در تماس باشید:

Make a Call

(021) 66904541
info@imennet.net
شنبه - چهارشنبه 8:30 - 17:00 پنجشنبه 8:30 الی 14:00

تین کلاینت و زیرو کلاینت

 
زیرو کلاینت (zero client)چیست ؟
بسیاری از شرکت‌ها و موسسات پیشرو و علاقه مند به پیشرفت در این روزها این را میپرسند و در ان خصوص مشاوره و تحقیق میکنند.!!! امروزه با توجه به بالا رفتن هزینه بسیاری از شرکت‌ها به منظور کاهش بخشی هزینه‌های اجرایی و مدیریتی خود در بخش IT با حفظ و بالابردن امنیت شبکه، به استفاده از فنّاوری‌های مجازی سازی در سرورها و دیتا سنترهای خود روی آورده اند. با مشاهده فواید مجازی سازی در سرورها و تجهیزات شبکه و عمومیت پیدا کردن آنها تقریبا در اکثر شرکتها، اکنون سازمان ها به دنبال روشی هستند تا از همین فنّاوری  در کامپیوترهای کاربران خود نیز بهره مند شوند. منظور از مجازی سازی دسکتاپ (Desktop Virtualization) یا به اختصار VDI، اجرای سیستم‌عامل و نرم‌افزارها در ماشین های مجازی (Virtual Machine) است که بر روی دیتا سنتر در سرور نصب شده اند و وظیفه زیروکلاینت (Zero Client) به عنوان یک سخت افزار اتصال به این ارایه دهنده مجازی سازی دسکتاپ است که از طریق شبکه های محلی (LAN) به ماشین های مجازی متصل شده و سایر لوازم جانبی مانند نمایشگر، موس و کیبورد از طریق پورتهای موجود برروی آن اعم از USB و PS2 و ...به آن وصل می شوند.
ساختار زیرو کلاینت (zero client) چیست ؟
زیرو کلاینت (zero client)ها برخلاف تین کلاینت ها Thin Client و PC، دارای حافظه داخلی هارد دیسک و CPU Storage و سیستم عامل اختصاصی پیش‌فرض و غیرقابل تغییر است که علت نام‌گذاری آن نیز همین است. با توجه به همین موارد زیرو کلاینت (zero client) ها را نمیتوان به تنهایی استفاده کرد و حتما باید در یک شبکه و به یک سرور متصل شود. هیچ‌گونه سیستم‌ عامل عمومی روی زیرو کلاینت (zero client)نصب نیست و امکان تغییر و نصب برنامه های کاربردی هم بر روی آنها وجود ندارد و عملا فقط چند گزینه برای انجام تنظیمات ارتباطی و اتصال در منوهای آن وجود دارد. درواقع یک دستگاه با پردازش صفر است و عملا همه چیز که یک کاربر بدان نیاز دارد در آن سمت ماجرا یعنی در سرور نصب شده اند چیزهایی مثل انواع سیستم عامل ها یا نرم افزارهای کاربردی و به این دلیل که کل پردازش و حافظه و... در سرور انجام می شود پس زیرو کلاینت نیازی به این موارد هم ندارد. زیرو کلاینت (zero client) درواقع اطلاعات را از سرور گرفته و روی مانیتور نمایش می‌دهد به همین سادگی. بعضی زیرو کلاینت (zero client) ها دارای رم، پردازنده و حتی حافظه داخلی با حجم کم می‌باشند.
 
زیرو کلاینت ها از چه پروتکل هایی استفاده میکنند؟
زیرو کلاینت (zero client)ها با توجه به مدل با استفاده از پروتکل‌های اتصال زیر به سرور متصل شده و از تمامی امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سرور استفاده می‌نمایند.
Vmware PCOIP
citrix ICA-HDX
Microsoft RDP 
زیرو کلاینت (zero client)ها هم مانند تین کلاینت (Thin Client) ها و pc ها کامپیوترها ازنظر توان پردازشی، ابعاد و شکل و همچنین انواع و تعداد پورت‌های ورودی خروجی و ... متفاوت هستند.
 
