در تماس باشید:
ذ

تماس بگیرید

66904541(021)
info@imennet.net
شنبه - چهارشنبه 8:30 - 17:00 پنجشنبه 8:30 الی 14:00

مشاوره رایگان

(021)66904541
آموزش روش های کاهش نویز دوربین مداربسته

معرفی انواع نویز و دلایل ایجاد آن + آموزش رفع نویز، اگر دوربین مدار بسته شما هم اخیرا دچار نویز شده است حتما این مقاله را بخوانید.

 0  دیدگاه  1401/1/2 

کاهش نویز دوربین مدار بسته

نویز دوربین مداربسته یکی از مشکلاتی است که پس از نصب دوربین مدار بسته یا مدتی پس از نصب دوربین مداربسته ممکن است با آن رو به رو شویم. در این مقاله از فروشگاه دوربین مداربسته ایمن نت می خواهیم به بررسی انواع نویز در دوربین مدار بسته و راه های کاهش یا برطرف کردن نویز بپردازیم.

نویز در تصاویر دوربین مداربسته به شکل برفک یا دانه دانه های ریز است و باعث کاهش کیفیت و وضوح تصویر می شود. برای مثال اگر در تصاویر دوربین پلاک خوان نویز وجود داشته باشد، نرم افزار پلاک خوان قادر به شناسایی پلاک نیست و باعث بروز خطا در سیستم می شود.

برای اینکه بدانید نویز دقیقا به چه شکلی است می توانید با دوربین موبایل خود در یک محیط تاریک و کم نور فیلمبرداری کنید تا متوجه وجود دانه های سفید در تصویر شوید. نویز دوربین های مداربسته هم دقیقا به همین شکل است. وجود مقدار کمی نویز در تصاویر دوربین مداربسته دید در شب به دلیل نور ناکافی طبیعی است اما اگر در نور طبیعی و روز نیز این نویز وجود داشته باشد، غیر عادی بوده و باید علت آن بررسی و رفع شود.

علت وجود نویز در تصاویر دوربین مداربسته چیست؟

وجود نویز در تصاویر دوربین مدار بسته علل مختلفی می تواند داشته باشد. یکی از مهم ترین علت ها استفاده از تجهیزات و قطعات بی کیفیت و ارزان است. استفاده از منبع تغذیه نامناسب، کابل بی کیفیت، دوربین بی کیفیت، مبدل های بی کیفیت و اتصالات بی کیفیت از جمله تجهیزات و قطعاتی هستند که باعث ایجاد نویز در تصاویر دوربین مداربسته می شوند.

منبع تغذیه نامناسب

منبع تغذیه وظیفه تامین برق مورد نیاز دوربین مداربسته را دارد. این برق باید دارای ولتاژ و شدت جریان مناسب و کافی باشد. برق مورد نیاز بیشتر دوربین های مداربسته 12 ولت DC (ولتاژ مستقیم) است. اگر شدت جریان تولید شده توسط منبع تغذیه کمتر از مقدار مورد نیاز دوربین مداربسته باشد، باعث ایجاد نویز در تصاویر دریافتی دوربین مداربسته می شود.

استفاده از کابل های بی کیفیت

برای نصب دوربین مداربسته معمولا از دو نوع کابل استفاده می شود. این کابل ها کابل کواکسیال و کابل شبکه هستند.

کابل کواکسیال

برای انتقال تصاویر در دوربین های مداربسته از کابل کواکسیال استفاده می شود. کابل های کواکسیال در دو مدل RG59 و RG6 در بازار موجود هستند. کابل کواکسیال از دو رسانا تشکیل شده که بین آن ها توسط مواد عایق جدا شده است. در وسط این کابل یک سیم فلزی نیز وجود دارد و یک لایه غیر رسانا دور آن را پوشانده و یک لایه فویل نیز دور آن پیچیده شده است که به آن شیلد گفته می شود. در لایه ی بعدی کابل کواکسیال دو عدد کابل رسانا به صورت رشته ای قرار دارد. این کابل ها اگر بی کیفیت باشند و نتوانند مانع عبور امواج الکترومغناطیسی شوند باعث ایجاد نویز در تصاویر دریافتی می شود.

کابل شبکه (UTP)

کابل های شبکه برای انتقال تصاویر دیجیتال استفاده می شوند. این کابل ها شامل 4 زوج به هم تابیده شده است و در کل 8 سیم است. برای کاهش نویز کابل های شبکه از فول های حفاظتی یا شیلد استفاده می شود. کابل های شبکه در دوربین مداربسته آی پی به کار برده می شود.

دوربین مداربسته بی کیفیت

استفاده از دوربین های مداربسته بی کیفیت و خیلی ارزان که برند های معتبری هم معمولا ندارند باعث ایجاد نویز می شود. بیشتر دوربین هایی که قیمت خیلی پایینی دارند در محیط های با نور کم، نویز ایجاد می کنند.

مبدل بی کیفیت

مبدل یا ویدیو بالن وظیفه ی تبدیل و تقویت سیگنال ها را بر عهده دارد. در هنگام تهیه مبدل ها یا همان ویدیو بالن ها، مبدلی را انتخاب کنید که با تکنولوژی دوربین مداربسته شما سازگاری داشته باشد. برای هر یک از تکنولوژی های HDCVI ،HDTVI یا AHD مبدل مخصوصی وجود دارد. همچنین از حداکثر فاصله ای که مبدل می تواند برای هر تکنولوژی ارائه کند، مطلع شوید.

نصب نامناسب دوربین

دومین علت وجود نویز در دوربین مداربسته می تواند به دلیل نصب نامناسب خصوصا در محل اتصالات باشد. نصب نامناسب شامل بستر سازی نامناسب، محل نصب نامناسب (عدم وجود نور نامناسب)، اتصالات ضعیف از جمله موارد نصب نامناسب هستند. بسترسازی نامناسب یعنی انتخاب مسیر مناسب برای عبور کابل های تصویر دوربین مدار بسته که این امر می تواند تا حد بسیار زیادی در کاهش نویز دوربین مداربسته به شما کمک کند. همچنین انتخاب محل نصب دوربین مداربسته بسیار مهم است. محلی را انتخاب کنید که کمترین ارتعاش و لرزش را داشته باشد.

یکی دیگر از علت های ایجاد نویز در دوربین مداربسته داغ شدن زیاد دوربین مداربسته می شود. این داغ شدن می تواند ناشی از کیفیت پایین دوربین یا محل نصب دوربین باشد که در محلی با تهویه نامناسب یا در معرض تابش نور خورشید قرار داشته باشد. اگر علت نویز در دوربین شما دو علت بالا نبود باید در جاهای دیگری که در ادامه به آنها می پردازیم به دنبال دلیل آن باشید.

سومین نوع نویزی که وجود دارد نویز حاصل از سیگنال های الکترونیکی است. این نویز ها به صورت نقطه های سفید و ریز هستند و به دلیل تقویت بیش از اندازه سیگنال تصویر در نور کم (هنگام شب) به وجود می آیند.

نوع چهارم نویز ها، نویز ناشی از تداخل الکترو مغناطیسی است و معمولا به صورت خط یا موج در تصاویر در می آیند. گاهی اوقات این خطوط و موج ها در تصاویر حرکت می کنند و مانع وضوح تصویر می شوند. یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن این خطوط افت شدید سیگنال است.

منبع

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر