0
مقایسه سخت افزارهای مبتنی بر VDI (تجهیزات دسکتاپ مجازی)

مقایسه سخت افزارهای مبتنی بر VDI (تجهیزات دسکتاپ مجازی)

 سه شنبه 11 خرداد 1400 / بازدید 78 / نظرات 0 /

تفاوت سخت افزارهای مبتنی بر VDI (تجهیزات دسکتاپ مجازی) : تینکلاینتها، تیک کلاینها و زیرو کلاینتها

برخلاف معنای لغوی تینکلاینتها، تفاوت آنها با فَت کلاینت ها (fat Client) از لحاظ حجمی نمی باشد بلکه تنها پردازش کمتری انجام میدهند. حتی دستگاههایی مثل آی­پدها نیز می توانند جزو سخت افزارهای VDI باشند.

زمانی که بحث از سخت افزارهای مرتبط با دسکتاپ­های مجازی به میان می آید مدیران شبکه گزینه­های متعددی برای انتخاب دارند. ممکن است شما اطلاعات زیادی در مورد تفاوتهای بین نرم­افزارهای دسکتاپ مجازی، پروتکلهای اتصال ریموت یا لایسنس­هایشان نداشته باشید. در این مقاله برای روشن شدن بهتر این موضوع به بعضی از مبهم­ترین موضوعاتی می­پردازیم که مدیران VDI را هم به گیج می­کنند.

بگذارید یک موضوع را همین­جا روشن کنیم. زمانی که می­خواهید از VDI استفاده کنید باید از ابتدا بدانید که دسکتاپ­های مجازی­تان از چه سخت فزارهایی استفاده خواهند کرد.

برای استفاده (میزبانی) از دسکتاپ­های مجازی گزینه­های زیادی وجود دارد که اگر از تبلت­ها و موبایل­های معمولی صرفنظر کنیم، تینکلاینت­ها و زیروکلاینت­ها از آن جمله­اند.

آگاهی از چالش­ها، مزایا و پیچیدگی­های تعدیل هزینه­های سازمانی عواملی هستند که به انتخاب درست سخت­افزارهای مبتنی بر دسکتاپ­های مجازی منجر می­شوند.

معماری کلاینت و سرور در مقابل معماری کلاینت-سرور

بهره برداری از VDI (تجهیزات دسکتاپ مجازی) مستلزم بر قراری ارتباط بین یک سخت افزار اِندپوینت، یک کلاینت و یک سرور می­باشد. همانند دیتاسنترهای سازمانی، کلاینت درخواستی به سرور می­فرستد که بصورت ریموت انجام می­شود. سرور آن درخواست را پذیرفته و از طریق بستر شبکه که عموماً اینترنت است به کلاینت متصل می­گردد.

در VDI ، سیستم عامل دسکتاپ مجازی در سرور قرار دارد و کاربران از طریق رابط کاربری دسکتاپ مجازی خود که بصورت موضعی (لوکال) در درون کلاینت قرار دارد با سرور در ارتباط هستند. ارتباط بین کلاینت و سرور از طریق یک پروتکل ارتباطی ریموت دسکتاپ برقرار می­گردد که درخواست­ها را از سمت کلاینت­ها به سرورها انتقال داده و سپس اطلاعات مربوطه را برای استفاده به دسکتاپ مجازی کاربرها می­فرستد. در معماری کلاینت-سرور هدف این است که کاربر بتواند با دسکتاپ مجازی خود همانند یک کامپیوتر معمولی تعامل داشته باشد.

تفاوت­های عمدۀ تیک کلاینت­ها (Thick Client) ، تتینکلاین­ها (Thin Client) و زیرو کلاینت­ها (Zero Client)

تینکلاینت­ها و دستگاه­هایی که از تجهیزات سخت­افزاری آن­ها کاسته شده برای کارکرد درست به یک ارتباط مبتنی بر شبکه با سرور نیاز دارند زیرا از لحاظ سخت افزاری توانایی پردازش چندانی ندارند. زیروکلاینت­ها پا را یک قدم از تینکلاینت­ها فراتر گذاشته و حتی به نرم­افزار هم نیازی ندارند. هر دوی این سیستم­ها که از آن­ها در سیستم دسکتاپ مجازی به عنوان سخت­افزار استفاده می­شود با تیک­کلاینت­ها که اساساً همانند کامپیوترهای رایج هستند و تمام عملکردهای لازم جهت برقراری ارتباط با سرور را در خود دارند متفاوت هستند. سازمان­ها حتی می­توانند کامپیوترهای قدیمی را با کاستن از تجهیزات سخت­افزاری­شان بعنوان یک نوع تینکلاینت در شبکه­های خود مورد استفاده قرار دهند.

تیک کلاینت­ها Thick Clients

با این که می­توان از تیک کلاینت­ها در دسکتاپ مجازی (VDI) استفاده کرد اما خیلی از سازمان­ها وارد این وادی نمی­شوند زیرا تاثیر زیادی در کاهش تجهیزات سخت­افزاری و نرم­افزارهای نصبی مورد نیاز ندارد. اگر از کامپیوترهای رایج برای اتصال به دسکتاپ­های مجازی استفاده کنید خود را از بسیاری از مزایای VDI مانند کاهش مصرف برق، مدیریت متمرکز و امنیت بیشتر محروم کرده­اید.

