• شنبه تا چهارشنبه 8:30-17 پنجشنبه 8:30-14
 • info@imennet.net
مشاوره رایگان 02188970170

با به وجود آمدن ASP.NET ما شاهد تغییر در روش های متعارف اسکریپت نویسی بسوی شروع برنامه نویسی حرفه ای بر خط (online) هستیم.

مقدمه ASP.Net

با به وجود آمدن ASP.NET ما شاهد تغییر در روش های متعارف اسکریپت نویسی بسوی شروع برنامه نویسی حرفه ای بر خط (online) هستیم.
اسکریپتهای VBتنها انتخاب نیستند زیرا برنامه نویسان میتوانند از تمام امکانات موجود در.NET مانندVB وC++ وتمام زبانهای موجود در آن استفاده کنند.
نمیتوان انکار نمود که.NET مورد توجه بسیار توسعه دهندگان نرم افزار قرار گرفته است و این نشانه قالب مناسب و استراتژی .NET برای تداوم در دنیای برنامه نویسی میباشد. معرفی راه حل نرم افزاریی که هرکس را قادر میسازد با هر زبان دلخواه که با محیط .NET سازگاری داشته باشد برنامه نویسی کند حداقل کاری است که میتوان در مورد آن انجام داد.
دراین مقاله نگاهی به شروع و سرگذشت صفحات فعال سرور در دو سال اخیر داریم و اینکه چگونه برنامه نویسان را به خود جذب کرده. البته مشکلاتی دارد ولی طراحان .NET راه حل هایی برای تعداد زیادی از مشکلات برنامه- نویسی یافته اند.

همچنین به منظور فراهم سازی اطلاعاتی برای کاربر که شما میخواهید آنها را ارائه نمایید، تحولاتی در زمینه کارکرد ASP با سرور و کلاینت انجام گرفته است.
هر چند که نسخه فعلی نسخه پایدار بتا میباشد و بسیاری از مردم تصور میکنند که آنچه که ارائه میشود پایدار میباشد ولی به دلیل طبیعت بتای آن دارای مشکلاتی میباشد. یادگیری با مشکلات موجود در چهار چوب امکان آمادگی در برابر نسخه جدید را فراهم میکند.

یادگیری از تاریخچه ASP

برای دانستن تاریخچهASP میتوان به سال 1995 و در محیطی خاص که ماکروسافت دریافت که به علت عدم پشتیبانی انترنت در محصولات خود از این صنعت باز مانده باز گشت. قبل از آن ماکرسافت در پی بدست آوری فن آوری و ابزار و پرتکلهای اختصاصی خود برای شبکه های ماکرسافت بود. اما ناگهان به استراتژی انترنت احتیاج پیدا کردند.
ماکرسافت توانست خود را از شرایط عقب مانده به شرایط ایده آلی برساند با تولید مرورگر وب IE(internet explorer) بازارمرورگر وب را بدست آورد وIIS (internet information server) را در 1000 شرکت مهم نصب نمود.

پیدایش ASP

بازگشت به اواسط دهه 90 ابتدای دنیای وب نشان میدهد در آن زمان برای تولید وب کسی که میخواست وب سایت خود را محیطی مناسب برای تجارت قرار دهد ابزارهای زیادی برای انتخاب نداشت. و انتخابها محدود بودند به محیطهای برنامه نویسی سمت سرور و ابزار برنامه نویسی سمت کاربران محدود میشد. در انتها برنامه نویس باید برنامه های رابط دروازه عمومی CGI(common gateway interface) را بکار برد. در این برنامه ها از زبانهای کامپایلی نظیر دلفی ویژوال بیسیک یا زبانهای اسکریپت نویسی تفسیرشدنی مانند پرل یا رکسو اسکریپتهای لایه سیستم عامل مانند UNIX استفاده می گردد.

ابتدای 1996 ماکرسافت شروع به اصلاح وضعیت موجودکرد برای رسیدن به اهداف خود رابط برنامه نویسی کاربردی سرورانترنتISAPI(InternetServerApplicationProgrammingInterface) را به عنوان بخشی از سرور اطلاعات انترنت در نظر گرفت. ISAPI حاصل توسعه Win32API ویندوز میباشد. این فن آوری برای تولید نرم افزار سرور وب تولید شده بود. که بتواند با IIS ارتباط داشته باشد.که باعث پنج برابر شدن کارایی سیستم بود. همان گونه که شما با این توضیحات تصور میکنید این افزایش کارایی اثرات جانبی دارد بر روی پیچیدگی برنامه نویسی برای برنامه نویسان میشود.
این به علت ضعف برنامه نویسان نبود بلکه احتیاج به دانش پایه ای ودقیق برنامه نویسی داشت تا برنامه های ISAPI درست کار کنند. شرکت ماکرسافت همانگونه برنامه نویسان را به استفاده ISAPI تشویق میکرد آنها را به استفاده از فن آوری اتصال دهنده پایگاه داده انترنت Internet Database Connector (IDC) تشویق میکرد. این فن آوری روشی جدید برای ایجاد ارتباط سایتهای انترنتی با پایگاهای داده سرور به واسطه ارتباط پذیری باز با پایگاه داده (ODBC)Open Database Connectivity میباشد.

