• شنبه تا چهارشنبه 8:30-17 پنجشنبه 8:30-12:30
  • info@imennet.net
مشاوره رایگان 02188970170

تجهیزات پسیو شبکه

تجهیزات شبکه های امروزی یکی از مهمترین بخش های تشکلات آن است. این تشکیلات مانند رگ های خونی بدن، در جریان فعالیت های اداری تاثیرگذار هستند. به همین خاطر توجه به آن ها در بخش تامین تجهیزات شبکه و تکمیل هر یک در بخش های مختلف حائز اهمیت خواهد بود. بخش پسیو شبکه های امروزی یکی از مهمترین اجزا است که با قطعات و دستگاه های مختلفی تکمیل می شود. وجود هر یک از این شبکه ها برای تشکیل شبکه ها الزامی است و هر یک بر اساس نوع فعالیت ها و شبکه مربوطه انتخاب خواهند شد. این تجهیزات بیشتر نقش زیرساختی را در شبکه های امروزی ایفا می کنند و به همین خاطر استفاده از آن ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. 

تجهیزات پسیو شبکه

انواع تجهیزات شبکه پسیو یا غیرفعال passive

یکی از اصلی ترین قسمت های هر شبکه، تجهیزات پسیو شبکه هستند که زیر ساخت شبکه را شکل می دهد و در زیاد شدن کیفیت و بهره وری از شبکه نقش بسیار مهمی دارد. این تجهیزات غیرفعال شبکه اثر مستقیم بر روی اطلاعات شبکه نمی گذارند ولی نقش مهمی در سرعت، ماندگاری و امکان توسعه شبکه ایفا می نماید. از آنجایی که اطلاعات در گستره شبکه به کمک تجهیزاتی مثل کابل مسی و فیبر نوری و پچ کورد انتقال داده می شوند. انتخاب کردن درست و مناسب هر کدام از این تجهیزات پسیو می تواند در سرعت شبکه و پهنای باند تحت پوشش تاثیرات فراوانی داشته باشد.

از سوی دیگر استفاده از تجهیزاتی که نظم خاصی به شبکه می دهد، امکان عیب یابی شبکه و توسعه آن را راحت تر می کند. اصلی ترین تجهیرات پسیو شبکه شامل ترانک، کابل شبکه، پچ پنل، کیستون، پچ کورد، رک، می باشد و در این مقاله از ایمن نت، به معرفی هر یک از این موارد می پردازیم.

معرفی تجهیزات پسیو شبکه Passive در ایمن نت

کابل شبکه

کابل ها یکی از اساسی ترین اجزای به کار رفته در شبکه های امروزی هستند. با استفاده از کابل ها، کامپیوترها و سایر اجزای به کار رفته در سیستم یک شبکه به هم متصل شده و ساختار کلی مجموعه را تشکیل می دهند. به همین خاطر باید به کیفیت کابل انتخابی و تناسب آن با ساختار شبکه مورد نظر دقت داشته باشید. کابل ها مدل ها و دسته بندی های گوناگونی دارند. از میان آن ها می توان به کابل کواکسیال و فیبر نوری و… اشاره کرد. کابل شبکه هم برای فواصل نزدیک دستگاه ها به کار می روند و هم برای دستگاه هایی که به هم نزدیک هستند؛ به همین خاطر استفاده از آن ها به فاصله دستگاه ها مربوط نمی شود.

پچ پنل و ایستگاه پورت شبکه

یکی دیگر از عناصر اساسی در میان تجهیزات پسیو شبکه، پچ پنل های کاربردی هستند که در ایستگاه پورت شبکه مورد استفاده قرار می گیرند. در هر یک از این پچ ها چندین پورت به کار رفته که به سازماندهی هر چه بیشتر شبکه موجود کمک می کند. به همین خاطر این تجهیزات نیز از اهمیت بسیار زیادی در سیستم شبکه های امروزی برخوردار هستند. 

استفاده از این تجهیزات مزایای بی شماری دارد. با استفاده از آن ها انعطاف پذیری بیشتری در سیستم یک شبکه خواهید داشت. با وجود این پچ ها پس از متصل کردن هر دستگاه بدون هیچ محدودیتی از آن استفاده کرده و سیستم شبکه را توسعه خواهید داد.

