما امکان می دهد تا برای نیازهای روز افزون کسب کارتان مجبور به خلاصه سازی و حذف و کوچک کردن منابعتان نشوید.
6-    پشتیبان اضطراری Emergency Backup
یکی از مهمترین موارد کلیدی قابلیت پاسخگویی و پیش بینی های دیتاسنتر برای انواع شرایط اضطراری و اورژانسی است. دیتاسنتر باید بتواند به صورت پیوسته و بدون تاثیر پذیری از چیزی مثل بروز بلایای طبیعی و حوادث، عملیات و کار خود را انجام دهد. برای مقابله با این شرایط، یک سیستم پشتیبان اضطراری (Emergency Backup) قوی شامل سیستمهای اعلام و اطفاء حریق، ژنراتورهای برق و سیستم های جایگزین (Redundant) برای تداوم کار و سرویس دهی مناسب با وجود شرایط اضطراری لازم و ضروری است.
7-    شهرت و اعتبار Reputation
بین شهرت و اعتبار شرکتهای سرویس دهنده مراکز داده و تصویر آنها در دنیای کسب و کار تفاوت زیادی وجود دارد . شما باید اطمینان حاصل کنید که، حقیقت را در مورد کیفیت خدماتی که ارایه می دهند میشناسید و میدانید که صرفا معروف بودن یک مجموعه دلیل کافی و مناسب برای سرویس خوب نیست.
خبر خوب این است که این روزها شما می توانید به راحتی به بررسی پیشینه شرکتهای ارائه دهنده خدمات دیتاسنتر بپردازید. هیچ سایت دیتاسنتر ای کامل نیست، اما با کمی تحقیق، شما می توانید تصویر مورد نیازتان را از طریق توصیفات آنلاین و بازخورد مشتریان قبلی در خصوص شهرت و اعتبار آنها بدست آورید.  از این طریق خواهید توانست سرویس دهنده ای را که به بهترین شکل نیازهای شما را پوشش میدهد پیدا کنید.
حال اقدام کنید

صحبت از نیازهای کسب و کار، ما را به چند راهی انتخاب میکشاند. قبل از اینکه به دنبال یک دیتاسنتر باشید، با تیم خود بنشینید و نیازهای خاص سازمان خود را شناسایی کنید. با توجه به متغیرهایی که در بالا ذکر شد، می توانید انتخاب های خود را محدود کنید و امیدوارم که به شما در پیاده سازی و یا پیدا کردن دیتاسنتر ای مناسب برای نیازهای مجموعه و شرکتتان کمک کند. همچنین می توانید از خدماتن و تجربیات همکاران ما در شرکت ایمن شبکه هوشمند در خصوص مشاوره،طراحی ،پیاده سازی و راه اندازی و همچنین پشتیبانی اتاقهای سرور و مراکز داده بهرمند شوید.
 
 
 
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

درباره ما

شرکت ایمن شبکه هوشمند  با بیش از یک دهه  تجربه در پروژه هاي زیرساخت شبکه های کامپیوتری و مخابراتی و تجهیزات امنیتی مداربسته مبتنی بر شبکه  با داشتن پرسنلي مجرب آمادگي خود را جهت مشاوره، طراحي و اجرا اعلام مي دارد
 

عضویت در باشگاه ما

برای اطلاع از آخرین خبرها و اطلاعات شماره تلفن خود را وارد نمایید.

سئو سایت توسط ایمن شبکه هوشمند

تماس با ما

تهران ، میدان توحید ، خیابان امیرلو (گلبار) ، کوچه محمدی ، پلاک 4

(021) 66904541

09128581120

(021)89774987

info@imennet.net