فن آوری های IDC و ISPI از خامی ماکروسافت کاسته و برای اولین بار باعث تبدیل سرور وب ضعیف به محیط سرور برنامه های محاوره ای ابتدایی شد.
برنامه نویسان دیگر ابزارهای دیگری در اختیار داشتند بسیاری از آنها از جمله Netscape Livewire از محبوبیت زیادی برخوردار بودند. Livewire فن آوری قابل اجرا تحت سرور Netscape بود که از فن آوری جاوا اسکریپت که در آن از اجزا جاوا نیز استفاده شده بود برای منطق در صفحه استفاده میکرد. محدودیتهای ISAPI در Livewire نیز به علت کامالی بودن وجود داشت و برای اجاد تغییر نیاز به قطع کردن برنامه و شروع مجدد بود.

چرا ASP مورد نیاز بود؟

تمامی برنامه نویسان وب، توانایی برنامه نویسی لازم برای نوشتن نرم افزارها ISAPI را نداشتند و چون در SAPI به کامپایل برنامه ها نیاز بود. مراحل زیادی در تولید سایت مبتنی بر ISAPI وجود داشت که سبب کند شدن مراحل تولید سایت میشد. برنامه نویسان تازه کار دریافتند که یادگیری زبانی صنعتی و قدرتمند مانند C++، کامپایل حتی ساده ترین منطق صفحه خود به فایلهای .dll نیاز دارد.
برنامه های ویژوال بیسیک علی رغم سهولت تولیدشان، در صورت بکارگیری برای CGI بسیار ضغیف عمل نموده و تمام منابع را در اختیار خواهند گرفت. زبانهای دیگر از جمله پرل برای آغاز یک برنامه خط دستور جداگانه و به منظور تفسیر اجرای اسکریپتهای درخواست شده به سرور نیاز دارند که این امرموجب افزایش زمان بارگذاری صفحه و کاهش کارایی سرور خواهد شد.

CGI خود تمام منابع را در اختیار میگیرد. چون درخواست هر صفحه سرورهای وب را وادار میکند تا فرایندهای جدید را متوقف نموده و از طریق این فرایندها ارتباط را بر قرار نمایند. این امر موجب اتلاف وقت و مصرف حافظه باارزش RAM میگردد مشکل دیگری که فراروی تیم برنامه نویسی در اواسط دهه 90 قرار داشت، این مسئله بود که سایت در واقع ترکیبی از زبان نشانه گذاری فرامتنی Hypertext Markup Language (HTML) و منطق است. آنها به روشی برای ادغام کدهای برنامه نویسان با HTML طرح صفحه طراح و طراحی بدون ایجاد آشفتگی در ساختار دیگری نیاز داشتند. راه حل های متعددی برای رفع این مشکل از سیستمهای قابل اختصاصی گرفته تا عبارات شامل سمت سرور Server Side Include (SSI) وجود داشتند. در هر یک از این راه حل ها بر سرور اعلام میشود که کد مبتنی بر تگ های توضیحات ویژه HTML را اجرا نماید.

ایجاد قابلیت محاوره ای که بتواند از سوی پایگاه داده هدایت شود، نیز مشکلی دیگر در بهینه سازی برنامه نویسی بود. تقاضا برای سایت های وب پیچیده آغاز شده بود و برنامه نویسان به منظور رفع این تقاضا به روشی قابل مدیریت نیاز داشتند ولی ابزارهای موجود تسهیلی در انجام این کار ایجاد نمیکردند. افرادی که میتوانستند به این روش دست یابند، خواهان پاداشی متناسب با سختی انجام کاری که از آنها خواسته شده بودند.
آنچه که لازم بود، راه حلی برای بقیه ما بود. این راه حل می بایست فن آوری ساده ای مبتنی بر متن و دارای اسکریپتی همانند پرل باشد، تا برنامه نویسان بتوانند صفحات خود را بدون نیاز به کامپایل و با کمک ابزار ساده ویرایش متن مانند Notepad تغییر دهند.

این روش باید در حین حفظ کارایی لازم، به حداقل منابع نیاز داشته باشد. بنابراین باید آن را درون سرور همانند ISAPI ولی بدون پیچیدگی اجرا نمود، تیمهای طراحان و تنظیم کنندکان علاقمند بودند که این روش شامل امکانات و خصوصیات قالبها و SSl باشد تا راحتتر بتوان یکپارچه سازی آرایش صفحات را مدیریت نمود. این روش برای اینکه بتواند با استقبال مواجه شود، می بایست زبانی را اجرا نماید که براحتی بتوان آن را آموخت و برای بسیاری از برنامه نویسان آشنا باشد.

چرا از ابتدا ASP بکار گرفته نشد؟

SP موفقیتی ناگهانی نبود، با این حال توانست، بخش عظیمی از جامعه تولیدکنندگان نرم افزار را به خود جذب کند. بویژه افرادی که قبلأ تجربه های خوبی در برنامه نویسی ویژوال بیسیک برای اسکریپتهای کاربردی داشتند.
افراد دیگری که برای یادگیری ویژوال بیسیک سرمایه گذاری نکرده بودند، دریافتند که محدودیتهایی در ویژوال بیسیک و اسکریپت نویسی ویژوال بیسیک وجود دارد که مانع استفاده از این فن آوری میگردد. کمبودهای موجود شامل مدیریت ضعیف حافظه، عدم قابلیتهای مدیریت قدرتمند رشته مانند عبارات منظم است که در سایر زبانهای موجود وجود داشت. ASP در مقایسه با CGI پرل، چنین کمبودی ندارد در آن زمان سرور اطلاعات در مراحل اولیه خود بسر میبرد و توسعه آن به آرامی صورت میگرفت، هر چند که نیروی قدرتمند روابط عمومی مایکروسافت پس از پیشرفت شگفت آوری که از سوی شرکت گزارش شد، کاملأ به جریان افتاده بود، سرور اطلاعات در مقایسه با نسخه های موجود این نرم افزار کاملأ ضعیف به نظر میرسد ولی هنوز هم از لحاظ کارایی قابل رقابت است.

