در تماس باشید:
ذ

تماس بگیرید

66904541(021)
info@imennet.net
شنبه - چهارشنبه 8:30 - 17:00 پنجشنبه 8:30 الی 14:00

مشاوره رایگان

(021)66904541
مقایسه سخت افزارهای مبتنی بر VDI (تجهیزات دسکتاپ مجازی)

تفاوت سخت افزارهای مبتنی بر VDI (تجهیزات دسکتاپ مجازی) : تینکلاینت ها، تیک کلاینت ها و زیرو کلاینت ها

 0  دیدگاه  1400/3/11 

برخلاف معنای لغوی تین کلاینت ها، تفاوت آنها با فَت کلاینت ها (fat Client) از لحاظ حجمی نمی باشد بلکه تنها پردازش کمتری انجام میدهند. حتی دستگاه هایی مثل آی ­پد ها نیز می توانند جزو سخت افزارهای VDI باشند.

زمانی که بحث از سخت افزارهای مرتبط با دسکتاپ­ های مجازی به میان می آید مدیران شبکه گزینه ­های متعددی برای انتخاب دارند. ممکن است شما اطلاعات زیادی در مورد تفاوت های بین نرم ­افزارهای دسکتاپ مجازی، پروتکل های اتصال ریموت یا لایسنس­ هایشان نداشته باشید. در این مقاله برای روشن شدن بهتر این موضوع به بعضی از مهم­ ترین موضوعاتی می­پردازیم که مدیران VDI را هم به گیج می­کنند.

بگذارید یک موضوع را همین­ جا روشن کنیم. زمانی که می­خواهید از VDI استفاده کنید باید از ابتدا بدانید که دسکتاپ­ های مجازی ­تان از چه سخت فزارهایی استفاده خواهند کرد. برای استفاده (میزبانی) از دسکتاپ­ های مجازی گزینه­های زیادی وجود دارد که اگر از تبلت ­ها و موبایل­ های معمولی صرف نظر کنیم، تین کلاینت ­ها و زیروکلاینت­ ها از آن جمله ­اند. گاهی از چالش ­ها، مزایا و پیچیدگی­ های تعدیل هزینه­ های سازمانی عواملی هستند که به انتخاب درست سخت­ افزارهای مبتنی بر دسکتاپ­ های مجازی منجر می­شوند.

معماری کلاینت و سرور در مقابل معماری کلاینت-سرور


بهره برداری از VDI (  تجهیزات دسکتاپ مجازی ) مستلزم بر قراری ارتباط بین یک سخت افزار اِندپوینت، یک کلاینت و یک سرور می­باشد. همانند دیتاسنترهای سازمانی، کلاینت درخواستی به سرور می­فرستد که بصورت ریموت انجام می­شود. سرور آن درخواست را پذیرفته و از طریق بستر شبکه که عموماً اینترنت است به کلاینت متصل می­گردد.

در VDI ، سیستم عامل دسکتاپ مجازی در سرور قرار دارد و کاربران از طریق رابط کاربری دسکتاپ مجازی خود که بصورت موضعی (لوکال) در درون کلاینت قرار دارد با سرور در ارتباط هستند. ارتباط بین کلاینت و سرور از طریق یک پروتکل ارتباطی ریموت دسکتاپ برقرار می­گردد که درخواست­ ها را از سمت کلاینت ­ها به سرورها انتقال داده و سپس اطلاعات مربوطه را برای استفاده به دسکتاپ مجازی کاربرها می­فرستد. در معماری کلاینت-سرور هدف این است که کاربر بتواند با دسکتاپ مجازی خود همانند یک کامپیوتر معمولی تعامل داشته باشد.

 

تفاوت­های عمدۀ تیک کلاینت ­ها (Thick Client) ، تین کلاین­ت ها (Thin Client) و زیرو کلاینت ­ها (Zero Client)


تین کلاینت­ ها و دستگاه ­هایی که از تجهیزات سخت ­افزاری آن­ها کاسته شده برای کارکرد درست به یک ارتباط مبتنی بر شبکه با سرور نیاز دارند زیرا از لحاظ سخت افزاری توانایی پردازش چندانی ندارند. زیروکلاینت­ ها پا را یک قدم از تین کلاینت­ ها فراتر گذاشته و حتی به نرم­ افزار هم نیازی ندارند. هر دوی این سیستم ­ها که از آن­ها در سیستم دسکتاپ مجازی به عنوان سخت­ افزار استفاده می­شود با تیک­ کلاینت ­ها که اساساً همانند کامپیوترهای رایج هستند و تمام عملکردهای لازم جهت برقراری ارتباط با سرور را در خود دارند متفاوت هستند. سازمان ­ها حتی می­توانند کامپیوترهای قدیمی را با کاستن از تجهیزات سخت­ افزاری ­شان بعنوان یک نوع تین کلاینت در شبکه­ های خود مورد استفاده قرار دهند.

