• شنبه تا چهارشنبه 8:30-17 پنجشنبه 8:30-12:30
  • info@imennet.net
مشاوره رایگان 02174391800

تست نفوذ شبکه

تست نفوذ شبکه در راستای امنیت سنجی و بررسی پیکربندی های کلی سیستم در بهبود امنیت شبکه انجام می شوند و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. در هر یک از این تست ها حملات شبیه سازی شده ای انجام می شوند که ساختار پیکربندی ها را تست کرده و میزان ایمنی آن ها در برابر عوامل نفوذی را ارزیابی کنند. به این ترتیب میزان آسیب پذیری شبکه مورد نظر به خوبی مشخص می شود. این تست ها در خصوص انواع برنامه های وب نیز مورد استفاده قرار می گیرند و محدودیتی برای استفاده از آن ها در سیستم های مختلف وجود ندارد.

تست نفوذ شبکه

تست نفوذ شبکه با روش های مختلفی انجام می شود که هر یک از آن ها مبتنی بر برخی تکنولوژی ها و تکنیک های دنیای مدرن امروز هستند. برخی از این روش ها را در زیر بررسی کرده ایم:

انواع روش های مورد استفاده در تست نفوذ شبکه

  1. تست های هدفمند شبکه یک راهکار مهم و اساسی برای بررسی وضعیت عملکرد شبکه های امروزی به شمار می روند. در این فرایند تیم امنیتی و کسی که تست را انجام می دهد ارزیابی خواهند شد. این تمرین برای بررسی وضعیت پیکربندی شبکه بسیار ارزشمند خواهد بود. 
  2. انجام تست های داخلی نیز در این فرایند بسیار رایج بوده و اطلاعات دقیقی در خصوص آسیب پذیری های سیستم ارائه می دهد. در پروسه تست های داخلی شبکه از نیروهای مخرب داخلی شبیه سازی شده استفاده می شود که میزان دسترسی به اطلاعات پشت فایروال را می سنجد.
  3. در بخش بعدی روش های تست خارجی مورد توجه قرار می گیرند که دسته به خصوصی از اطلاعات سازمان را مورد حمله قرار می دهد. این تست برای بررسی میزان دسترسی به اطلاعات مهم شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. 
  4. تست های Double-blind یکی از پرطرفدارترین تست نفوذ به شبکه هستند که بدون اطلاع قبلی در سیستم شبکه های امروزی انجام می شوند. به این ترتیب این تست ها نتایج دقیق تری را در دسترس کارفرمایان قرار خواهند داد.
روش های تست نفوذ در شبکه

آشنایی با مراحل تست نفوذ شبکه

برای استفاده بهتر از هر یک از این تست های حرفه ای باید با مراحل اجرای آن ها آشنایی داشته باشید. هر یک از این تست های کاربردی در چند مرحله تخصصی انجام می شوند. این موارد را در زیر مشاهده می کنید:

انجام برنامه ریزی و بازدیدهای مقدماتی

یکی از مهمترین مراحلی که در طول فرایند ارزیابی شبکه انجام می گیرد، برنامه ریزی و بازدیدهای مقدماتی است که با در نظر گرفتن شرایط هر شبکه انجام می شود. در این مرحله اهداف تست مشخص شده و دامنه مربوط به سیستم بررسی خواهد شد. روش های تست مربوط به نوع دامنه و شبکه نیز در این بخش تعیین می گردند. سپس اطلاعاتی در خصوص سیستم فراهم شده که بر اساس آن ها درک بهتری از عملکرد کلی سیستم و میزان نفوذ پذیری آن به دست می آورند. در این مرحله مشخصات شبکه اعم از Mail server آن نیز تعیین می گردد.

