در تماس باشید:

تماس بگیرید

(021) 66904541
info@imennet.net
شنبه - چهارشنبه 8:30 - 17:00 پنجشنبه 8:30 الی 14:00

زیروکلاینت | معرفی ساختار، امنیت ، مزایا و معایب zero client

زیروکلاینت zero client چیست ؟

بسیاری از شرکت‌ها و موسسات پیشرو و علاقه مند به پیشرفت در این روزها میپرسند که واقعا زیروکلاینت zero client چیست و در این خصوص مشاوره و تحقیق میکنند.!!!
امروزه با توجه به بالا رفتن هزینه بسیاری از شرکت‌ها به منظور کاهش هزینه‌ کامپیوتر ها و سیتسم های رایانه ای و مدیریتی خود در بخش IT با حفظ و بالابردن امنیت شبکه، به استفاده از فنّاوری‌های مجازی سازی در سرورها و دیتا سنترهای خود روی آورده اند.
با مشاهده فواید مجازی سازی در سرورهای زیروکلاینت و تجهیزات شبکه و عمومیت پیدا کردن آنها تقریبا در اکثر شرکتها، اکنون سازمان ها به دنبال روشی هستند تا از همین فنّاوری در کامپیوترهای کاربران خود نیز بهره مند شوند.
منظور از مجازی سازی دسکتاپ (Desktop Virtualization) یا به اختصار VDI، اجرای سیستم‌عامل و نرم‌افزارها در ماشین های مجازی (Virtual Machine) است که بر روی دیتا سنتر در سرور نصب شده اند و وظیفه زیرو کلاینت به عنوان یک سخت افزار اتصال به این ارایه دهنده مجازی سازی دسکتاپ است که از طریق شبکه های محلی (LAN) به ماشین های مجازی متصل شده و سایر لوازم جانبی مانند نمایشگر، موس و کیبورد از طریق پورتهای موجود برروی آن اعم از USB و PS2 و ...به آن وصل می شوند.

ساختار زیروکلاینت zero client چیست ؟

زیروکلاینت (zero client)ها برخلاف تین کلاینت ها Thin Client و PC، دارای حافظه داخلی هارد دیسک و CPU Storage و سیستم عامل اختصاصی پیش‌فرض و غیرقابل تغییر است که علت نام‌گذاری آن نیز همین است.
با توجه به همین موارد زیرو کلاینت ها را نمیتوان به تنهایی استفاده کرد و حتما باید در یک شبکه و به یک سرور شبکه زیروکلاینت متصل شود.
هیچ‌گونه سیستم‌ عامل عمومی روی کلاینت های زیرو نصب نیست و امکان تغییر و نصب برنامه های کاربردی هم بر روی آنها وجود ندارد و عملا فقط چند گزینه برای انجام تنظیمات ارتباطی و اتصال در منوهای آن وجود دارد.
درواقع یک دستگاه با پردازش صفر است و عملا همه چیز که یک کاربر بدان نیاز دارد در آن سمت ماجرا یعنی در سرور نصب شده اند چیزهایی مثل انواع سیستم عامل ها یا نرم افزارهای کاربردی و به این دلیل که کل پردازش و حافظه و... در سرور زیرو کلاینت انجام می شود پس زیروکلاینت نیازی به این موارد هم ندارد.
زیروکلاینت (zero client) درواقع اطلاعات را از سرور زیروکلاینت گرفته و روی مانیتور نمایش می‌دهد به همین سادگی. بعضی زیروکلاینت (zero client) ها دارای رم، پردازنده و حتی حافظه داخلی با حجم کم می‌باشند.
 
 
 

زیروکلاینت ها از چه پروتکل هایی استفاده میکنند؟

زیروکلاینت (zero client) ها با توجه به مدل با استفاده از پروتکل‌های اتصال زیر به سرور زیروکلاینت متصل شده و از تمامی امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سرور استفاده می‌نمایند.
 1. Vmware PCOIP
 2. citrix ICA-HDX
 3. Microsoft RDP
زیروکلاینت ها هم مانند تین کلاینت (Thin Client) ها و pc ها کامپیوترها ازنظر توان پردازشی، ابعاد و شکل و همچنین انواع و تعداد پورت‌های ورودی خروجی و ... متفاوت هستند.
 