تیک کلاینت­ ها Thick Clients


با این که می­توان از تیک کلاینت­ ها در دسکتاپ مجازی (VDI) استفاده کرد اما خیلی از سازمان­ ها وارد این وادی نمی­شوند زیرا تاثیر زیادی در کاهش تجهیزات سخت­ افزاری و نرم­ افزارهای نصبی مورد نیاز ندارد. اگر از کامپیوترهای رایج برای اتصال به دسکتاپ­ های مجازی سازی شده استفاده کنید خود را از بسیاری از مزایای VDI مانند کاهش مصرف برق، مدیریت متمرکز و امنیت بیشتر محروم کرده­اید.

از آنجا ئیکه یک تیک­ کلاینت در واقع یک کامپیوتر کامل است که نرم ­افزارهای تین کلاینت را هم اجرا می­کند، معمولاً از آن گران تر است. به علاوۀ این که تیک ­کلاینت­ ها دارای هارد فیزیکی و خروجی ­های صدا و تصویر می­ باشند، و این خصیصه امنیت آنها را در مقایسه با تین کلاینت کاهش می­دهد. و دست آخر این که تین کلاینت­ ها به تعمیرات و نگهداری کمتری در مقایسه با تیک­ کلاینت­ ها نیاز دارند، اگر چه مشکلات سخت­ افزاری تین کلاینت­ ها گاهی مواقع می­تواند منجر به تعویض کل دستگاه شود.

تین کلاینت­ ها Thin Clients


علی ­رغم این که تین­ کلاینت ­ها دارای سخت­ افزار هستند ولی دسکتاپ ­های مجازی در دیتا سنتر ها قرار دارند (میزبانی می­شوند) و تین­ کلاینت­ ها صرفاً نقش واسط را در برقراری ارتباط با سرور بازی می­کنند. نصب تین کلاینت­ ها عموماً آسان است، امنیت بهتری دارند و نیازی به سخت ­افزارهای متعدد ندارند که این ویژگی به مدیران شبکه امکان استفاده از کامپیوترها قدیمی در شبکه را هم می­دهد.

تین کلاینت­ ها در اصل کوچک و ساده ساخته می­شوند و هر چه نیاز به خصوصیات ویژه در آن­ها بیشتر می­شود قیمت­ شان هم بالاتر می­رود. بنابراین زمانی که تصمیم به استفاده از تین­ کلاینت­ ها می­گیرید باید گزینه­ هایی مثل اجرای 3-D، کنفرانس ویدیوئی و پشتیبانی ارسال تصویر به چند نمایشگر را هم در نظر بگیرید. حتی باید ریموت زدن و حجم پردازش تصویری دستگاهی که می­خرید را نیز در نظر داشته باشید.

فارغ از ارزانی و سادگی، تین کلاینت­ ها قابلیت مدیریت متمرکز را نیز دارا می­باشند. برای مثال، می­توان پالیسی ­های مربوط به پروفایل کاربرها را به گروه­های متشکل از تین کلاینت­ هایی که دارای تنظیمات یکسان هستند نیز اعمال نمود که مسلماً از اعمال تنظیمات دستی روی تک تک آن­ها خیلی ساده ­تر است. علاوه بر تمام این­ها تجهیزات سخت ­افزاری VDI باید به حدی ساده باشد که کارکنان کم تجربۀ فناوری اطلاعات و افرادی که در شعبه­ های دیگر سازمان مشغول به کار هستند نیز بتوانند آن­ها را راه­ اندازی کنند.
از جمله شرکت ­های سازنده و توسعه دهندۀ تین ­کلاینت و زیرو کلاینت­ ها می­توان از HP, Dell, IGEL, LG, NComputing و غیره نام برد.

زیروکلاینت­ها Zero Clients

زیروکلاینت ­ها حتی از تین کلاینت ­ها هم کم ­حجم ­تر و مقرون به صرفه ­تر هستند. این نوع از کلاینت ­ها به هیچ تنظیماتی نیاز نداشته و اطلاعاتی روی آن­ها ذخیره نمی­شود. شاید این سئوال مطرح شود که پس مزایای این گونه از سخت­افزارهای VDI چیست؟ اول از همه این که زیرو کلاینت­ ها از تین ­کلاینت­ ها و تیک­ کلاین ت­ها ارزانتر هستند. دوم این که برق کمتری مصرف می­کنند و عملیات اعطای مجوز به کلاینت­ ها در آن­ها ساده ­تر صورت می­گیرد.

با این وجود یکی دو مورد هست که باید در نظر داشت. شرکت­ های فروشندۀ زیرو کلاینت ­ها اغلب تبلیغ می­کنند که دستگاه­ها به مدیریت و تمعیر و نگهداری نیازی ندارند که همیشه هم درست نیست. برخی از این محصولات به نرم ­افزار، رم یا منابع دیگری نیازمندند. علاوه بر آن زیروکلاینت­ ها اغلب از قوانین حقوق معنوی پیروی می­کنند و بیش از یکی از پروتکل­ های ریموت را پشتیبانی نمی­کنند و این امکان وجود دارد که بعضی از سازمان­ ها به بن­ بست­ های مربوط به این شرکت ­ها برخورد کنند. بیشتر سازمان­ ها به نوعی از دسکتاپ ­های مجازی نیازمندند که انعطاف ­پذیرتر بوده و محدودیت ­های کمتری در دسترسی به کامپیوترهای موجود در آن سازمان داشته باشند.