از آنجائیکه یک تیک­کلاینت در واقع یک کامپیوتر کامل است که نرم­افزارهای تینکلاینت را هم اجرا می­کند، معمولاً از آن گرانتر است. به علاوۀ این که تیک­کلاینت­ها دارای هارد فیزیکی و خروجی­های صدا و تصویر می­باشند، و این خصیصه امنیت آنها را در مقایسه با تینکلاینت کاهش می­دهد. و دست آخر این که تینکلاینت­ها به تعمیرات و نگهداری کمتری در مقایسه با تیک­کلاینت­ها نیاز دارند، اگر چه مشکلات سخت­افزاری تینکلاینت­ها گاهی مواقع می­تواند منجر به تعویض کل دستگاه شود.

تینکلاینت­ها Thin Clients

علی­رغم این که تین­کلاینت­ها دارای سخت­افزار هستند ولی دسکتاپ­های مجازی در دیتا سنترها قرار دارند (میزبانی می­شوند) و تین­کلاینت­ها صرفاً نقش واسط را در برقراری ارتباط با سرور بازی می­کنند. نصب تینکلاینت­ها عموماً آسان است، امنیت بهتری دارند و نیازی به سخت­افزارهای متعدد ندارند که این ویژگی به مدیران شبکه امکان استفاده از کامپیوترها قدیمی در شبکه را هم می­دهد.

تینکلاینت­ها در اصل کوچک و ساده ساخته می­شوند و هر چه نیاز به خصوصیات ویژه در آن­ها بیشتر می­شود قیمت­شان هم بالاتر می­رود. بنابراین زمانی که تصمیم به استفاده از تین­کلاینت­ها می­گیرید باید گزینه­هایی مثل اجرای 3-D ، کنفرانس ویدیوئی و پشتیبانی ارسال تصویر به چند نمایشگر را هم در نظر بگیرید. حتی باید ریموت زدن و حجم پردازش تصویری دستگاهی که می­خرید را نیز در نظر داشته باشید.

فارغ از ارزانی و سادگی، تینکلاینت­ها قابلیت مدیریت متمرکز را نیز دارا می­باشند. برای مثال، می­توان پالیسی­های مربوط به پروفایل کاربرها را به گروه­های متشکل از تینکلاینت­هایی که دارای تنظیمات یکسان هستند نیز اعمال نمود که مسلماً از اعمال تنظیمات دستی روی تک تک آن­ها خیلی ساده­تر است. علاوه بر تمام این­ها تجهیزات سخت­افزاری VDI باید به حدی ساده باشد که کارکنان کم تجربۀ فناوری اطلاعات و افرادی که در شعبه­های دیگر سازمان مشغول به کار هستند نیز بتوانند آن­ها را راه­اندازی کنند.

از جمله شرکت­های سازنده و توسعه دهندۀ تین­کلاینت و زیروکلاینت­ها می­توان از HP, Dell, IGEL, LG, NComputing و غیره نام برد.

زیروکلاینت­ها Zero Clients

زیروکلاینت­ها حتی از تینکلاینت­ها هم کم­حجم­تر و مقرون به صرفه­تر هستند. این نوع از کلاینت­ها به هیچ تنظیماتی نیاز نداشته و اطلاعاتی روی آن­ها ذخیره نمی­شود. شاید این سئوال مطرح شود که پس مزایای این گونه از سخت­افزارهای VDI چیست؟ اول از همه این که زیرو کلاینت­ها از تین­کلاینت­ها و تیک­کلاینت­ها ارزانتر هستند. دوم این که برق کمتری مصرف می­کنند و عملیات اعطای مجوز به کلاینت­ها در آن­ها ساده­تر صورت می­گیرد.

با این وجود یکی دو مورد هست که باید در نظر داشت. شرکت­های فروشندۀ زیروکلاینت­ها اغلب تبلیغ می­کنند که دستگاه­ها به مدیریت و تمعیر و نگهداری نیازی ندارند که همیشه هم درست نیست. برخی از این محصولات به نرم­افزار، رم یا منابع دیگری نیازمندند. علاوه بر آن زیروکلاینت­ها اغلب از قوانین حقوق معنوی پیروی می­کنند و بیش از یکی از پروتکل­های ریموت را پشتیبانی نمی­کنند و این امکان وجود دارد که بعضی از سازمان­ها به بن­بست­های مربوط به این شرکت­ها برخورد کنند. بیشتر سازمان­ها به نوعی از دسکتاپ­های مجازی نیازمندند که انعطاف­پذیرتر بوده و محدودیت­های کمتری در دسترسی به کامپیوترهای موجود در آن سازمان داشته باشند.

