در تماس باشید:

تماس بگیرید

(021) 66904541
info@imennet.net
شنبه - چهارشنبه 8:30 - 17:00 پنجشنبه 8:30 الی 14:00
تین کلاینت چیست؟

تین کلاینت Thin Client خرید و قیمت فروش انواع تین کلاینت

تین کلاینت thin client کامپیوتری کوچک و آماده برای شبکه‌های دسکتاپ مجازی است، این سخت افزار ها با استفاد از کمترین منابع سخت‌افزاری، بهترین کارآیی و بالاترین امنیت را برای شبکه‌های رایانه‌ای ایجاد می کنند.
تین کلاینت ها می‌تواند دارای سیستم عامل مجزای از مجازی سازی و یا بدون سیستم عامل مجزا باشد. در واقع در یک شبکه مجازی سازی شده می‌توانیم یک سیستم عامل محلی داشته باشیم ( بدون نیاز به سرور اصلی ) و یا اینکه کاملاً وابسته به سرور مرکزی باشد که در حالت دوم سرور تمام کارها را انجام می دهد و تین کلاینت تمام داده ها و نرم افزارهایی که سرور در اختیار آن قرار می دهد را می بیند و به آن دسترسی دارد.
تین کلاینت چیست؟

تاریخچه تین کلاینت

اندکی پس از آنکه در سال 1998 مایکروسافت ویندوز ترمینال سرور و سیتریکس MetaFrame را راه اندازی کرد ، تین کلاینت ThinClient ها به یک کلاس اصلی محصولات تبدیل شدند.
تولید کننده گان کامپیوتر های شخصی برای ورود به این بازار جدید پلتفرم های خود را قطع کردند ولی تلاششان مبنی بر این بود که از تجهیزات موجود خود مجددا با عنوانی جدید استفاده کنند و این کار را با اختصاصی و سفارشی سازی های نرم افزاری و سیستمی لینوکس و ویندوز انجام بدهند و آنها را تبدیل به یک تین کلاینت  کنند.
اما به هر حال یک ویندوز و یا لینوکس کاملا اختصاصی شده هم نیاز به تنظیمات زیادی در محل دارد و این تنظیمات نیاز به فضایی برای ذخیره سازی هر چند کمتر از کامپیوتر های عادی دارد و تنظیمات آنها هم تا حدودی پیچیده است.
عامل دیگری که باعث ضخیم شدن کامپیوتر های اصطلاحا نازک شده عدم کارایی خوب آنها در انتقال فیلم ها بود و پروتکل های ریموت اولیه عملکرد مناسبی برای این کار نداشتند و بنابراین برخی از کدک ها را مجبور بودند از روی کلاینت اجرا کنند که این خود نیاز به یک سیستم عامل داشت.
با گذشت زمان ، ویژگی های دیگری مثل Redirection USB ، یک مرورگر وب محلی ، Voice over IP و پشتیبانی از نمایش در چند مانیتور هم اضافه شد.
هر ویژگی اضافی پیکربندی و پیچیدگی تین کلاین ها را افزایش می داد و به همین دلیل پس از چند سال ، تین کلاینت ها thin clients به رایانه های شخصی کوچک تبدیل شدند. برخی حتی اسلات های PCI یا PC Card را هم اضافه کردند.
این تین‌کلاینت های ضخیم از نظر کارایی و توانایی و پیچیدگی بسیار شبیه به یک کامپیوتر کامل شده بودند و به جای ساده کردن مدیریت و نگهداری آنها مدیران IT را مجبور میکردند دستگاه ها را هم در محل کاربر و هم در مرکز داده تنظیم کنند و عملا تنظیمات باید در هر دو نقطه انجام میشد و این چیزی نبود که انتظارش را داشتند.
زیرو کلاینت (Zero client) ها بازگشت دستگاه های ساده با راه اندازی و تنظیمات و مدیریت ساده بر روی میز کاربران هستند.
 