نحوه کار زیرو کلایت چگونه است ؟
زیرو کلاینت (zero client)ها کلیه پردازش‌های مورد درخواست کاربر را مثل تایپ با صفحه کلید و موس و … را به سرور فرستاده و نتیجه را از سرور دریافت می‌کند و تمام درخواست‌های کاربر در سرور انجام می شود و فقط نتیجه آن عملیات بر روی مانیتور زیرو کلاینت نمایش داده میشود و کلیه پردازش بروی سرور انجام و نتیجه آن بر روی حافظه های سرور ذخیره می‌شود. بیشتر فرمان‌ها در زیرو کلاینت (zero client) به سرور ارسال و بعد از آن سرور اطلاعات را به نمایشگر ارسال می‌کند، لذا در این حالت پهنای باند مورد استفاده بسیار کم می باشد.که البته در سری جدید این فناوری و با پروتکلهای پیشرفته تر تنها تغییرات نمایشگر نسبت به حالت قبلی ارسال می‌شود و اطلاعاتی که تغییری در آن‌ها وجود ندارد ثابت می‌ماند که این خود در کاهش مجدد پهنای باند مورد نیاز بسیار تاثیر گذار است.
ارتباط زیرو کلاینت با سرور چگونه برقرار می شود؟
برای ارتباط بین زیرو کلاینت و سرور در حال حاضر چندین پروتکل وجود دارد، ازجمله ریموت دسکتاپ یا RDP که برای شرکت مایکروسافت است و پروتکل ICA که توسط شرکت سیتریکس طراحی شده است و pcoip که توسط شرکت Vmware ساخته شده است این پروتکل‌ها برای ارتباط بین سرور و زیرو کلاینت (zero client) استفاده می‌شوند که هر کدام نسبت به دیگری مزایایی دارد.
 
وضعیت امنیت زیروکلاینت‌ها به چه صورت است؟
مهمترین نکته در مورد امنیت زیرو کلاینت این است که سرقت اطلاعات از انها تقریبا ممکن نیست زیرا عملا چیزی داخل آن ذخیره نمی شود و این مدیر شبکه است که امکان دسترسی به اطلاعات زیرو کلاینت (zero client) ها را می‌دهد. همچنین مدیر شبکه میتواند کنترل کند که از طریق زیرو کلاینت (zero client) امکان اینکه اطلاعات به شبکه وارد شود وجود نداشته باشد. در این صورت هیچ‌گونه ویروس و برنامه مخربی نمی‌تواند از طریق زیرو کلاینت (zero client) وارد شبکه شود.
ارتقا نرم‌افزاری در زیروکلاینت‌ها به چه صورت انجام میشود؟
بیشتر زیرو کلاینت (zero client) ها نیازی به ارتقا ندارند و با ارتقا سرور، زیرو کلاینت (zero client) هم ارتقا پیدا می‌کنند. به‌طور مثال اگر رم سرور را افزایش دهیم رم زیرو کلاینت (zero client) هم به‌نوعی افزایش پیدا می‌کند. اگر هم یک نرم‌افزار را بر روی سرور ارتقا دهیم درواقع روی زیرو کلاینت (zero client) هم خوانده می‌شود. یک مزیت خوب زیرو کلاینت ها این است که در درازمدت هزینه‌ها را کاهش می‌دهند با به‌کارگیری سروری جدید زیرو کلاینت (zero client) ها هم به‌نوعی قدرتمندتر می‌شوند.
زیرو کلاینت (zero client)ها در شبکه چگونه به سرور متصل می شوند؟
معمولا زیرو کلاینت (zero client) ها از طریق کابل شیکه یا به صورت وایرلس به سوئیچ شبکه برای ارتباط وصل هستند و بعد از آن به سرور وصل می‌شوند.البته لازم به ذکر است با توجه به پهنای باند کم مورد نیاز از انها برای دور کاری هم می توان به راحتی استفاده کرد.
نحوه پشتیبانی و رفع مشکلات کاربری در زیرو کلاینت ها چگونه نجام می شود؟
در حالت عادی برای اینکه مدیر شبکه بتواند به کاربران خود سرویس دهد و در صورت بروز مشکل بتواند مشکلات کاربران را حل کند باید با صرف زمان خود بین کاربران رفته و مشکلات را بررسی کند، اما وقتی از سرور و زیرو کلاینت استفاده می کند این مشکلات حل می‌شود فقط کافی است مشکلات کاربران را در سرور بررسی نموده و آن را حل کند. قیمت پایین زیرو کلاینت ها نسبت به سایر انواع کامپیوتر و همچنین سهولت در پشتیبانی آنها موجب استقبال بیشتر مجموعه ها از آنها شده است.
 
