• شنبه تا چهارشنبه 8:30-17 پنجشنبه 8:30-12:30
  • info@imennet.net
مشاوره رایگان 02174391800

مدیریت شبکه

سرعت بالای پیشرفت تکنولوژی در جهان امروز، نیاز به استفاده از سیستم های کامپیوتری و پیاده سازی بستر بستر ارتباطی آن ها بایکدیگر را افزایش می دهد.

شما می توانید حضور ادمین و مدیر شبکه برای رسیدگی به ارتباطات کامپیوتری بسیار اهمیت دارد. مدیریت شبکه وظایف مهمی در این حوزه داشته و وجود آن اهمیت زیادی برای بهبود وضعیت شبکه دارد.

برای انتخاب Network Administrator از مهارت های کارشناسان حوزه آی تی کمک گرفته می شود که طراحی و راه اندازی زیرساخت شبکه را نیز بر عهده دارد.

Network Administrator باید با کلیه نرم افزارها و سخت افزارهای مربوط به شبکه آشنایی داشته باشد و از جدیدترین ابزارها برای انجام وظایف خود استفاده کند.

مدیریت شبکه

مدیریت شبکه چیست؟

مدیریت شبکه بر برقراری ارتباطی سیستم های یک شبکه نظارت دارد و در این زمینه ایفای نقش می کند. برقراری ارتباط بدون نقص و خطا بین سیستم های کامپیوتری و نظارت بر کارکرد کلی آن ها در طولانی مدت از بروز هر گونه مشکل در سیستم پیشگیری کرده و خسارات مربوط به این حوزه را به حداقل می رساند. یک مدیر کارآمد، هر گونه مشکل در این سیستم ها را زیر نظر دارد و از تشدید آسیب های وارده پیشگیری می کند.

قطعاتی مانند روترها، سوییچ ها و… در هر شبکه فعال باید به صورت مداوم چک و آنالیز شوند؛ این وظایف بر عهده مدیر شبکه یا Network Administrator است که به صورت دوره ای انجام می شود. برقراری ارتباطات بدون خطا تا حد زیادی به سلامت این قطعات اولیه بستگی دارد.

ارتباط مدیران شبکه بیشتر در لایه های بالایی سخت افزاری و نرم افزاری است و ارتباط کمتری با کاربران داخلی وجود دارد. تعامل با کاربران شبکه تنها در صورت ایجاد مشکلات در سیستم انجام می گیرد.

اهمیت مدیریت شبکه های کامپیوتری

مدیریت شبکه مسئولیت های خطیری در پشتیبانی شبکه کامپیوتری بر عهده دارد. در صورتی که کوچکترین مشکلی برای ارتباط بین دو سیستم به وجود بیاید، خسارات جبران ناپذیر و آسیب های جدی به کل مجموعه وارد خواهد شد که گاها جبران ناپذیر هستند. با در نظر گرفتن این موارد، حضور یک مدیر کاردان و باتجربه برای رسیدگی به امور شبکه و اجرای بی نقص امور اهمیت دارد. برخی از دلایل اهمیت مدیریت شبکه های کامپیوتری از قرار زیر هستند:

شناسایی مشکلات شبکه

1. شناسایی و مدیریت مشکلات

مدیریت شبکه مشکلات ارتباطی بین سیستم ها را به خوبی پیگیری می کند؛ به این ترتیب با حضور این مدیران، مسئولین اصلی مجموعه نیازی به رسیدگی به این امور ندارند و با خیال راحت به اهداف بزرگتر شرکت و سازمان می پردازند.

مدیریت هزینه های شبکه

2. مدیریت هزینه ها

مدیریت شبکه هزینه های قابل پیش بینی موجود را به حداقل می رساند و کمک گرفتن از آن ها مزایای مالی و اقتصادی بی شماری برای شرکت ها و سازمان ها به همراه دارد.