 
 
تین کلاینت و زیروکلاینت
 

اتصال تین کلاینت به سرور با پروتکل RDP

پروتکل RDP یا Remote Desktop Protocol پروتکلی است که برای متصل شدن یک کامپیوتر به یک کامپیوتر راه دور مورد استفاده قرار میگیرد و این امکان را برای تین کلاینت فراهم میکند که صفحه نمایش سرور راه دور را مشاهده کند و به نوعی یک ارتباط کنسولی اما از راه دور با آن برقرار کند.
پروتکل RDP به طور پیشفرض از پروتکل TCP به شماره پورت 3389 برای ارتباطش استفاده میکند. پروتکل RDP پروتکل اختصاصی شرکت مایکروسافت است. به طور کلی اکثر دستگاه های تین کلاینت و زیروکلاینت از این پروتکل پشتیبانی می کنند. و میتوان آن ها با پروتکل RDP که معروف پروتکل شرکت مایکروسافت می باشد راه اندازی کرد.
 

اتصال تین کلاینت با پروتکل PcoIP

هرچند که RDP یک روش بسیار راحت برای اتصال تین کلاینت است اما نصب و راه اندازی تین کلاینت بر روی پروتکل PCoIP کمی پیچیدگی دارد.
التبه در صورتی می توان از این پروتکل استفاده کرد که دستگاه مورد نظر شما از این پروتکل پشتیبانی کند.هر چند اکثر مدل های بروز از برند های معروف همچون  تین کلاینت های hp و تین کلاینت های برند  دل ، از این نوع پروتکل پشتیبانی می کنند.
برای راه اندازی این نوع پروتکل نیازمند حداقل  سه ماشین مجازی هستیم که  ابتدا باید سرو را تهیه کنید و بر روی آن مجازی ساز ESX نصب کنید.
اولین ماشین مجازی Domain Control یا به اختصار DC می باشد، ماشین مجازی دوم horizon connection server، می باشد ( این دستگاه وظیفه مدیریت desktop ها را بر عهده دارد) و آخرین ماشین مجازی مورد نیاز horizon view agent می باشد که در واقع ویندوز و سیستم عاملی  می باشد که کاربران تصویر آن را می بینند و به آن وصل می شوند.
 

نصب تین کلاینت با پروتکل Citrix

پروتکل ICA Citrix آخرین پروتکل مربوط به راه اندازی تین کلاینت می باشد. سیتریکس بیش از 23 سال سابقه کنترل از راه دور و برنامه های کاربردی  برای دور کاری رادارد پروتکل ICA Secure از یک رمز گذاری 128 بیتی و گواهینامه FIPS 140-2 از مایکروسافت کلید رمز گذاری دریافت میکند. برای راه اندازی به این روش چند پیش نیاز باید داشته باشیم.
همچون حالت PCoIP  و xen server و ESX نیازمند یک سرور مجازی هستید. اما این بار به 4 ماشین مجازی نیاز دارید. اولین ماشین مجازی ( DC ( domain control می باشد. دومین ماشین مجازی delivery control می باشد که همان هسته مرکزی citrix می باشد و می تواند مشخص کند کدام user به کدام دسکتاپ متصل است.
 سومین ماشین مجازی، لایسنس سرور می باشد که تعداد کاربران را مشخص کند. چهارمین ماشین مجازی، delivery agent می باشد که در واقع ماشینی هست که کاربران به آن وصل می شوند و تصویر آن را به عنوان ویندوز تین کلاینت خود می بینند.
 
تین کلاینت های قابل ارایه توسط شرکت ایمن شبکه هوشمند کلیه پروتکل های ذکر شده را میتوانند پشتیبانی کنند.
 

ویژگی های شاخص تین کلاینت ها

تین کلاینت ها با توجه به نوع استفاده و نحوه کارکرد دارای ویژگی های مشترکی هستند که مهمترین آنها عبارتند از :
 • کاهش هزینه های جانبی و سیستم ها
 • انرژی کمی مصرف می کنند
 • امنیت بسیار بالا نسبت به سیستم های عادی
 • افزایش سرعت پردازش ها
 • کاهش نیروی انسانی پشتیبانی
 • پشتیبانی نرم افزاری راحت تر است
 • میزان خرابی کمتر سیستم ها
 • استفاده بهینه از مکان و فضای سازمانی
##text1##

 

نحوه کار تین کلاینت

تین کلاینت ها کلیه پردازش‌های مورد درخواست کاربر را مثل تایپ با صفحه کلید و موس و … را به سرور فرستاده و نتیجه را از سرور دریافت می‌کند.  تمام درخواست‌های کاربر در سرور انجام می شود و فقط نتیجه آن عملیات بر روی مانیتور تین کلاینت نمایش داده میشود. 
نحوه کار تین کلایت بدین صورت است که کلیه پردازش بر روی سرور انجام و نتیجه آن بر روی حافظه های سرور ذخیره می‌شود.
بیشتر فرمان‌ها در کلاینت تین به سرور ارسال و بعد از آن سرور اطلاعات را به نمایشگر ارسال می‌کند، لذا در این حالت پهنای باند مورد استفاده بسیار کم می باشد.
که البته در سری جدید این فناوری و با پروتکلهای پیشرفته تر تنها تغییرات نمایشگر نسبت به حالت قبلی ارسال می‌شود و اطلاعاتی که تغییری در آن‌ها وجود ندارد ثابت می‌ماند که این خود در کاهش مجدد پهنای باند مورد نیاز بسیار تاثیر گذار است.
 
 

ارتباط تین کلاینت با سرورامنیت تین کلاینت

 با توجه به معرفی تین کلاینت تا بدینجا قطعا میدانید که تینکلاینت ها به تنهایی منابع سخت افزاری خاصی از جمله فضای ذخیره سازی ندارند و ما روی تین کلاینت چیزی نصب نمیکنیم.
در واقع تین کلاینت ما یک ابزار برقرار کننده اتصال بین کاربر و سرور است که صفحه نمایش سرور را نشان می دهد.
در تین کلاینت بدون اجازه مدیر امکان نصب لوازم جانبی را نخواهیم داشت. و هر کاربر محدودیت دسترسی به پارتیشن مخصوص خود را دارد.
 
مهمترین نکته در مورد امنیت تین کلاینت که باید بدانید این است که سرقت اطلاعات از آنها تقریبا ممکن نیست زیرا عملا چیزی داخل آن ذخیره نمی شود و این مدیر شبکه است که امکان دسترسی به اطلاعات تین کلاینت (Thin client) ها را می‌دهد.
همچنین مدیر شبکه میتواند کنترل کند که از طریق تین کلاینت Thinclient امکان اینکه اطلاعات به شبکه وارد شود وجود نداشته باشد. در این صورت هیچ‌گونه ویروس و برنامه مخربی نمی‌تواند از طریق تین کلاینت (Thin client) وارد شبکه شود، مگر اینکه سرور اصلی مورد حمله قرار گرفته و هک شود.
 
تین کلاینت ایمن نت

 

ارتقاء نرم‌ افزار در تین کلاینت ها به چه صورت انجام میشود؟

بیشتر تین کلاینت (Thin client) ها نیازی به ارتقا ندارند و با ارتقا سرور، تین کلاینت (Thin client) هم ارتقا پیدا می‌کنند. البته این در صورتی است که شما تین کلاینت ها را در شبکه مجازی به کار گرفته باشید. 
اما اگر شما تین کلاینت ها را به صورت مستقل از سرور مرکزی استفاده نمایید می بایست به صورت جداگانه نصبت به بروز رسانی تین کلاینت ها اقدام نمایید .
اما اگر که از سرور تین کلاینت استفاده کنیم مثلا در صورتی که به رم بیشتری نیاز داشته باشیم کافی است  رم سرور را افزایش دهیم و با این کار رم تین کلاینت هم به‌نوعی افزایش پیدا می‌کند. اگر هم یک نرم‌افزار را بر روی سرور ارتقا دهیم درواقع روی Thin client هم خوانده می‌شود. یک مزیت خوب استافده از مجازی سازی برای تین کلاینت ها این است که در دراز مدت هزینه‌ها را کاهش می‌دهند با به‌کارگیری سروری جدید کلاینت های تین هم به‌نوعی قدرتمندتر می‌شوند.
 