 
 

نحوه کار زیروکلایت چگونه است ؟

زیروکلاینت (zero client)ها کلیه پردازش‌های مورد درخواست کاربر را مثل تایپ با صفحه کلید و موس و … را به سرور فرستاده و نتیجه را از سرور دریافت می‌کند و تمام درخواست‌های کاربر در سرور و شبکه زیرو کلاینت انجام می شود و فقط نتیجه آن عملیات بر روی مانیتور زیروکلاینت نمایش داده میشود و کلیه پردازش بروی سرور انجام و نتیجه آن بر روی حافظه های سرور ذخیره می‌شود.
بیشتر فرمان‌ها در زیروکلاینت (zero client) به سرور ارسال و بعد از آن سرور اطلاعات را به نمایشگر ارسال می‌کند، لذا در این حالت پهنای باند مورد استفاده بسیار کم می باشد.
که البته در سری جدید این فناوری و با پروتکلهای پیشرفته تر تنها تغییرات نمایشگر نسبت به حالت قبلی ارسال می‌شود و اطلاعاتی که تغییری در آن‌ها وجود ندارد ثابت می‌ماند که این خود در کاهش مجدد پهنای باند مورد نیاز بسیار تاثیر گذار است.
 

ارتباط زیروکلاینت با سرور چگونه برقرار می شود؟

برای ارتباط بین زیروکلاینت و سرور در حال حاضر چندین پروتکل وجود دارد، ازجمله ریموت دسکتاپ یا RDP که برای شرکت مایکروسافت است و پروتکل ICA که توسط شرکت سیتریکس طراحی شده است و pcoip که توسط شرکت Vmware ساخته شده است این پروتکل‌ها برای ارتباط بین سرور و زیروکلاینت استفاده می‌شوند که هر کدام نسبت به دیگری مزایایی دارد.
 
 

وضعیت امنیت زیرو کلاینت‌ ها

مهمترین نکته در مورد امنیت زیرو کلاینت این است که سرقت اطلاعات از انها تقریبا ممکن نیست زیرا عملا چیزی داخل آن ذخیره نمی شود و این مدیر شبکه است که امکان دسترسی به اطلاعات زیرو کلاینت (zero client) ها را می‌دهد.
همچنین مدیر شبکه میتواند کنترل کند که از طریق زیروکلاینت (zero client) امکان اینکه اطلاعات به شبکه وارد شود وجود نداشته باشد. در این صورت هیچ‌گونه ویروس و برنامه مخربی نمی‌تواند از طریق راه اندازی زیرو کلاینت وارد شبکه شود.
 

ارتقا نرم‌افزاری در زیروکلاینت‌ها به چه صورت انجام میشود؟

بیشتر زیروکلاینت (zero client) ها نیازی به ارتقا ندارند و با ارتقا سرور، زیروکلاینت (zero client) هم ارتقا پیدا می‌کنند.
به‌طور مثال اگر رم سرور را افزایش دهیم رم زیروکلاینت (zero client) هم به‌نوعی افزایش پیدا می‌کند. اگر هم یک نرم‌افزار را بر روی سرور زیرو کلاینت ارتقا دهیم درواقع روی زیروکلاینت (zero client) هم خوانده می‌شود.
یک مزیت خوب زیروکلاینت ها این است که در درازمدت هزینه‌ها را کاهش می‌دهند با به‌کارگیری سروری جدید زیروکلاینت (zero client) ها هم به‌نوعی قدرتمندتر می‌شوند.
 

زیروکلاینت (zero client) ها در شبکه چگونه به سرور متصل می شوند؟

معمولا زیروکلاینت (ziro client) ها از طریق کابل شیکه یا به صورت وایرلس به سوئیچ شبکه برای ارتباط وصل هستند و بعد از آن به سرور وصل می‌شوند.
البته لازم به ذکر است با توجه به پهنای باند کم مورد نیاز از انها برای دور کاری هم می توان به راحتی استفاده کرد.
 

نحوه پشتیبانی و رفع مشکلات کاربری در زیروکلاینت ها چگونه نجام می شود؟

در حالت عادی برای اینکه مدیر شبکه بتواند به کاربران خود سرویس دهد و در صورت بروز مشکل بتواند مشکلات کاربران را حل کند باید با صرف زمان خود بین کاربران رفته و مشکلات را بررسی کند، اما وقتی از سرور و زیروکلاینت استفاده می کند این مشکلات حل می‌شود فقط کافی است مشکلات کاربران را در سرور زیرو کلاینت بررسی نموده و آن را حل کند.
قیمت پایین زیروکلاینت ها نسبت به سایر انواع کامپیوتر و همچنین سهولت در پشتیبانی آنها موجب استقبال بیشتر مجموعه ها از آنها شده است.
 
 
 

استفاده از زیروکلاینت (zero client) چه مزایایی دارد؟

کار زیروکلاینت (zero client) انتقال تصویر است. با استفاده از زیروکلاینت (zero client) ها میتوانیم به سرور متصل شده و سپس به یک دسکتاپ مجازی وصل شویم و دسترسی پیداکنیم که به این روش ، روش مجازی سازی میگویند .

مزایای استفاده از زیروکلاینت (zero client) ها در مجازی سازی عبارتند از:

 • راه اندازی زیرو کلاینت میتواند هزینه را برای پشتیبانی و تجهیز یک سازمان به حد قابل توجهی کاهش داد.
 • با استفاده از زیروکلاینت میتوان امنیت بسیار بالایی داشت زیرا نمیتوان هیچگونه فایلی سمت کاربر ذخیره شود.
 • مصرف برق هر زیروکلاینت (zero client) در حدود 10 الی 60 وات و بسیار کم می باشد.
 • با استفاده از زیروکلاینت میتوان سرعت پردازش بسیار بالایی داشت زیرا عملیات پردازش به عهده پردازنده قدرتمند سرور زیروکلاینت می باشد .
 • در صورت استفاده از زیروکلاینت می توان نیروی فنی برای پشتیبانی را به حداقل ممکن رساند زیرا تمامی زیروکلاینت (zero client) ها فقط به نیروی پشتیبان در سمت سرور احتیاج دارند .
 • در یک مجموعه که از زیروکلاینت استفاده می کند برای اضافه کردن یک کاربر جدید دیگر نیازی به نصب مجدد نرم افزارها نخواهد بود و به راحتی درکمترین زمان ممکن میتوان کاربر جدید اضافه کرد .
 • زیروکلاینت (zero client)ها به دلیل عدم وجود فن در داخل آنها درصد خرابی کمی دارند .
 • زیروکلاینت ها به دلیل کوچک بودن فضای کمتری را اشغال میکنند.
در مرحله اول باید زیروکلاینت ها بر اساس پروتکل‌هایی که ساپورت میکنند دسته بندی شوند.

برای زیروکلاینت (zero client) ها سه نوع پروتکل اتصال وجود دارد که عبارتند از:

RDP
Citrix
PCoIP
راه اندازی زیرو کلاینت zero client های قابل ارایه توسط شرکت ایمن شبکه هوشمند کلیه پروتکل های ذکر شده را میتوانند پشتیبانی کنند.

پشتیبانی زیروکلاینت (zero client) ها از انواع پروتکل:

تمامی زیروکلاینت (zero client) هایی که پروتکل Citrix را پشتیبانی میکنند پروتکل RDP را هم پشتیبانی میکنند.
همچنین تمامی زیروکلاینت (zero client) هایی که پروتکل PCoIP را پشتیبانی میکنند پروتکل RDP را هم پشتیبانی می کندد.
تا به الان ما دو دسته زیروکلاینت (zero client) از نظر پروتکل پشتیبانی را دارا هستیم اما یک دسته دیگر از زیروکلاینت (zero client) ها هم هستند که هر سه پروتکل را میتوانند پشتیبانی کنند.
زیروکلاینت (zero client) های کمپانی HP از نوعی هستند که قابلیت پشتیبانی هرسه پروتکل را دارند .
تبحر خاص شرکت HP در تولید زیروکلاینت (zero client) مثال زدنی است.
یک دسته دیگر از زیروکلاینت (zero client) ها هستند که فقط از پروتکل PCoIP پشتیبانی میکنند.
این زیروکلاینت (zero client) ها دارای یک پردازنده اختصاصی برای این پروتکل هستند که مراحل انتقال تصاویر را سرعت میبخشند به این نوع از زیروکلاینت (zero client) ها ، زیروکلاینت های ترادیچی یا ترادیشی میگویند.
 
