در تماس باشید:
ذ

تماس بگیرید

(021) 66904541
info@imennet.net
شنبه - چهارشنبه 8:30 - 17:00 پنجشنبه 8:30 الی 14:00

راه اندازی دسکتاپ مجازی VDI و پیاده سازی Virtual Desktop

 

 

VDIچیست ؟

 
در این روش دسکتاپها در یک سرور متمرکز ایجاد شده و با درخواست کاربران در اختیار آنها گذاشته میشوند. این سرورها که در هایپروایزرها (Esxi) راهاندازی میشوند دسکتاپهای مجازی را میزبانی کرده و کاربرها میتوانند در هر مکانی و با هر تجهیزاتی که در اختیار دارند بدون کمترین نگرانی از بابت سرعت و توانایی پردازش دستگاههایشان (تمامی فرایندهای پردازشی در سرورهای میزبان صورت میگیرد ) به آنها متصل شوند. اتصال کاربرها به دسکتاپها از طریق یک واسط نرم افزاری صورت میگیرد که ارتباط بین سرور و دسکتاپها را میسر میکند.
 
از بهترین مزایای VDI میتوان به عدم وجود محدودیتهای زمانی و مکانی در برقراری ارتباط کاربران با محل کار خود اشاره کرد و جالبتر از آن این که این کار را میتوانند تقریباً با هر دستگاهی انجام دهند. در این مقاله سعی داریم شما را بطور خلاصه با VDI و قابلیتهای آن آشنا کنیم. 
 
 

انواع مجازی سازی با VDI 

 
VDI میتواند مستمر (دائمی) یا غیر مستمر( غیر دائمی) باشد که هر کدام مزایای مخصوص به خود را دارند:
 

راه اندازی VDI مستمر و دائمی

 
⦁    در حالت VDI مستمر کاربر هر بار به یک دسکتاپ اختصاصی و معین متصل میشود و از آنجایی که قابلیت ذخیره تغییرات در این حالت وجود دارد میتواند هر تغییری را که لازم میداند به دلخواه در دسکتاپ اعمال نماید. به عبارت دیگر دسکتاپها در این حالت دقیقاً همانند کامپیوترهای معمولی عمل میکنند.

راه اندازی VDI غیر مستمر و غیر دائمی

 
⦁    در حالت VDI غیر مستمر کاربر هر بار به یک دسکتاپ متفاوت متصل میشود که قابلیت اعمال تغییرات شخصی در آنها وجود ندارد به همین دلیل هم ارزانتر و ساده ترند. راه اندازی VDI غیر مستمر عموماً در سازمانهایی کاربرد دارد که یا کاربران زیادی دارند و یا پرسنل آنها فعالیتهای محدود و مشخصی دارند که احتیاجی به دسکتاپهای شخصی ندارد.
 
 
 

مزایای VDI چیست؟

 
 
از جمله مزایای VDI میتوان به عدم محدودیت مکانی، دسترسی آسان، انعطافپذیری و امنیت بالا اشاره کرد. در گذشته نیاز به عملکرد بالای سیستمها هزینه بکار گیری و راهاندازی آنها را بالا میبرد و برای شرکتها مشکلاتی ایجاد میکرد. اما با معرفی Hyperconverged Infrastructure (HCI)  یا زیرساختهای اَبَرهمگرا راه کارهای خوبی برای دستیابی به سیستمهایی با اندازه و حجم مناسب و عملکرد بالا ارائه شد. راهاندازی VDI به علت پیچیدگیهایی که دارد لزوماً در هر سازمانی مناسب نیست اما استفاده از آن محاسنی متعددی دارد که عبارتند از:
⦁    (Remote Access) دسترسی ریموت: کاربران VDI میتوانند از هر نقطه از دنیا با هر دستگاهی که دارند به دسکتاپهای مجازی خود متصل شده و به راحتی به فایلها و اطلاعات مورد نیازشان دسترسی داشته باشند.
⦁    کاهش هزینه ها: انجام پردازشها در سرور نیاز به سخت افزارها را در سمت کاربر منتفی میکند. کاربران میتوانند برای دسترسی به دسکتاپهای مجازی خود از کامپیوترهای قدیمی، تینکلاینتها و حتی تبلتها استفاده کنند و دیگر نیازی به خریداری و فراهم آوردن سخت افزارهای جدید و گران قیمت نمی باشد.
⦁    امنیت: در فضای VDI دیتاها در سرورها قرار دارند، نه در سیستمهای کاربران و این امکان محافظت از آنها را در صورت سرقت یا نفوذ به دستگاه کاربر را ممکن میسازد.
⦁    مدیریت متمرکز: این ویژگی به مدیران شبکه امکان میدهد تا به سادگی تنظیمات تمامی دسکتاپهای موجود در یک سیستم را بصورت کلی یا مجزی انجام دهند یا آنها را آپدیت کنند.
با این که میتوان از VDI در هر شرایطی استفاده کرد اما برای مواردی مثل دورکاری، استفاده از دستگاههای شخصی در محیط کار و شرکتهای چند شیفتی یا پرسنل انتقالی استفاده از VDI را به تنها گزینۀ ممکن تبدیل میکند.
⦁    دورکاری: از آنجائیکه پیاده سازی و استفاده از دسکتاپهای مجازی با VDI به سهولت انجام میگیرد و کنترل و بروزرسانی آنها از یک مکان و به شکل متمرکز صورت میگیرد، تعداد سازمانهای که از آن برای پرسنل دورکار خود بهره میگیرند روز به روز افزایش مییابد.
⦁    استفاده از دستگاههای شخصی: انجام عملیات پردازش در سرورها، استفاده از VDI را در سازمانهایی که استفاده از تجهیزات شخصی در آنها بلامانع است را به یک گزینۀ غیر قابل اجتناب بدل میکند. محیط ایجاد شده توسط VDI امکان استفاده از دستگاههای متنوع تری را فراهم میکند و به دلیل ذخیره اطلاعات در سرورها نیز نگرانی های امنیتی را هم تا حد بالایی کاهش میدهد.
⦁    شرکتهای چند شیفتی یا پرسنل انتقالی: ویژگیهای VDI غیرمستمر این گزینه را به بهترین انتخاب برای سازمانهایی مثل مراکز تماس که در آنها پرسنل از یک نرم افزار مشترک برای یک کار مشخص استفاده میکنند تبدیل میکند.

 
 
 

تفاوت میان VDI و مجازی سازی دسکتاپ ها

 
مجازی سازی دسکتاپ ها واژه ایست که بصورت عام به فناوریهای جدا کنندۀ دسکتاپها از سختافزارهای ارتباطی آنها اطلاق میشود. VDI هم یکی از این فناوریهاست، اما مجازی سازی دسکتاپها را میتوان بنا به تعریف از طرق مختلفی مثل ریموت دسکتاپ سرویس (RDS) نیز اعمال نمود که در آن کاربران به یک دسکتاپ اشتراکی (Shared Desktop) که بر روی یک سرور نصب شده متصل میشوند.
 

تفاوت میان VDI و  (VMs) ماشین های مجازی

 
واژۀ ماشین های مجازی نوعی فناوریست که VDI تحت آن پیاده سازی میشود. ماشینهای مجازی نرم افزارهایی هستند که یک سرور فیزیکی را از طریق یک هایپروایزر به چندین سرور مجازی تبدیل میکنند ( این فرایند را مجازی سازی سرورها نیز مینامند.) ماشینهای مجازی کاربردهای متعددی دارند که یکی از آنها راه اندازی دسکتاپ مجازی در محیط VDI است.
 
 
 

چگونگی پیاده سازی VDI

اشغال فضای کمتر و عملکرد بالاتر HCI را به یک گزینه ایده آل برای پیاده سازی VDI در شرکتهای بزرگ تبدیل میکند. با این وجود استفاده از HCI در شرکتهایی با گنجایش کاربری کمتر از 100 دسکتاپ اگر چه میتواند گران تمام شود ولی ضروری نیست. علاوه بر پیشبینیهای لازم جهت فراهم سازی زیرساختهای لازم، مواردی دیگری نیز وجود دارند که اجرای آنها به پیادهسازی VDI کمک شایانی میکنند. پیش از همه مهیا کردن بستر مناسب شبکه است، زیرا عملکرد و سرعت VDI ارتباط مستقیم با سرعت و قابلیتهای شبکه دارد تا در زمانهای اوج مصرف ترافیکهای عبوری با مشکل مواجه نشوند.
عامل دیگر اختصاص منابع مناسب به دسکتاپ مجازیست تا با توجه به کاربریشان عملکرد مناسبی داشته باشند. این کار را میتوان با استفاده از نرم افزارهای مونیتورینگ موجود به خوبی انجام داد.
مورد بعدی آگاهی از نیاز کاربران است. سئوالاتی که باید از خودتان بپرسید این است که آیا کاربران به شخصی سازی احتیاج  دارند یا خیر؟ به عبارت دیگر شرکت شما به VDI مستمر نیاز دارد یا  VDI غیرمستمر. نیاز کارمندان از لحاظ تخصیص منابع در چه حد است؟ کدام یک با نرم افزارهای قدرتمند گرافیکی سروکار دارند و کدام با نرم افزارهای ساده کار میکنند. آیا نیاز به اینترنت هم دارند یا خیر؟ و آخرین و مهمترین مورد اینست که همه چیز را پیش از راه اندازی شبیه سازی کنید. یک شرکت معتبر ارائه دهنده فناوری های مجازی سازی VDI نرم افزارهای شبیه سازی VDI را هم ارائه میدهند و شما میتوانید قبل از راه اندازی واقعی VDI آن را در محیط شبیه سازی شده تست کنید و از کافی بودن منابع و امکاناتتان اطمینان حاصل نمائید.
 
این مقاله ادامه دارد و در حال بروز رسانی می باشد.
 
 

شاخص های ایمن نت در تحویل پروژه

شرکت ایمن شبکه هوشمند به پشتوانه شما مشتریان و با سالها تجربه توانسته افتخارات فراوانی را کسب نماید.

پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته

پشتیبانی 24 ساعته

گارانتی خدمات
گارانتی خدمات

گارانتی خدمات

تیم متخصص حرفه ای
تیم متخصص حرفه ای

تیم متخصص حرفه ای

بهترین قیمت
بهترین قیمت

بهترین قیمت ممکن

ثبت درخواست خدمات
درخواست مشاوره