مقالات

مزایای استفاده از تین کلاینت

تین کلاینت چیست ؟

روش اساسی محاسبات تین کلاینت بسیار ساده است. به جای اجرای برنامه ها به صورت محلی locally بر روی کامپیوتر PCs با تمام چالش ها و هزینه های مرتبط با آن ، برنامه ها تنها با صفحه کلید ، ویدئو و ماوس (KVM) انتقال به روزرسانی در سراسر شبکه  را اجرا می کند.

 

استفاده از پهنای باند حداقل در مقایسه با محیط های  PC/server قدیمی ، با شبکه های بی سیم برای کلاینت ها ایده آل است. ستون اصلی سرور با ترمینال سرورterminal servers ، سرور داده ها data servers ، سرورهای ایمیل mail servers و غیره در ارتباط است که این تنها اتصال شبکه ای که نیازمند ظرفیت بالایی است.

 

 

 

دلایل استفاده از تین کلاینت

 

تین کلاینت هزینه ها را کاهش می دهد و ارائه خدمات در قسمت های کلیدی را بهبود می بخشد.

 

 

 

– سخت افزار Hardware

با پیچیده تر شدن نرم افزارها ، ارتقاء سخت افزار دسکتاپ به عنوان یک شرط لازم پذیرفته شده است. در حال حاضر عمر مفید پذیرفته شده یک PC دو سال است اگرچه اغلب بیش از سه سال استهلاک می یابد.

 

 

 

– پشتیبانی متمرکز Centralised support

مزایای قابل توجهی توسط تمرکز عملکرد پشتیبانی نه تنها در صرفه جویی بلکه در کیفیت و سازگاری عملکرد پشتیبانی به دست آمده است. این توانایی به کارکنان پشتیبانی اجازه تعامل با دسکتاپ کاربران را می دهد. با استفاده از تین کلاینت زمانی که همه کاربران از شبکه یکسانی استفاده می کنند ، هیچ افت عملکردی وجود ندارد. تحقیقات زونا نشان می دهد که هزینه های پشتیبانی از 15 رایانه PCs در یک ویندوز NT محیط سرور حدود 500 درصد بیشتر از محیط محاسبات تین کلاینت با استفاده از تین کلاینت است.

 

 

 

– پهنای باند Bandwidth

مطالعه مایکروسافت که توسط NEC و Groupe Bull انجام شده نشان می دهد که بالاترین پهنای باند کاربر ؛ یک وظیفه کارمند ، به طور معمول انجام وظایف مکرر آنها سازمان یافته  است به عنوان مثال ادعای پردازش ، حساب کاربران و خدمات به مشتریان است.  این کارکنان به طور معمول می توانند 20Kbits از پهنای باند استفاده کنند.

 

یک نصب و راه اندازی در دنیای واقعی از یک محیط thin client برای 130کاربر شبکه به صورت زیر نشان داده می شود:

 

اوج مصرف پهنای باند

 

میانگین مصرف پهنای باند

 

 

 

 

 

80%

 

40%

 

Fat Client

 

4%

 

0.5%

 

thin Client

 

تاثیر شبکه به مراتب کمتر از پهنای باند مورد نیاز برای سایت های از راه دور و محلی است و باعث کاهش هزینه های بیشتر در نصب و راه اندازی چند سایت می شود.

 

 

 

– قدرت و توان  Power

توان مصرفی یک دستگاه تین کلاینت 14% یک PC است. از آنجا که انتظار می رود یک دستگاه تین کلاینت عمر مفیدی بیش از 5 سال داشته باشد ، توان صرفه جویی آن به تنهایی 25% جبران هزینه دستگاه خواهد بود. کاهش نیاز به خنک کننده ها نیز باعث کاهش هزینه ها می شود. استیو گرینبرگ Steve Greenberg  مدیر عامل یک شرکت پیشرو طراحی ، برای بیش از 500 شرکت در ایالات متحده از تین کلاینت استفاده کرده که در جدول زیر میزان صرفه جویی در  محیط محاسبات تین کلاینت را نشان می دهد :

 

صرفه جویی سالانه (2500 کارگر)

 

صرفه جویی سالانه (1000 کاربر)

 

صرفه جویی سالانه (100 کاربر)

 

صرفه جویی سالانه (30کاربر)

 

سالانه £/kWh

 

£52,680

این

 

£21,071

 

£2,107

 

£457

 

£0.67

صرفه جویی بر اساس مطالعات واقعی است. این گزارش شامل هزینه  سرورهای اضافی مورد نیاز و کاهش خنک کننده هاست.

 

 

 

– خدمات صدور لایسنس Licensing

مجوز یا لایسنس یکی از اجزاء مهم هزینه های IT محسوب می شود. مشکل تهیه نرم افزار هنگامی که کسب وکار نیازمند اتخاذ به روش زیر است:

 

استقرار نرم افزار به تمام رایانه ها PCs 2- قفل کاربران خارج از آن برنامه هایی که برای آن لایسنس ندارند و یا خرید لایسنس برای هر کامپیوتر PC ، صرف نظر از اینکه برنامه استفاده می شود یا نه. با نصب مرکزی برنامه ها ، لایسنس برای مدیریت ساده تر است. اگر نیاز به دسترسی به اطلاعات کامپیوترهای شخصی باشد ، با دسترس داشتن لایسنس می توان به راحتی داده های سرور را بررسی کرد.

 

 

 

– امنیت Security

یک نگرانی در گذشته این بود که محیط fat-client در کنترل مطالب کپی شده و یا گرفته شده از جای دیگر ناتوان بود. از دست دادن اطلاعات در این محیط شایع بود به این صورت که کاربران اغلب یک فلاپی دیسک از خانه تا محیط کار حمل کرده که ممکن بود باعث خرابی آن شود و به این خاطرکار خود را از دست می دادند.

 

با  thin-clients بدون داشتن امکانات برای ذخیره سازی محلی است که این نگرانی در محیط محاسبات  thin-clients برطرف می شود. در مقابل اگر به درستی راه اندازی شود ، امنیت شبکه می تواند در واقع با افزودن سطوح رمزگذاری برای داده های شبکه ، افزایش یابد.

 

 

 

– تهیه پشتیبان/ بازیابی Backup/restore

با رویکرد متمرکز، تمامی داده ها در محیط محاسبات  thin-client در یک مکان ذخیره می شود به طوری که از بسیاری از هزینه ها جلوگیری می کند. این مهم است که توجه داشته باشید که پشتیبان گیری داده ها و آرشیو خارج از سایت بسیار حیاتی است. با این حال نتیجه کلی مقیاس اقتصادی نشان می دهد که محیط پشتیبان گیری کارآمدتر است و بسیار مقرون به صرفه می باشد.

 

 

 

– ویروس ها Viruses

با نداشتن توانایی معرفی داده های محلی ، دامنه معرفی ویروس ها تاحد زیادی کاهش می یابد. بسیاری از هزینه های متحمل شده به صورت مستقیم یا غیرمستقیم توسط ویروس ها بوده است.

 

از آنجا که اکثر دستگاه های thin-client از نظر فیزیکی درایو فلاپی و cd ندارند این نگرانی وجود ندارد.

 

 

 

– سرعت استقرار ، تعمیر و جایگزینی Speed of deployment, repair and replacement

محیط های محاسبات Thin-client به طور معمول باعث استقرار سریع تر نرم افزار جدید و ارتقاء آن می شوند. در یک محیط محاسبات thin-client برنامه ها مجددا در محیط آزمایشگاه مورد آزمایش قرار میگیرد.  پس از آن بر روی ترمینال سرور terminal server نصب شده.  و بلافاصله تمامی کلاینت ها مجاز به دسترسی به آن می باشند. هرکس در زمان های یکسان می تواند آن را ارتقاء دهد. کارکنان IT دیگر نیاز به صرف زمان طولانی ندارند. جهت به روز رسانی نرم افزار از راه دور بر روی کامپیوترهای شخصی که برای اولین بار دریافت کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.