0
نمایشگری که می توان آن را مثل روزنامه چاپ کرد

نمایشگری که می توان آن را مثل روزنامه چاپ کرد

 یک شنبه 6 بهمن 1398 / بازدید 523 / نظرات 0 /

محققان استرالیایی یک ماده جدید ابداع کرده اند که برای تولید نمایشگرهایی بسیار نازک و انعطاف پذیر مناسب است. نمایشگر به اندازه ای انعطاف پذیر است که می توان آن را پیچاند.

محققان استرالیایی یک ماده جدید ابداع کرده اند که برای تولید نمایشگرهایی بسیار نازک و انعطاف پذیر مناسب است. نمایشگر به اندازه ای انعطاف پذیر است که می توان آن را پیچاند.
 دانشمندان یک ماده الکترونیکی بسیار نازک برای نمایشگرهای لمسی آینده ابداع کرده اند که می‌توان آن را داخل یک مجرا لوله و مانند روزنامه چاپ کرد.
محققان استرالیایی دانشگاه RMIT این ماده را از اکسید قلعاینیدویم تولید کردند. آنها همچنین از روش چاپ با فلز مایع استفاده کردند تا ماده مذکور را به یک ورقه (فیلم) دو بعدی تبدیل کنند.
ماده مذکور نسبت به لمس حساس و ۱۰۰ بار نازک‌تر از نمایشگرهای لمسی فعلی است که در موبایل‌ها و تبلت‌ها به کار می‌رود. این ماده چنان نرم است که می‌توان آن را به راحتی لوله کرد.
تولید کنندگان موبایل مانند سامسونگ و موتورلا به تازگی نمایشگرهای تاشوی خود را ابداع کرده اند که بدون ترک خوردن تا می‌شود اما محققانRMIT ادعا می‌کنند نمایشگر ابداعی آنها را حتی می‌توان پیچاند.
این محققان با استفاده از این ماده یک نمایشگر لمسی ساخته اند و قصد دارند با ثبت حق امتیاز اختراع آن، فرایند تجاری سازی فناوری مذکور را طی کنند.
«توربندائنک» محقق ارشد این پژوهش می‌گوید: ما ماده‌ای قدیمی را انتخاب و محتوای درون آن را تغییر دادیم تا یک نسخه جدید از آن را بسازیم که بسیار نازک و انعطاف پذیر است. می‌توان این نمایشگر را خم کرد و پیچاند. علاوه برآن فرایند تولید این ماده بسیار ارزان‌تر و کارآمدتر از فرایندهای فعلی است.
این ورقه‌های بسیار نازک که ضخامت آنها چند نانومتر است، رسانای الکتریسیته و ۲ بعدی هستند. به عبارت دیگر هر ورقه شامل یک لایه اتم و به همین دلیل بسیار نازک است. دائنک در این باره می‌گوید: از آنجا که ماده به حالت دو بعدی در می‌آید، شفاف خواهد بود و بنابراین نور از آن گذر می‌کند. به این ترتیب موبایل‌هایی که نمایشگر آنها از چنین ماده‌ای ساخته شده باشد، انرژی کمتری مصرف می‌کنند و در نتیجه عمر باتری دستگاه حدود ۱۰ درصد افزایش می‌یابد.

برای تولید این ماده آلیاژ ایندیومقلع تا دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد گرم و مایع شد. سپس روی یک سطح قرار گرفت تا ورقه‌هایی از ایندیومقلع با ضخامت چند نانومتر تولید شود.
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

درباره ما

شرکت ایمن شبکه هوشمند  با بیش از یک دهه  تجربه در پروژه هاي زیرساخت شبکه های کامپیوتری و مخابراتی و تجهیزات امنیتی مداربسته مبتنی بر شبکه  با داشتن پرسنلي مجرب آمادگي خود را جهت مشاوره، طراحي و اجرا اعلام مي دارد
 

عضویت در باشگاه ما

برای اطلاع از آخرین خبرها و اطلاعات شماره تلفن خود را وارد نمایید.

سئو سایت توسط ایمن شبکه هوشمند

تماس با ما

تهران ، میدان توحید ، خیابان امیرلو (گلبار) ، کوچه محمدی ، پلاک 4

(021) 66904541

09128581120

(021)89774987

info@imennet.net