• شنبه تا چهارشنبه 8:30-17 پنجشنبه 8:30-12:30
  • info@imennet.net
مشاوره رایگان 02188970170

زیرساخت دسکتاپ مجازی (VDI) یک فناوری مجازی سازی دسکتاپ است که در آن یک سیستم عامل دسکتاپ، معمولاً مایکروسافت ویندوز، در یک مرکز داده اجرا و مدیریت می شود. تصویر دسکتاپ مجازی از طریق یک شبکه به یک دستگاه نقطه پایانی تحویل داده می شود، که به کاربر اجازه می دهد با سیستم عامل و برنامه های آن به گونه ای تعامل داشته باشد که گویی به صورت محلی در حال اجرا هستند. نقطه پایانی ممکن است یک رایانه شخصی سنتی، دستگاه تین کلاینت یا یک دستگاه تلفن همراه باشد.

VDI چیست ؟

VDI تکنولوژی زیرساخت دسکتاپ مجازی مخفف Virtual Desktop Infrastructure است که جهت مجازی سازی دسکتاپ و زیرساخت دسکتاپ مجازی Virtual Desktop کاربرد دارد. در واقع کنترل و مدیریت دسکتاپهای مجازی با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی را VDI مینامند.
در این روش دسکتاپها در یک سرور متمرکز ایجاد شده و با درخواست کاربران در اختیار آنها گذاشته میشوند. این سرورها که در هایپروایزرها (Esxi) راهاندازی میشوند دسکتاپهای مجازی را میزبانی کرده و کاربرها میتوانند در هر مکانی و با هر تجهیزاتی که در اختیار دارند بدون کمترین نگرانی از بابت سرعت و توانایی پردازش دستگاههایشان (تمامی فرایندهای پردازشی در سرورهای میزبان صورت میگیرد ) به آنها متصل شوند. اتصال کاربرها به دسکتاپها از طریق یک واسط نرم افزاری صورت میگیرد که ارتباط بین سرور و دسکتاپها را میسر میکند.

مطلب پیشنهادی: ایا فیلم دوربین مدار بسته در دادگاه سندیت دارد؟

از بهترین مزایای دسکتاپ مجازی VDI میتوان به عدم وجود محدودیتهای زمانی و مکانی در برقراری ارتباط کاربران با محل کار خود اشاره کرد و جالبتر از آن این که این کار را میتوانند تقریباً با هر دستگاهی انجام دهند. در این مقاله سعی داریم شما را بطور خلاصه با VDI و قابلیتهای آن آشنا کنیم.

انواع مجازی سازی با VDI

راه اندازی VDI میتواند مستمر (دائمی) یا غیر مستمر (غیر دائمی) باشد که هر کدام مزایای مخصوص به خود را دارند:

راه اندازی VDI مستمر و دائمی

⦁ در حالت VDI مستمر کاربر هر بار به یک دسکتاپ اختصاصی و معین متصل میشود و از آنجایی که قابلیت ذخیره تغییرات در این حالت وجود دارد میتواند هر تغییری را که لازم میداند به دلخواه در دسکتاپ مجازی اعمال نماید. به عبارت دیگر دسکتاپها در این حالت دقیقاً همانند کامپیوترهای معمولی عمل میکنند.

راه اندازی دسکتاپ مجازی VDI غیر مستمر و غیر دائمی

⦁ در حالت VDI غیر مستمر کاربر هر بار به یک دسکتاپ متفاوت متصل میشود که قابلیت اعمال تغییرات شخصی در آنها وجود ندارد به همین دلیل هم ارزانتر و ساده ترند. راه اندازی VDI غیر مستمر عموماً در سازمانهایی کاربرد دارد که یا کاربران زیادی دارند و یا پرسنل آنها فعالیتهای محدود و مشخصی دارند که احتیاجی به دسکتاپهای شخصی ندارد.

دسکتاپ مجازی

 

مزایای VDI چیست؟

از جمله مزایای VDI میتوان به عدم محدودیت مکانی، دسترسی آسان، انعطافپذیری و امنیت بالا اشاره کرد. در گذشته نیاز به عملکرد بالای سیستمها هزینه بکار گیری و راه اندازی آنها را بالا میبرد و برای شرکتها مشکلاتی ایجاد میکرد. اما با معرفی Hyperconverged Infrastructure (HCI) یا زیرساختهای اَبَرهمگرا راه کارهای خوبی برای دستیابی به سیستمهایی با اندازه و حجم مناسب و عملکرد بالا ارائه شد. راه اندازی VDI به علت پیچیدگی‌هایی که دارد لزوماً در هر سازمانی مناسب نیست اما استفاده از آن محاسنی متعددی دارد که عبارتند از:

⦁ (Remote Access) دسترسی ریموت: کاربران VDI میتوانند از هر نقطه از دنیا با هر دستگاهی که دارند به دسکتاپهای مجازی خود متصل شده و به راحتی به فایلها و اطلاعات مورد نیازشان دسترسی داشته باشند.

⦁ کاهش هزینه دسکتاپ مجازی: انجام پردازشها در سرور نیاز به سخت افزارها را در سمت کاربر منتفی میکند. کاربران میتوانند برای دسترسی به دسکتاپهای مجازی خود از کامپیوترهای قدیمی، تینکلاینتها و حتی تبلت‌ها استفاده کنند و دیگر نیازی به خریداری و فراهم آوردن سخت افزارهای جدید و گران قیمت نمی باشد.

امنیت دسکتاپ مجازی: در فضای VDI دیتاها در سرورها قرار دارند، نه در سیستمهای کاربران و این امکان محافظت از آنها را در صورت سرقت یا نفوذ به دستگاه کاربر را ممکن میسازد.

⦁ مدیریت متمرکز: این ویژگی به مدیران شبکه امکان میدهد تا به سادگی تنظیمات تمامی دسکتاپهای موجود در یک سیستم را بصورت کلی یا مجزی انجام دهند یا آنها را آپدیت کنند.
با این که میتوان از VDI در هر شرایطی استفاده کرد اما برای مواردی مثل دورکاری، استفاده از دستگاههای شخصی در محیط کار و شرکتهای چند شیفتی یا پرسنل انتقالی استفاده از VDI را به تنها گزینه ممکن تبدیل میکند.

مطلب پیشنهادی: آموزش قدم به قدم راه اندازی تین کلاینت

⦁ دورکاری با مجازی سازی دسکتاپ: از آنجائیکه پیاده سازی و استفاده از دسکتاپهای مجازی با VDI به سهولت انجام میگیرد و کنترل و بروزرسانی آنها از یک مکان و به شکل متمرکز صورت میگیرد، تعداد سازمانهای که از آن برای پرسنل دورکار خود بهره میگیرند روز به روز افزایش مییابد.

⦁ استفاده از دستگاههای شخصی: انجام عملیات پردازش در سرورها، استفاده از VDI را در سازمانهایی که استفاده از تجهیزات شخصی در آنها بلامانع است را به یک گزینه غیر قابل اجتناب بدل میکند. محیط ایجاد شده توسط VDI امکان استفاده از دستگاههای متنوع تری را فراهم میکند و به دلیل ذخیره اطلاعات در سرورها نیز نگرانی های امنیتی را هم تا حد بالایی کاهش میدهد.

⦁ شرکتهای چند شیفتی یا پرسنل انتقالی: ویژگیهای VDI غیرمستمر این گزینه را به بهترین انتخاب برای سازمانهایی مثل مراکز تماس که در آنها پرسنل از یک نرم افزار مشترک برای یک کار مشخص استفاده میکنند تبدیل میکند.

مجازی سازی دسکتاپ

تفاوت میان VDI و مجازی سازی دسکتاپ ها

مجازی سازی دسکتاپ ها واژه ایست که بصورت عام به فناوریهای جدا کننده دسکتاپها از سخت افزارهای ارتباطی آنها اطلاق میشود. VDI هم یکی از این فناوری‌هاست، اما مجازی سازی دسکتاپها را میتوان بنا به تعریف از طرق مختلفی مثل ریموت دسکتاپ سرویس (RDS) نیز اعمال نمود که در آن کاربران به یک دسکتاپ اشتراکی (Shared Desktop) که بر روی یک سرور نصب شده متصل میشوند.

مطلب پیشنهادی: الزامات اجرای پروژه دسکتاپ مجازی VDI

تفاوت میان VDI و (VMs) ماشین های مجازی

واژه ماشین مجازی نوعی فناوریست که VDI تحت آن پیاده سازی میشود. ماشینهای مجازی نرم افزارهایی هستند که یک سرور فیزیکی را از طریق یک هایپروایزر به چندین سرور مجازی تبدیل میکنند (این فرایند را مجازی سازی سرورها نیز مینامند.) ماشینهای مجازی کاربردهای متعددی دارند که یکی از آنها مجازی سازی دسکتاپ و راه اندازی دسکتاپ مجازی در محیط VDI است.

راه اندازی vdi

چگونگی پیاده سازی VDI

اشغال فضای کمتر و عملکرد بالاتر HCI را به یک گزینه ایده آل برای پیاده سازی VDI در شرکتهای بزرگ تبدیل میکند. با این وجود استفاده از HCI در شرکتهایی با گنجایش کاربری کمتر از 100 دسکتاپ اگر چه میتواند گران تمام شود ولی ضروری نیست. علاوه بر پیش‌بینی‌های لازم جهت فراهم سازی زیرساختهای دسکتاپ مجازی لازم، مواردی دیگری نیز وجود دارند که اجرای آنها به پیاده سازی VDI کمک شایانی میکنند. پیش از همه مهیا کردن بستر مناسب شبکه است، زیرا عملکرد و سرعت VDI ارتباط مستقیم با سرعت و قابلیتهای شبکه دارد تا در زمانهای اوج مصرف ترافیک‌های عبوری با مشکل مواجه نشوند.

عامل دیگر اختصاص منابع مناسب به دسکتاپ مجازیست تا با توجه به کاربریشان عملکرد مناسبی داشته باشند. این کار را میتوان با استفاده از نرم افزارهای مونیتورینگ موجود به خوبی انجام داد.

مورد بعدی آگاهی از نیاز کاربران است. سئوالاتی که باید از خودتان بپرسید این است که آیا کاربران به شخصی سازی احتیاج دارند یا خیر؟ به عبارت دیگر شرکت شما به VDI مستمر نیاز دارد یا VDI غیرمستمر. نیاز کارمندان از لحاظ تخصیص منابع در چه حد است؟ کدام یک با نرم افزارهای قدرتمند گرافیکی سروکار دارند و کدام با نرم افزارهای ساده کار میکنند. آیا نیاز به اینترنت هم دارند یا خیر؟ و آخرین و مهمترین مورد اینست که همه چیز را پیش از راه اندازی دسکتاپ مجازی شبیه سازی کنید. یک شرکت معتبر ارائه دهنده فناوری های مجازی سازی VDI نرم افزارهای شبیه سازی VDI را هم ارائه میدهند و شما میتوانید قبل از راه اندازی دسکتاپ مجازی VDI آن را در محیط شبیه سازی شده تست کنید و از کافی بودن منابع و امکاناتتان اطمینان حاصل نمائید.

مطلب پیشنهادی: مقایسه سخت افزارهای مبتنی بر VDI (تجهیزات دسکتاپ مجازی)

پلتفرم های زیرساخت دسکتاپ مجازی VDI

پلتفرم سیتریکس XenDesktop

را می توان به عنوان پیشرو در حوزه مجازی سازی دسکتاپ و نرم افزار دانست. با استفاده از سیتریکس XenDesktop که جدیداً با نام Citrix Virtual App & Desktop توسط کمپانی سیتریکس معرفی می شود سازمان ها می توانند به راحتی اقدام به پیاده سازی یک زیرساخت کامل VDI کنند. این پلتفرم قادر است تمامی نیاز های سازمان ها را برای راه اندازی VDI برطرف نماید. البته باید توجه داشته که در سیتریکس XenDesktop 7.6 به بعد جهت اتصال کاربران از خارج سازمان نیاز به پیاده سازی ICA Proxy بوده که از جمله بهترین ICA Proxy ها نیز سیتریکس Netscaler می باشد.

پلتفرم VMware Horizon 7

بزرگ ترین رقیب سیتریکس را می توان VMware Horizon دانست. پلتفرم VMware با فاصله کمی در حوزه VDI با سیتریکس رقابت می کند. با استفاده از VMware Horizon سازمان ها می توانند یک زیرساخت مجازی سازی دسکتاپ VDI کامل را پیاده سازی کنند. با توجه به این که پلتفرم VMware Horizon متعلق به کمپانی VMware می باشد با دیگر پلتفرم ها و راهکار های این کمپانی به راحتی قابل یکپارچه سازی است. به عنوان مثال با زیرساخت NSX, vSphere و همچنین پلتفرم SDDC این کمپانی به راحتی یکپارچه سازی می شود. از لحاظ مانیتورینگ نیز VMware بهتر از سیتریکس عمل کرده و می تواند با راهکار VMware vRealize تا سطح Hypervisor را نیز مانیتورینگ کند.

پلتفرم مایکروسافت RDS

دیگر پلتفرم پیاده سازی زیرساخت دسکتاپ مجازی، پلتفرم مایکروسافت است. درست است که این پلتفرم به قدرت دو پلتفرم پیشین نمی باشد اما در سازمان های مختلف بنا بر نیاز آن ها می توان از این پلتفرم استفاده کرد. علاوه بر این می توان گفت که RDSH یکی از پیش نیاز ها برای پیاده سازی بخشی از قابلیت های سیتریکس XenDesktop و VMware Horizon می باشد. باید بیان کرد که با استفاده از مایکروسافتRDS در کنار Hyper-v و همچنین مجموعه سیستم سنتر می توان یک زیرساخت دسکتاپ مجازی VDIرا با استفاده از ابزار های مایکروسافت پیاده سازی کرد.

مطلب پیشنهادی: دوربین مداربسته تا چند متر را می بیند؟

کدام پلتفرم زیرساخت دسکتاپ مجازی را باید انتخاب کرد؟

هر یک از پلتفرم های VDI قابلیت ها و ویژگی های خود و همچنین هزینه پیاده سازی دسکتاپ مجازی مخصوص به خود را دارند. پیش نیاز های هر یک از پلتفرم ها متفاوت می باشد. مهم ترین عامل در انتخاب پلتفرم VDI نیاز های اصلی سازمان و پس از آن بودجه سازمان می باشد. به عنوان مثال هنگام پیاده سازی راهکار سیتریکس XenDesktop شما نیاز به استفاده از سیتریکس Netscaler را هم خواهید داشت. این امر می تواند هزینه های سازمان را افزایش دهد.

از جمله مسئله هایی که باید در انتخاب پلتفرم بررسی شود امکان یکپارچه سازی آن با دیگر پلتفرم ها است. به عنوان نمونه VMware Horizon به راحتی با دیگر محصولات VMware یکپارچه شده و یک پلتفرم واحد را تشکیل می دهد. با توجه به این که این سئوال در طراحی و پیاده سازی زیرساخت دسکتاپ مجازی پرسیده می شود، باید به جواب آن دقت بسیاری شود. در صورتی که نیاز های سازمان و بودجه آن در نظر گرفته نشود، و طرح بر اساس این دو اصل مهم نوشته نشود مشکلاتی در آینده بوجود خواهد آمد.

این مقاله ادامه دارد و در حال بروز رسانی می باشد.

آموزش مجازی سازی دسکتاپ کجا برگزار می شود؟

برای پیاده سازی VDI و یادگیری اینکه چگونه دسکتاپ مجازی بسازیم، اغلب به صورت دوره های آزاد در بسیاری از آموزشگاه های IT و شرکت های پیاده سازی مجازی سازی آموزش داده می شود. البته تجربه نیز در یادگیری این نوع مجازی سازی اهمیت زیادی دارد.

مجازی سازی دسکتاپ اغلب در چه سازمان هایی کاربرد دارد؟

محدودیتی در استفاده از مجازی سازی وجود ندارد. تمامی ادارات و سازمان هایی که به تعداد زیادی از سیستم های کامپیوتری نیاز دارند، می توانند برای کاهش هزینه ها و افزایش بازدهی سیستم ها از VDI استفاده کنند.

برای ساخت دسکتاپ مجازی از چه ماشین مجازی باید استفاده شود؟

در VDI کاربر می تواند با استفاده از هر دستگاهی نظیر کامپیوتر، لپتاپ، زیروکلاینت، تین کلاینت، تبلت و حتی تلفن همراه استفاده کند.

بهترین ماشین مجازی برای مجازی سازی دسکتاپ چیست؟

زیروکلاینت ها می توانند بهترین گزینه برای VDI باشند. در این دستگاه ها از سیستم عامل لینوکس استفاده می شود تا کاربران با بیشترین سرعت و بازدهی قادر به استفاده از منابع سرور باشند.

آیا تکنولوژی دسکتاپ مجازی نیاز به پشتیبانی دارد؟

حضور یک نیروی همیشگی برای پشتیبانی از تکنولوژی VDI الزام نیست. خیلی از مسائل و مشکلات مربوط را می توان به صورت ریموت حل نمود. پشتیبانی از مسائل و مشکلات دسکتاپ مجازی قطعا نسبت به استفاده از کیس کامپیوتری کمتر می باشد. مدیریت متمرکز یکی از ویژگی های خوب دسکتاپ مجازی می باشد.

آیا تکنولوژی دسکتاپ مجازی می تواند همان کار کامپیوتر را انجام دهد یا خیر؟

بله. استفاده از تکنولوژی VDI هیچ تفاوتی با یک کیس کامپیوتری ندارد. هر کاری که شما با یک کیس انجام می دهید، می توان در دسکتاپ مجازی هم انجام داد.

نظرات کاربران
  • مهدی
    شنبه 01 مهر 1402 | 12:15

    ممنونم از راهنمایی

اطلاعات تماس

میدان فاطمی خیابان گمنام بین ششم و هفتم پلاک ۳۴ واحد ۳

02188970170 09128581120 info@imennet.net