تا سال 1997، بخش اعظم برنامه نویسی سرور در اختیار پرل و CGI بود. سایت های وب با کارایی بالا معمولأ از ترکیبی از برنامه های کامپایل شده C برای موتورهای تجاری واقعی و برای پردازش های سبکتر از فرم ها استفاده میکردند. درآن زمان تردیدها و سوءظن هایی پیرامون اقدامات و فعالیت های انترنتی ماکروسافت از جمله IIS و Internet Explorer وجود داشت وISAPI بیش ازتشویق بخش وسیعی ازجامعه برنامه نویسان نرم افزار،کاربیشتری انجام نداد. علی رغم وجود چنین فضای نامطمئنی، ماکروسافت با خرید چندین مجوز Windows NT4 برای میزبانی وب و توسعه تولید نرم افزار روبرو شد.
پشتیبانی شرکتهای ثالث برای هر چیز دیگری به جز اجزا کوچک در ابتدا به کندی آغاز شد ولی همانند تمامی محصولات ماکروسافت که پس از عرضه دو نسخه از محصول، شرکت همه مشکلات را برطرف میسازد، ASP نیز از این قاعده مستثنی نبود.

در حالی که بخش عمده ای از برنامه نویسان از جمله شخص برجسته ای چون Larry Wall از پرل استفاده میکردند. برنامه نویسان ASP تا آن زمان تحت حمایت مناسبی قرار نداشتند. برنامه نویسان پرل از طرف مقام های بالا دعوت به مشارکت و باز گذاشتن کد هایشان میشدند و به همین علت این گروه ها با پیشرفت مواجه میشدند، به طوری که تمامی راه های ممکن فقط با چند کلیک در سایت شبکه آرشیو جامع پرل از لحاظ رقابتی و مالی منجر به ایجاد نظریاتی پیرامون وجود فروشندگان ثالث اجزا در دنیا نرم افزار های توزیع یافته انترنتی ویندوز (DNA) گردید. البته این موجب توسعه ASP به صورت برنامه مورد علاقه امروزی نگردید ولی در موفقیت فعلی آن سهیم بوده است.

نیاز به مدل جدید ASP

بدیهی بود ماکروسافت به تغییر اصولی برای رساندن ASP به سطح ایده آل برنامه نویسی قدرتمند و صنعتی نیاز داشت. صفحات فعال وب مبتنی بر اصول COM است. فن آوری COM و ActiveX بخش مهمی از قدرت ASP را فراهم میکنند ولی محدودیتهایی نیز برای آن خواهند داشت. مایکروسافت باید تلاش زیادی در جهت بررسی COM و یافتن روشهای بهبود آن انجام میداد و این تغییرات می بایست بر روی ASP نیز تاثیر بگذارند. در همان زمان ماکروسافت در یافت که زمینه کاری برنامه نویسان تغییر یافته است و بر اساس استانداردهای جدید که هر لحظه عرضه میشوند به ویژه در نرم افزارهای توزیع یافته و اشتراک اطلاعات همچون (SOAP)Simple Object Access Protocol و XML_RPC، که در آنها از XML استفاده گردیده تجدید میشود.

خدمات وب متداول شد، جاوا در همه جا حضور داشت و XML محبوبیت زیادی در میان برنامه نویسان پیدا کرده بود. نسخه جدیدی از ASP برای رفع این نیازها کفایت نمیکرد. اگر تغییرات فقط به قصد شکست دادن حریفان نبود و میتوانستند در مقابل سختیها مقاومت کنند ولی باید فن آوری دور از دسترسی را در اختیار میگرفتند.
Windows DNA و ASP که بر پایه فن آوریهای Win32 API و COM ابتدای دهه 1990 بودند، نمیتوانستند معماری فنی و منطقی برای نرم افزارهای توزیع یافته جدید فراهم نمایند. در حالی که شرکت SUN با استفاده از (J2EE) Java 2 Enterprise Edition مجموعه ای از فن آوریهایی را در اختیار داشت که برنامه نویسان میتوانستند با دنبال نمودن آنها پروژه های کوچک را همراه با Standard Edition آغاز نموده و آن را برای Enterprise Java Beans کاملأتغییر اندازه دهند.

در دنیای امروز، تنها رقابت برای مرورگرهای مختلف دیده نمیشود. بلکه رقابت در بخشهایی چون کانالهای توزیع، روشهای اجرا در کامپیوترها و تلفنهای موبایل، تلوزیون دیجیتال محاوره ای، لوازم خانگی هوشمند، منازلی مجهز به شبکه های دیجیتال و شاید برای تبدیل صفحات وب به نرم افزارها وخدمات وب یکبار مصرف نیز وجود دارد. بدون تردید، در حالی که ماکروسافت در حال بررسی پیرامون فن آوری های مخصوص خود میباشد، باید رقابت را نیزمورد تجزیه تحلیل قرار دهد. همان طور که ماکروسافت چارچوب کاری .NET را عرضه نمود، زبان جدیدی را نیز برای قرن بیست و یکم به نام C# ارائه کرد و .NRT بر تمام انتقادات غلبه کرد و روشی کاملأ جدید برای برسی نرم افزارها و وب فراهم ساخت. و برای هر چیز موجود شامل ویژوال بیسیک و، یژوال C++ و صفحات فعال سرور جای گزین قرار داده اند.
پیش از ASP.NET نگاهی به تاریخچه مختصر و پر حادثه ASP خواهیم داشت:
در دسامبر 1995، ماکروسافت با انجام تحولی کامل بیان نمود که تمامی تیم تولیدی محصولات خود را برای در برگرفتن انترنیت در ابزارهای خود بکار خواهد گرفت. تا آن زمان آنها از بازار انترنت صرف نظر کرده بودند و در این رقابت کاملأ عقب افتاده بودند.

