• شنبه تا چهارشنبه 8:30-17 پنجشنبه 8:30-12:30
 • info@imennet.net
مشاوره رایگان 02188970170
ترانکینگ چه کاربرد ها و مزایایی دارد؟

ترانکینگ به عنوان یک تجهیزات اساسی برای ایجاد شبکه، به مجموعه ای از محفظه های بسته اطلاق می شود. این تجهیزات برای سیم کشی های مختلف از جمله شبکه، تلفن سانترال و ارتباطات دیگر به کار می روند. ترانکینگ به صورت منظم و سازمان یافته، کابل کشی در ساختمان ها و شبکه ها را تسهیل می دهد. این تجهیزات برای حفاظت از سیم کشی در برابر آسیب های فیزیکی استفاده می شوند و به محیطی که سیم کشی شده است، نظم می بخشند.

تراکینگ ها دارای کاربردهای گسترده ای هستند از جمله محافظت در برابر ضربه و فشار، مقاومت در برابر آتش و آب، مدیریت آسان کابل ها، جلوگیری از تداخل و نویز، افزایش ایمنی محیط و امکان گسترش کابل کشی به راحتی و بدون مشکلات. در ادامه، با کاربردها و مزایای ترانکینگ بیشتر آشنا خواهیم شد. پس لطفا تا انتها همراه ما باشید.

کاربرد ترانکینگ چیست؟

کاربرد ترانکینگ چیست؟

ترانکینگ ها نقش مهمی در مرتب سازی و بهینه سازی کابل ها در شبکه های کامپیوتری ایفا می کنند. زمانی که یک شبکه با تعداد زیادی کابل پیچیده است، مرتب سازی کابل ها امری حیاتی تلقی می شود. با بهره گیری از ترانکینگ ها، کابل ها به صورت منظم و بهینه مرتب می شوند تا از تداخل های الکترومغناطیسی و سیگنالی جلوگیری شود. این عملکرد به بهترین شکل انجام می شود تا ساختار کابل ها تداخلات کمتری داشته باشد. همچنین، مرتب سازی کابل ها به بهترین نحو کمک می کند تا پیکربندی شبکه بهتر و راحت تر صورت گیرد.

ترانکینگ ها نه تنها در بهینه سازی استفاده از فضا و افزایش کارایی شبکه نقش دارند، بلکه دارای پریزهایی هستند که به بهبود سازماندهی کابل ها و افزایش کاربری فضا کمک می کنند. همچنین، به دلیل ساختار ماژولار و ویژگی های مقاوم در برابر حریق، ترانک ها به عنوان یک عنصر اساسی در شبکه های کامپیوتری حرفه ای محسوب می شوند که می توانید از آن ها بهره ببرید.

مطلب پیشنهادی: تلفنهای تحت شبکه و VOIP

مزایا استفاده ترانکینگ در شبکه

استفاده از ترانکینگ در برق کشی ساختمان و یا شبکه، مزایای بسیار زیادی دارد. برخی از این مزایا به شرح زیر می باشند:

قابلیت نصب کلید و پریز مورد نظر:

با توجه به اندازه بزرگ ترانکینگ ها، امکان نصب انواع کلید و پریز و هرگونه پورت و کیستون بر روی آن ها فراهم است. این امکان به شما این امکان را می دهد که سیستم را به شکل شخصی سازی کنید و از آن به بهترین شکل استفاده کنید.

محافظت از کابل ها:

ترانکینگ ها از کابل ها و سیم ها در برابر هرگونه آسیب حفاظت می کنند. این به حفظ کابل ها از تداخل های الکترومغناطیسی و آسیب های سیگنالی کمک می کند و همچنین از گره خوردن و جمع شدن سیم ها نیز جلوگیری می شود.

طراحی زیبا:

ترانکینگ ها به طور کامل سیم های برق را مرتب در خود جای می دهند و به شما این امکان را می دهند که فضای خانه را مدرن و مرتب نگهدارید. اگر بر روی نظم حساس هستید، ترانکینگ بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

مدیریت راحت کابل ها:

نصب و مدیریت کابل ها با استفاده از ترانکینگ به راحتی امکان پذیر است و این به شما این امکان را می دهد که به راحتی به کابل های ساختمان دسترسی داشته باشید.

کاهش احتمال خطر و افزایش ایمنی:

ترانکینگ ها به حفاظت از کابل ها در برابر خطرات مختلف از جمله برق گرفتگی و آتش سوزی کمک می کنند. این به افزایش ایمنی و کاهش احتمال خطرات مرتبط با برق کشی کمک می کند.

