• شنبه تا چهارشنبه 8:30-17 پنجشنبه 8:30-12:30
  • info@imennet.net
مشاوره رایگان 02188970170
ترافیک شبکه چیست؟ آشنایی با انواع ترافیک در شبکه

در این مقاله از سایت ایمن شبکه هوشمند به یکی از مفاهیم کلیدی شبکه یعنی این موضوع که ترافیک شبکه چیست می پردازیم. و می خواهیم انواع ترافیک در شبکه را با هم بررسی کنیم. ابتدا با شنیدن کلمه "ترافیک" ممکن است کلمه "جریان" را به یاد بیاورید و فکر کنید که شاید حرکت داده ها در یک شبکه را باید traffic نامید. اما موضوع فراتر از این است و ما این مفهوم را با سهولت بیشتری بررسی می کنیم و تعریف فنی و ویژه آن را ارزیابی می نماییم.

البته ناگفته نماند که اگر بخواهیم مفهوم ترافیک شبکه را بفهمیم باید دقیقا بدانیم که پهنای باند در شبکه کامپیوتری چیست و چه نقشی دارد. و سپس متوجه خواهیم شد که ترافیک شبکه چیست؟ توجه داشته باشید که ممکن است اصطلاحاتی وجود داشته باشد که برای افراد کم مهارت کمی ناخوشایند باشد. اما ما سعی کرده ایم موضوع را به خوبی توضیح دهیم.

آشنایی با مفهوم ترافیک در شبکه

قبل از اینکه به مفهوم اصطلاح ترافیک بپردازیم، باید چند نکته را در نظر بگیریم. ابتدا، برای درک درست این بحث که ترافیک شبکه چیست، باید تفاوت بین آن و پهنای باند را درک کنیم تا تاثیر ترافیک و مفهوم کلی استفاده از خدمات شبکه در تهران را درک نماییم. بیایید آن را جداگانه تعریف کنیم و ببینیم که شبکه ها دقیقا چگونه کار می کنند. و هر یک از آن ها چه چیزی را نشان می دهد و آنچه را که می خواهد به ما بگوید چیست.

در بحث شبکه کامپیوتری و پشتیبانی اینترنت بارها نام ترافیک را خواهید شنید. همچنین باید بدانید که این مبحث را می توان به اشکال مختلف بیان کرد. به عنوان مثال، اولین چیزی که باید بدانیم پهنای باند است. در ادامه می خواهیم نگاه دقیق تری به این موضوع داشته باشیم و کمی در مورد آن بیاموزیم، پس با ما همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: شبکه چیست؟ تعریف کامل شبکه های کامپیوتری

پهنای باند شبکه چیست؟

حالا که تا حدودی با این موضوع که ترافیک شبکه چیست، آشنا شدید، باید به موضوع پهنای باند نیز نگاهی بیندازیم. پهنای باند، در تعریف ساده، سرعت انتقال داده در هر ثانیه در شبکه است. به عنوان مثال، سروری با پهنای باند 2 گیگابایت بر ثانیه در نهایت می تواند فایلی با حجم 2 گیگابایت در ثانیه دریافت کند. البته این به شرطی است که پهنای باند سرور منبع دریافت کننده فایل کمتر از 2 گیگ نباشد.

در سرورهای هاست اشتراکی و سرورهای مجازی که بخشی از خدمات پشتیبانی شبکه در بخش سخت افزاری هستند، این میزان پهنای باند بین تمامی کاربران سرور به اشتراک گذاشته می شود. و در واقع این پهنای باند برای تمامی سرویس های موجود در سرور است.

آشنایی با مفهوم ترافیک در شبکه

ترافیک شبکه چیست؟

به مقدار پهنای باندی که یک سرویس اجازه استفاده می دهد، ترافیک شبکه می گویند. شاید این ساده ترین تعریف در بحث نگهداری و خدمات تعمیر شبکه باشد که بتوان در این موضوع ارائه داد. در سرورهای اختصاصی و مجازی، مقدار داده ای که در یک بازه زمانی از کارت شبکه شما عبور می کند و برای فضای وب اشتراکی، مقدار داده دانلود شده از وب سایت شما در یک بازه زمانی را می توان ترافیک شبکه نامید.

تفاوت بین پهنای باند و ترافیک چیست؟

اگرچه این دو مفهوم به هم مرتبط هستند، اما به طور کلی با یکدیگر متفاوت می باشند. ترافیک مقدار داده ارسالی و دریافتی بر حسب بایت است، و پهنای باند شبکه بازه ای است که در آن داده ها جریان می یابند. به طور کلی، این مبحث سرعت پورت نیز نامیده می شود که در واحد بیت محاسبه می شود. به عنوان مثال از واحدهای مگابیت و گیگابیت می توان جهت اندازه گیری نرخ پهنای باند استفاده نمود.

در این قسمت با یک مثال این موضوع را بهتر از قبل درک خواهیم کرد. تصور کنید سروری با پهنای باند 100 مگابیت در ثانیه دارید که 20 ترابایت ترافیک ماهانه دارد. در واقع می توان گفت یک پورت 100 مگابیت بر ثانیه ظرفیتی در حدود 66 ترابایت ترافیک، حدود 33 ترابایت در هر جهت دارد. که کاربر در مجموع می تواند از 20 ترابایت استفاده کند و مابقی شارژ می شود.

بیشتر بخوانید: دیتا سنتر چیست ؟

آشنایی با انواع ترافیک شبکه

1. ترافیک لحظه ای شبکه Real time Traffic

ترافیک لحظه ای یا فوری معمولا برای اهداف تجاری ایجاد می شود، و باید به موقع و با کیفیت بالا تحویل داده شود. ویدئو کنفرانس، VoIP و مرور وب در اینترنت، نمونه هایی از این نوع ترافیک هستند.

ابزارهای نظارت و کنترل ترافیک شبکه در زمان واقعی، داده های ترافیک مبتنی بر IP را جمع آوری می کنند. و سرعت داده های ورودی و خروجی را به دقت بررسی می نمایند. علاوه بر این، این ابزارها به مدیران شبکه کمک می کند تا آدرس های IP مبدا و مقصد را برای تعیین علت تنگناهای پهنای باند بالقوه ردیابی کنند.

2. ترافیک غیر لحظه ای شبکه Non real time traffic

ترافیک غیر همزمان یا غیر لحظه ای به عنوان بهترین ترافیک نیز شناخته می شود. این ترافیکی است که برای یک مدیر و تکنسین شبکه زیاد مهم نیست که آن ها را در زمان واقعی تحویل دهند. به عنوان مثال پروتکل انتقال فایل یا FTP برای انتشار وب و برنامه های ایمیل.

آشنایی با انواع ترافیک شبکه

چرا نظارت و کنترل ترافیک شبکه اهمیت دارد؟

تجزیه و تحلیل ترافیک (NTA) تکنیکی است که توسط مدیران شبکه برای بررسی فعالیت شبکه، مدیریت در دسترس بودن و شناسایی فعالیت های غیرعادی استفاده می شود. NTA همچنین به مدیران اجازه می دهد تا تعیین کنند که آیا مشکلات امنیتی یا عملکردی یا مشکلات احتمالی در محیط موجود وجود دارد یا خیر. حل چنین مشکلاتی منجر به افزایش منابع سازمانی و کاهش احتمال انواع حملات شبکه می شود. به این ترتیب NTA به بالا رفتن امنیت شبکه کمک می کند.

نحوه نظارت و کنترل ترافیک شبکه

نرم افزار نظارت بر شبکه مناسب به سازمان ها کمک می کند تا کنترل و نظارت بر تمام دستگاه ها و برنامه های کاربردی در حال اجرا در شبکه را بدست آورند. مهم است که بدانید کدام دستگاه ها از بیشترین پهنای باند برای پیکربندی و تنظیم مجدد استفاده می کنند. در ادامه دو مورد از بهترین نرم افزار های نظارت و کنترل ترافیک شبکه را به شما معرفی خواهیم کرد.

  1. SD-WAN: این سرویس از نرم افزارهایی برای مدیریت ارتباط بین مرکز داده سازمان و سایت های دسترسی از راه دور استفاده می کند. و می تواند انواع مختلفی از اتصالات را مدیریت نماید.
  2. فایروال نسل بعدی Next Generation: این سرویس ترافیک ورودی را پیش از وارد شدن به شبکه فیلتر و کنترل می نماید. و تهدیدات موجود را شناسایی و سپس مسدود می نماید.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد شبکه های کامپیوتری

نتیجه گیری نهایی

لطفاً توجه داشته باشید که اگر فقط می خواهید با شبکه کار کنید و مشتری آن شوید، این اطلاعات ممکن است هرگز برای شما مفید نباشد. اما به یاد داشته باشید که هر چه بیشتر در مورد شبکه بدانید، احتمال بیشتری برای کار با آن خواهید داشت. در این مقاله از ایمن شبکه هوشمند در مورد ترافیک در شبکه Traffic flow صحبت کردیم. و تمرکز ما روی این موضوع بود که انواع ترافیک شبکه چیست و کنترل بر روی آن به چه صورت انجام می گیرد.

اما نکته اینجاست که شبکه مفاهیم بی شمار دیگری دارد که هر کدام در زمینه متفاوتی استفاده می شوند و تعاریف و ویژگی های خاص خود را دارند. از اینکه در این مقاله همراه ما بودید متشکریم و امیدواریم در آینده با اطلاعات بیشتری در خدمت شما باشیم.

نظرات کاربران

گروههای مقالات
اطلاعات تماس

میدان فاطمی خیابان گمنام بین ششم و هفتم پلاک ۳۴ واحد ۳

02188970170 09128581120 info@imennet.net