مدیریت زمان شبکه

3. مدیریت زمان

شبکه ای که زیر نظر متخصصین این حوزه به خوبی نگهداری شود، قابلیت اتصال باکیفیتی دارد و بدون تاخیر در دسترس کارمندان و زیر مجموعه های ارتباطی قرار می گیرد.

مدیریت امنیت شبکه

4. امنیت شبکه

به جرعت می توان گفت که بخش مهمی از امنیت شبکه موجود به حضور مدیران شبکه مربوط می شود.

درخواست مشاوره اختصاصی

جهت دریافت مشاوره توسط کارشناسان فنی ایمن نت لطفا اطلاعات زیر را تکمیل نمایید:

اجزای مدیریت شبکه

اجزای مدیریت شبکه

سیستم های مدیریت شبکه از چند بخش اساسی تشکیل می شوند که همه آن ها وظایف مشخصی دارند و عمدتا برای بهبود ارتباطات بین سیستم ها مورد استفاده قرار می گیرند. در این زمینه 4 عنصر زیر دخالت دارند:

  1. سیستم هایی برای شناسایی دستگاه های شبکه : در این بخش تلاش می کنیم دستگاه ها و عناصر موجود در شبکه را شناسایی کنیم. هر یک از این تجهیزات به نوعی بر عملکرد کلی شبکه مورد نظر تاثیرگذار خواهند بود.
  2. سیستم نظارت بر دستگاه های شبکه : برای رسیدگی بهتر به تجهیزات در بخش های مختلف راه اندازی می شود. پی بردن به صحت اجزای شبکه در این بخش از سیستم مدیریت انجام می شود. در این قسمت میزان ظرفیت دستگاه های موجود ارزیابی شده و بازدهی کلی مجموعه بر اساس میزان ظرفیت برآورد می شود.
  3. بخش تحلیل کارایی شبکه : یکی از مهمترین اجزای مدیریت شبکه محسوب می شود. در این قسمت، شاخص های عملکرد و برخی اطلاعات کاربردی مورد ارزیابی قرار می گیرند؛ از میان آن ها می توان به پهنای باند، زمان تاخیر و… اشاره کرد که هر یک نقش اساسی در این حیطه ایفا می کنند.
  4. بخش آگاه سازی هوشمند مدیریت شبکه : شامل هشدارهای قابل تنظیم در سیستم کلی شبکه می شود. در این قسمت از ایمیل، تلفن و ارسال پیامک برای آگاه سازی هوشمند استفاده می کنند.

وظایف مدیر شبکه

برای ارزیابی بهتر بخش مدیریت شبکه باید به وظایف این سیستم نیز توجه داشته باشید. وظایف مدیر شبکه دسته بندی های گوناگونی دارد که هر یک از آن ها اهمیت زیادی برای مجموعه مربوطه خواهد داشت. برخی از مهمترین وظایف این مدیران به شرح زیر هستند:

مدیریت امنیت شبکه

یک مدیر شبکه با تجربه پیش از هر چیز بر مدیریت امنیت سیستم تاکید دارد. امنیت دستگاه ها و داده های موجود در شبکه در نهایت به امنیت کسب و کار اطلاعات حساس آن می انجامد. در این زمینه از 6 فرایند امنیتی برای رسیدن به نتیجه ایده آل استفاده می شود؛ خط مشی، استراتژی، آگاهی، دسترسی، نظارت، انطباق و… از اساسی ترین نیازهای امنیتی شبکه محسوب می شوند که باید در این سیستم به درستی اجرا شوند.

با استفاده از خدمات مدیریت شبکه، بلایای طبیعی، قطعی برق و حملات سایبری، هیچ آسیبی به امنیت شبکه و اتصالات موجود وارد نخواهند کرد.

مدیریت پیکربندی شبکه

یکی دیگر از مهمترین وظایف بخش مدیریت شبکه، مدیریت پیکربندی اجزای موجود است که با حساسیت بالای متخصص فناوری انجام می گیرد. با پیکربندی درست و اصولی اجزا، سیستم ها بدون بروز مشکل به عملکرد اصلی خود می پردازند.