 
برندهای معروف‌ زیروکلاینت‌ های ترادیچی کمپانی HP و Dell می باشند.
کلاینت های زیرو دیگری در بازار موجود هستند که محبوبیت کمی در بین کاربران دارند زیرا برای انتقال دادن تصاویر پروتکل های خاص خودشان را دارند، مانند زیروکلاینت وی کلود پوینت.
شرکت ایمن شبکه هوشمند شرکت معتبر ارائه دهنده ی انواع زیرو کلاینت های HP و Dell میباشد.
برای دیدن محصولات به فروشگاه اینترنتی زیروکلاینت ما مراجعه نمائید.
 
 
 

بررسی تفاوتهای زیروکلاینت وتین کلاینت Thin Client Vs. Zero client

تین کلاینت ها Thin Client قرار بود همانطور که از نامشان پیداست از هر نظر نازکترین کامپوترها باشند و لی با ظهور زیروکلاینت ها Zero Client و تقریبا حذف حافظه های ذخیره سازی و تنظیمات حداقلی آنها را تقریبا ناکام کرد.
زیروکلاینت ها و تین کلاینت (Thin Client) ها از نظر کاربری و هدف در یک راستا عمل میکنند – ارایه یک دسکتاب در یک مرکز داده به یک کاربر- با این تفاوت که زیروکلاینت ها نیاز به تنظیمات کمتری دارند.
;کلاینت های زیرو (Zero client) ها معمولا دستگاههای کوچک و ساده ای هستند که با دارا بودن یکسری قابلیت های استاندارد نیاز اکثر کاربران را براورده میکنند.
همچنین عموما آنها برای ارایه و نمایش یک دسکتاپ اختصاصی به کاربران یک شبکه از طریق پروتکل های راه دور ریموت مورد استفاده قرار می گیرند. در اکثر مواقع با چند تنظیم ساده این کار انجام میشود در مقایسه با هزاران تنظیم در سیستم عامل یک کلاینت عادی در شبکه.
زیروکلاینت ها در شبکه پس از روشن شدن کل تنظیمات خود را از سرور شبکه زیروکلاینت دریافت میکند و این بدان معنی است که تمام زیروکلاینت (Zero client) ها در یک شبکه زیرو کلاینتی مثل هم هستند.
از زیروکلاینت (Zero client) ها می توان برای اتصال به انواع دسکتاپ ها از قبیل Terminal service و دسکتاپ های مجازی و یا سرورهای واقعی و ایستگاه های بلید Blade Workstation استفاده کرد.
 

مقایسه زیروکلاینت با تین کلاینت Zero Client Vs. Thin Client

اولین پیش فرض در راه اندازی زیروکلاینتها این است که کامپیوتر روی میز کاربر هیچگونه تنظیمات ماندگار و دایمی و ثابتی ندارد و به جای این کار این را می داند که با هر باز روشن شدن تنظیمات و اطلاعات خود را از سرور و شبکه دریافت میکند و این یک مزیت عالی است با توجه به اینکه کاربران آنها و خود این دستگاه ها یکسان نیستند.
این یکی از تفاوتهای آن با تین کلاینت Thin Client است که بر روی خود سیستم عامل و نرم افزار و هارد دیسک دارد که تنظیمات بر روی آنها ذخیره می شوند.
الیته تین کلاینت (Thin Client) های اولیه شبیه زیروکلاینت (Zero client) های امروزی بودند، آنها دستگاه های ساده ای بودند که به صورت ریموت دسترسی به یک دسکتاپ را در یک مرکز داده فراهم میکردند.
ولی دو عامل انها را از کامپیوتر های نازک به سمت کامپیوتر های ضخیم شدن رهنمون کرد : اول ورود سازندگان کامپیوترهای شخصی به بازار تین کلاینت و دوم وجود محدودیت های نمایش دسکتاپ از راه دور Remote desktop در ویندوز.
  
