• شنبه تا چهارشنبه 8:30-17 پنجشنبه 8:30-12:30
  • info@imennet.net
مشاوره رایگان 02188970170
VDI (زیرساخت دسکتاپ مجازی) چیست؟

کنترل و مدیریت دسکتاپ های مجازی با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی را VDI می نامند. از بهترین مزایای VDI می­توان به عدم وجود محدودیت­های زمانی و مکانی در برقراری ارتباط کاربران با محل کار خود اشاره کرد و جالب­تر از آن این که این کار را می­توانند تقریباً با هر دستگاهی انجام دهند. در این مقاله سعی داریم...

VDI (زیرساخت دسکتاپ مجازی) چیست؟

کنترل و مدیریت دسکتاپ­های مجازی با استفاده از تکنولوژی مجازی ­سازی را VDI می­ نامند. در این روش دسکتاپ ­ها در یک سرور متمرکز ایجاد شده و با درخواست کاربران در اختیار آن­ها گذاشته می­شوند. این سرورها که در هایپروایزرها (Esxi) راه ­اندازی می­شوند دسکتاپ­ های مجازی را میزبانی کرده و کاربرها می­توانند در هر مکانی و با هر تجهیزاتی که در اختیار دارند بدون کمترین نگرانی از بابت سرعت و توانایی پردازش دستگاه­ هایشان (تمامی فرایندهای پردازشی در سرورهای میزبان صورت می­گیرد ) به آن­ها متصل شوند. اتصال کاربرها به دسکتاپ­ ها از طریق یک واسط نرم ­افزاری صورت می­گیرد که ارتباط بین سرور و دسکتاپ ­ها را میسر می­کند.

VDI میتواند مستمر یا غیر مستمر باشد که هر کدام مزایای مخصوص به خود را دارند:

  • در حالت مستمر کاربر هر بار به یک دسکتاپ اختصاصی و معین متصل می­شود و از آنجایی که قابلیت ذخیره تغییرات در این حالت وجود دارد می­تواند هر تغییری را که لازم می­داند به دلخواه در دسکتاپ اعمال نماید. به عبارت دیگر دسکتاپ­ ها در این حالت دقیقاً همانند کامپیوتر­های معمولی عمل می­کنند.
  •  در حالت غیر مستمر کاربر هر بار به یک دسکتاپ متفاوت متصل­ می­شود که قابلیت اعمال تغییرات شخصی در آن­ها وجود ندارد به همین دلیل هم ارزانتر و ساده ­ترند. این حالت عموماً در سازمان­ هایی کاربرد دارد که یا کاربران زیادی دارند و یا پرسنل آن­ها فعالیت­های محدود و مشخصی دارند که احتیاجی به دسکتاپ­های شخصی ندارد.

از جمله مزایای VDI می­توان به عدم محدودیت مکانی، دسترسی آسان، انعطاف­ پذیری و امنیت بالا اشاره کرد. در گذشته نیاز به عملکرد بالای سیستم ­ها هزینه بکار گیری و راه­اندازی آن­ها را بالا می­برد و برای شرکت­ ها مشکلاتی ایجاد می­کرد. اما با معرفی Hyperconverged Infrastructure (HCI) یا زیرساخت­های اَبَر هم گرا راه کارهای خوبی برای دستیابی به سیستم ­هایی با اندازه و حجم مناسب و عملکرد بالا ارائه شد. راه ­اندازی VDI به علت پیچیدگی­­ هایی که دارد لزوماً در هر سازمانی مناسب نیست اما استفاده از آن محاسنی متعددی دارد که عبارتند از:

دسترسی ریموت (Remote Access) : کاربران VDI می­توانند از هر نقطه از دنیا با هر دستگاهی که دارند به دسکتاپ ­های مجازی خود متصل شده و به راحتی به فایل­ها و اطلاعات مورد نیازشان دسترسی داشته باشند.
کاهش هزینه ­ها: انجام پردازش ­ها در سرور نیاز به سخت ­افزارها را در سمت کاربر منتفی می­کند. کاربران می­توانند برای دسترسی به دسکتاپ­ های مجازی خود از کامپیوترهای قدیمی، تینکلاینت­ ها و حتی تبلت­ها استفاده کنند و دیگر نیازی به خریداری و فراهم آوردن سخت ­افزارهای جدید و گران قیمت نمی ­باشد.

امنیت: در فضای VDI دیتاها در سرورها قرار دارند، نه در سیستم ­های کاربران و این امکان محافظت از آن­ها را در صورت سرقت یا نفوذ به دستگاه کاربر را ممکن می­سازد.

مدیریت متمرکز: این ویژگی به مدیران شبکه امکان می­دهد تا به سادگی تنظیمات تمامی دسکتاپ­ های موجود در یک سیستم را بصورت کلی یا مجزی انجام دهند یا آن­ها را آپدیت کنند.

با این که می­توان از VDI در هر شرایطی استفاده کرد. اما برای مواردی مثل دورکاری، استفاده از دستگاه­های شخصی در محیط کار و شرکت­ های چند شیفتی یا پرسنل انتقالی استفاده از VDI را به تنها گزینه ممکن تبدیل می­کند.

دورکاری: از آنجائیکه پیاده­ سازی و استفاده از دسکتاپ ­های مجازی با VDI به سهولت انجام می­گیرد و کنترل و بروزرسانی آن­ها از یک مکان و به شکل متمرکز صورت می­گیرد، تعداد سازمان­های که از آن برای پرسنل دورکار خود بهره می­گیرند روز به روز افزایش می­یابد.

استفاده از دستگاه­های شخصی: انجام عملیات پردازش در سرورها، استفاده از VDI را در سازمان ­هایی که استفاده از تجهیزات شخصی در آن­ها بلامانع است را به یک گزینه غیر قابل اجتناب بدل می­کند. محیط ایجاد شده توسط VDI امکان استفاده از دستگاه­های متنوع ­تری را فراهم می­کند. و به دلیل ذخیره اطلاعات در سرورها نیز نگرانی­ های امنیتی را هم تا حد بالایی کاهش می­دهد.

شرکت های چند شیفتی یا پرسنل انتقالی: ویژگی­های VDI غیرمستمر این گزینه را به بهترین انتخاب برای سازمان­ هایی مثل مراکز تماس که در آن­ها پرسنل از یک نرم­ افزار مشترک برای یک کار مشخص استفاده می­کنند تبدیل می­کند.

تفاوت میان VDI و مجازی سازی دسکتاپ­ها

مجازی سازی دسکتاپ ­ها واژه­ایست که بصورت عام به فناوری­ های جدا کننده دسکتاپ­ها از سخت ­افزارهای ارتباطی آن­ها اطلاق می­شود. VDI هم یکی از این فناوری­ هاست، اما مجازی سازی دسکتاپ­ ها را می­توان بنا به تعریف از طرق مختلفی مثل ریموت دسکتاپ سرویس (RDS) نیز اعمال نمود. که در آن کاربران به یک دسکتاپ اشتراکی (Shared Desktop) که بر روی یک سرور نصب شده متصل می­شوند.

تفاوت میان VDI و (VMs) ماشین­های مجازی

واژه ماشین­ های مجازی نوعی فناوریست که VDI تحت آن پیاده ­سازی می­شود. ماشین­ های مجازی نرم ­افزارهایی هستند که یک سرور فیزیکی را از طریق یک هایپروایزر به چندین سرور مجازی تبدیل می­کنند. ( این فرایند را مجازی سازی سرورها نیز می­نامند.) ماشین­ های مجازی کاربرد­های متعددی دارند که یکی از آن­ها راه ­اندازی دسکتاپ مجازی در محیط VDI است.

VDI چگونگی پیاده سازی

VDI کمک شایانی می­کنند.اشغال فضای کمتر و عملکرد بالاتر HCI را به یک گزینه ایده­آل برای پیاده سازی VDI در شرکت­های بزرگ تبدیل می­کند. با این وجود استفاده از HCI در شرکت ­هایی با گنجایش کاربری کمتر از 100 دسکتاپ اگر چه می­تواند گران تمام شود ولی ضروری نیست. علاوه بر پیش­بینی­ های لازم جهت فراهم سازی زیرساخت­ های لازم، مواردی دیگری نیز وجود دارند که اجرای آن­ها به پیاده ­سازی

پیش از همه مهیا کردن بستر مناسب شبکه است. زیرا عملکرد و سرعت VDI ارتباط مستقیم با سرعت و قابلیت­های شبکه دارد تا در زمان­های اوج مصرف ترافیک ­های عبوری با مشکل مواجه نشوند. عامل دیگر اختصاص منابع مناسب به دسکتاپ­ های مجازی ست تا با توجه به کاربری شان عملکرد مناسبی داشته باشند. این کار را می­توان با استفاده از نرم ­افزارهای مونیتورینگ موجود به خوبی انجام داد. مورد بعدی آگاهی از نیاز کاربران است. سئوالاتی که باید از خودتان بپرسید این است که آیا کاربران به شخصی­سازی احتیاج دارند یا خیر؟ به عبارت دیگر شرکت شما به VDI مستمر نیاز دارد یا غیرمستمر. نیاز کارمندان از لحاظ تخصیص منابع در چه حد است؟ کدام یک با نرم­افزارهای قدرتمند گرافیکی سروکار دارند و کدام با نرم افزارهای ساده کار می­کنند.

آیا نیاز به اینترنت هم دارند یا خیر؟ و آخرین و مهمترین مورد این است که همه چیز را پیش از راه ­اندازی شبیه ­سازی کنید. اکثر شرکت­ های ارائه دهنده فناوری ­های مجازی سازی نرم­ افزارهای شبیه ­سازی آن را هم ارائه می­دهند. و شما می­توانید قبل از راه ­اندازی واقعی VDI آن را در محیط شبیه­ سازی شده تست کنید. و از کافی بودن منابع و امکانات تان اطمینان حاصل نمائید.

نظرات کاربران

گروههای مقالات
اطلاعات تماس

میدان فاطمی خیابان گمنام بین ششم و هفتم پلاک ۳۴ واحد ۳

02188970170 09128581120 info@imennet.net