در این زمینه هیچ رویکرد یکسانی وجود ندارد و هر شرکت و سازمانی بر اساس نحوه کار خود، پیکربندی اجزا را انجام می دهد. استراتژی پیکربندی اصولی، کارایی کلی سیستم را بهبود می بخشد و از بروز هر گونه ریسک در این حوزه پیشگیری خواهد کرد.

مدیریت بخش حسابداری شبکه

در بخش بعدی از مدیریت شبکه، مدیریت حسابداری مورد ارزیابی قرار می گیرد که به منابع موجود در سیستم مربوط می شود. این خدمات تراکم شبکه را کاهش می دهند و با انجام مستند سازی کلیه اطلاعات تکمیل خواهند شد. در این مرحله مدیریت هزینه های موجود در شبکه با دقت بالا انجام می گیرد. به همین خاطر حضور مدیران شبکه تا حد قابل توجهی سبب صرفه جویی در هزینه های جاری خواهد شد.

مدیریت بخش اجرایی

از وظایف خطیر مدیریت شبکه می توان به مدیریت بخش اجرایی اشاره کرد که برای بهبود عملکرد اجرایی کل سیستم مورد توجه قرار می گیرد. مدیریت شبکه در این بخش تلاش می کند که بیشترین بهره وری از کارکنان شبکه دست یابد. به این ترتیب عملکرد کلی سیستم ارتقا می یابد.

استانداردهای مدیریت شبکه کامپیوتری

مدیریت شبکه برای رسیدگی بهتر به سیستم شبکه موجود، باید از برخی استانداردهای تعیین شده در این حوزه پیروی کند.

کسب اطلاعات کافی در زمینه های مربوط به حوزه کاری مدیریتی در این زمینه اهمیت زیادی دارد.

 یک مدیر شبکه مهارت های زیادی در خصوص اداره امور داشته باشد. داشتن فن بیان بالا، خلاقیت و قدرت تخیل در این زمینه از اهمیت زیادی برخوردار است. سایر استانداردهای مدیریتی در این زمینه به شرح زیر هستند:

  1. داشتن تجربه : در این خصوص داشتن تجربه و مهارت های آی تی اهمیت زیادی دارد. تسلط بر نرم افزارهای موجود در این حوزه یکی از استانداردهای مدیریتی شبکه است. نرم افزارهایی مانند MCSE یکی از مهمترین ها هستند.
  2. مدیریت شبکه : مدیریت شبکه مهارت های فردی و بین فردی بالایی دارد.
  3. خلاقیت : خلاقیت و ابتکار عمل از ویژگی های مدیران شبکه محسوب می شود.
  4. داشتن اطلاعات بروز و کافی : یک مدیر شبکه برای به روز نگهداشتن اطلاعات خود باید همواره برای یادگیری بیشتر اشتیاق نشان دهد.
استانداردهای مدیریت شبکه
کارشناسان
  • جهت دریافت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید
02188970170

نرم افزارهای مدیریت شبکه

مدیریت شبکه با استفاده از نرم افزارهای مانیتورینگ شبکه با کیفیت بیشتری انجام می شود. شما می توانید برای پیشبرد بهتر کارها از یکی از این نرم افزارها استفاده کنید:

Cacti

یک ابزار مانیتورینگ شبکه مبتنی بر وب است که برای نظارت بر ترافیک شبکه و ارائه گزارشات، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

PRTG

نرم افزار مانیتورینگ PRTG با رابط کاربری ساده و قابلیت های پیشرفته و قدرت مانیتورینگ سریع و دقیقی دارد.

SolarWinds

نرم افزار SolarWinds که از انواع پروتکل های SNMP ،‌WMI ،ICMP و... پشتیبانی می کند و قابلیت های پیشرفته ای در این زمینه دارد.

Nagios

Nagios که به سهولت بر اساس نیازهای کاربران سفارشی سازی می شود. پیکربندی ساده یکی از مهمترین مزایای آن است.