فوریه 1996، ماکروسافت سرور اطلاعاتی انترنت را برای بارگذاری رایگان عموم منتشر کرد. سخنگوی ماکروسافت ادعا کرد این که این سرور 4 برار سرور Netscape Netsiteا کارایی دار و شامل IDC ISAPI نیز می باشد.
با گسترش Windows NT4 نسخه بعد IIS نیز همراه با آن گسترش یافت.
اکتبر 1996، ماکروسافت نسخه بتای IIS3 را را برای ارتقا IIS 2 در اختیار قرار داد تغییر اصلی در این نسخه پشتیبانی از صفحات فعال سرور بود که این پروژه را “Denali” نامیده بود. ماکروسافت ادعا کرد بر بازار Netscape 2.1 غلبه خواهد کرد.

آگوست 1997، ماکروسافت ASP 2 را به همراه IIS 2 منتشر کرد. IIS در خود کنسول مدیریت ماکروسافت(MMC) را برای مدیریت ساده سرور داشت و سرور SMTP به عنوان برنامه همراه در نظر گرفته شده بود. SMTP قبلأ قسمتی از بسته Commercial محسوب میشد. ÷÷ٍ  و ASP در این مرحله بطور کامل با Microsoft Transaction Server یکپارچه شده و این در واقع بمنزله برداشتن قدمی به سوی تهیه برنامه ای بود که انتخابی معتبر برای راه اندازی شبکه های بزرگ محسوب میشد.
1998 تا 2000 ماکروسافت انتشار نسخه های بالاتر موتورهای زبان اسکریپت نویسی (Language Scripting Engines) را آغاز نمود. و بدون نیاز به UPDATE کارایی ASP را بالا برد بطور مثال عبارات منظم را برای برنامه نویسان اسکریپتهای VB افزود.

با انتشار ویندوز 2000 همراه با IIS 5 نسخه ASP 3 عرضه شد ASP 3 امکان کنترل دوبار سمت سرور، و پشتیبانی بهتر از خطاها و استفاده از ADO 2.5و XML و مخفی سازی کد کامپایل شده را در اختیار قرار میدهد . IIS 5 این امکان را میدهد که پردازها را تحلیل کند و از خرابی و از کار افتادن سیستم جلو گیری کند.
جولای سال 2000 .NET اطلاعیه عمومی خود را منتشر نمود و C# را نیز معرفی کرد که نشان دهند انعطاف و پایداری بود.

مروری بر پایه محیط ASP.NET

مایکروسافت با ارائه ASP و زبانهای قدیمیتر خود به صورت .NET در قرن بیست و یکم قدم مهمی برداشت. ASP.NET که از VB.NET را برای کد نویسی در اختیار قرار میدهد به برنامه حرفه ای و شی گرابرای تولید صفحات وب تبدیل شده و به این فن آوری کمک بسیار میکند. ولی زبانهایی که از گذشته به ارث رسیده اند نمی توانند به اندازه.NET کارایی داشته باشند بنابراین .NET زبان C# را ارائه کرده که برای محیط .NET مناسب باشد.
C# در .NET به عنوان زبانی کاملأ جدید ارئه شده، C# در عین اینکه برای برنامه- نویسان C آشنا میباشد ولی جدید است. C# به دلیل داشتن خصایص RAS مورد علاقه برنامه نویسان VB نیز میباشد. برخی میگویند C# زبانی ارئه شده از سوی ماکروسافت برای رقابت با Java شرکت SUN میباشد.
اگر ماکروسافت تولید نرم افزار را بخوبی تولید نمایدو C# را با VS.NET عرضه کند آنگاه قطعاُC# به معیارهای مورد نظر خواهد رسید. C# در واقع زبانی جدید با تمامی امکانات دلخواه شما مانند شی گرایی کامل، مدیریت خود کار حافطه و مرتب سازی محیط کار می باشد.

بعضی از نکات مهم در مورد ASP.NET عبارتند از:

ASP.NET بخشی اصلی از حوزه ابتکاری Micrisoft.NET یا برنامه ای جدید برای تولید نرم افزار می باشد.
.NET در واقع یک طراحی کاربردی برای جایگزینی به جای مدل DNA ویندوز و همچنین مجموعه ای از، خدمات، ابزارها، نرم افزارها و سرورها بر پایه چهارچوب کاری .NET و زبان اجرایی مشترک می باشد.
ASP.NET به جای که جایگزین ASP 4 بشود یا نسخه ارتقا یافته تدریجی آن باشد خود باز نویسی کامل از ابتدا محسوب می شود. و از تمامی امکانات پیشرفته برای در دسترس قرار دادن .NET استفاده شده است.
ASP.NET می تواند از هر چیز که توسط .NET ارائه می شود از جمله پشتی بانی از تعداد 20 یا بیشتر زبان .NET (از Perl.NET تا C# ) و مجموعه ای کامل کتابخانه های نرم افزاری چارچوب کاری .NET بهره ببرد.
نرم افزارهای وب نوشته شده در ASP.NET سریع، کارآمد، قابل مدیریت، مقایسه پذیر و انعطاف پذیر هستند علاوه بر تمامی موارد فوق درک وکدنویسی آنها نیز بسیار ساده می باشد.
تمامی اجزا و نرم افزارهای وب کامپایل می شوند. اشیا ,NET همگی به زبانهای یکسانی نوشته شده و همه آنها عملکرد یکسانی دارند. در نتیجه به دلایل اجرایی نیازی به ترک محیط ASP وجود ندارد.
نیاز کمتری به استفاده از ابزار خارجی می باشد با نوشتن فقط چند خط کد، می توان میان ASP.NET و XML را بر قرار کرد یا شرطی گذاشت که ASP.NET به عنوان نوعی وب سرویس عمل کند، یا از آن استفاده کند فایل ها را منتقل کند یا صفحه سایتی را از راه دور پاک کند یا تصویری روی آن قرار دهد.