استفاده از زیرو کلاینت (zero client) چه مزایایی دارد؟
کار زیرو کلاینت (zero client) انتقال تصویر است. با استفاده از زیرو کلاینت (zero client) ها میتوانیم به سرور متصل شده و سپس به یک دسکتاپ مجازی وصل شویم و دسترسی پیداکنیم که به این روش ، روش مجازی سازی میگویند .
مزایای استفاده از زیرو کلاینت (zero client) ها در مجازی سازی عبارتند از:
زیرو کلاینت (zero client)میتواند هزینه را برای پشتیبانی و تجهیز یک سازمان به حد قابل توجهی کاهش داد.
با استفاده از زیرو کلاینت میتوان امنیت بسیار بالایی داشت زیرا نمیتوان هیچگونه فایلی سمت کاربر ذخیره شود.
مصرف برق هر زیرو کلاینت (zero client) در حدود 10 الی 60 وات و بسیار کم می باشد.
با استفاده از زیرو کلاینت میتوان سرعت پردازش بسیار بالایی داشت زیرا عملیات پردازش به عهده پردازنده قدرتمند سرور می باشد .
در صورت استفاده از زیرو کلاینت می توان نیروی فنی برای پشتیبانی را به حداقل ممکن رساند زیرا تمامی زیرو کلاینت (zero client) ها فقط به نیروی پشتیبان در سمت سروراحتیاج دارند .
در یک مجموعه که از زیرو کلاینت استفاده می کند برای اضافه کردن یک کاربر جدید دیگر نیازی به نصب مجدد نرم افزارها نخواهد بود و به راحتی درکمترین زمان ممکن میتوان کاربر جدید اضافه کرد .
زیرو کلاینت (zero client)ها به دلیل عدم وجود فن در داخل آنها درصد خرابی کمی دارند .
زیرو کلاینت ها به دلیل کوچک بودن فضای کمتری را اشغال میکنند.
در مرحله اول باید زیرو کلاینت ها بر اساس پروتکل‌هایی که ساپورت میکنند دسته بندی شوند.
برای زیرو کلاینت (zero client) ها سه نوع پروتکل اتصال وجود دارد که عبارتند از:
RDP
Citrix
PCoIP
زیرو کلاینت (zero client)های قابل ارایه توسط شرکت ایمن شبکه هوشمند کلیه پروتکل های ذکر شده را میتوانند پشتیبانی کنند.
پشتیبانی زیرو کلاینت (zero client) ها از انواع پروتکل:
تمامی زیرو کلاینت (zero client) هایی که پروتکل Citrix را پشتیبانی میکنند پروتکل RDP را هم پشتیبانی میکنند. و همچنین تمامی زیرو کلاینت (zero client) هایی که پروتکل PCoIP را پشتیبانی میکنند پروتکل RDP را هم پشتیبانی می کندد.
تا به الان ما دو دسته زیرو کلاینت (zero client) از نظر پروتکل پشتیبانی را دارا هستیم اما یک دسته دیگر از زیرو کلاینت (zero client) ها هم هستند که هر سه پروتکل را میتوانند پشتیبانی کنند. زیرو کلاینت (zero client) های کمپانی HP از نوعی هستند که قابلیت پشتیبانی هرسه پروتکل را دارند .
تبحر خاص HP در تولید زیرو کلاینت (zero client) مثال زدنی است.
یک دسته دیگر از زیرو کلاینت (zero client) ها هستند که فقط از پروتکل PCoIP پشتیبانی میکنند. این زیرو کلاینت (zero client) ها دارای یک پردازنده اختصاصی برای این پروتکل هستند که مراحل انتقال تصاویر را سرعت میبخشند. به این نوع از زیرو کلاینت (zero client) ها ، زیرو کلاینت (zero client) های ترادیچی یا ترادیشی میگویند.
 
برندهای معروف‌ زیروکلاینت‌های ترادیچی کمپانی HP و Dell می باشند.
زیرو کلاینت (zero client)های دیگری در بازار موجود هستند که محبوبیت کمی در بین کاربران دارند زیرا برای انتقال دادن تصاویر پروتکل های خاص خودشان را دارند، مانند زیرو کلاینت (zero client) های وی کلود پوینت.
شرکت ایمن شبکه هوشمند شرکت معتبر ارائه دهنده ی انواع زیرو کلاینت (zero client) های HP و Dell میباشد.
برای دیدن محصولات به فروشگاه اینترنتی زیرو کلاینت ما مراجعه نمائید.
 
بررسی تفاوتهای تین کلاینت و زیرو کلاینت Thin Client Vs. Zero client
تین کلاینت ها Thin Client قرار بود همانطور که از نامشان پیداست از هر نظر نازکترین کامپوترها باشند و لی با ظهور زیرو کلاینت ها Zero Client و تقریبا حذف حافظه های ذخیره سازی و تنظیمات حداقلی آنها را تقریبا ناکام کرد.
زیرو کلاینت (Zero client) ها و تین کلاینت (Thin Client) ها از نظر کاربری و هدف در یک راستا عمل میکنند – ارایه یک دسکتاب در یک مرکز داده به یک کاربر- با این تفاوت که زیرو کلاینت ها نیاز به تنظیمات کمتری دارند.
زیرو کلاینت (Zero client) ها معمولا دستگاههای کوچک و ساده ای هستند که با دارا بودن یکسری قابلیت های استاندارد نیاز اکثر کاربران را براورده میکنند. همچنین عموما آنها برای ارایه و نمایش یک دسکتاپ اختصاصی به کاربران یک شبکه از طریق پروتکل های راه دور ریموت مورد استفاده قرار می گیرند. در اکثر مواقع با چند تنظیم ساده این کار انجام میشود در مقایسه با هزاران تنظیم در سیستم عامل یک کلاینت عادی در شبکه. زیرو کلاینت ها در شبکه پس از روشن شدن کل تنظیمات خود را از سرور شبکه دریافت میکند و این بدان معنی است که تمام زیرو کلاینت (Zero client) ها در یک شبکه مثل هم هستند.
از زیرو کلاینت (Zero client) ها می توان برای اتصال به انواع دسکتاپ ها از قبیل Terminal service و دسکتاپ های مجازی و یا سرورهای واقعی و ایستگاه های بلید Blade Workstation استفاده کرد.
مقایسه زیرو کلاینت با تین کلاینت Zero Client Vs. Thin Client
اولین پیش فرض در زیرو کلاینت (Zero client) ها این است که کامپیوتر روی میز کاربر هیچگونه تنظیمات ماندگار و دایمی و ثابتی ندارد و به جای این کار این را می داند که با هر باز روشن شدن تنظیمات و اطلاعات خود را از سرور و شبکه دریافت میکند و این یک مزیت عالی است با توجه به اینکه کاربران آنها و خود این دستگاه ها یکسان نیستند.این یکی از تفاوتهای آن با تین کلاینت (Thin Client) است که بر روی خود سیستم عامل و نرم افزار و هارد دیسک دارد که تنظیمات بر روی آنها ذخیره می شوند.
الیته تین کلاینت (Thin Client) های اولیه شبیه زیرو کلاینت (Zero client) های امروزی بودند. آنها دستگاه های ساده ای بودند که به صورت ریموت دسترسی به یک دسکتاپ را در یک مرکز داده فراهم میکردند. ولی دو عامل انها را از کامپیوتر های نازک به سمت کامپیوتر های ضخیم شدن رهنمون کرد : اول ورود سازندگان کامپیوترهای شخصی به بازار تین کلاینت (Thin Client) و دوم وجود محدودیت های نمایش دسکتاپ از راه دور Remote desktop در ویندوز.
 