موارد استفاده از تیک، تین و زیروکلاینت­ها

زمانی که صحبت از انتخاب میان تیک­کلاینت، تینکلاینت و یا زیروکلاینت به میان می­آید متخصصین آی­تی باید به نیازهای مدیریتی و هزینه­های راه­اندازی VDI توجه داشته باشند.

زیروکلاینت­ها در مواردی که نیاز به امنیت بالا مد نظر قرار دارد گزینه­های بسیار خوبی هستند زیرا نرم­افزاری که در آن­ها نقطۀ نفوذ قرار گیرد یا اصلاً وجود ندارد یا بسیار محدود است. تینکلاینت­ها در مواردی مناسب هستند که در آن­ها کارمندان نیاز به تجربۀ کاربری قویتری دارند و با کار با تجهیزاتی متفاوت­تر از کامپیوترهای رایج مشکلی ندارند. البته به شرطی که کارمندان آی­تی با زیر و بم­های کار با تینکلاینت­ها آشنا باشند. اغلب سازمان­های کوچک به دلیل محدودیت­های مالی و یا استفاده از دستگاه­های ساده­تری که نیاز به نرم­افزارهای چندانی ندارند نسبت به استفاده از تینکلاینت­ها علاقۀ بیشتری نشان می­دهند.

از تینکلاینت­ها همچنین می­توان در جهت رفع نیاز یک گروه خاص از کاربران یک سازمان بهره گرفت. مثلاً برای کارمندان بخش طراحی که در کارشان به یک نرم­افزار بیشتر نیاز ندارند. استفاده­های رایج دیگر تینکلاینت­ها در حوضه­های سلامت و محیط­های آموزشی است که در آن­ها دکترها، پرستاران و یا دانش­آموزان ملزم به استفاده از اپلیکیشن­های دسکتاپ­ها و سیستم­های اشتراکی می­باشند.

از طرفی تیک­کلاینت­ها در محیط­هایی کاربردی­تر هستند که کارمندان آن به جوانب اضافی و گسترده­تری از یک نرم­افزار نیازمند باشند. تیک­کلاینت­ها را همچنین می­توان در سازمان­هایی که در آن­ها بصورت مقطعی (در شرایط بحرانی یا به عنوان یک کامپیوتر فرعی در سفرها) نیاز به دسکتاپ­های مجازی به عنوان جانشین برای کامپیوترهای رایج مطرح می­شود بکار گرفت.

اما عجله نکنید، برای انتخاب میان تینکلاینت، تیک­کلاینت و زیرو کلاینت­ها موارد دیگری هم وجود دارند. در دنیای پرجنب و جوش امروزی که همه در حال حرکت هستند کابران حتی می­توانند از تبلت­ها یا تلفن­های هوشمند نیز برای اجرای دسکتاپ­های مجازی استفاده کنند. حتی می­توانند با اتصال یک تراشۀ یو­اس­بی به یک کامپیوتر امکان دسترسی ریموت به چندین دسکتاپ را داشته باشند. گزینه­هایی مثل UD های جیبی شرکت IGEL برای کاربران این امکان را فراهم می­کند که در سفر و محیط­های خارج از شرکت نیز دسترسی ریموت داشته باشند.

تبلت­ها در حال حاضر با رزولوشن­های بالای خود و امکان استفاده از اینترنت پرسرعت گزینۀ مناسبی برای ارائه دسکتاپ­های مجازی می باشند. مدیران و کارمندانی که پیوسته در سفر هستند می­توانند از آی­پدهای خود برای اتصال به VDI ها استفاده کنند، اما باید در نظر داشت تبلت­ها موس ندارند و بسیاری از نرم­افزارهای ویندوز برای ارتباط کاربری لمسی طراحی نشده­اند.

اگر به فکر راه­اندازی VDI هستید و تبلت­ها را برای این کار بیش از اندازه پیشرفته می­بینید می­توانید از کامپیوترهای قدیمی استفاده کنید و آن­ها را به یک تینکلاینت تبدیل کنید. این کار هم از هزینه­های اضافی جلوگیری می­کند و هم برای محیط زیست سودمند است. فقط حواستان باشد که کامپیوترتان خیلی هم قدیمی نباشد چون در آن صورت هم عملکرد گرافیکی قابل اعتمادی نخواهد داشت و هم در معرض مشکلات متعدد قرار خواهد گرفت.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

درباره ما

شرکت ایمن شبکه هوشمند  با بیش از یک دهه  تجربه در پروژه هاي زیرساخت شبکه های کامپیوتری و مخابراتی و تجهیزات امنیتی مداربسته مبتنی بر شبکه  با داشتن پرسنلي مجرب آمادگي خود را جهت مشاوره، طراحي و اجرا اعلام مي دارد
 

عضویت در باشگاه ما

برای اطلاع از آخرین خبرها و اطلاعات شماره تلفن خود را وارد نمایید.

سئو سایت توسط ایمن شبکه هوشمند

تماس با ما

تهران ، میدان توحید ، خیابان امیرلو (گلبار) ، کوچه محمدی ، پلاک 4

(021) 66904541

09128581120

(021)89774987

info@imennet.net