جدیدترین تین کلاینت ها
تین کلاینت 630 اچ پی
تین کلاینت 630 اچ پی

تین کلاینت t630 برند hp

تین کلاینت 520 اچ پی
تین کلاینت 520 اچ پی

تین کلاینت استوک t520 برند hp

تین کلاینت 610 اچ پی
تین کلاینت 610 اچ پی

تین کلاینت t610 برند hp

تین کلاینت 620 اچ پی
تین کلاینت 620 اچ پی

تین کلاینت t620 برند hp


تین کلاینت ها در شبکه چگونه به سرور متصل می شوند؟

معمولا تین کلاینت (Thin client) ها از طریق کابل شبکه یا به صورت وایرلس به سوئیچ شبکه برای ارتباط وصل هستند و بعد از آن به سرور وصل می‌شوند.
البته لازم به ذکر است با توجه به پهنای باند کم مورد نیاز از انها حتی می توان برای دور کاری نیز به راحتی استفاده کرد.
شایان ذکر است همه مدل های تین کلاینت دارای کابل شبکه وایرلس نیستند و در صورتی که نیازمند استفاده از این نوع تین کلاینت ها می باشید حتما در خرید خود دقت نمایید.
کابل کشی شبکه تین کلاینت در صورتی که تعداد کلاینت های شما زیاد باشد نیازمند تیم متخصص و حرفه ای کابل کشی شبکه می باشد که دارای تجربه و نمونه کار های موفق در این زمینه باشد.
 

پشتیبانی تین‌کلاینت

در حالت معمولی و روش سنتی برای اینکه مدیر شبکه بتواند به کاربران خود سرویس دهد و در صورت بروز مشکل بتواند مشکلات کاربران را حل کند باید با صرف زمان خود بین کاربران رفته و مشکلات را بررسی کند، اما وقتی از سرور مرکزی  و تینکلاینت استفاده می کنید این مشکلات حل می‌شود.
فقط کافی است مشکلات کاربران را در سرور بررسی نموده و آن را حل کند. قیمت پایین تر تین کلاینت ها نسبت به سایر انواع کامپیوتر و همچنین سهولت در پشتیبانی آنها موجب استقبال بیشتر سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی از آنها شده است.
کاهش قابل توجه هزینه های پشتیبانی و نگهداری تین کلاینت یکی از مزیت های استفاده از تین کلاینت ها به جای کامپیوترهای شخصی در ادارات دولتی است.تین کلاینت کامپیوتری است که مبتنی بر شبکه ادارات ساخته شده و تمام امکانات یک کامپیوتر شخصی را در اختیار شما می گذارد.
همچنین تین کلاینت ها همانند سایر سیستم های رایانه ای تعمیر پذیر هستند، رجوع شود به مقاله : طول عمر زیروکلاینت ها و تین کلاینت ها و تعمیر پذیری این سیستم ها
 
 
ماشین مجازی تین کلاینت

 

مزایای تین کلاینت

مزایای استفاده از تین کلاینت ها در مجازی سازی عبارتند از:
•    کاهش هزینه ها :تین کلاینت میتواند هزینه را برای پشتیبانی و تجهیز یک سازمان به حد قابل توجهی کاهش داد.
•    امنیت بسیار بالا : با استفاده از تین کلاینت مجازی سازی شده میتوان امنیت بسیار بالایی داشت زیرا نمیتوان هیچگونه فایلی سمت کاربر ذخیره شود.
•    کاهش مصرف انرژی : مصرف برق هر تین کلاینت در حدود 10 الی 60 وات و بسیار کم می باشد.
•    افزایش سرعت پردازش ها : با استفاده از تینکلاینت میتوان سرعت پردازش بسیار بالایی داشت زیرا عملیات پردازش به عهده پردازنده قدرتمند سرور می باشد .
•    کاهش نیروی انسانی پشتیبان : در صورت استفاده از تین کلاینت می توان نیروی فنی برای پشتیبانی را به حداقل ممکن رساند زیرا تمامی تین کلاینت (Thin client) ها فقط به نیروی پشتیبان در سمت سرور احتیاج دارند .
•    پشتیبانی نرم افزاری راحت تر : در یک مجموعه که از تین کلاینت استفاده می کند برای اضافه کردن یک کاربر جدید دیگر نیازی به نصب مجدد نرم افزارها نخواهد بود و به راحتی درکمترین زمان ممکن میتوان کاربر جدید اضافه کرد ، حتی تمامی کلاینت ها می توانند از آنتی ویروس کسپرسکی شبکه استفاده کنند.
•    درصد خرابی کمتر : تین کلاینت ها به دلیل عدم وجود تجهیزات مکانیکی زیاد و عدم تولید گرما و .. در داخل آنها درصد خرابی کمی دارند .
•    استفاده بهینه از فضای سازمانی : تین در واقع به معنی لاغر و کوچک می باشد، تین کلاینت ها به دلیل کوچک بودن فضای کمتری را اشغال میکنند.

