در تماس باشید:
ذ

تماس بگیرید

66904541(021)
info@imennet.net
شنبه - چهارشنبه 8:30 - 17:00 پنجشنبه 8:30 الی 14:00

مشاوره رایگان

(021)66904541
نحوه برطرف کردن نویز در دوربین مداربسته

بطور کلی کاهش نویز پویا به دلیل تقویت بهره در پردازش دوربین های مدار بسته امنیتی ایجاد می شود.

 0  دیدگاه  1401/1/10 

کاهش نویز دوربین مداربسته

بطور کلی کاهش نویز دوربین مداربسته پویا به دلیل تقویت بهره در پردازش دوربین های امنیتی ایجاد می شود. امواج سیگنال یا "نویز" یک محصول جانبی اجتناب ناپذیر تقویت کننده ها در پردازش دیجیتال برای دوربین های مداربسته است. حتی زمانی که در سطح بهینه کار می کنید، تقویت کننده های دیجیتال، در برنامه های صوتی یا تصویری استفاده شده مقداری نویز ایجاد می کنند.

این اتفاق هم در دوربین‌های مداربسته آنالوگ و هم در دوربین‌های دیجیتال SDI/ دوربین تحت شبکه IP رخ می‌دهد، زیرا همگی از نرم‌افزار دریافت سیگنال در سخت‌افزار پردازشگر سیگنال دیجیتال استفاده می‌کنند.

«نویز» ویدیویی می‌تواند به شکل «ایستا»، لکه‌ها (برف)، مه، تیرگی، بلوک‌های رنگی شفاف و سایر مصنوعات بصری باشد که تصاویر دوربین امنیتی شما را غیر شفاف نشان می‌دهد. بنابراین کاهش نویز یکی از جنبه های مهم طراحی و انتخاب دوربین های نظارتی است. با پیشرفت فناوری نمایشگر عدم وجود نویز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و به افراد این امکان را می‌دهد تا تصاویر با وضوح بالاتر مانند دوربین‌های مداربسته UHD (4K) و 8K را مشاهده کنند.

نحوه رفع و برطرف کردن نویز دوربین مداربسته

روش‌های مختلفی در طول سال‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند که از طریق سخت‌افزار و نرم‌افزار پیاده‌سازی شده‌اند تا ویدئوهای تولید شده توسط سنسورهای ویدئویی CMOS و CCD را از نویز پاکسازی کنند. یکی از ساده‌ترین روش‌های کاهش نویز دوربین مداربسته، یک فریم را با فریم بعدی مقایسه می‌کند و موارد عجیبی را که در هر فریم ظاهر می شود، حذف می‌کند. الگوریتم‌های پیچیده دقیقاً تعیین می‌کنند که این موارد «عجیب» چیست که باید حذف شود. این یک راه موثر برای "کاهش نویز موقت" است.

کاهش موقت نویز برای تصویربرداری با وضوح بالا کافی نیست، به خصوص اگر شامل اجسام متحرک یا تصویربرداری با نور کم باشد. 2D-DNR نوعی کاهش دهنده موقت نویز است و برای کار با تصاویر دوربین های امنیتی در نور کم که تقویت می شوند ایجاد شده است.

2D-DNR بهترین کار را برای تمیز کردن پیش زمینه یک تصویر دارد. به عنوان مثال، وقتی به فیلم دوربین امنیتی یک چراغ خیابان در شب نگاه می کنید، متوجه می شوید نزدیک‌ترین ناحیه به دوربین امنیتی واضح به نظر می‌رسد، در حالی که مناطق دورتر «تار یا بدون وضوح» نمایش داده می‌شوند. اجسام متحرک همچنین می توانند در یک سیستم کاملاً 2D-DNR مشکل ساز باشند و می توانند تار به نظر برسند یا بصورت ردپایی محو مشخص باشند. حرکت می تواند سیستم 2D-DNR را "گیج" کند. 3D-DNR برای حذف این محدودیت ها طراحی شده است.

3D-DNR "کاهش نویز فضایی" را به تکنیک های 2D-DNR اضافه می کند. این نوع کاهش نویز پیکسل ها را در همان قاب و همچنین فریم به فریم مقایسه می کند و تمامی آنها را دانه دانه را از بین می برد و اصلاح میکند. ظاهر تصاویر در نور کم، اشیاء متحرک را بدون باقی گذاشتن دنباله اصلاح می کند و تصاویر نهایی را واضح و واضح تر می کند. تمام پردازش‌های تقویت‌کننده همچنین می‌توانند سطوحی از تاری حرکت و تاخیرهای سرعت شاتر را اضافه کنند، بنابراین باید همیشه از تقویت‌کننده به میزان کم استفاده کرد.

حتی اگر کیفیت تصویر هدف اصلی نباشد، دلیل دیگری برای داشتن دوربینی با کاهش نویز خوب وجود دارد. اگر یک دستگاه DVR امنیتی فیلم دوربین مدار بسته شما را ضبط می کند، نویز را نیز ضبط می کند. هنگامی که نویز به دستگاه DVR شما می رسد، دو مشکل ایجاد می کند که در ادامه این مقاله از ایمن نت در مورد این دو مشکل بیشتر توضیح داده خواهد شد.

اول، نویز ویدئو حجم فایل را افزایش می دهد، زیرا DVR تصویر را به اضافه نویز ضبط می کند. یک تصویر عمدتاً سیاه و شبانه که معمولاً فایل‌های کوچک و فشرده ایجاد می‌کند، نویز متناوب را در پی خواهد داشت. کدک‌های فشرده‌سازی مانند h.265 و h.264 مجبور می‌شوند تمام نقاط تار و مخدوش، مه، و الگوهای تغییر شکل ناشی از نویز را در اندازه‌های فایل بزرگ‌تر ذخیره کنند. با گذشت زمان، حجم فایل افزایش می یابد و در نظر داشته باشید که همه هارد دیسک ها فضای ذخیره سازی محدودی دارند. این مشکلی است که با استفاده از یک WDR خوب قابل پیشگیری است.

ثانیاً، اگر دستگاه DVR برای استفاده از آن تنظیم شده باشد، نویز ویدیو می تواند باعث تشخیص حرکت شود. این می تواند باعث هشدارهای نادرست، ایمیل های مزاحم از سیستم اطلاع رسانی خودکار و ایجاد شکایات مربوط به مصرف ذخیره سازی شود.

تعادل مداوم تقویت از طریق کنترل‌های افزایش سیگنال و فیلترهای دیجیتال مانند WDR بخش مهمی از مراحل برنامه‌نویسی است. برنامه های کنترل کیفیت مانند Cortex QC6 تضمین می کند که کاربران دوربین های مداربسته از بهترین تنظیمات موجود لذت خواهند برد.

سخن آخر

مطمئن شوید که دوربین های با کیفیتی را می توانید تهیه کنید و از خرید دوربین مداربسته از مراکز خرید معتبر اطمینان کامل بدست اورید، تا قبل از هر چیزی از بروز و مواجه شدن با این مشکلات جلوگیری شود. دریافت یک تصویر ویدئویی ضعیف اغلب کافی است تا افراد را به خرید یک دوربین با کیفیت بالاتر وادار کند. یا کاربر را ودار کند با پرداخت هزینه مازاد فضای بیشتر در هارد دیسک فراهم کند، یا اضافه کردن یک سیستم تشخیص حرکت با کیفیت بالا برای جلوگیری و یا تشخیص نویز و حرکت ها را منجرب شود.، که همه ی این عوامل باعث پرداخت هزینه های مازاد برای شما خواهد بود.

با استفاده از سیستم علامت تجاری QC6®، بسیاری از دوربین‌های امنیتی Cortex® از ابتدا با 3D-DNR متعادل می شوند و همچنین سایر تکنیک های کاهش نویز مانند کنترل پیشرفته خودکار افزایش (AGC)، کاهش تطبیق صدا (ATR)، نور زیاد/شدید به همین منظور طراحی و ساخته شده‌اند. کاهش (HLR)، و ... بطور کلی این لیست شامل COR-HD89TRV، COR-HD80V، COR-HD88TRV و موارد دیگر می باشد.

شما می توانید همین امروز برای دریافت مشاوره جهت خرید، راه اندازی و خدمات نصب، سرویس، نگهداری و پشتیبانی دوربین مدار بسته و  تجهیزات امنیتی با مشاوران ما در ایمن نت تماس بگیرید تا ضمن برخورداری از راهنمایی ها در زمینه ی مورد نظر، از خدمات ارزنده ما به شما بهره مند شوید. در نظر داشته باشید که تهیه و خرید دوربین مداربسته از مراکز معتبر و با سابقه با استفاده از امکانات و خدمات پس از آن به شما بسیار در جلوگیری از بروز احتمالات وجود نویز و ... در دوربین های مداربسته، کمک خواهد کرد.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر