در تماس باشید:
ذ

تماس بگیرید

66904541(021)
info@imennet.net
شنبه - چهارشنبه 8:30 - 17:00 پنجشنبه 8:30 الی 14:00

مشاوره رایگان

(021)66904541

چه نرم افزارهای شبکه برای نظارت بر عملکرد شبکه مناسبتر است؟ | پارت دوم

چه نرم افزارهای شبکه برای نظارت بر عملکرد شبکه مناسبتر است؟ | پارت دوم

نظارت بر شبکه با استفاده از نرم افزار مانیتورینگ نیز به سهولت انجام خواهد شد که هر یک از کسب و کارهای امروزی برای اجرای بهتر وظایف خود، از یک شبکه مناسب استفاده می کنند.

 0  دیدگاه  1401/2/21 

آشنایی با نرم افزار شبکه مانیتورینگ

نظارت بر شبکه با استفاده از نرم افزار مانیتورینگ نیز به سهولت انجام خواهد شد. هر یک از کسب و کارهای امروزی برای اجرای بهتر وظایف خود، از یک شبکه مناسب استفاده می کنند. برای کنترل عملکرد شبکه های مورد نظر، استفاده از برنامه های مانیتورینگ بسیار توصیه می شود. یکی از دلایل استفاده از این نرم افزارها، کنترل و نظارت عملکرد شبکه محسوب می شود. 

این روزها شبکه ها و انواع نرم افزار شبکه به طور گسترده ای در سر تا سر جهان وجود دارند. استفاده از آن ها در راستای ارتباط بین مراکز مختلف انجام می گیرد. با استفاده از آن ها نقاط جغرافیایی و ابرهای خصوصی و عمومی پیوند داده می شوند. نرم افزارهای مانیتورینگ به شبکه دستگاه های مربوط به هر یک از سازمان ها نیز متصل هستند. این برنامه ها وظیفه کنترل روترها، سوییچ ها، فایروال ها، چاپگرها، دستگاه های ذخیره سازی، ماشین های مجازی و... را نیز بر عهده دارند.

 نظارت بر شبکه در کلیه دستگاه هایی که دارای IP هستند با وجود این نرم افزار شبکه به سهولت انجام می گیرد. بررسی عملکرد شبکه و برطرف کردن خطاهای احتمالی در هر یک از این دستگاه ها نیز بر عهده این نرم افزار کاربردی است. به این ترتیب از آسیب رسیدن به شبکه مورد نظر جلوگیری خواهد شد.

آشنایی با نرم افزار شبکه میکروتیک

یکی از شرکت های موجود در عرصه ارتباطات، میکروتیک نام دارد. از این نرم افزار در راستای استفاده از تجهیزات شرکت میکروتیک استفاده می کنند. در این شرکت برای نظارت بر شبکه، سیستم عامل میکروتیک نیز وجود دارد که وظیفه مسیر یابی را بر عهده دارد. این نرم افزارها، از نرم افزار سیسکو ارزان قیمت تر هستند و از نظر پیشرفته بودن تجهیزات نیز هم رده محصولات سیسکو هستند. 

آشنایی با نرم افزار شبکه سیسکو

عملکرد شبکه با استفاده از نرم افزارهای شبکه سیسکو کنترل خواهد شد. شما می توانید، در صنعت IT با استفاده از نرم افزار شبکه سیسکو، نظارت بر شبکه و کنترل تجهیزات موجود را به درستی انجام دهید. با استفاده از آن خدمات تجاری مهم به صورت گسترده ای پشتیبانی شبکه می شوند و با بستر سخت افزاری ادغام خواهند شد. شما می توانید در این زمینه از نرم افزارهای مشترک نیز استفاده کنید. شما می توانید، ویژگی های سازگار با کدهای مورد استفاده در سر تا سر شبکه را با استفاده از نرم افزار سیسکو به خوبی حفظ کنید. به این ترتیب امکان ایجاد نو آوری در شبکه میسر خواهد بود. به علاوه کارکنان عرصه شبکه با استفاده از قابلیت های این نرم افزار، خدمات خود را به بهترین نحو انجام می دهند. 

آشنایی با نرم افزارهای مایکروسافت شبکه 

 عملکرد شبکه برای کنترل بهتر تجهیزات موجود، بهبود می یابد. شرکت مایکروسافت نرم افزارها و برنامه های بسیاری را برای رسیدن به اهداف خاصی ارائه کرده است. این شرکت، برای کنترل سرورهای شبکه، نظارت بر شبکه، پایگاه داده برای ذخیره سازی اطلاعات، ایجاد سرورهایی برای حفظ و افزایش امنیت شبکه و سیستم مدیریت پروژه تحت سرورهای مورد نظر، برنامه ها و نرم افزارهای تخصصی ای ارائه کرده است.

ارائه چند راه حل معمولی برای نظارت بر شبکه

وجود یک استراتژی خوب برای کنترل عملکرد شبکه یکی از مهمترین مواردی است که مورد توجه تکنیسین های کامپیوتر قرار دارد. بدون وجود نظارت بر شبکه، بهترین معماری ها و طراحی های شبکه نیز از بین می روند. در این زمینه، مدیر شبکه باید نیازهای مربوط به شبکه و الزامات آن توجه داشته باشد و بر این اساس استراترژی های مربوط به کنترل و نظارت بر شبکه را انتخاب کند. در ادامه با برخی از راه حل های ساده کنترل عملکرد شبکه آشنا می شوید. 

1.   نظارت بر دسترس بودن شبکه 

نظارت بر دسترس بودن تمامی منابع موجود در شبکه یکی از مهمترین نکات در این زمینه محسوب می شود. برای تدام یک تجارت در دسترس بودن اطلاعات کافی یک مسئله مهم محسوب می شود. نظارت بر در دسترس بودن شبکه مراحل به خصوصی دارد. در وهله اول اطمینان از عدم وجود اختلال در شبکه از اهمیت بالایی برخوردار است. شما باید به در دسترس بودن پهنای باند مورد نظر برای تحویل درست داده ها، نیز توجه داشته باشید. در این زمینه در دسترس داشتن فضای کافی برای ذخیره سازی نیز یک مسئله مهم و اساسی تلقی می شود. 

برای رسیدن به عملکرد مطلوب یک شبکه، تنها گزارشات مدیر شبکه کافی نیست. در این زمینه توجه به اشتباهاتی که امکان بروز در شبکه را دارند نیز الزامی است. هشدارهای مربوط به آستانه تحریک هر شبکه سبب پایین آمدن ریسک بروز اشکالات در این زمینه خواهند شد. 

2.   هشدار دادن

در هر شبکه ای یک خط مبنا وجود دارد که کلیه رفتارهای موجود در آن را توجیه می کند. خط مبنای هر شبکه با دیگری تفاوت دارد. در هر شبکه، با توجه به پارامترهای پایه، مقدار ثابت مربوط به آن تعریف خواهد شد و این مسئله بر به روز بودن شبکه تاثیر گذار می باشد. با در نظر گرفتن این موارد، هشدار های مبتنی بر انحراف از معیار مورد استفاده قرار می گیرند. این هشدارها به تشخیص زودهنگام مسائل کمک می کنند و به نوبه خود عملکرد روان شبکه را میسر خواهند کرد. 

محرک ها در این زمینه بسیار مهم تلقی می شوند. این محرک ها سبب عبور از مقدار آستانه می شوند. در این زمینه مفاهیمی مانند زمان و تکرار نیز مورد بحث قرار می گیرند. این هشدارها به گونه ای تنظیم می شوند که با گذشت آستانه از حد مورد نظر، در فاصله های زمانی به خصوصی ایجاد شوند. در این زمینه تنظیم مجدد و سرکوب و تکثیر نیز مورد توجه قرار دارند. 