 

مزایای عملیاتی و امنیتی زیروکلاینت (Zero client) در مقابل تین کلاینت (Thin Client)

با توجه به اینکه در زیروکلاینت (Zero client) هیچ چیزی مربوط به کاربر ذخیره نمیشود و تمامی اطلاعات کاربران در مرکز داده و سرورهای شبکه ذخیره میشوند کاربران به راحتی میتوانند از هر زیروکلاینتی در مجموعه رای دسترسی به یک دسکتاپ و اطلاعات شخصی خود استفاده کنند و این کار نیاز به حمل لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی در مجموعه یا بین شعب و یا در میزهای مشترک را کاهش می دهد و سازمان میتواند به سادگی در تمام میزهای کاری خود از زیروکلاینت (Zero client) برای دسترسی کاربران به داده های ذخیره شده شان استفاده کند.
یک مزیت دیگر استفاده از زیروکلاینت این است که دستگاههای جدید تازه خریداری شده نیازی به انجام تنظیمات ندارند و میتواند مستقیما در اختیار کاربران قرار بگیرند بدون نیاز به هیچگونه اصلاحا پیش تنظیمی که این امر برای شرکتها و سازمان هایی که چندین شعبه دارند و یا در حال استخدام کارمندان جدید هستند بسیار صرفه جویی در زمان میکند و کاربران میتوانند به سادگی با اتصال زیرو کلاینت به شبکه شروع به استفاده از آن کنندو یا اگر دستگاه یکی از آنها به هر دلیلی خراب شود و یا مشکل پیدا کند به سادگی با دستگاه دیگری جایگزین شود و این امر در زمان و پشتیبانی بسیار صرفه جویی میکند.
زیروکلاینت ها معمولا تنظیمات خود را از طرق یکسری فایل به اشتراک گذاشته شده در شبکه دریافت میکنند و انجام تغییر در تنظیمات زیروکلاینت (Zero client) عملا با انجام تغییر در این فایلهای مشترک در شبکه و ریست کردن دستگاه زیروکلاینت کاربران صورت میگیرد.
ارتقاء Firmware زیروکلاینت ها هم دقیقا به همین صورت قابل انجام است که باید فایل Update بروزرسانی مورد نظر در کنار سایر فایلها قرار بگیرد و کاربران کامپیوتر خودر را خاموش روشن کنند تا فایل جدید دریافت و نصب شود و این کار پشتیبانی و نگهداری تجهیزات شبکه را بسیار ساده و منسجم میکند.
یک علت رایج دیگر برای استقرار دسک تاپ های مبتنی بر مرکز داده ، حفظ و نگهداری صحیح از داده ها و اطلاعات است تا مالکیت معنوی یک شرکت در هر میز توزیع نشود.
از آنجا که زیروکلاینت فضای ذخیره سازی دایمی و یا هارد دیسک ندارند ، احتمال باقی ماندن داده های مهم در دستگاه بسیار بعید است. همچنین ، زیرو کلاینت Zero client ها سیستم عاملی عمومی را اجرا نمی کند ، بنابراین بعید است توسط ویروس یا نفوذ شبکه به خطر بیفتد.
در حقیقت ، این کمبود فضای ذخیره سازی محلی عاملی تعیین کننده برای استقرار زیروکلاینت (zero client) در برخی از محیط های بسیار ایمن است.
زیروکلاینت ها مزایای موارد فوق را بدون امکان نفوذ توسط سیستم عامل Local یا اصلاحا محلی خود ارایه میدهند.
به عنوان مثال فرض کنید یک کلید USB را به زیروکلاینت (Zero client) خود متصل کردید ای تجربه ای مثل اتصال آن به یک کامپیوتر عادی را در شما به وجود می آورد در صورتیکه اگر رابط یک تین کلاینت (Thin Client) به جای زیروکلاینت (Zero client) بود باید اول کلید توسط سیستم عامل آن شناسایی میشد و سپس به سیستم عامل اصلی شما در سرور زیروکلاینت منتقل میشد که این خود احتمال نفوذ را افزایش میدهد.

شاخص های ایمن نت در تحویل پروژه

شرکت ایمن شبکه هوشمند به پشتوانه شما مشتریان و با سالها تجربه توانسته افتخارات فراوانی را کسب نماید.

پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته

پشتیبانی 24 ساعته

گارانتی خدمات
گارانتی خدمات

گارانتی خدمات

تیم متخصص حرفه ای
تیم متخصص حرفه ای

تیم متخصص حرفه ای

بهترین قیمت
بهترین قیمت

بهترین قیمت ممکن

ثبت درخواست خدمات
درخواست مشاوره