داکت مخصوص کابل های شبکه

در سیستم هر یک از تجهیزات بخش پسیو شبکه از داکت هایی برای نگهداری از کابل ها نیز استفاده می شود که نقش حفاظت از آن ها را بر عهده دارد و وجود آن نیز حائز اهمیت است. مدل های ترانکینگ این تجهیزات قابلیت های بیشتری برای سیستم شبکه های امروزی به همراه دارد.

استفاده از این تجهیزات از اشغال فضا با وجود کابل های به هم ریخته پیشگیری می کند و ظاهر محل مورد نظر را مرتب تر نشان می دهد. به علاوه این تجهیزات هزینه های به صرفه ای دارند. اگر به ترانکینگ نیاز داشته باشید، قیمت خرید آن کمی بالاتر از داکت های معمولی خواهد بود.

پچ کورد شبکه

از اجزای مهم که در هر یک از شبکه ها و سیستم های پسیو موجود در آن ها به کار می رود، پچ کورد است. این قطعه نیز نقش حیاتی ایفا می کند و انواع دستگاه های الکتریکی یا اپتیکال را به هم متصل خواهد کرد. به همین خاطر وجود آن سبب سهولت در برقراری ارتباط در سیستم شبکه خواهد شد. این محصولات با رنگ بندی منحصر به فردی در اختیار مشتریان امروزی قرار می گیرند و تنوع قابل توجهی دارند. کابل های مخصوص بخش میکروفون و کابل های استودیویی در این میان دسته بندی می شوند و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. هر یک از این پچ کوردها با کاربردهای به خصوصی در محل مورد نظر کاربران نصب می شوند.

دسته های مختلف کیستون شبکه

دسته های کیستون شبکه نیز از اجزای مهم و کاربردی در سیستم شبکه های امروزی به شمار می روند. این تجهیزات برای نصب انواع جک های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. این تجهیزات برای نصب انواع جک های الکتریکی به کار برده می شوند. کیستون های مخصوص شبکه در ابعاد و اندازه های مختلفی تولید می شوند و دسته بندی های گوناگونی دارند. از مدل های محبوب این تجهیزات می توان به RJ-11، RJ-45، HDMI اشاره کرد که هر یک کارایی خاص خود را در سیستم شبکه های امروزی دارند. انواع این تجهیزات برای شبکه ها و سیستم های تلفنی مورد استفاده قرار می گیرند.

سوکت شبکه

در هر شبکه ای وجود سوکت های کاربردی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. سوکت ها نقش نقطه پایانی هر شبکه ای را ایفا می کنند. انواع این تجهیزات برای دریافت و ارسال اطلاعات کارایی دارند و استفاده از آن ها بسیار مهم است. با استفاده از این تجهیزات اتصال خط تلفن همراه به گوشی مورد استفاده میسر خواهد بود. هر یک از این تجهیزات مناسب با معماری کل شبکه انتخاب خواهند شد. سوکت ها دسته بندی های گوناگونی دارند؛ مدل های Datagram، Stream و Raw از دسته بندی های مهم و کاربردی سوکت ها در شبکه های امروزی به شمار می روند.

مهمترین تجهیزات پسیو شبکه
کابل شبکه

کابل شبکه از اصلی ترین تجهیزات شبکه می باشد که در دو جنس مسی و فیبر نوری در بازار ایران عرضه می گردد. زمانی که فاصله تجهیزات شبکه از صد متر کمتر باشد، استفاده از کابل شبکه مسی موثرتر است و در زمانی که ارسال داده ها در فاصله طولانی (معمولا بیشتر از صد متر ) باشد استفاده کردن از فیبر نوری پیشنهاد می شود. در اول و آخر کابل شبکه سوکت زده می شود (شکل استاندارد این سوکت ها RJ45 است.) تا به آسانی به دستگاه ها و پریزها متصل گردد. علاوه براین برای ساماندهی کابل ها از وسیله ای به اسم نگهدارنده کابل استفاده می کنیم که باعث می شود به وجود آمدن تغییرات در سیستم کابل کشی شبکه به راحتی انجام گردد. استفاده از این نگهدارنده کابل برای داشتن محیط کاری منظم و مرتب تا حدود زیادی لازم است.