 
 تین کلاینت ها Thin Client قرار بود همانطور که از نامشان پیداست از هر نظر نازکترین کامپوترها باشند و لی با ظهور زیرو کلاینت ها Zero Client و تقریبا حذف حافظه های ذخیره سازی و تنظیمات حداقلی آنها را تقریبا ناکام کرد.


 
 
زیروکلاینت ایمن نت

بررسی تفاوتهای تین کلاینت و زیرو کلاینت Thin Client Vs. Zero client

تین کلاینت ها Thin Client قرار بود همانطور که از نامشان پیداست از هر نظر نازکترین کامپوترها باشند و لی با ظهور زیرو کلاینت ها Zero Client و تقریبا حذف حافظه های ذخیره سازی و تنظیمات حداقلی آنها را تقریبا ناکام کرد.
تین کلاینت (Thin client) ها و زیرو کلاینت (Zero Client) ها از نظر کاربری و هدف در یک راستا عمل میکنند – ارایه یک دسکتاب مجازی در یک مرکز داده به یک کاربر- با این تفاوت که تین کلاینت ها نیاز به تنظیمات بیشتری نسبت به زیرو کلاینت ها دارند.
زیرو کلاینت (Zero client) ها معمولا دستگاههای کوچک و ساده ای هستند که با دارا بودن یکسری قابلیت های استاندارد نیاز اکثر کاربران را براورده میکنند.
همچنین عموما آنها برای ارایه و نمایش یک دسکتاپ اختصاصی به کاربران یک شبکه از طریق پروتکل های راه دور ریموت مورد استفاده قرار می گیرند.
در اکثر مواقع با چند تنظیم ساده این کار انجام میشود در مقایسه با هزاران تنظیم در سیستم عامل یک کلاینت عادی در شبکه. زیرو کلاینت ها در شبکه پس از روشن شدن کل تنظیمات خود را از سرور شبکه دریافت میکند و این بدان معنی است که تمام زیرو کلاینت (Zero client) ها در یک شبکه مثل هم هستند.
از زیرو کلاینت (Zero client) ها می توان برای اتصال به انواع دسکتاپ ها از قبیل Terminal service و دسکتاپ های مجازی و یا سرورهای واقعی و ایستگاه های بلید Blade Workstation استفاده کرد.
 

مقایسه زیروکلاینت با تین کلاینت

اولین پیش فرض در کلاینت زیرو ها این است که کامپیوتر روی میز کاربر هیچگونه تنظیمات ماندگار و دایمی و ثابتی ندارد و به جای این کار این را می داند که با هر باز روشن شدن تنظیمات و اطلاعات خود را از سرور و شبکه دریافت میکند و این یک مزیت عالی است با توجه به اینکه کاربران آنها و خود این دستگاه ها یکسان نیستند.
این یکی از تفاوتهای آن با تین کلاینت Thin Client است که بر روی خود سیستم عامل و نرم افزار و هارد دیسک دارد که تنظیمات بر روی آنها ذخیره می شوند.
الیته تین کلاینت Thin Client های اولیه شبیه زیرو کلاینت (Zero client) های امروزی بودند. آنها دستگاه های ساده ای بودند که به صورت ریموت دسترسی به یک دسکتاپ را در یک مرکز داده فراهم میکردند. ولی دو عامل انها را از کامپیوتر های نازک به سمت کامپیوتر های ضخیم یا فت کلاینت  شدن رهنمون کرد : اول ورود سازندگان کامپیوترهای شخصی به بازار تین کلاینت (Thin Client) و دوم وجود محدودیت های نمایش دسکتاپ از راه دور Remote desktop در ویندوز.
 
 
 
تین کلاینت hp

برندهای معروف‌ تین کلاینت کمپانی HP و Dell می باشند.

تین کلاینت های دیگری در بازار موجود هستند که محبوبیت کمی در بین کاربران دارند زیرا برای انتقال دادن تصاویر پروتکل های خاص خودشان را دارند، مانند زیرو کلاینت (zero client) های وی کلود پوینت.
شرکت ایمن شبکه هوشمند شرکت معتبر ارائه دهنده ی انواع تین کلاینت های HP و Dell میباشد.
برای دیدن محصولات به فروشگاه اینترنتی تین کلاینت ما مراجعه نمائید.
 