استفاده از انعطاف ASP.NET

ماکروسافت با کمک چارچوب کاری .NET و ASP.NET نه تنها خود را به عنوان رقیبی در فن آوری های تولید وب مطرح نمود بلکه بسیاری از منتقدان نیز بر این عقیده بودند که ماکروسافت توانسته سایرین را پشت سر بگذارد. ASP.NET برای انجام هر کاری که بخواهید از ساخت صفحات وب تا سایت های بزرگ تجارت الکترنیکی، در نظر گرفته شده.
ماکروسافت دقیق شد تا انعطاف و قدرت مورد نظر برنامه نویسان با داشتن خاصیت سادگی استفاده از آن رعایت شود.
با استفاده از ASP.NET توانایی انتخاب زبانها را دارید. همه زبانهای .NET از کتابخانه و امکانات یکسان استفاده میکنند. قدرتهای یکسان از جهت ارث بری و کار با اجزا COM دارند
شما می توانید با اطلاعات و کد نویسی یکسان برای هر کار از تولید سایت انترنتی تا ایجاد سیستمهای بزرگ استفاده کنید.اختلاف میان API ها برای برنامه نویسان هیچ مشکلی ایجاد نمیکندو برنامه نویسان لازم نیست نگران تبدیل متغیرها باشند.

در ASP.NET تمامی استاندارهای جدید و مهم مانند SOAP وXML به علاوه ADO.NET و کتابخانه های کلاس اصلی ترکیب شده اند و پیاده ساز آنها نسبت به سایر فن آوری ها ساده تر خواهد بود.
یک برنامه نویس ASP.NET فقط به کامپیوتری که دارای Notepad و قابلیت FTP میباشد برای نوشتن کد ASP احتیاج دارد. ولی با استفاده از کنترل دستور محیط .NET و قالبهای متنی بر XML برنامه ها این عمل ساده تر انجام می پذیرد. ماکروسافت امکانات بسیار قدرتمند کلاس های کتابخانه، چون توابع قابل استفاده در شبکه برای عملکرد با پروتکل کنترل مخابره، پروتکل اینترنت (TCP/ P I Transmission Control Protocol/ Internet Protocol) و سیستم نام دومین (DNS) و خدمات وب و داده XML و تصویر کشیدن تصاویر گرافیکی را در چارچوب کاری .NET در نظر گرفته است.
در گذشته، منظور از محدودیت های اسکریپت نویسی ASP اجزا بود که بنا به دلایل مربوط بعمل کرد و نه دلایل طراحی مورد نیاز بودند. ASP.NET به عملکرد یکسانی دسترسی داشته و از زبانهای یکسانی برای تولید اجزا استفاده میکند در نتیجه اجزا را میتوان انتخابی از لحاظ طراحی دانست.
یک برنامه نویس ٍِASP.NET نسبت به تغییرات انجام گرفته در سیستم عامل زمینه و API محافظت میشود. و از آنجایی که فن آوری .NET در رابطه با نحوه پیاده سازی کدهای شما میباشند شما با استفاده از Common Type System نباید نگران بکار گیری پیاده سازی های مختلف یک رشته یا عدد صحیح در زبان مورد استفاده در جز ایجاد شده خود باشید.

نوشتن برنامه های کاربردهای ASP.NET

در نسخه های قبلی ASP، نصب و راه اندازی نرم افزار به برنامه ریزی دقیقی نیاز داشت. به خصوص در شرایطی که سیستم بزرگ و پیچیده بود. این امر به علت وجود عوامل مختلفی چون نیاز به انتقال، نصب، ثبت اجزا تولید شده لزوم متوقف ساختن و آغاز سرور وب و تضمین بابت اینکه این نسخه درست را در اختیار دارید دیده میشد. شما مجبور به پیکر بندی سرور وب از طریق کنسول مدیریت ماکروسافت ADSI یا ابزار خط فرمان بودید. که بعضی اوقات شما را وادار به متوقف ساختن و آغاز دوباره خدمات میکرد.
اما با استفاده از ASP.NET تمامی این موارد ساده شده است. فایلهای ASP، اجزا و گزینه های پیکربندی همگی فایلهایی هستند که شما آنها را با هم منتقل خواهید کرد. نیازی به ثبت اجزا وجود
نداشته و شما می توانید با استفاده از فایلهای مبتنی در قالب XML تغییرات پیکر بندی را مشخص نمایید. ASP.NET از طریق ایجاد قابلیت میزبانی برای نسخه های مختلف یک جز بر روی یک سیستم وابستگی های نسخه های نرم افزاری را نیز ساده کرده است.