تاریخچه مختصری از تین کلاینت (Thin Client) ها
اندکی پس از آنکه در سال 1998 مایکروسافت ویندوز ترمینال سرور و سیتریکس MetaFrame را راه اندازی کرد ، تین کلاینت (Thin Client) ها به یک کلاس اصلی محصولات تبدیل شدند. تولید کننده گان کامپیوتر های شخصی برای ورود به این بازار جدید پلتفرم های خود را قطع کردند ولی تلاششان مبنی بر این بود که از تجهیزات موجود خود مجددا با عنوانی جدید استفاده کنند و این کار را با اختصاصی و سفارشی سازی های نرم افزاری و سیستمی لینوکس و ویندوز انجام بدهند و آنها را تبدیل به یک تین کلاینت (Thin Client) کنند. اما به هر حال یک ویندوز و یا لینوکس کاملا اختصاصی شده هم نیاز به تنظیمات زیادی در محل دارد و این تنظیمات نیاز به فضایی برای ذخیره سازی هر چند کمتر از کامپیوتر های عادی دارد و تنظیمات آنها هم تا حدودی پیچیده است.
عامل دیگری که باعث ضخیم شدن کامپیوتر های اصطلاحا نازک شده عدم کارایی خوب آنها در انتقال فیلم ها بود و پروتکل های ریموت اولیه عملکرد مناسبی برای این کار نداشتند و بنابراین برخی از کدک ها را مجبور بودند از روی کلاینت اجرا کنند که این خود نیاز به یک سیستم عامل داشت.
با گذشت زمان ، ویژگی های دیگری مثل Redirection USB ، یک مرورگر وب محلی ، Voice over IP و پشتیبانی از نمایش در چند مانیتور هم اضافه شد. هر ویژگی اضافی پیکربندی و پیچیدگی تین کلاین ها را افزایش می داد و به همین دلیل پس از چند سال ، تین کلاینت ها thin clients به رایانه های شخصی کوچک تبدیل شدند. برخی حتی اسلات های PCI یا PC Card را هم اضافه کردند.
این تین کلاینت (Thin Client) های ضخیم از نظر کارایی و توانایی و پیچیدگی بسیار شبیه به یک کامپیوتر کامل شده بودند و به جای سده کردن مدیریت و نگهداری آنها مدیران IT را مجبور میکردند دستگاه ها را هم در محل کاربر و هم در مرکز داده تنظیم کنند و عملا تنظیمات باید در هر دو نقطه انجام میشد و این پیزی نبود که انتظارش را داشتند. زیرو کلاینت (Zero client) ها بازگشت دستگاه های ساده با راه اندازی و تنظیمات و مدیریت ساده بر روی میز کاربران هستند.
 