مدیریت کردن و نگهداری کابل ها، باعث می شود سیستم به شکل بهینه کار کند. علاوه براین به سبب این که منظم بودن محیط، تهویه خوبی هم در بین تجهیزات پسیو و غیر فعال شبکه برقرار خواهد کرد، این مورد باعث افزایش طول عمر وسایل و تجهیزات شبکه خواهد شد.

پچ کورد

زمانی که تجهیزات غیر فعال شبکه در مسافت چند متری از یکدیگر باشند، برای اتصال آن ها، به جای استفاده نمودن از کابل های شبکه از کابل کوچکی به اسم پچ کورد استفاده می گردد. به طور معمول طول این کابل ها از پنج متر کمتر است و مثل کابل شبکه در دو نوع مختلف مسی و فیبر نوری ارائه می گردد. می توان از پچ کوردها جهت اتصال یک سوئیچ شبکه به یک رایانه یا سوئیچ شبکه به روتر استفاده کرد. تفاوت میان کابل اترنت و پچ کوردها در این مورد است که از کابل های شبکه جهت اتصال کامپیوتر و رایانه به هاب، روتر یا سوئیچ شبکه استفاده می گردد که جهت پیاده سازی و راه اندازی شبکه های کامپیوتری خانگی بسیار مناسب است. ولی از پچ کورد برای هدایت سیگنال های دو دستگاه نزدیک به هم استفاده می گردد.

مطلب پیشنهادی: شرکت پشتیبانی شبکه متخصص خدمات پشتیبانی و نگهداری

کیستون

پریز شبکه یا کیستون برای متصل نمودن کابل شبکه به وسایلی مانند سوئیچ، روتر و … استفاده می شود. کیستون ها در محل های گوناگونی همانند، ترانک، پچ پنل، باکس ها و … قرار می گیرند بر این اساس باید با توجه به نوع کاربری، کیستون مورد نیاز را بخرید در غیر این صورت پیاده سازی شبکه با مشکل مواجه می شود. کیستون ها بر اساس Category به دسته های مختلفی نظیر Cat5, Cat5e, Cat6 ,Cat6A, Cat7, Cat7A, Cat8 تقسیم می شوند و طبق جنس بدنه در ۲ نوع فلزی و پلاستیکی وجود دارند.

پچ پنل از مهم ترین تجهیزات پسیو شبکه

یکی از تجهیزات پسیو شبکه، پچ پنل است که واسطه ای میان تجهیزات اکتیو شبکه و کابل های شبکه می باشد. این وسیله چندین پورت شبکه دارد که شماره گذاری شده اند و همه کابل های شبکه به آن ها متصل می گردد. در مواقع مورد نیاز، سیستم های موجود به یکی از این پورت ها متصل شده و با شبکه ارتباط برقرار می نماید. استفاده از این وسیله امکان مدیریت متمرکز کابل های شبکه را فراهم می کند.

رک

رک محفظه ای است که برای قرار گیری تجهیزات اکتیو شبکه استفاده می شود. این محفظه که در اندازه ها و انواع گوناگونی تولید می گردد در محل های بسیاری مثل اتاق سرور و دیتا سنتر ها استفاده می گردد. اندازه آن ها از دو واحد تا 47 واحد می باشد و در عمق 35، 60 ، 80 و 100 سانتی متر تولید می گردد. دسته بندی های متنوع دیگری نیز برای رک ها وجود دارند که آن ها را به دو مدل دیواری و ایستاده تقسیم می کنند. رک های دیواری اندازه های کوچکی دارند و همان گونه که از اسمشان پیداست بر روی دیوار نصب می گردند. به طور معمول در این نوع رک ها سوئیچ شبکه، روترها، دستگاه های ذخیره ساز برای دوربین مداربسته و … قرار می گیرد. رک های ایستاده نیز اندازه بزرگتری دارند و بیشتر در دیتا سنتر ها استفاده می شوند.