تبدیل کد به زبانهای چندگانه

ASP.NET ومحیط کاری .NET ارائه شده از سوی ماکروسافت شامل سه زبان اصلی : VB.NET,C# و Jscript.NET میباشد. البته سایر تولید کنندگان زبانهای بسیار بیشتری مانند Perl.NET و یک Cobol.NET نسخه از Python را نیز در اختیار دارند.
Jscript به منظور تبدیل به زبانی کارآمد و دارای شی گرایی .NET مجبور به باز سازی شد. برنامه نویسان با تجربه Jscript نسبت به موارد افزوده شده احساس راحتی و رضایت میکنند.
VB.NET جایگزین Vbscript شده است و از لحاظ عملکرد شباهت زیادی به آن دارد بطوری که یادگیری آن برای برنامه نویسان Vbscript مشکل نخواهد بود. این زبان به همراه Jscript دستیابی کامل به هر آنچه که .NET میتواند ارائه کند (مانند شی گرایی کامل برای اولین بار ) را فراهم مینماید.

C# همانند J++ mark 2 توصیف شده. ولی در واقع C# بسیار فراتر از آن است. C# را در حقیقت باید C++ ای دانست که از ابتدا طراحی شده. مشکلات C++ کاملأ شناخته شده اند و در نتیجه نیازی به پرداختن به آن در اینجا نیست. تنها نکته ای که باید بدان اشاره نمود این است که در C++، شی گرایی آخرین راه حل انتخابی بوده است. در حالی که در C#، این مسئله به عنوان پایه در نظر گرفته شده است.
تمامی عملکردها و پشتیبانی از محیط کاری .NET برای تمامی زبانهای .NET فراهم گردیده و علاوه بر این اشیایی که در یک زبان نوشته میشوندتحت هر زبان دیگری قابل استفاده و تولد بوده و به ارث میرسند. این قابلیت مفهومی بسیار قدرتمند بوده و نظریه عدم وابستگی زبان را مطرح میکند. این قابلیت از طریق فن آوری Common Language Runtime قابل دستیابی میباشد. CLR کرد زبان .NET را در یافت کرده و آن را دریافت نموده و آن را به زبان واسطه ای (زبان واسط ماکروسافت MSIL ) تبدیل می کند، پس این زبان واسط به کدی دودویی ویژه دستگاه مقصد کامپایل می شود. ویژگی زبان واسطه یکی از سیستم های عامل و برنامه های غیر پنجرهای مانند Portable.NET و Mono در حوزه منبع باز و محصولات ارائه شده از Borland وCorel در راه هستند.

مقایسه ASP.NET و مدلهای قبلی ASP

اولین تفاوتی که یک برنامه نویس با تجربه ASPمیفهمد این است که پشتیبانی از VBscript به نفع VB.NETکم شده است. البته این مسئله بر خلاف ظاهر آن مشکل ایجاد نمیکند چون کد آنها بسیار به یکدیگر شباهت دارند و VB.NET زبانی کاملأ قدرتمنداست بطوریکه محیطی بسیار کامل تر ار VBscript دارد.
همان طور که در بالا اشاره شد، تمامی زبانهای ASP.NET شی گرا بوده و در سرور کامپایل میشوند. این امر فواید بسیاری از جمله در بخشهایی که به بهبودهای بیشتری نیاز است مانند کارایی ماندگاری و قابلیت مدیریت به همراه داشته است.

با استفاده از ASP قدیمی شما باید تمامی برنامه خود را از ابتدا کد نویسی کنیدASP.NET دارای قابلیت های زیادی در صرفه جویی نیروی کار به منظور آسانی انجام کار میباشد. فرم های وب با نگاهی جدید به فرم ها در در صفحات وب عرضه شده اند که در واقع شیوه جدید VB Raid Development میباشد.

برنامه نویسان با استفاده از فرم های وب از اجزا جدید فرم بهره میبرند. که شما میتوانید آنها را به طریق مرسوم یا از طریق کد بیافزائید. این اجزا به برنامه نویس قابلیت برنامه نویسی رویداد گرا را در سمت سرورمیدهند. شما میتوانید کد طرح سیستم و وظایف را با بکارگیری کد در پشت صفحاتی که از ساختار وراثتی برای افزایش متدها به فرم استفاده میکنند، جداسازی نمایید. کنترل- های فرم .NET حالت جلسه را حفظ میکنند به طوری که ورود کاربران حین ارسال صفحه حفظ میشود. و مقادیر ویژه کنترل ها درکدهای ASP در دسترسی قرار میگیرند، بدون اینکه در درخواست برای شی خواسته شده، دوباره مرتب شوند.
کتابخانه های اصلی در بردارنده توانایی های جدید که تا قبل توسط شرکت های دیگر ارائه مانند System میشد. ابزارهای ترسیم که امکان ساخت تصاویر متحرک را میدهد، امکان ارسال فایل وابسته به مرورگر به سرور و خدمات سیستمی شبکه برای کار با TCP/IPو DNS از این خدمات میباشد.
با کمک وب سرویسهای پشتیبانی قرار داده شده برای SOAP شما میتوانید نرم افزارها و کد را توزیع کنید. اسکریپتهای ASP.NET شما میتوانند خدمات موجود در سراسر وب را مورد استفاده قرار دهند و زیر برنامه ها را بعنوان نوعی خدمات در معرض نمایش بگذارند و یا اینکه آنها را منتشر کنند.