فروش تین کلاینت

جشنواره فروش ویژه تین کلاینت

 • شرکت ایمن شبکه هوشمند مفتخر است تین کلاینت های HP را با بهترین قیمت و خدمات پشتیبانی ارائه می کند، جهت خرید تین کلاینت به فروشگاه ایمن نت مراجعه نمایید.
فروش تین کلاینت

شاخص های ایمن نت در تحویل پروژه

شرکت ایمن شبکه هوشمند به پشتوانه شما مشتریان و با سالها تجربه توانسته افتخارات فراوانی را کسب نماید.

پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته

پشتیبانی 24 ساعته

گارانتی خدمات
گارانتی خدمات

گارانتی خدمات

تیم متخصص حرفه ای
تیم متخصص حرفه ای

تیم متخصص حرفه ای

بهترین قیمت
بهترین قیمت

بهترین قیمت ممکن

ثبت درخواست خدمات
درخواست مشاوره
 • دلیل به صرفه و ارزان بودن تین کلاینت نسبت به کامپیوتر چیست؟

   بدون قطعات مکانیکی متحرک اضافه که گرما تولید می کنند و باعث کاهش عمر سخت افزار ها می شوند، تین کلاینت از طول عمر بالاتری نسبت به کلاینت ها ضخیم همچون کامپیوتر های قدیمی برخوردار هستند.

 • پشتیبانی تین کلاینت ها به چه صورت است؟

  همانطور که در جدول مقایسه مشخص است تین کلاینت ها از نظر عملکرد، امنیت و سهولت مدیریت با کمترین هزینه تعمیر و پشتیبانی و تعویض، امتیاز بسیار بالایی نسبت به کامپیوتر های قدیمی یا فت کلاینت ها دارد .

 • امنیت تین کلاینت در چه حد می باشد؟

  مهمترین نکته در مورد امنیت تین کلاینت که باید بدانید این است که سرقت اطلاعات از آنها تقریبا ممکن نیست زیرا عملا چیزی داخل آن ذخیره نمی شود و این مدیر شبکه است که امکان دسترسی به اطلاعات تین کلاینت (Thin client) ها را می‌دهد. همچنین مدیر شبکه میتواند کنترل کند که از طریق تین کلاینت Thinclient امکان اینکه اطلاعات به شبکه وارد شود وجود نداشته باشد. در این صورت هیچ‌گونه ویروس و برنامه مخربی نمی‌تواند از طریق تین کلاینت (Thin client) وارد شبکه شود، مگر اینکه سرور اصلی مورد حمله قرار گرفته و هک شود.

 • تفاوت تین کلاینت با زیروکلاینت در چیست؟

  تین کلاینت ها Thin Client قرار بود همانطور که از نامشان پیداست از هر نظر نازکترین کامپوترها باشند و لی با ظهور زیرو کلاینت ها Zero Client و تقریبا حذف حافظه های ذخیره سازی و تنظیمات حداقلی آنها را تقریبا ناکام کرد. تین کلاینت Thin client ها و زیرو کلاینت Zero Client ها از نظر کاربری و هدف در یک راستا عمل میکنند – ارایه یک دسکتاب مجازی در یک مرکز داده به یک کاربر- با این تفاوت که تین کلاینت ها نیاز به تنظیمات بیشتری نسبت به زیرو کلاینت ها دارند.

 • امکان استفاده از تین کلاینت به عنوان زیرو کلاینت هم هست؟

  شرکت hp تین کلاینت های بروز خود را دو منظوره ساخته است به گونه ای که از طریق برگردان ایمیج هم قابلیت استفاده به عنوان تین کلاینت و هم قابلیت استفاده به عنوان زیروکلاینت را دارا می باشد.

 • مصرف برق تین کلاینت چقدر هست؟

  میزان برق مصرفی تین کلاینت hp t520 کمتر از 65 وات است. در مقایسه با یک کیس کامپیوتر های قدیمی حدود 5 برابر کاهش مصرف را دارد. از مهمترین نکات بصرفه بودن تین کلاینت ها می توان به همین کاهش مصرف برق اشاره کرد که میزان برگشت سرمایه در زمان کمتری نسبت به کامپیوتر های قدیمی محقق می شود.