• شنبه تا چهارشنبه 8:30-17 پنجشنبه 8:30-12:30
 • info@imennet.net
مشاوره رایگان 02174391800
مقایسه دوربین مداربسته حرارتی و معمولی ! دوربین مداربسته حرارتی چگونه کار می کند؟

مقایسه دوربین مداربسته حرارتی و معمولی | دوربین مداربسته حرارتی یا گرمایی (Thermal CCTV Camera) نوعی از دوربین های مداربسته هستند که تصاویر خود را با توجه به شکل حرارتی محیط می سازند.

دوربین مداربسته حرارتی یا گرمایی

دوربین مداربسته حرارتی یا گرمایی (Thermal CCTV Camera) نوعی از دوربین های مداربسته هستند که تصاویر خود را با توجه به شکل حرارتی محیط می سازند. این در حالیست که در سایر دوربین ها تصویر براساس نور ایجاد می شود. تصویر تولید شده به عنوان ترموگرام (گرمانگار) شناخته می شود و از طریق فرایندی به نام ترموگرافی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. به این ترتیب قادرند در تاریکی مطلق نیز، انسان ها و اجسام دیگر را که گرما هستند، به خوبی شناسایی کنند.

دوربین مداربسته حرارتی چگونه کار می کند؟

دوربین تصویربرداری حرارتی و دوربین مداربسته عادی ساختار مشابهی دارند. پرتوهای گرمایی منتشر شده از اجسام گرم از طریق یک لنز بر روی چیپ تصویر گرمایی در دوربین های حرارتی متمرکز می شوند. در چیپ تصویر این دوربین ها به جای دیود حساس به نور از دیودهای حساس به پرتوهای گرمایی استفاده شده است. پس از برخورد پرتوهای گرما به دیودها، مقداری از ولتاژ با توجه به شدت آن ایجاد می شود. ولتاژی که در نهایت به اطلاعات دیجیتال یا سیگنال های آنالوگ تبدیل می شود و از این طریق می توان تصاویر حرارتی را در یک نمایشگر دید.

اگرچه ممکن است در ابتدا گیج کننده به نظر برسد اما با کمی آشنایی با عملکرد دوربین درک آن ساده خواهد شد. همه چیز در اطراف ما اعم از رایانه، بدن ما و حتی یخ به نوعی از خود نور مادون قرمز تابش می کنند. این نور معمولاً به صورت گرما است و از آنجا که چشم انسان برای دیدن این نور (تصویر سازی با مادون قرمز) سازگار نیست، مشاهده این توزیع برای انسان غیرممکن است. یک دوربین حرارتی، با استفاده از فناوری پیچیده، قادر به تشخیص این گرما است که به صورت IR توزیع می شود.

دوربین های Thermal تصاویری از پرتوهای مادون قرمز را که از پوست موجودات زنده و اجسام گرم بازتاب می شود، دریافت می کند. در تصاویر دوربین ها هر جا حرارت بیشتر باشد قرمز و هر جا کمتر باشد آبی است. قسمت هایی با حرارت متوسط به رنگ های نارنجی و زرد در تصویر دیده می شوند.

1- دوربین نورمرئی

مزایای دوربین نورمرئی

 • قیمت برچسب نسبتا پایین

از آنجا که بسیار مورد استفاده قرار می گیرند ، هزینه خرید دوربین های با نور مرئی کمتر از دوربین های حرارتی است. بعلاوه ، این فناوری نسبت به تصویربرداری حرارتی بالغ تر و آسان تر برای ادغام و استفاده است.

 • کیفیت تصویر بسیار خوب در طول روز

دوربین های با نور مرئی تصاویر کاملاً واضح را در طول روز ارائه می دهند. تصاویر نمایش داده شده تقریباً همان چیزی است که فردی که به صحنه نگاه می کند می بیند. اشیاء را می توان به سرعت و به راحتی شناسایی کرد.

معایب دوربین نورمرئی

 • نمی توان تصاویر را در شب گرفت.

ضعف اصلی دوربین های با نور مرئی این است که نمی توانند در شب یا در نور کم (هنگام غروب یا سحر ، در مه و غیره) عکس بگیرند. بدون منبع نور اضافی ، دوربین های نور مرئی نمی توانند در این شرایط تصویر تولید کنند.

 • هزینه های بیشتر به دلیل نور اضافی مورد نیاز در برخی شرایط.

دوربین های با نور مرئی تنها در نور کامل روز مثر هستند. برای کار در شب ، باید از نور LED به همراه دوربین ها استفاده کرد. اگرچه LED ها مقدار زیادی انرژی مصرف نمی کنند ، اما روشنایی اضافی نیاز به تعمیر و نگهداری دارد.

 • آلودگی نوری قابل توجه

هنگامی که از دوربین های نور مرئی در شب با لامپ های LED استفاده می شود ، آلودگی نوری قابل توجهی ایجاد می کند که می تواند نگرانی مردم را در مجاورت دوربین ها ایجاد کند.

 • دوربین های مزاحم تر

دوربین های با نور مرئی راحت تر از دوربین های حرارتی انتخاب می شوند. موقعیت آنها واضح تر است و از زاویه دید آنها می توان به راحتی نسبت به دوربین های حرارتی اجتناب کرد.

2- دوربین گرمایی

مزایای دوربین گرمایی

 • نظارت ساده، کارآمد و محتاطانه.

تصویربرداری حرارتی نیازی به نور اضافی ندارد. فقط خود دوربین مورد نیاز است. این بدان معناست که دوربین های حرارتی می توانند بسیار محتاطانه نصب شوند در حالی که بسیار م remainingثر هستند. این امر دوربین های حرارتی را به گزینه ای ایده آل برای برنامه های نظارتی و دفاعی تبدیل می کند.

 • در طول روز و شب موثر است.

دوربین های حرارتی از آنجا که تصاویر با کنتراست بسیار بالا ایجاد می کنند ، شب ها به همان اندازه در روز م effectiveثر هستند. میزان نور روز هیچ تاثیری بر کیفیت تصاویر بدست آمده ندارد. همچنین دوربین های حرارتی نسبت به دوربین های با نور مرئی محدوده دید بیشتری را ارائه می دهند. مه و روشنایی بیرونی بر تصاویر تأثیر نمی گذارد. به عبارت دیگر ، عملکرد در شرایط مختلف تضمین می شود.

 • عملکرد بالا در همه شرایط آب و هوایی و هوا (باران ، مه ، برف ، دود).

در اینجا ، دوربین های حرارتی تحت تأثیر شرایط آب و هوایی یا هوا قرار نمی گیرند و به طور مداوم تصاویری واضح و با کیفیت بالا ارائه می دهند.

 • نگهداری کم برای هزینه کل کل مالکیت.

برخلاف دوربین های با نور مرئی ، دوربین های حرارتی عملاً هیچ هزینه نگهداری ندارند. در حالی که قیمت اولیه خرید اغلب بیشتر است ، با گذشت زمان ، دوربین های حرارتی راه حل مقرون به صرفه تری نسبت به دوربین های با نور مرئی هستند.

 • تشخیص حرکت و فعالیتهای انسانی

دوربین های تصویربرداری حرارتی می توانند حرکت را در برد بسیار طولانی تشخیص دهند. این بدان معناست که حرکت یا حضور یک فرد را می توان بدون فاش کردن هویت فرد شناسایی شده تشخیص داد.

 • حفاظت از حریم خصوصی

از آنجا که دوربین های تصویربرداری حرارتی می توانند بدون شناسایی افراد ، آنها از حریم خصوصی افراد محافظت می کنند. این یک قابلیت بسیار مطلوب برای برنامه های نظارتی است ، به عنوان مثال ، در مواردی که استانداردهای حفاظت از حریم خصوصی بالا هستند.

 • هشدارهای کاذب کمتر

دوربین های حرارتی می توانند تصاویر واضح و دقیقی تولید کنند که به این معنی آلارم کاذب کمتری است. آنها می توانند به وضوح حیوان را از مزاحم متمایز کنند.

در ادامه بخوانید: دوربین مداربسته حرارتی چیست و چه کاربردی دارد

معایب دوربین نورمرئی

 • قیمت برچسب بالاتر

دوربین های حرارتی دستگاه های پیشرفته ای هستند که با استفاده از اجزای پیچیده ساخته شده اند ، بنابراین قیمت خرید آنها بیشتر از دوربین های با نور مرئی است. سیستم های نوری و تشخیص دوربین های حرارتی به اندازه دوربین های با نور مرئی استفاده نمی شود. این قطعات گرانتر هستند و هزینه اولیه را افزایش می دهند.

 • تصاویر حرارتی را نمی توان از طریق مواد خاصی مانند آب و شیشه ثبت کرد.

برخلاف نور مرئی ، اشعه مادون قرمز نمی تواند از طریق آب یا شیشه عبور کند. تابش مادون قرمز از شیشه منعکس می شود و شیشه مانند آینه عمل می کند. این برای مواردی مانند گرفتن عکس از افراد در اتومبیل ، به عنوان مثال ، یک نقطه ضعف بزرگ است.

 •  افراد نامطلوب شناسایی می شوند اما شناسایی نمی شوند.

بسته به نوع استفاده ، این می تواند یک مزیت یا یک معایب باشد. به عنوان مثال ، برای نظارت نظامی و دفاعی ، شناسایی فرد مزاحم احتمالی یا سایر افراد مخرب می تواند مفید باشد. دوربین های حرارتی نمی توانند افراد را شناسایی کنند زیرا اشعه مادون قرمز تصاویر کافی به اندازه کافی ایجاد نمی کند.

انتخاب بین دوربین های نور مرئی و حرارتی اغلب به نحوه استفاده از دوربین و بودجه موجود بستگی دارد. با این حال ، فناوری تصویربرداری حرارتی در حال پیشرفت است و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. با آسان تر شدن ادغام و استفاده از این فناوری ، بخشی از زندگی روزمره ما خواهد شد. انتظار می رود قیمت خرید دوربین های حرارتی کاهش یابد و این یک جایگزین عملی و با کارایی بالا برای دوربین های با نور مرئی است.

نظرات کاربران

گروههای مقالات
اطلاعات تماس

میدان فاطمی خیابان گمنام بین ششم و هفتم پلاک ۳۴ واحد ۳

02174391800 09128581120 info@imennet.net