قابلیت گسترش کابل کشی:

سیستم ترانکینگ به شما این امکان را می دهد که به راحتی پریز و سیم جدید به برق کشی ساختمان اضافه کنید بدون نیاز به خراب کردن بخشی از ساختمان. این امکان به شما اجازه می دهد که سیستم  در کابل کشی شبکه خود را به طور مداوم گسترش دهید.

معرفی انواع ترانکینگ

ترانکینگ ستونی:

 • استفاده در اتاق های کنفرانس، همایش ها و فضاهای آموزشی
 • اندازه ها و رنگ های متنوع
 • مدیریت کابل های برق، تلفن و شبکه
 • محافظت در برابر ضربه، پارگی و پوسیدگی

ترانکینگ دفنی:

 • نصب در سیستم های با فشار قوی و ضعیف
 • نصب توکار یا در زیر کف کاذب
 • بدون دیدن سیم کشی و کابل ها
 • مکان جابجایی جعبه ها، امنیت بالا، مقاومت بیشتر

معرفی انواع ترانکینگ

ترانکینگ دیواری:

 • پرکاربردترین نوع ترانکینگ ها می باشد
 • استفاده در محیط های اداری، تجار و مسکونی
 • انواع زوایا و متعلقات
 • دارای سایزها و رنگ های مختلف، مثل 80*50، 100*50، 150*50

آشنایی با اجزای داخلی ترانکینگ ها

به طور کلی، برای ارزیابی کارایی ترانکینگ در شبکه، نیاز است که اجزای مختلف آن را بشناسیم. برای این منظور، بدنه ترانک با جنسی قوی و استاندارد طراحی می شود تا دوام بیشتری در برابر حرارت، شعله و ضربه داشته باشد. این بدنه دارای درب های مخصوصی است که در جایگاه مناسب نصب و بسته می شوند. درب ها از نظر سبک اجرایی متفاوتی دارند و زوایای داخلی و خارجی ترانکینگ نیز بسیار حائز اهمیت است.

ترانکینگ شامل قطعات اتصالی مختلفی است و از کادرهای ماژولار استفاده می کند. این ویژگی اصلی ترانکینگ، امکان تغییر مسیر عبور کابل ها، تعداد کلید و پریزها و حتی موقعیت آنها را با سهولت فراهم می کند.

بدنه ترانکینگ در شاخه های دو متری تولید می شود و دارای شیارهای نصب پارتیشن است. پارتیشن ها مسیر عبور سیم های برق و کابل های شبکه را از یکدیگر جدا می کنند تا نویز سیم ها تداخل نسازد.

درب ترانکینگ نیز یکی از اجزای مهم است که روی هر شاخه نصب می شود. این درب ها به دو نوع سخت و نرم تولید می شوند و درب های نرم انعطاف پذیری بالایی دارند که به سهولت از بدنه جدا می شوند.

به طور کلی، ترانکینگ دارای بست های انتهایی است که برای بستن ابتدا و انتهای ترانک استفاده می شوند. از قطعات اتصال و درزگیرها برای اتصال دو ترانک به یکدیگر استفاده می شود. کادرهای ماژول نیز روی بدنه ترانک نصب شده و برای جای گیری کلید و پریزها استفاده می شوند. این کادرها در سبک های 2، 4، 6 و 8 ماژول تولید می شوند.

مطلب پیشنهادی: ترانک شبکه چیست؟ آشنایی با انواع Trunk در شبکه های کامپیوتری

نتیجه گیری

با تحلیل های انجام شده درباره ترانکینگ، به نتیجه رسیدیم که این محصول با زیرساخت قوی خود، تاثیر مثبتی در کابل کشی شبکه دارد. به طور کلی، ترانکینگ ها از ایجاد نویز جلوگیری می کنند و باعث بهبود وضعیت شبکه می شوند.

در سال های اخیر، استفاده از ترانکینگ در بسیاری از ساختمان های اداری به عنوان یک ضرورت کامل محسوب می شد و همچنین نیز می شود. شما می توانید لیست ترانکینگ ها همراه با مشخصات آن ها را در سایت ما مشاهده کنید. همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با متخصصین ما در ایمن نت تماس گرفته و سوالات خود را از آنها بپرسید.

نظرات کاربران

گروههای مقالات
اطلاعات تماس

میدان فاطمی خیابان گمنام بین ششم و هفتم پلاک ۳۴ واحد ۳

02188970170 09128581120 info@imennet.net