ترانک و داکت

ترانک و داکت محفظه هایی از جنس پلاستیک هستند که مثل کانالی برای عبور انواع مختلف کابل استفاده می شوند. هدف استفاده ازبیان تفاوت ترانک و داکت پیشگیری از بهم ریختگی و منظم بودن در محیط می باشد. این دو ابزار تقریبا کارآیی مشابهی دارند و تنها فرقی که دارند، پهنای آنها می باشد. ترانک فضای زیادتری برای عبور کابل دارد و امکان نصب پریز بر روی آن موجود است. اما داکت ها پهنای کمتری دارند، بنابراین تعداد کمتری کابل را پوشش می دهد. داکت و ترانک از مواد اولیه گوناگونی ساخته شده ولی به طور کلی از جنس پلاستیک ساخته می شود و از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است. ولی این تجهیزات پسیو شبکه مقاومتی در برابر رطوبت ندارد و بیشتر در فضاهای بسته استفاده می شود.

چرا شرکت ها به تجهیزات پسیو شبکه نیاز دارند؟

هر یک از این تجهیزات از بخش های مختلفی تشکیل شده و کارایی خاص خود را در سیستم شبکه های امروزی خواهند داشت. نصب و استفاده از این تجهیزات یکی از مهمترین مراحل برای ایجاد شبکه است. این تجهیزات در راستای عبور بهتر اطلاعاتی مورد استفاده قرار می گیرند.

 به همین خاطر در اغلب شرکت ها و سازمان ها به وجود این تجهیزات کاربردی نیاز دارند. این تجهیزات بستر مناسب برای تجهیز یک شبکه فعال را در سازمان ها مربوطه فراهم می کنند. به همین خاطر بدون آن ها نمی توان یک سیستم شبکه حرفه ای را راه اندازی کرد.

انواع سیستم های مدیریت شبکه

قیمت تجهیزات پسیو شبکه

هزینه های مربوط به اجرای این سیستم ها در ساختار شبکه ها بسته به عوامل مختلفی تعیین می شود. در این زمینه قیمت هر یک از تجهیزات اولیه این هزینه ها را تحت تاثیر قرار می دهند. هزینه های اجرایی برای کابل کشی در سر تا سر شبکه نیز بر هزینه نهایی اجرای تجهیزات پسیو تاثیرگذار خواهد بود. در این زمینه برندهای تجاری هر یک از تجهیزات و کیفیت و به روز بودن آن ها قیمت نهایی کار را تعیین می کنند.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

بسیاری از شرکت های امروزی با در نظر گرفتن نیازهای آینده کسب و کار خود از شبکه های کامپیوتری و تجهیزات مرتبط با آن ها استفاده می کنند. اهمیت استفاده از تجهیزات پسیو در هر یک از شبکه ها بر هیچ کس پوشیده نیست. شما می توانید هر یک از دسته بندی های این تجهیزات را در بخش های مختلف شبکه های امروزی به کار ببرید. در هر یک از شبکه های موجود بر اساس وسعت تجهیزات به کار رفته مدل های متنوعی از این تجهیزات انتخاب شده و مورد استفاده قرار می گیرند.  

مزیت های استفاده از تجهیزات پسیو شبکه:

کارشناسان
  • جهت دریافت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید
02188970170

خدمات ایمن نت

ایمن نت در زمینه ارائه شبکه های پسیو خدمات گسترده ای انجام می دهد. برخی از این موارد را در زیر مشاهده می کنید:

  • خدمات پشتیبانی شبکه و نگهداری
  • خدمات اجرایی تجهیزات پسیو و ارتقای سطح کیفی آن ها
  • خدمات عیب یابی تجهیزات پسیو شبکه
  • تامین تجهیزات مربوط به شبکه های پسیو
  • ارائه خدمات مشاوره در خصوص خرید هر یک از تجهیزات پسیو 
تجهیزات پسیو شبکه
پشتیبانی 24 ساعته
گارانتی خدمات
تیم متخصص حرفه ای
بهترین قیمت ممکن
تنوع و تعدد پروژه ها
دارای تجربه و قدمت
قرارداد حقوقی شفاف
شفافیت مالی
ثبت درخواست خدمات
درخواست مشاوره
نظرات کاربران

اطلاعات تماس

میدان فاطمی خیابان گمنام بین ششم و هفتم پلاک ۳۴ واحد ۳

02188970170 09128581120 info@imennet.net