در تماس باشید:
ذ

تماس بگیرید

66904541(021)
info@imennet.net
شنبه - چهارشنبه 8:30 - 17:00 پنجشنبه 8:30 الی 14:00

مشاوره رایگان

(021)66904541

قدم اول درمورد کابل کشی شبکه سال 1400:

قدم اول درمورد کابل کشی شبکه سال 1400:

چند تکنیک برای کابل کشی شبکه و پرکاربردترین و بصرفه ترین  کابل شبکه را بدانید

 

کابل کشی شبکه یکی از مهمترین جنبه های طراحی شبکه است ، با این حال کمتر مدیران شبکه به آن توجه می کنند. در این  مقاله  حقایقی در مورد استانداردهای کابلهای شبکه و نصب و انجام  یک کابل کشی شبکه خوب را به شما ارائه می دهد .

 

وقتی صحبت از طراحی شبکه می شود ، یکی از مهمترین تصمیماتی که می گیرید انتخاب کابل خوب و کابل کشی مناسب برای شبکه است. حتی اگر متخصصین کابل کشی حرفه ای شبکه را استخدام می کنید ، برای شما مهم است که بدانید آنها این کار را به چه شکل انجام می دهند تا بتوانید کار آنها را بهتر ارزیابی کنید. در این مطلب ، نحوه انتخاب کابل مناسب و نحوه نصب و انجام کابل کشی شبکه را برای اولین بار از دید ایمن شبکه هوشمند نشان خواهم داد.

 

تعریف کابل شبکه به زبان ساده :

بطور کلی کابل شبکه مجموعه ای از سیم ها است که می تواند از جنس مس یا شیشه باشد. از این سیم ها برای اتصال و انتقال داده و اطلاعات بین اجزا و مولفه های شبکه (بین کامپیوترها و روترها و سوییچ ها و شبکه های استورج ( SAN   ) و...) استفاده می‌شود. پس کابل ها بصورت کلی اتصالاتی هستند که داده‌ها از طریق آن انتقال می یابند. حالا که درباره کاربرد کابل های شبکه صحبت کردیم بهتر است با انواع کابل شبکه کامپیوتری بیشتر اشنا شویم .

انواع کابل مورد نیاز شبکه یا به عبارتی کابل شبکه  LAN ، عبارتند از کابل زوج به هم تابیده  Twisted Pair ، کابل Unshielded    Twisted   یا  UTP ، کابل کواکسیال  Coaxial ، کابل چند جفتی Multi Pair  . اتصالات از نوع دیگری به نام بی سیم و وایرلس هم داریم که به عنوان وای فای شناخته می‌شود .

نوع کابل چه در شبکه های محلی و LAN و چه در شبکه های WAN نقش مهمی ایفا می‌کند اما شما فقط در کابل کشی شبکه خودتان تصمیم گیرنده هستید و کابل کشی WAN   بر عهده اپراتورها است .

 

بطور کلی

انتخاب نوع کابل های خود را برای کابل کشی شبکه محدود کنید

در گذشته ، کابل کواکسیال | کابل هممحور coaxial cable بسیار مورد استقاده بود. کابل کشی بدون محافظ | Unshielded Twisted   در ابتدا بر اساس استانداردهای دسته 3 و با  حداکثر 10 مگابیت بر ثانیه اجرا می شد. کابل رده 5 هنوز برای اکثر بودجه مدیران شبکه دور از دسترس می باشد  و البته کسانی که پول و سرمایه زیادی داشتند  کابل  فیبر را در نظر میگرفتند.

امروزه برای اجرای کابل کشی شبکه ، انتخاب های شما بسیار واضح تر از چند سال پیش است. در بیشتر مواقع در کابل کشی های شبکه از نوعی کابل کشی بدون محافظ جفت پیچ خورده | unshielded twisted-pair   یا UTP   استفاده می کنند ، اگرچه برخی از سازمان ها از فیبر برای دستگاه های رومیزی خود استفاده می کنند.