OpManager

OpManager به عنوان یکی از ابزارهای جامع نظارتی بر سیستم شبکه معرفی می شود که کارایی قابل قبولی در این زمینه دارد.

Zabbix

نرم افزار Zabbix که اطلاعات را به خوبی از منابع مربوطه دریافت می کند و توانایی نظارت بر شبکه های پیچیده را دارد.

قابلیت های یک مدیر حرفه ای به شما کمک می کند که شبکه کارآمدتری داشته باشید و بدون کوچکترین مشکلی از قابلیت های آن استفاده کنید. در این زمینه ابزارهای تحلیلی و نرم افزارهای متعددی مورد استفاده قرار می گیرند که هر یک از آن ها بر روند مدیریت شبکه تاثیرگذار خواهند بود. یک مدیر شبکه همواره در مسیر کار خود با چالش هایی روبرو می شود که باید توانایی حل و فصل آن ها را نیز داشته باشد.

چرا ایمن نت؟

پشتیبانی 24 ساعته
گارانتی خدمات
تیم متخصص حرفه ای
بهترین قیمت ممکن
تنوع و تعدد پروژه ها
دارای تجربه و قدمت
قرارداد حقوقی شفاف
شفافیت مالی

شرکت ایمن شبکه هوشمند با تجربه 18 ساله و استفاده از برترین کارشناسان و متخصصان شبکه به عنوان یک شرکت پیمانکار خدمات شبکه آماده همکاری با سازمان ها، ارگانی های دولتی، شرکت های کوچک و بزرگ در زمینه پشتیبانی شبکه می باشد.

درخواست مشاوره اختصاصی

جهت دریافت مشاوره توسط کارشناسان فنی ایمن نت لطفا اطلاعات زیر را تکمیل نمایید:

سوالات متداول

ما کلیه خدمات مربوط به شبکه کامپیوتری را از صفر تا صد به مشتریان خود ارائه می کنیم تا مدیران شرکت دیگر هیچ وقتی را بابت امور انفورماتیک و کامپیوتر نگذارند و همه چیز به صورت خودکار و طبق برنامه ریزی های انجام شده پیش برود.

طیف وسیعی از کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی مشتری ما هستند. 

اطلاعات تماس مشتریان ما در هر زمان که اراده کنید در اختیار شما قرار می‌گیرد تا تعهد و کیفیت خدمات ما را از آنها جویا شوید.

تعیین قیمت برای قرارداد پشتیبانی شبکه به پکیچ های از پیش تعیین شده غیر حرفه ای و نا ممکن است. چرا که شبکه های کامپیوتری بسته به کارایی که مجموعه مورد نظر دارد، تجهیزات و امکانات و ویژگی‌ها و نیازهای خود را دارد که حتما باید قبل از ارائه قیمت بررسی شود. پس از بازدید از مجموعه شما، بررسی و گفت‌وگو با کارفرما صورت با نگاه به عوامل بالا می توان تعرفه قرارداد پشتیبانی شبکه برای یک مجموعه را اعلام نمود.

از مزیت های کار کردن با اشخاص حقوقی رعایت اصول و طبقه بندی اطلاعات می باشد که ما به شما در قبال آن ها تعهد می دهیم و حتی کارشناسان ما به جز سر پرست آن واحد به بسیاری از اطلاعات و رمز های عبور مهم و حساس دسترسی ندارند.

 

شماره تماس کارشناس شبکه در اختیار شما قرار می‌گیرد تا اگر خارج از ساعات اداری هم مشکلی پیش آمد بتوانید به سرعت به کارشناس دسترسی داشته باشید و در کمترین زمان مشکل حل شود. این سرویس به عنوان خدمات ۲۴×۷ شناخته شده و امری ضروری در دریافت پشتیبانی شبکه است.

برخی از مشتریان ما

آخرین مقالات

ثبت درخواست خدمات
درخواست مشاوره
نظرات کاربران

اطلاعات تماس

میدان فاطمی خیابان گمنام بین ششم و هفتم پلاک ۳۴ واحد ۳

02174391800 09128581120 info@imennet.net