نصب و راه اندازی شامل پیکر بندی سرورهای انتقالی که پیکر بندی آنها قبلأ از طریق MMC در دسترس قرار نگرفته. و اکنون توسط فایل های XML پیاده سازی شده اند، دارای اهمیت میباشد. اکنون دیگر نیازی به ثبت یا حذف اجزا وجود ندارد و سرور میتواند نسخه های متعدد یک جز را بدون ایجاد ناهماهنگی مورد استفاده قرار دهد.
خدمات حساس مربوط به وظایف، پشتیبانی از برقراری تعادل بار و انتخابهای متعدد در مدیریت وضعیت را افزایش داده است. این انتخابها شامل قابلیت ذخیره سازی اطلاعات وضعیت در یک پایگاه داده سرور SQL و عبور دادن ID جلسه بر روی URL به منظور جلوگیری از لزوم ظهور بلوک های داده ای (Cookie) برای کاربر میباشند.

چگونگی اجرا فایل های ASP توسط سرور

هنگامی که بازدیدکننده سایتی آدرس یک صقحه وب را درخواست میکند، مرورگر با سرور وب مشخص شده در آدرس URL تماس برقرار نموده و درخواستی برای صفحه ای که در درخواست HTTP به صورت فرمول اعلام میکند. سرور وب به محض دریافت درخواست، نوع فایل درخواستی را مشخص میکند و پردازش را به سرور وب رسیدگی کننده اختصاصی میفرستد. فایلهای ASP.NET در صورت لزوم به کلاس های صفحات .NET کامپایل شده و سپس اجرا میشوند و نتایج به مرورگر فرستاده خواهد شد.
کامپایل نمودن به این معنی است که در بار گذاری اول برنامه های ASP.NET به مدت زمان بیشتری برای حاضر شدن نیاز است ولی بعد از کامپایل نمایش آنها به اندازه زیادی سریعتر میشود.

کامپایل و تحویل صفحات وب

عملیات کامپایل و تحویل صفحات ASP.NET طی مراحل زیر انجام می گیرد:

 1. IIS میان URL مورد در خواست با فایل موجود در سیستم فیزیکی فایل (دیسک سخت) مقایسه ای را انجام میدهد. این مقایسه با ترجمه مسیر واقعی ( به عنوان مثال/site/index.aspx ) به مسیری نسبت به ریشه وب سایت ( به عنوان مثال d:domainsThissitewwwrootsiteindex.aspx ) صورت میپذیرد.
 2. هنگامی که فایل بدست آمد، پسوند فایل (.aspx ) با فهرستی از انواع معین فایلها مقایسه میشوند. تا معیین گردد که آیا فایل باید برای بازدید کننده ارسال شود و یا برای پردازش فرستاده شود.
 3. اگر نسبت به زمانی که فایل آخرین تغییرات را متحمل شده، این اولین بازدید از صفحه باشد، کد ASP با استفاده از کامپایلرCommon Language Runtime به زبان اسمبلی شده (به MSIL ) پس برای اجرا به کد دودویی ویژه ماشین کامپایل میشود.
 4. کد دودویی یک .dll از کلاس .NET است که در یک محل موقتی ذخیره میشود.
 5. دفعه بعدی که صفحه در خواست میشود، سرور بررسی میکند که آیا کد تغییر یافته است یا نه. اگر همان کد قبلی باشد آنگاه مرحله کامپایل حذف شده و کد کلاس کامپالی شده پیشین اجرا میگردد، در غیر این صورت کلاس حذف شده و منبع جدید دوباره کامپایل میشود.
 6. کد کامپایل شده اجرا کردیده و مقادیر در خواستی مانند فیلهای ورودی فرم یا پارامترهای URL تفسیر میشوند.
 7. اگر برنامه نویسی از فرمهای وب استفاده کرده باشد، آنگاه سرور میتواند نرم افزار مورد استفاده بازدید کننده را شناسایی نموده و صفحاتی را مطابق نیازمندی های بازدید کننده مناسب سازی شده اند منتقل نماید. به عنوان نمونه می توان به کد ویژه Netscape یا کد زبان نشانه گذاری بی سیم (WML) برای دستگاه های موبایل اشاره نمود.
 8. هر به مرورگر وب بازدید کننده ارسال خواهند شد.
 9. عناصر فرم به اسکریپت و نشانه های سمت کلاینت یعنی HTML و JavaScript برای مرورگرهای وب و WMLScript و WMLScript برای دستگاه های موبایل تبدیل خواهند شد.

نگاهی به JSP

Java Server Page (JSP) نوعی فن آوری مبتنی بر زبان JAVA می باشد و امکاکان تولید وب سایتهای پویا (فعال) فراهم می سازد. JSP توسط شرکت SUN Microsystems برای برنامه نویسی سمت سرور تولید شده. فیلهای JSP همان فایلهای HTML می باشند همراه قطعات ویژه شامل کدهای Java که قابلیت پویای صفحات را ایجاد می کند.
شکل زیر یک وب نوعی را نشان می دهد، سرویس گیرندگان مختلف از طریق انترنت به وب سرور متصل می شوند. در این مثال وب سرور apache که بسیار محبوب می باشد بروی سیستم عامل UNIX اجرا شده.
در ابتدا صفحات وب به صورت ایستا نمایش داده می شدند. معمولأ این اولین تجربه مردم در تولید صفحات وب بود ت سایتهای شخصی و اطلاعات قروش شرکتها را ثبت کنند. بعد از مدتی Perl و C زبانهایی بودند که بر روی سرور برای ایجاد ماهیت پویا قرار داده می شدند.
بعد از مدت کوتاهی اکثر زبانها از جمله Delphi , C++ , VB و Java این قابلیت را داشتند که برنامه هایی را با استفاده از خاصیت پویایی و استفاده از داده های متنی و پایگاه داده تولید کنند.
این برنامه ها به نام برنامه های CGI سمت سرور شناخته شدند. ASP توسط شرکت ماکروسافت تولید شد تا به برنامه نویسان HTML این امکان را بدهد که براحتی مندرجات پویا را که توسط سرور رایگان ماکروسافت (IIS) پشتیبانی می شد مورد استفاده قرار دهند. JSP همتای ASP است که در این بخش ارائه خواهد شد.
شکل زیر وب سروری را نشان میدهد که از فایلهای JSP پشتیبانی میکند توجه داشته باشید که وب سرور به پایگاه داده ها متصل میباشد.
کدهای JSP بر روی وب سرور در JSP Servlet Engine اجرا می شوند. JSP Servlet Engine به صورت پویا HTML تولید می کند و خروجی HTML را به مرو گر سرویسگیرنده می فرستد.