کابل کشی کابل زوج به هم تابیده | Twisted Pair

در این مطلب روی کابل کشی های UTP متمرکز خواهیم شد چون امروزه این تکنولوژی رایج است.  البته شما هنوز همان انتخاب فیبر ، کابل محافظ پیچ خورده | Unshielded Twisted   و کابل کواکسی | Coaxial را دارید که آنها جزو پرکاربردترین انواع کابلهای شبکه هستند ولی کابل زوج به هم تابیده یا همان Twisted Pair بسیار ارزان  و پرکاربرد هستند ، بنابراین می تواند همیشه اولین انتخاب برای اکثر مدیران شبکه باشد.

انواع مختلفی از کابل های بدون محافظ جفت پیچ خورده UTP) )   در دسترس هستند و شما باید بدون خرج کردن بودجه ، یکی را انتخاب کنید که به بهترین نحو نیازهای شما را پوشش دهد. کابل کشی UTP به طور کلی توسط "دسته بندی Category | " های افزایشی رتبه بندی می شود. به عنوان مثال ، وقتی کسی در مورد کابل کشی دسته 3 صحبت می کند ، منظور نوعی کابل کشی است که معمولاً در تلفن و سایر برنامه های صوتی یا انتقال داده با سرعت پایین یافت می شود و فرکانس انتقال آن 16 مگاهرتز است.

 

انواع دسته بندی کابل های UTP

Category 1

برای ارتباطات تلفن استفاده می شود. برای انتقال داده ها مناسب نیست .

Category 2

توانایی انتقال داده تا Mbps 4 را دارد و فرکانس MHz 10 را پشتیبانی می کند .

Category 3

توانایی انتقال داده تا Mbps 10 را دارد و فرکانس MHz 16 را پشتیبانی می کند .

Category 4

در شبکه های Token Ring استفاده می شود. توانایی انتقال داده تا Mbps 16 را دارد و فرکانس MHz 20 را پشتیبانی می کند .

Category 5

توانایی انتقال داده تا Mbps 100 را دارد و فرکانس MHz 100 را پشتیبانی می کند .

Category 5e

توانایی انتقال داده تا Mbps (1Gbps) 1000 را دارد و فرکانس MHz 100 را پشتیبانی می کند .

Category 6

معمولا کابل Cat6 شامل 4 زوج سیم مسی 24 گیج آمریکایی می باشد و در حال حاضر سریع ترین استاندارد UTP . توانایی انتقال داده تا (1000 Mbps(1Gbps را دارد و فرکانس MHz 250 را پشتیبانی می کند .

 

مگا هرتز ، نه مگابیت

لطفاً توجه داشته باشید که برای توصیف فرکانس انتقال از مگاهرتز ( MHz ) استفاده می کنیم  نه از مگابیت بر ثانیه ( Mbps ). رتبه MHz مگاهرتز   به طور مستقیم بر میزان Mbps مگابیت بر ثانیه   تأثیر می گذارد ، اما مقدار آنها یکسان نیست.

 

همانگونه که عنوان شد دسته بندی مختلفی از کابل کشی UTP در دسترس است. هر نوع سرعت و کاربردهای متفاوتی دارد. مهمترین انواع کابل UTP که در کابل کشی شبکه ممکن است استفاده شود عبارتند از:

-        Cat3 : اولین پیاده سازی موفق UTP بود. این در درجه اول برای برنامه های کاربردی داده و سرعت پایین استفاده می شود. حداکثر سرعت آن 10 مگابیت بر ثانیه است.

-        Cat4 : هرگز به محبوبیت Cat3    یا Cat5    نرسید. این دسته عمدتا برای داده های صوتی و سرعت پایین با حداکثر 16 مگابیت بر ثانیه استفاده می شود.

-        Cat5 : دسته 5 مبنایی برای اکثر داده های با سرعت بالا شد. Cat5 حداکثر سرعت 100 مگابیت بر ثانیه را اجرا می کند.

    -   Cat5e :  با نیاز به سرعت بیشتر ، گیگابیت اترنت جایگزین جدید Fast Ethernet شده است. Cat5e   می تواند حداکثر برای1000 مگابیت بر ثانیه اجرا شود.

   -      Cat6 :  Cat5e می تواند با سرعت گیگابیت کار کند . Cat 6 در حال حاضر می تواند با سرعت 1000 مگابیت بر ثانیه (1 گیگابیت بر ثانیه) اجرا شود. مشخصات رده 6 به تازگی منتشر شده است ، اما طبق طراحی ، کابل کشی رده 6 قادر به پشتیبانی از سرعت حداکثر 10 گیگابیت بر ثانیه خواهد بود.

 

برای کابل کشی های جدید ، توصیه می کنیم دست کم از کابل های UTP Cat5e   برای صدا و داده در کابل کشی شبکه استفاده کنید. در حال حاضر امروزه ، هیچ دلیلی برای استفاده از رده های کمتر وجود ندارد. Cat3 ممکن است کمی ارزان تر باشد ، اما وقتی متوجه می شوید که نمی تواند به اندازه کافی سریع باشد، این هزینه را باید برای صرف جبران این شرابط از دست بدهید. اگرچه ممکن است با استفاده از کابل معمولی UTP Cat5 کنار بیایید ، اما هزینه Cat5e کمی گرانتر است و هزینه افزایشی نسبت به مزیت سرعت و قابلیت توسعه بعدی که با Cat5e بدست می آورید بسیار مناسب است.

 

به پوشش کابل کشی UTP خود توجه کنید

در کابل کشی UTP تقریباً همیشه از نوعی ماده عایق شبیه پلاستیک PVC پوشانده شده است. در همه محیط ها نمی توان از این نوع کابل کشی با چنین پوششی استفاده کرد ، این محدودیت هم به دلایل ایمنی و هم به دلایل قانونی است. هنگامی که PVC ( پوشش کابل UTP ) می سوزد ، گازهای سمی دیوکسینی را خارج می کند که برای کسانی که آنها را تنفس می کنند خطرناک است.

در بسیاری از نقاط ، استفاده از کابل های PVC در فضاهای جابجایی هوا ، مانند سقف یا زیر طبقه بلند غیرقانونی است. در این شرایط ، شما باید از پوشش کابل گرانتر ولی امن تر " پلنوم " استفاده کنید.

 

عملکرد سازمان خود را برای کابل کشی شبکه بررسی کنید:

چند قانون اساسی در نصب کابل کشی شبکه وجود دارد که حتما باید بمنظور بهینه کردن هزینه های کابل کشی شبکه رعایت کنید:

 

-        به طول کابلها در اجرای کابل کشی شبکه خود توجه کنید

طول هیچ کابل نباید بیش از 100 متر طول داشته باشد ، این اندازه شامل کابل های متصل شده هم می شود. فاصله بین دیوار/سقف - که فاصله حرکت افقی نیز نامیده می شود - نباید بیش از 90 متر باشد. این اجازه می دهد تا 10 متر برای وصله کابل در هر دو طرف اتصال به کار ببرید.

 

-        مراقب تداخل کابلها در کابل کشی شبکه خود باشید

هیچ کابلی نباید نزدیک دستگاههایی که تداخل الکترومغناطیسی ایجاد می کنند ، اجرا شود. این یکی از مواردی است که اغلب توسط نصاب کابل آماتور رعایت نمی شود. دستگاههایی که میدانهای الکترومغناطیسی تولید می کنند شامل واحدهای گرمایش/سرمایش ، چاپگرها ، دستگاههای کپی ، سیم کشی برق ، تجهیزات فیلمبرداری و موارد دیگر است. شما باید بسیار مراقب باشید که در کابل کشی شبکه ، کابل UTP را حداقل 3 فوت از هر چیزی که می تواند زمینه اتصالی ایجاد کند ، دور نگه دارید. علاوه بر این ، بسیار مهم است که کابل UTP را تا آنجا که ممکن است از نورهای فلورسنت دور نگه دارید ، زیرا کابل ها با نورهای فلورسنت بیشتر مستعد تداخل هستند.

 

-        در کابل کشی شبکه کابلها را با احتیاط حمل کنید

هنگام نصب و کابل کشی شبکه ، مراقب باشید که کابل آسیب نبیند. از شعاع خم شدن کابل UTP فراتر نروید وگرنه ممکن است مطابق انتظار کار نکند. به طور کلی تایید شده است که کابل خم شده در شعاع چهار برابر عرض کابل به درستی اجرا نمی شود. بسیار مراقب باشید که کابل را با چکش یا منگنه صاف نکنید. تورفتگی های چکش روی کابل UTP می تواند مشکلاتی مانند تغییر خواص سیگنال ایجاد کند و منجر به یک شبکه کمتر کارآمد (یا غیرعملی) شود. اگر کابل ها را خیلی محکم به هم ببندید ، همان خطرات را دارید که هنگام صاف کردن آن کابل ها را تهدید می کنید. نهایتا، هنگام کشیدن کابل از طریق سقف یا لوله ، مراقب میزان کشش کابل باشید. برای جلوگیری از کشش کابل ، از 25 پوند نیروی کششی تجاوز نکنید ، فشار بیشتر به ویژگی های الکتریکی کابل آسیب میرساند و به آن از نظر انطباق با شبکه های داده با سرعت بالا آسیب میرساند.

-        از تجهیزات مناسب در کابل کشی شبکه استفاده کنید

تسلط و نظم شما در انجام کابل کشی باعث می شود نهایتا کابل کشی موثر و منظم تری داشته باشید پس استفاده از تجهیزاتی که به شما به این منظور کمک کند حتما استفاده کنید.

 

 

-        نتیجه کار در کابل کشی شبکه را آزمایش کنید:

عملیات کابل کشی شبکه خود را به درستی به اتمام برسانید و نتیجه آن را آزمایش کنید تا مطمئن شوید اتصالات بدرستی برقرار شده است. مثلا یکی از استانداردهای اولیه در کابل کشی Cat5e این است که وقتی روکش کابل برداشته می شود و جفت های جدا از هم پیچ نمی خورند چه اثراتی دارد ، در کابل کشی Cat5e یکی از ویژگی هایی که خاصیت ارتباطی کابل کشی Cat5e را مشخص کرده و آن را قادر می سازد تا کار خود را انجام دهد حذف پیچ و تاب کابل است ،حذف پیچ و تاب زیاد از کابل منجر به نصب ناقص می شود و می تواند کارایی کابل را کم و احتمالاً باعث شود که نتواند از انتقال سریع اطلاعات پشتیبانی کند.

 

اگر شما یک حرفه ای و متخصص در زمینه نصب کابل کشی شبکه هستید ، بسیار مهم است که بتوانید تأیید کنید که فرایند نهایی کابل کشی که نصب می کنید به درستی کار می کند و ثابت کنید که این در واقع یک کابل کشی شبکه Cat5e گیگابیت آماده است.

 

برای کابل کشی شبکه خود دست به کار شوید

علاوه بر برخی از دستورالعمل های نصب و کابل کشی شبکه بسیار سخت ، شما باید تک تک کابل ها را برای پارامترهای خاص آزمایش کنید تا مطمئن شوید که کارخانه کابل شما می تواند نیازهای شما را پشتیبانی کند. کابل کشی آنطور که به نظر می رسد پیچیده نیست ، اما اگر مراقب نباشید ، می توانید زمان و پول زیادی را هدر دهید. این دستورالعمل ها برای کابل کشی شبکه را دنبال کنید تا برای اولین بار این کار را به درستی انجام دهید.