مرحله اسکن کردن 

یکی دیگر از بخش های مهم و اساسی در فرایند تست نفوذ شبکه مرحله اسکن است. در این بخش باید برنامه هدف را مشخص کرده و میزان نفوذ پذیری آن را بررسی کنید.مرحله تجزیه و تحلیل سیستم شامل دو روش اساسی می شود . اسکن کردن با روش استاتیک و پویا در هر یک از این سیستم ها به سهولت میسر خواهد بود و اطلاعات دقیقی به کاربر می دهد. در روش استاتیکی کدهای برنامه برای تخمین روش مربوطه پیاده خواهند شد. در فرایند پویا به صورت لحظه ای عملکرد برنامه ها را چک کرده و به این ترتیب به نتیجه دلخواه دست پیدا می کنند.

مرحله دستیابی

در این مرحله از برخی حملات برای درک بهتر میزان آسیب پذیری شبکه استفاده می شود. از میان آن ها می توان به حملات مهم cross-site scripting ، SQL injection و backdoors اشاره کرد که هر یک روش به خصوصی دارند و سیستم نیز به گونه ای خاص به هر یک پاسخ می دهد. کسانی که تست نفوذ شبکه را انجام می دهند باید به نتایج به دست آمده از این مرحله دقت داشته باشند. در این بخش میزان خسارات احتمالی وارده به سیستم برآورد می شود. به همین خاطر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

مرحله حفظ دسترسی ها

برای انجام تست نفوذ شبکه باید به مرحله حفظ دسترسی ها نیز دقت بالایی داشته باشید. در این مرحله به تهدیدهایی که برای مدت طولانی در سیستم باقی می مانند رسیدگی شده و میزان آسیب پذیری شبکه در خصوص آن ها مشخص خواهد شد. به همین خاطر انجام این مرحله بسیاری از سوالات کاربران را روشن و واضح خواهد کرد.

ایده آن این است که تهدیدات پیشرفته و مداوم که برای مدت طولانی در سیستم باقی می‌ماند تا به اطلاعات مهم دست پیدا کند، را تقلید نمود. 

مرحله تحلیل و ارزیابی

در بخش بعدی از رسیدگی به تست نفوذ شبکه نوبت به تحلیل ها و ارزیابی های مربوط به شبکه می رسد. نتایج تست نفوذ با برخی جزییات در این بخش ارائه می شود. برخی از این موارد را در زیر مشاهده می کنید:

  1. کلیه داده هایی که در فرایند نفوذ و تست آن در دسترس قرار گرفته بوده اند مشخص شده و میزان آن ها برآورده شده است. 
  2. بازه های زمانی مربوط به حضور عوامل شناسایی نشده
  3. انواع آسیب هایی که در بخش های مختلف ایجاد شده اند و میزان آسیب پذیری کل سیستم
کارشناسان
  • جهت دریافت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید
02174391800

جمع بندی

تست نفوذ شبکه یکی از اساسی ترین نیازهایی است که در سیستم شبکه های امروزی به کار برده شده و اطلاعات دقیقی در اختیار کاربران قرار می دهند. از طرفی ایمن نت آن را ارائه می کند. هر یک از این تست ها میزان آسیب پذیری شبکه را تا حد قابل توجهی مشخص می کند. تکنیسین های شبکه و مهندسین مربوطه با در نظر گرفتن این اطلاعات برای حفظ امنیت بیشتر شبکه های امروزی تلاش می کنند. پشتیبانی شبکه نیز یکی از مواردی است که باید در این گروه در نظر گرفته شود.

خدمات تست نفوذ شبکه
پشتیبانی 24 ساعته
گارانتی خدمات
تیم متخصص حرفه ای
بهترین قیمت ممکن
تنوع و تعدد پروژه ها
دارای تجربه و قدمت
قرارداد حقوقی شفاف
شفافیت مالی
ثبت درخواست خدمات
درخواست مشاوره
نظرات کاربران

اطلاعات تماس

میدان فاطمی خیابان گمنام بین ششم و هفتم پلاک ۳۴ واحد ۳

02174391800 09128581120 info@imennet.net