مزایای عملیاتی و امنیتی زیرو کلاینت (Zero client) در مقابل تین کلاینت (Thin Client)
با توجه به اینکه در زیرو کلاینت (Zero client) هیچ چیزی مربوط به کابر ذخیره نمیشود و تمامی اطلاعات کاربران در مرکز داده و سرورهای شبکه ذخیره میشوند کاربران به راحتی میتوانند از هر زیرو کلاینت (Zero client)ی در مجموعه رای دسترسی به یک دسکتاپ و اطلاعات شخصی خود استفاده کنند و این کار نیاز به حمل لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی در مجموعه یا بین شعب و یا در میزهای مشترک را کاهش می دهد و سازمان میتواند به سادگی در تمام میزهای کاری خود از زیرو کلاینت (Zero client) برای دسترسی کاربران به داده های ذخیره شده شان استفاده کند.
یک مزیت دیگر استفاده از زیرو کلاینت (Zero client) این است که دستگاههای جدید تازه خریداری شده نیازی به انجام تنظیمات ندارند و میتواند مستقیما در اختیار کاربران قرار بگیرند بدون نیاز به هیچگونه اصلاحا پیش تنظیمی که این امر برای شرکتها و سازمان هایی که چندین شعبه دارند و و یا در حال استخدام کارمندان جدید هستند بسیار صرفه جویی در زمان میکند و کاربران میتوانند به سادگی با اتصال زیرو کلاینت (Zero client) به برق و شبکه شروع به استفاده از آن کنندو یا اگر دستگاه یکی از آنها به هر دلیلی خراب شود و یا مشکل پیدا کند به سادگی با دستگاه دیگری جایگزین شود و این امر در زمان و پشتیبانی بسیار صرفه جویی میکند.
زیرو کلاینت (Zero client) ها معمولا تنظیمات خود را از طرق یکسری فایل به اشتراک گذاشته شده در شبکه دریافت میکنند و انجام تغییر در تنظیمات زیرو کلاینت (Zero client) عملا با انجام تغییر در این فایلهای مشترک در شبکه و ریست کردن دستگاه زیرو کلاینت (Zero client) کاربران صورت میگیرد.ارتقاء Firmware زیرو کلاینت (Zero client) ها هم دقیقا به همین صورت قابل انجام است که باید فایل Update بروزرسانی مورد نظر در کنار سایر فایلها قرار بگیرد و کاربران کامپیوتر خودر را خاموش روشن کنند تا فایل جدید دریافت و نصب شود و این کار پشتیبانی و نگهداری تجهیزات شبکه را بسیار ساده و منسجم میکند.
یک علت رایج دیگر برای استقرار دسک تاپ های مبتنی بر مرکز داده ، حفظ و نگهداری صحیح از داده ها و اطلاعات است تا مالکیت معنوی یک شرکت در هر میز توزیع نشود. از آنجا که زیرو کلاینت (Zero client) ها معمولاً فضای ذخیره سازی دایمی و یا هارد دیسک ندارند ، احتمال باقی ماندن داده های مهم در دستگاه بسیار بعید است. همچنین ، زیرو کلاینت (Zero client) ها سیستم عاملی عمومی را اجرا نمی کند ، بنابراین بعید است توسط ویروس یا نفوذ شبکه به خطر بیفتد. در حقیقت ، این کمبود فضای ذخیره سازی محلی عاملی تعیین کننده برای استقرار زیرو کلاینت (zero client) در برخی از محیط های بسیار ایمن است.
زیرو کلاینت (Zero client) ها مزایای موارد فوق را بدون امکان نفوذ توسط سیستم عامل Local یا اصلاحا محلی خود ارایه میدهند. به عنوان مثال فرض کنید یک کلید USB را به زیرو کلاینت (Zero client) خود متصل کردید ای تجربه ای مثل اتصال آن به یک کامپیوتر عادی را در شما به وجود می آورد در صورتیکه اگر رابط یک تین کلاینت (Thin Client) به جای زیرو کلاینت (Zero client) بود باید اول کلید توسط سیستم عامل آن شناسایی میشد و سپس به سیستم عامل اصلی شما در سرور منتقل میشد که این خود احتمال نفوذ را افزایش میدهد.

شاخص های ایمن نت در تحویل پروژه

شرکت ایمن شبکه هوشمند به پشتوانه شما مشتریان و با سالها تجربه توانسته افتخارات فراوانی را کسبت نماید.

پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته

پشتیبانی 24 ساعته

گارانتی خدمات
گارانتی خدمات

گارانتی خدمات

تیم متخصص حرفه ای
تیم متخصص حرفه ای

تیم متخصص حرفه ای

بهترین قیمت
بهترین قیمت

بهترین قیمت ممکن

ثبت درخواست خدمات
درخواست مشاوره