چرا از JSP استفاده می کنیم؟

آموختن JSP آسان است و این امکان را به برنامه نویسان میدهد تا برنامه ها و وب سایتها را به روشی آشکار و استاندارد تولید کنند.
اساس JSP مبتنی بر زبان Java می باشد که زبانی شی گرا ست. JSP محیطی قدرتمند را برای گسترش وب عرضه می کند.

دلایل اصلی استفاده از JSP

 1. قابلیت اجرا در محیط های مختلف
 2. اجزا توسطJavabeans and EJB. قابلیت استفاده دوباره دارند.
 3. امتیازات Java

شما میتوانید فایل های JSP را از محیطی به محیط دیگر انتقال دهید ( وب سرور و Servlrt Engine ).

HTML وگرافیک که در مرورگر وب نمایش داده میشود در کلاس لایه نمایش (pesentation layer ) قرار میگیرند. و کد JSP در سرور در کلاس پیاده سازی (implementation) قرار میگیرند. با داشتن پیاده سازی و نمایش جداگانه طراحان تنها در بخش نمایش و برنامه نویسان JSP در پیاده سازی تمرکز می کنند.

مقایسه JSP و ASP

ASP وJSP در عملیاتی که انجام میدهند بسیار مشابه هستند. JSP ممکن است دارای دوره یادگیری طولانیتری باشد. هر دو قابلیت گنجاندن کد در HTML برای کار با پایگاه داده ها ومندرجات پویا را دارند.
از آنجایی که ASP معمولأ در محیط های ماکروسافت IE , NT یافت می شود. و JSP در هر محیطی که با خصوصیات J2EE مطابقت داشته باشد کار میکند.
JSP اجازه می دهد که اجزا دوباره به وسیله EJB’s , Javabeans استفاده شوند. ASP امکان استفاده از ActiveX , COM را فراهم میسازد.

مقایسه JSP و Servlet

کی Servlet کلاسی از Java میباشد که امکان ویژه ای از سرویسهای سمت سرور را فراهم میسازد. نوشتن کد های HTML در Servlet کار بسیار دشواری میباشد.
در Servlet شما برای تولید HTML باید تعداد زیادی دستور Println استفاده کنید.

معماری JSP

JSP بر روی فن آوری Servlet شرکت SUN پیاده شده است. فایل JSP صفحه ای HTML است که در آن تکه کدهایJSP گنجانده شده است. این تکه کدها می توانند شامل کد های Java باشند. پسوند فایلهای JSP .jsp و ندرتاً .html , .htm می باشد. موتور (کامپایلر) JSP فایل jsp. را تجزیه کرده و فایل کدServlet را تولید میکند. بعد فایل servlet را کامپایل کرده و فایل Class را تولید میکند. این کار تنها بار اول انجام میگیرد و این دلیل کند کار کردن JSP برای بار اول میباشد

مراحل لازم برای پاسخ گویی به درخواست صفحه JSP

 1. کاربر وارد سایت شده و مرورگر در خواست را از طریق اینترنت ارسال می کند.
 2. در خواست به وب سرور ارسال می شود.
 3. وب سرور تشخیص می دهد که فایل در خواستی .jsp بوده و فایل را به JSP Servlet Engine می فرستد.
 4. اگر فایل JSP برای مرتبه اول صدازده شده باشد فایل تجزیه می شود در غیر این صورت به مرحله 7 می رود.
 5. این مرحله مرحله تولید کد Servlet می باشد. همه HTML باید به دستورهای println تبدیل شود.
 6. کد Servlet کامپایل شده و Class را تولید می کند.
 7. کد HTML تولید می شود.
 8. HTML از طریق انترنت به مرورگر کاربر ارسال می شود. ونتیجه بر روی مرورگر کاربر نمایش داده می شود.

نتیجه گیری نهایی

این مقاله چکیده ای بود از ASP وJSP که ما را با خصوصیات ابتدایی و پایه و فرایند تولید صفحات وب فعال آشنا می ساخت.
با توجه به تلاش های گسترده ای که تا کنون در امر تولید صفحات وب شده باید پی به ارزش این فن آوری برده باشیم. استفاده از صفحات وب با توجه به دنیای امروزی که دنیای ارتباطات و انتقال اطلاعات می باشد بسیار ضروری است. و باید از این فن در اطلاع رسانی، آموزش، و تبلغات برای پیشرفت جامعه و رسیدن به اهداف عالی آن تلاش نماییم

نظرات کاربران

گروههای مقالات
اطلاعات تماس

تهران خیابان فاطمی مقابل هتل لاله پلاک 267 طبقه دوم

02188970170 09194802720 info@imennet.net