موارد استفاده از تیک کلاینت ، تین کلاینت و زیروکلاینت

زمانی که صحبت از انتخاب میان تیک­ کلاینت، تین کلاینت و یا زیرو کلاینت به میان می­اید متخصصین IT باید به نیازهای مدیریتی و هزینه­ های راه ­اندازی VDI توجه داشته باشند.
زیروکلاینت ها در مواردی که نیاز به امنیت بالا مد نظر قرار دارد گزینه­ های بسیار خوبی هستند زیرا نرم ­افزاری که در آن­ها نقطۀ نفوذ قرار گیرد یا اصلاً وجود ندارد یا بسیار محدود است. تین کلاینت ها در مواردی مناسب هستند که در آن­ها کارمندان نیاز به تجربۀ کاربری قویتری دارند و با کار با تجهیزاتی متفاوت­تر از کامپیوترهای رایج مشکلی ندارند. البته به شرطی که کارمندان آی­تی با زیر و بم­های کار با تین کلاینت ها آشنا باشند. اغلب سازمان­های کوچک به دلیل محدودیت­های مالی و یا استفاده از دستگاه­ های ساده ­تری که نیاز به نرم­ افزارهای چندانی ندارند نسبت به استفاده از تین کلاینت ها علاقۀ بیشتری نشان می­دهند.

از تین کلاینت ها همچنین می­توان در جهت رفع نیاز یک گروه خاص از کاربران یک سازمان بهره گرفت. مثلاً برای کارمندان بخش طراحی که در کارشان به یک نرم­ افزار بیشتر نیاز ندارند. استفاده­ های رایج دیگر تین کلاینت ها در حوضه­ های سلامت و محیط­های آموزشی است که در آن­ها دکترها، پرستاران و یا دانش ­اموزان ملزم به استفاده از اپلیکیشن ­های دسکتاپ ­ها و سیستم ­های اشتراکی می­باشند.
از طرفی تیک کلاینت ها در محیط­هایی کاربردی ­تر هستند که کارمندان آن به جوانب اضافی و گسترده­ تری از یک نرم­ افزار نیازمند باشند. تیک کلاینت ها را همچنین می­توان در سازمان ­هایی که در آن­ها بصورت مقطعی (در شرایط بحرانی یا به عنوان یک کامپیوتر فرعی در سفرها) نیاز به دسکتاپ ­های مجازی به عنوان جانشین برای کامپیوترهای رایج مطرح می­شود بکار گرفت.

اما عجله نکنید، برای انتخاب میان تین کلاینت، تیک­ کلاینت و زیرو کلاینت­ ها موارد دیگری هم وجود دارند. در دنیای پرجنب و جوش امروزی که همه در حال حرکت هستند کابران حتی می­توانند از تبلت­ ها یا تلفن ­های هوشمند نیز برای اجرای دسکتاپ ­های مجازی استفاده کنند. حتی می­توانند با اتصال یک تراشۀ یو­ اس­ بی به یک کامپیوتر امکان دسترسی ریموت به چندین دسکتاپ را داشته باشند. گزینه ­هایی مثل UD های جیبی شرکت IGEL برای کاربران این امکان را فراهم می­کند که در سفر و محیط­ های خارج از شرکت نیز دسترسی ریموت داشته باشند.

تبلت­ها در حال حاضر با رزولوشن­ های بالای خود و امکان استفاده از اینترنت پرسرعت گزینۀ مناسبی برای ارائه دسکتاپ ­های مجازی می باشند. مدیران و کارمندانی که پیوسته در سفر هستند می­توانند از آی­پدهای خود برای اتصال به VDI ها استفاده کنند، اما باید در نظر داشت تبلت­ ها موس ندارند و بسیاری از نرم­ افزارهای ویندوز برای ارتباط کاربری لمسی طراحی نشده ­اند.

اگر به فکر راه ­اندازی VDI هستید و تبلت ­ها را برای این کار بیش از اندازه پیشرفته می­بینید می­توانید از کامپیوترهای قدیمی استفاده کنید و آن­ها را به یک تین کلاینت تبدیل کنید. این کار هم از هزینه ­های اضافی جلوگیری می­کند و هم برای محیط زیست سودمند است. فقط حواس تان باشد که کامپیوتر تان خیلی هم قدیمی نباشد چون در آن صورت هم عملکرد گرافیکی قابل اعتمادی نخواهد داشت و هم در معرض مشکلات متعدد قرار خواهد گرفت.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر