• شنبه تا چهارشنبه 8:30-17 پنجشنبه 8:30-14
  • info@imennet.net
مشاوره رایگان 02188970170

تکنسین شبکه وظیفه حفظ و نگهداری از یک شبکه کامپیوتری را بر عهده دارد زیرا در این شبکه ها کلیه اطلاعات یک سازمان، شرکت و... درج می شوند.

چگونه یک تکنسین شبکه حرفه ای شویم ؟

تکنسین شبکه تخصص بسیار بالایی دارد و بر فن آوری های جدید سرمایه گذاری می کند. حضور این افراد در شرکت ها و سازمان های خصوصی و ارگان های رسمی روز به روز افزایش می یابد. این شغل در حوزه آی تی یکی از پر اهمیت ترین ها است. کارشناسان شبکه، وظایف پیچیده تری نسبت به ادمین داشته و طراحی و بهبود امور شبکه را بر عهده دارند.

ایجاد و پیاده سازی سیستم های فیزیکی و وایرلس در شبکه، عیب یابی شبکه و حفظ یکپارچگی سیستم، از اهداف یک تکنسین حرفه ای است. سطح تجربه و میزان تحصیلات این افراد نیز از جمله مهمترین مواردی است که برای تعیین میزان مهارت آن ها مورد توجه قرار می گیرند. اگر علاقه مند به شرکت در این حوزه های کاری هستید، بهتر است که از چند قاعده در این زمینه پیروی کنید. در ادامه با قابلیت های تکنسین شبکه حرفه ای بیشتر آُشنا می شوید.

1. دریافت مدرک کارشناسی در زمینه تکنسین شبکه :

شرکت های خصوصی و دولتی اغلب به دنبال کارشناسان تحصیل کرده شبکه می گردند. از این رو داشتن مدرک تحصیلی یکی اصل مهم برای یک تکنسین شبکه محسوب می شود. این مدرک در حوزه علوم کامپیوتری، مهندسی کامپیوتر، سیستم های اطلاعاتی و دیتا سنتر و... اخذ می شود و بسته به شغل مورد نظر و نیازهای موجود در آن، تا رتبه های عالی تر نیز ادامه خواهد داشت. کسب مقام کارشناسی ارشد برای تکنسین شبکه، مقادیر پرداختی و جایگاه او را در سازمان ها بالاتر می برد.

2. کسب تجربه کاری در حوزه علوم کامپیوتر :

در این حوزه کاری تنها اتکا به مدارک تحصیلی کافی نیست. این افراد باید مهارت های کاری حوزه اطلاعات را بیاموزند و در این زمینه دوره های کارآموزی را نیز طی کنند تا تجربه کافی را به دست آورند. برای کسب این مهارت ها، اطلاع از مفاهیم پایه نیز ضرورت دارد. سپس با حضور در عرصه های کاری، مهارت های فناوری اطلاعات تقویت شده و تجربه مورد نیاز به صورت عملی کسب خواهد شد.
هر تکنسین شبکه بر اساس دانش و مهارت های خود، مسیر مشخصی را طی می کند و مرحله به مرحله در این زمینه پیشرفت خواهد کرد. این افراد ابتدا به عنوان متخصص شبکه، مشغول به فعالیت می شوند. ( network specialist )

مرحله بعدی استخدام به عنوان ادمین شبکه است. این رده شغلی با نام network administrator شناخته می شود. در مرحله بعدی شغل ادمین، به تکنسین شبکه ارتقا می یابد. تحلیلگر شبکه یا network analyst نیز یکی از مهمترین مشاغل عرصه شبکه است. در مرحله بعدی فرد از تحلیلگر به مدیر شبکه ارتقا می یابد. سپس فرد به کارشناس شبکه تبدیل می شود. پس از کسب تجربیات کافی و به دست آوردن اطلاعات لازم، کارشناس شبکه به عنوان معمار راهکارهای حل شبکه نیز شناخته می شود و به این مقام ارتقا می یابد.
تکنسین شبکه

کسب گواهینامه های فنی در حوزه کاری تکنسین شبکه

تکنسین شبکه برای حضور در عرصه های کاری، نیاز به اخذ مدارک فنی و حرفه ای و تخصصی بسیاری دارد. این دوره ها برای تکمیل اطلاعات این افراد بسیار مورد توجه قرار دارند. شرکت در این دوره ها افراد را با مفاهیم اساسی مانند سیستم عامل ها، امنیت اطلاعات، مدیریت شبکه، ضروریات برنامه نویسی و... آشنا می کند. گواهینامه های مهمی در این زمینه به افراد ارائه می شوند که مهر تاییدی بر مهارت های این افراد محسوب می شوند.

گواهینامه های مایکروسافت و سیسکو یا سیتریکس از محبوب ترین مدارک در این عرصه محسوب می شوند. در این دوره ها کلیه تئوری های شبکه های کامپیوتری ارائه می شوند. تست های دانش علمی و آموزش کلیه مسئولیت های تکنسین شبکه نیز در میان آموزه های این دوره ها جای می گیرند. این دوره ها با ارائه مدارک رسمی برگزار می شوند. برخی از معتبرترین مدارک بین المللی در این عرصه به شرح زیر می باشند:

  1. مدرک تکنسین شبکه
  2. مدرک دستیاری، مسیر یابی و سوییچینگ
  3. مدرک سطح حرفه ای شبکه سیسکو

آشنایی با برترین مشاغل در حوزه کامپیوتر

مدیر و تکنسین شبکه

اشتغال مدیر شبکه، در سال های اخیر بسیار بیشتر شده؛ به گونه ای که در سال های اخیر این حوزه کاری کامپیوتری بیشتر از 6 درصد رشد کرده است. افزایش بهره وری در سیستم رقابتی شبکه های امروزی، نیاز به یک مدیر شبکه متبحر را افزایش داده است. به گونه ای که در چند سال گذشته بیش از 2400 شغل جدید در این زمینه ایجاد شده اند. استقبال از تبلت ها و گوشی های هوشمند نیز میزان استفاده از مهارت های این رده های شغلی را افزایش داده است.

ایجاد کسب و کارهای آنلاین و مشاغل اینترنتی نیز در حوزه مدیریت شبکه پیشرفت وسیعی به وجود آورده است. داشتن مهارت در محاسبات ابری نیز تاثیر به سزایی در چشم انداز شغل مدیر شبکه به همراه دارد.
تکنسین شبکه های کامپیوتری

مدیر پایگاه داده ها

این شغل نیز چشم انداز قابل توجهی دارد و قابلیت پیشرفت بسیاری برای آن پیش بینی می شود. هر یک از کسب و کارهای امروزی مقدار بسیار زیادی، اطلاعات دیجیتالی را دریافت کرده و ذخیره سازی می کنند. این مسئله نیاز به مدیران کارآزموده برای جمع آوری و ذخیره سازی اطلاعات را افزایش داده است. سازمان دهی، تجزیه و تحلیل کلیه این اطلاعات نیز در این حوزه شغلی جای می گیرد.

مدیر پایگاه داده ها وظیفه حفاظت از اطلاعات را نیز بر عهده دارد و هر گونه نقص در امور اطلاعاتی سازمان بر عهده او است. پایگاه های امروزی، به اینترنت ابری متصل هستند و به همین خاطر امنیت داده ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. محافظت از داده ها در برابر هکرهای شبکه نیز یکی از وظایف مهم مدیر پایگاه داده ها است.

مدیر فناوری

رشد شغل مدیران فناوری اطلاعات نیز بسیار چشم گیر بوده است. مدیران عرصه فناوری بر کلیه فعالیت های کارمندان آی تی نظارت دارند. با حضور بیشتر کارشناسان آی تی حضور مدیران فناوری نیز الزامی است. رشد مشاغلی از جمله شبکه سازی، توسعه موبایل، مهندسی نرم افزار، مدیریت داده ها، محاسبات ابری و... نیز در این زمینه مورد توجه قرار دارند.

تکنسن شبکه و اطلاعات بهداشتی

این رده شغلی نیز در سال های اخیر با استقبال بالایی از سوی کارفرمایان رو به رو شده است. مراقبت های بهداشتی خانواده ها در سال های اخیر با سیستم های کامپیوتری در ارتباط بوده و پایگاه داده ای به خصوصی برای این دسته از اطلاعات ایجاد شده است. سرمایه گذاری در زمینه ثبت اطلاعات پزشکی در شبکه های مربوطه بسیار بیشتر از پیش شده و این امر در استخدام بیشتر تکنسین های بهداشتی نیز تاثیر گذار بوده است. این شغل در حال حاظر درآمد چندانی ندارد ولی با گذشت زمان، شاهد پیشرفت های شدیدی در این زمینه خواهید بود.

توسعه دهنده وب

این رده شغلی با رشد بیشتر از 10 درصد رو به رو بوده و هر ساله به تعداد کسب و کارهای مربوط به این حیطه شغلی افزوده می شود. با افزایش خدمات آنلاین و توسعه کسب و کارهای اینترنتی طراحان وب نیز پیشرفت بیشتری داشته و موقعیت های شغلی بیشتری برای آن ها ایجاد شد.

ترویج شبکه های اجتماعی نیز در حوزه کاری توسعه دهنده وب جای می گیرد. وجود این شبکه ها تقاضا برای توسعه وب را افزایش می دهد. رقابت در این عرصه و مشتری جویی در کسب و کارهای مختلف نیز از دلایل ترقی این عرصه های شغلی محسوب می شود. این عرصه های شغلی به مهارت های بسیاری نیز نیاز دارند. از جمله آن ها می توان به واکنش گری، رابط کاربری، تجربه کاربری و... اشاره کرد که هر یک در زمینه پیشرفت در عرصه توسعه وب تاثیر گذار می باشند. وجود تجهیزات هوشمند امروزی، مانند ساعت های هوشمند و نمایشگرهای هوشمند، نیاز به این مشاغل را افزایش داده است.

تحلیلگر سیستم های کامپیوتری

سازمان های امروزی هر روز به فناوری های امروزی مطمئن تر می شوند و از این رو صنعت معماری و تحلیل سیستم های کامپیوتری نیز رشد بیشتری داشته اند. مراقبت های بهداشتی نیز از دلایل رشد این حیطه های شغلی محسوب می شوند. ابتکارات مالی در این زمینه، کلیدی برای رشد و پیشرفت در این زمینه هستند. ثبت اطلاعات الکترونیکی پزشکی نیز در دنیای امروزی بسیار متداول شده است. خدمات نسخه های الکترونیکی و سایر نرم افزارهای بهداشتی نیز مستلزم استفاده از سیستم های کامپیوتری هستند.

متخصص امنیت فناوری اطلاعات

یکی از نگرانی های اصلی مدیران فناوری اطلاعات در سازمان های مختلف، امنیت شبکه است. این نگرانی با استفاده از خدمات متخصص امنیت فناوری اطلاعات برطرف خواهد شد. استخدام متخصص حرفه ای در این عرصه، پیچیدگی حملات سایبری را به حداقل می رساند. این افراد مهارت های سایبری بالایی دارند و خدمات بسیاری را در این عرصه ارائه می دهند. از جمله آن می توان به امنیت عملیات آی تی، امنیت دستگاه موبایل، مدیریت خطر، مدیریت اطلاعات، خدمات شبکه و امنیت مجازی سازی و... اشاره کرد که هر یک از اهمیت بالایی برخوردار می باشند.

توسعه دهنده اپلیکیشن های موبایل

این مشاغل با سرعت بسیار بالایی در حال رشد هستند و نسبت به مشاغل دیگر قابلیت پیشرفت بالاتری دارند. تبلت ها و گوشی های هوشمند، از تقاضای بسیار بالایی در دنیای امروز برخوردار می باشند. شیوه های ارتباطی ما در حوزه کسب و کار، آموزش و ارتباطات روزمره روز به روز پیشرفت می کنند و به طبع نیاز به نرم افزارها و اپلیکیشن های جدیدتر نیز بیشتر احساس می شود. به همین خاطر فرصت های شغلی بیشتری در این زمینه ایجاد شده اند. مهندسی نرم افزار نیز با خدماتی مشابه از جمله مشاغل پر طرفدار در دنیای امروز به شمار می رود.

نظرات کاربران

گروههای مقالات
اطلاعات تماس

تهران خیابان فاطمی مقابل هتل لاله پلاک 267 طبقه دوم

02188970170 09194802720 info@imennet.net