• شنبه تا چهارشنبه 8:30-17 پنجشنبه 8:30-12:30
  • info@imennet.net
مشاوره رایگان 02188970170
لایه های شبکه و معرفی 7 نوع از مدل tcp/ip و osi

بخشی جدایی ناپذیر از دنیای فناوری اطلاعات، موضوع شبکه های کامپیوتری و امنیت شبکه است. یک شبکه کامپیوتری از یک اتصال متقابل چند رسانه ای و تجهیزات ارتباطی مانند سوئیچ ها، مودم ها و روترها تشکیل شده است. دانستن انواع لایه های شبکه osi و tcp/ip برای مهندسان فناوری اطلاعات ضروری است. از دست رفتن داده ها و اطلاعات سازمانی عواقب جبران ناپذیری دارد و آینده سازمان را در معرض خطر قرار می دهد. با امنیت سایبری، فرآیندها محرمانه نگه داشته می شوند.

در دنیای امروزی که همه چیز آنلاین است، نیاز به حفاظت از اطلاعات روز به روز رایج تر می شود. زیرا هنوز تهدید و حمله وجود دارد. و اطلاعات مهم در مورد فرآیندها، کارکنان و مشتریان در سازمان در معرض این تهدیدات قرار می گیرد. بنابراین لازم است بدانید که چگونه می توانید از شبکه محافظت کنید و این لایه های امنیتی شبکه چگونه کار می کند. برای محافظت از شبکه، باید چندین لایه امنیتی قرار دهیم تا اگر یک هکر از یکی گذشت، بتواند با لایه بعدی روبرو شود.

انواع لایه های امنیتی شبکه لایه های osi و tcp/ip

همانطور که در بالا ذکر شد، داده های موجود در سازمان شما بسیار ارزشمند است. و باید چند لایه امنیتی شبکه را برای آن پیاده سازی کنید. دو استاندارد برای خدمات امنیت شبکه وجود دارد. اولین استاندارد، مدل OSI یا Open Systems Interconnection Model است. مدل کاربردی دیگر لایه TCP/IP است. در زیر استانداردهای مختلف لایه های امنیتی شبکه را با هم مورد بحث قرار خواهیم داد.

انواع لایه های امنیتی شبکه لایه های osi و tcp/ip

انواع لایه های شبکه osi

یک مدل شبکه لایه ای که مراحل ارتباط بین دستگاه ها را بدون در نظر گرفتن فناوری های داخلی آن دستگاه ها توصیف می کند، مدل osi می باشد. در این مدل طول مسیر بین شروع و پایان به هفت لایه تقسیم می شود. بر اساس این استاندارد، سیستم های ارتباطی مختلف می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. دو لایه اول روی همه سیستم ها اجرا می شود.

لایه 1: لایه فیزیکی physical

این لایه شبکه وظیفه انتقال نهایی اطلاعات به صورت صفر و یک را بر عهده دارد و تنها دارای یک سخت افزار در شبکه می باشد.

لایه 2: لایه پیوند داده data-link

از طریق این لایه داده ها تصحیح شده و اطلاعات قابل اعتماد به مقصد ارسال می شود. کار دیگر این لایه اطمینان از رسیدن داده ها به مقصد است. اگر هنگام ارسال خطایی رخ دهد، داده ها را ارسال می کند.

لایه 3: لایه شبکه network

لایه شبکه یکی از پیچیده ترین لایه ها است. انواع لایه های شبکه وظیفه انتقال فناوری ارتباطی برای شبکه های دیگر را بر عهده دارد. با این لایه می توانید در زیر شبکه های مختلف کار کنید.

مطلب پیشنهادی: همه چیز در مورد شبکه های کامپیوتری

لایه 4: لایه انتقال transport

قبل از پایان ارسال اطلاعات، بسته ای به مقصد ارسال می شود تا برای دریافت تمام داده ها در آنجا آماده شود. این کلاس تمام اطلاعات را کپسوله و شمارش می کند و آن ها را سازماندهی می نماید. این بسته ها نیز به همان روش عادی در سمت گیرنده برای استفاده بعدی ذخیره می شوند.

لایه 5: لایه جلسه یا نشست session

این لایه در انواع لایه های شبکه osi هنگام ارسال و دریافت بسته های داده، میزان داده موجود در هر بسته را بررسی می کند. مدیریت چنین بسته هایی آسان است.

لایه 6: لایه نمایش یا ارائه presentation

استانداردهای رمزگذاری و فشرده سازی داده ها در این لایه تعریف شده است. مهمترین لایه از همه این لایه های شبکه ارائه است.

لایه 7: لایه کاربرد application

بالاترین لایه های شبکه OSI لایه برنامه است. به عنوان یک لایه واسط بین کاربر و دامنه شبکه برای برقراری ارتباط بین مبدا و مقصد استفاده می شود. پروتکل های مختلفی در این لایه استفاده می شود. کاربر به طور مستقیم با این لایه برنامه تعامل دارد، بنابراین نزدیک ترین لایه به کاربر برای پشتیبانی و نگهداری شبکه است.