3.   نظارت بر دیسک

همان طور که در آغاز این مقاله از ایمن نت نیز اشاره شد، داده ها و اطلاعات موجود در هر شرکتی از مهمترین منابع و سرمایه های آن محسوب می شوند. یک سازمان برای عملکرد بهتر به این داده های از پیش به دست آمده نیاز دارد. داده های مورد نیاز اغلب در سیستم شبکه شرکت ذخیره سازی می شوند. محل ذخیره سازی آن ها دیسک های موجود در شبکه می باشند. در هر شرکت بسته به میزان داده ها از چند دیسک استفاده می کنند. 

هر مسئله ای که برای دیسک های مورد استفاده در شرکت ایجاد شود، مسائل و مشکلات جدی ای در روند کاری سازمان مربوطه ایجاد کرده و شرکت را با خسارات جدی رو به رو می کند. به همین سبب نظارت بر دیسک برای جلوگیری از بروز آسیب های احتمالی یک مسئله مهم در نظر گرفته می شود. کشف خطاها، آمارهای پرونده های بزرگ، آشنایی با میزان فضای خالی در دیسک، چگونگی عملکرد ورودی و خروجی و... از فواید نظارت بر دیسک محسوب می شوند. 

آشنایی با روش های بهروی شبکه 

بررسی رفتار پایه شبکه، ماتریس تشدید، شبکه، گزارشات در هر لایه شبکه، دسترسی بالا با استفاده از گزینه failover، مدیریت پیکر بندی، برنامه ریزی و رشد ظرفیت های موجود و... از مهمترین روش های مربوط به بهبود عملکرد شبکه محسوب می شوند که اغلب توسط مدیران شبکه انجام خواهند شد. در این میان، برنامه ریزی برای رشد ظرفیت شبکه یک مسئله مهم تلقی می شود. هنگامی که یک شرکت یا سازمان رشد می کند، زیرساخت های فناوری اطلاعات  با سازمان نیز باید رشد داشته باشد. با افزایش شغل در یک سازمان، تجهیزات و دستگاه های بیشتری به آن اضافه می شوند تا پاسخگوی نیازهای موجود باشند. 

فواید مهم مانیتورینگ شبکه

با استفاده از هر یک از خدمات مانیتورینگ شبکه، مزایا و فواید بی شماری را به دست می آورید. از جمله آن ها می توان به افزایش بازدهی و راندمان کلی شرکت مربوطه اشاره کرد. به این ترتیب راندمان بخش های مختلف شرکت نیز افزایش می یابد. به علاوه با استفاده از سیستم مانیتورینگ، از خرابی تجهیزات فعال شبکه موجود نیز جلوگیری خواهد شد. جلوگیری از اختلال موجود در شبکه مورد نظر نیز یکی از مزایای استفاده از این سیستم محسوب می شود. با وجود این مزایا، هزینه های شما به حداقل می رسند. برای ارتقای امنیت شبکه نیز نظارت بر سیستم شبکه از مهمترین موارد محسوب می شود. به طور مثال مدیر شبکه با بررسی ترافیک های موجود، به استفاده بیش از حد از حجم ترافیک پی برده و متوجه حملات سایبری به شبکه مورد نظر خواهد شد. با استفاده از این خدمات ایراد یابی و رفع نواقص موجود نیز به سهولت انجام میگیرد. 

عملکرد مانیتورینگ شبکه در چند دسته مهم تقسیم بندی می شود. کشف، نقشه، مانیتور، هشدار و گزارش از مهمترین عمکردهای مانیتورینگ شبکه محسوب می شوند. کشف روترها، فایروال ها و... و در پی آن سازماندهی بهتر نقشه تکمیلی و کنترل دقیق ادمین ها و در نهایت هشدارهایی برای مدیران در راستای جبران اشتباهات موجود از مهمترین عملکردهای مانیتورینگ محسوب می شوند. ارائه گزارشات لازم نیز در این زمینه بسیار اهمیت دارد. داده های نظارتی و کنترلی و سایر داده های اطلاعاتی به مدیر شبکه در راستای تعیین اعتبار طراحی شبکه کمک می کند.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر