• شنبه تا چهارشنبه 8:30-17 پنجشنبه 8:30-12:30
  • info@imennet.net
مشاوره رایگان 02188970170
EXIR در دوربین مداربسته چیست؟ (فناوری مادون قرمز هایک ویژن)

هنگامی که بخواهیم با استفاده از نور مادون قرمز، مناطق تاریک و کم نور را تحت نظارت تصویری قرار دهیم؛ بهترین راهکار موجود در بازار فناوری و تکنولوژی EXIR در دوربین مداربسته هایک ویژن است. اما اگر به دنبال اطلاعاتی در خصوص این فناوری هستید، به احتمال زیاد سوال اول شما این است که دوربین EXIR چیست؟

در این مقاله به توضیح اینکه دوربین EXIR چیست خواهیم پرداخت و در انتها به بررسی اینکه فناوری پشت این دوربین ها چه کمکی به ثبت تصاویر واضح تر در شب می رسیم. با ما همراه باشید…

دوربین EXIR دوربین های مداربسته با دید بهتر در شب

دوربین های مداربسته بسیار محبوب هستند و امروزه همه می خواهند با استفاده از آنها به نظارت و محافظت از منزل، محل کار و سایر دارایی های خود بپردازند.
مردم تمایل دارند قیمتی معقول برای یک دوربین مداربسته خوب پرداخت کنند که کیفیت مناسبی در روز و شب دارد. و به همین دلیل است که تولید کنندگان متعددی در تلاشند تا بهترین نورپردازی مادون قرمز را در دوربین های خود پیاده سازی کنند.ٍ
هایک ویژن یک تولید کننده چینی است که به ایجاد فناوری EXIR در این زمینه پیشتاز است و دوربین های مداربسته ای را تولید می کند که ویدئوهایی با کیفیت در شب ضبط کنند.

فناوری EXIR در دوربین مداربسته چیست؟

EXIR مخفف کلمه Extended InfraRed (مادون قرمز توسعه یافته) است و معرف یک فناوری است که دید دوربین مداربسته را در محیط های تاریک بهبود می بخشد. این فناوری روشنایی متمرکز تصویر را کاهش می دهد و یک الگوی مربعی شکل با توزیع نور یکسان ایجاد می کند.

دوربین هایی با فناوری EXIR 1.0

فناوری EXIR 1.0 در سال 2014 توسط شرکت هایک ویژن اختراع شد تا مشکل موجود در لامپ های LED مادون قرمز DIP رایج در بازار را برطرف سازد.
ایده اصلی این فناوری مربوط به تولید لامپ های LED با الگوی مربعی شکل کاملا با ایده های استفاده شده توسط رقبای هایک ویژن متفاوت است.

دوربین هایی با فناوری EXIR 2.0

مهندسان هایک ویژن دریافتند که ایده اصلی استفاده از IR با الگوی مربعی شکل خوب است اما امکان بهبود آن وجود دارد.
بنابراین، فناوری EXIR 2.0 ایجاد شد و از آن پس به صورت گسترده ای در دوربین های مداربسته در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.
خب بیایید کمی در مورد مزایای دوربین های EXIR حرف بزنیم …
EXIR 1.0 در برابر EXIR 2.0 – مزایابکارگیری بیشتر IR با افت کمتر در دید
فناوری EXIR 2.0 در تمرکز پرتوهای مادون قرمز (IR) موفق تر عمل می کند.
نسخه 1.0 این فناوری چیزی بین 10 تا 30 درصد نور تابانده شده توسط LED ها را به دلیل برخی از مشکلات فنی در بازتاب از دست می داد که این مشکل در نسخه 2.0 برطرف شده است.

EXIR 2.0 اتلاف حرارتی بهتری دارد

یک فناوری جهت اتلاف حرارت LED های مادون قرمز در نسخه 2.0 فناوری EXIR مورد استفاده قرار گرفته است.
نسخه قبلی این فناوری رسانایی گرمایی کمتر و مقاومت حرارتی بالاتری داشت. تمامی این مشکلات در نسخه جدید برطرف شده اند.

طول عمر بیشتر

نسخه جدید فناوری در مقایسه با نسل قبلی، طول عمر بیشتری دارد.
طول عمر EXIR 1.0 چیزی بین 20,000 تا 30,000 ساعت بود که در EXIR 2.0 این مدت به چیزی بین 30,000 تا 40,000 ساعت رسیده است.

کوچک سازی قطعات

  • قطعات مورد نیاز جهت مستقیم کردن نور مادون قرمز در فناوری جدید کاهش پیدا کرده است که تنها به یک لنز برای کارایی صحیح نیاز دارد.
  • با کاهش این قطعات، قالب فیزیکی لامپ های IR نیز کوچک تر شده است.
  • مناسب برای نظارت بر فواصل متوسط با مادون قرمز
  • با بهبودهای اعمال شده در این فناوری، فاصله IR تحت پوشش به 80 متر افزایش پیدا کرده است. که برای دوربین هایی که امروزه در بازار به فروش می رسند، ایده آل است.

تولید آسان و ارزانتر

با کاهش تعداد قطعات، تولید لامپ های IR LED در فناوری دوربین EXIR 2.0 آسانتر شده است و با توجه به اینکه قسمتی از کار تولید شامل نیروی انسانی است
مزایا به نسبت LED های DIP IRمقاومت بهتر در برابر شرایط جوی و تغییرات دمایی
در فناوری قدیمی DIP LED از رزین اپوکسی به منظور آب بندی در برابر شرایط جوی استفاده می شد. اما این نوع مواد می تواند دچار تخریب زودرس شود. و ژل سیلیکا که در فناوری EXIR 2.0 مورد استفاده قرار گرفته است مقاومت بهتری در برابر شرایط جوی و دما دارد.

فرآیند تولید بهبود یافته

به دلیل بکارگیری رزین اپوکسی در فرآیند کپسوله سازی مورد استفاده در فناوری DIP LED، امکان تضمین چسبندگی یکنواخت قطعات وجود ندارد. دلیل اصلی این پدیده، مقاومت دمایی پایین رزین اپوکسی استفاده شده در این فناوری است.

کارایی نوری بهتر

قطعات فناوری جدید کارایی بهتری دارند و با استفاده از همان میزان انرژی، نور بیشتری تولید کنند که طبعا این امر فناوری دوربین EXIR 2.0 را بیشتر با طبیعت سازگار می سازد.
همچنین نور تولید شده در LED های فناوری EXIR 2.0 کارایی عملی به مراتب بالاتری دارد.

قدرت نوردهی بالاتر

تابش نور در فناوری EXIR به مراتب بهبود یافته است که سبب تقویت قدرت نوردهی آن می شود.
لامپ های LED فناوری EXIR 2.0 توانی در حدود 350 میلی وات دارند در حالی که توان لامپ های فناوری DIP LED تقریبا 25 میلی وات است. و این تفاوت سبب می شود تا فناوری جدید بین 14 تا 16 برابر کارآمدتر باشد.

توزیع یکنواخت نور مادون قرمز

فناوری جدید در توزیع یکنواخت نور بسیار بهتر عمل می کند. در دوربین مداربسته EXIR بجای تمرکز نور در مرکز، نور به صورت یکنواخت توزیع شده است تا تصاویری بهتری بدست آید. تصویر زیر تفاوت بین دو فناوری را در توزیع نور نمایش می دهد.

الگوی مربعی لامپ های LED مادون قرمز

همانطور که می بینید توزیع نور در فناوری EXIR 2.0 به مراتب بهتر صورت می گیرد.

جدیدترین فناوری مادون قرمز EXIR برای دوربین های شبکه Hikvision

اخیراً ، Hikvision از انتشار فناوری مادون قرمز EXIR خود برای دوربین های امنیتی شبکه خود خبر داد. در مقایسه با دوربین های مدار بسته مادون قرمز معمولی ، این سری EXIR با کارایی بالا سطوح بیشتری از نظارت شبانه را با استفاده از فناوری روشنایی پیشرفته ارائه می دهد. که برای محیط های تاریک داخل و خارج ایده آل است.

علاوه بر تفاوت آشکار در کیفیت، فناوری مادون قرمز EXIR Hikvision مزایای زیر را نیز ارائه می دهد:

بهبود شدت نور LED و منبع نوری کارآمد - EXIR هایک ویژن تا 30 درصد افزایش بازده روشنایی را در مقایسه با فناوری LED سنتی ایجاد می کند. و در نتیجه نور قوی تری را برای دید دوربرد فراهم می کند.
لنزهای مستطیلی شکل نوآورانه برای پراکندگی بیشتر نور - Hikvision EXIR به دوربین ها اجازه می دهد تا نور LED را به شکل مستطیل تولید کنند. که به اندازه صفحه نمایش معمولی (4: 3) مناسب است. و به طور موثر استفاده از LED را بهبود می بخشد.

بهبود فناوری یکنواختی درخشندگی - EXIR به نور یکنواخت IR اجازه می دهد که بر مشکلات سنتی لنزهای LED مانند نقاط داغ در مرکز تصویر و تیره شدن مناطق اطراف گوشه ها غلبه می کند.
طول عمر بیشتر - با اتلاف حرارت عالی و نور یکنواخت IR باعث افزایش طول عمر دوربین EXIR هایک ویژن می شود.

جمع بندی نهایی

فروشندگان دوربین های مداربسته هنگام فروش از عبارت EXIR استفاده می کنند. تا مصرف کننده بداند که در حال خرید محصولی است که از فناوری جدید مادون قرمز هایک ویژن بهره می برد. اگر به دنبال کارایی به مراتب مناسب تر دوربین در ضبط ویدئو در شب ها هستید، حتما توجه داشته باشید که دوربین خریداری شده دارای فناوری EXIR 2.0 باشد.

انواع سنسور دوربین مدار بسته

نظرات کاربران

گروههای مقالات
اطلاعات تماس

میدان فاطمی خیابان گمنام بین ششم و هفتم پلاک ۳۴ واحد ۳

02188970170 09128581120 info@imennet.net