انواع لایه های شبکه osi

انواع لایه های شبکه مدل tcp/ip

این مدل یک توصیف تاریخی از یک شبکه کامپیوتری است. این قالب قرارداد شامل ارسال و دریافت اطلاعات می باشد که از 4 لایه زیر تشکیل شده است.

1. لایه رابط یا واسط شبکه Network interface

این لایه به عنوان لایه های اول و دوم مدل OSI، لایه فیزیکی و پیوند داده عمل می کند. ویژگی مهم این لایه شبکه این است که بخش سخت افزاری و نرم افزار شبکه را به هم متصل می کند. تمام سطح سخت افزار و پروتکل های شبکه در لایه رابط شبکه تعریف شده اند.

2. لایه اینترنت Internet

در مدل OSI ما یک لایه شبکه داشتیم که بسیار مهم بود و وظایفی داشت که هیچ لایه دیگری از عهده آن ها بر نمی آمد. انواع لایه های مدل tcp/ip یک لایه برای مقابله با آن اضافه کرد که لایه اینترنت نام داشت.

مطلب پیشنهادی: راه اندازی دسکتاپ مجازی VDI و پیاده سازی Virtual Desktop

3. لایه حمل و نقل یا لایه انتقال transport

این لایه نیز عملکردی مشابه لایه انتقال در مدل OSI دارد. این لایه بین دو میزبان ارتباط برقرار می کند و اطلاعات را از لایه بالاتر بدون خطا به مقصد می رساند. سرعت موضوع مهم تری در این لایه های شبکه است.

4. لایه کاربرد Application

این لایه کاربر را قادر می سازد تا با کامپیوتر ارتباط برقرار کند و برای ارسال و دریافت داده ها استفاده می شود. انتقال فایل (FTP) و مدیریت ایمیل (SMTP) در این لایه قرار می گیرد. این لایه مشابه لایه های Application، Session و Presentation در انواع لایه های شبکه مدل OSI است.

مقایسه انواع لایه های شبکه OSI و tcp/ip

این دو مدل لایه شبکه Network layers بسیار شبیه به هم هستند، اما از جهات مختلفی نیز با هم تفاوت دارند. در مدل TCP/IP، تمایز بین سرویس ها و پروتکل ها مشخص نیست. اما در OSI این تمایز واضح است. مهم ترین ویژگی مدل OSI وضوح این تمایزات است. این مدل را می توان برای هر اتصال شبکه ای تعریف کرد زیرا یک مدل کامل است.

مدل OSI وابستگی و تعامل با پشته پروتکل ندارد، در حالی که در لایه های شبکه مدل tcp/ip این مرحله برعکس است و یک وابستگی وجود دارد و فقط مربوط به شبکه زیر آن است. تغییر پروتکل در مدل tcp/ip اسان نیست، اما در مدل OSI، پروتکل مخفی است و به راحتی جایگزین می شود. مدل tcp/ip دارای لایه های داده کمتر و در نتیجه جداسازی پروتکل کمتری است.

تفاوت دیگر آن ها در زمینه نوع اتصال، متصل یا قطع شده است. انواع لایه های شبکه مدل OSI از هر دو حالت ارتباطی پشتیبانی می کند. و فقط در لایه انتقال کار می کند. لایه های شبکه مدل tcp/ip به صورت بدون اتصال در لایه اینترنت و به صورت با اتصال و بدون اتصال در لایه انتقال عمل می کند.

در نهایت مدل tcp/ip برای حل برخی مشکلات شبکه مفید است و بر اساس پروتکل های رایج شبکه طراحی شده است. بنابراین بسیاری از شبکه های کامپیوتری و اینترنت نیز از این مدل استفاده می کنند. بسیاری از تولیدکنندگان تجهیزات اکتیو شبکه محصولات خود را بر اساس استاندارد TCP/IP تولید می کنند و در نتیجه این سیستم لایه ای در بسیاری از شبکه های عملیاتی استفاده می شود.

وظایف لایه های شبکه چیست؟

امروزه در نگهداری و تعمیر شبکه و معماری لایه های شبکه، تمام فعالیت های شبکه به یک سری وظایف کوچکتر تقسیم می شوند. هر زیرکار به یک لایه خاص اختصاص داده می شود و هر لایه فقط برای انجام وظیفه اصلی کار می کند. در سیستم های ارتباطی با لایه های شبکه، لایه میزبان وظایف خاصی را با لایه های شریک خود در همان سطح در میزبان های راه دور انجام می دهد. این کار می تواند از لایه های سطح پایین یا لایه های سطح بالایی شروع شود.

مطلب پیشنهادی: شبکه چیست؟ تعریف کامل شبکه های کامپیوتری

نظرات کاربران

گروههای مقالات
اطلاعات تماس

میدان فاطمی خیابان گمنام بین ششم و هفتم پلاک ۳۴ واحد ۳

02188970170 09128581120 info@imennet.net