• شنبه تا چهارشنبه 8:30-17 پنجشنبه 8:30-12:30
  • info@imennet.net
مشاوره رایگان 02188970170
سیستم امنیتی شناسایی چهره iDS-2CD8426G0F-I

سیستم امنیتی شناسایی چهره دوربین مداربسته دو لنز شناسایی چهره هایک ویژن ادعا می نماید که با استفاده از یک GPU بسیار قوی و الگوریتم های پیشرفته Deep Learning می تواند به تشخیص چهره و شناسایی دقیق افراد با سرعت و دقت بالا دست یابد. دوربین مداربسته ای که در این تست بررسی شده است دوربین iDS-2CD8426G0F-I می باشد.

در واقع دوربین مدار بسته دو لنز شناسایی چهره هایک ویژن ادعا می نماید که با استفاده از یک GPU بسیار قوی و الگوریتم های پیشرفته Deep Learning می تواند به تشخیص چهره و شناسایی دقیق افراد با سرعت و دقت بالا دست یابد.
دوربین مداربسته ای که در این تست بررسی شده است دوربین iDS-2CD8426G0F-I می باشد.

  • آیا این دوربین چهره افرادی را که از مقابل آن عبور می کنند از دست می دهد؟
  • این دوربین مداربسته در شناسایی چهره افراد ناموفق است؟
  • سناریوهای مختلف می تواند بر روی دقت سیستم تاثیرگذار باشد؟
  • آیا دوربین مداربسته انتخابی در شناسایی سایر اشیا به جای چهره دچار مشکل است؟
  • چه میزان از PPF برای عملکرد صحیح تشخیص چهره در این دوربین مداربسته لازم است؟

مقدمه ای بر شناسایی چهره با دوربین مداربسته

در دوربین iDS-2CD8426G0F-I اگر از تنظیمات پیشنهادی کارخانه استفاده کنیم، عملکردی موفق و قابل قبول را مشاهده خواهیم نمود. این دوربین دو لنز که توسط کمپانی هایک ویژن برای شناسایی چهره و افراد ارائه شده است، بسیار دقیق و بدون اشتباه می باشد. در طول دوره تست یک ماهه این دوربین در آزمایشگاه IPVM دوربین تمامی چهره ها را به درستی شناسایی نمود و هیچگونه خطایی در انتخاب یک فرد به جای فردی دیگر نداشت.

از جمله نکات قابل توجه در استفاده از این دوربین عملکرد عالی این دوربین مداربسته تشخیص چهره در شناسایی افراد در هنگام فعال بودن قابلیت WDR می باشد. بسیاری از دوربین های مداربسته تشخیص چهره در هنگام استفاده از قابلیت WDR عملکرد ضعیفی را دارند.

از جمله نکات ضعف این دوربین شناسایی اشیا به جای چهره می باشد. این دوربین در هنگام تست اشیا متعددی را به جای چهره تشخیص داد البته این تشخیص اشتباه منجر به شناسایی اشتباه نگردید. بدین معنی که هیچکدام از این اشیا به عنوان چهره یک فرد ثبت شده در سیستم شناسایی نشد و عملکرد شناسایی چهره دوربین کاملا مطلوب باقی ماند. مشکل دیگر دوربین در هنگام نصب دوربین مداربسته در یک مکان تاریک می باشد، در این حالت عملکرد دوربین مداربسته iDS-2CD8426G0F-I به شدت کاهش می یابد.

مطلب پیشنهادی: سیستم های نظارت تصویری در مدارس

نکات کلیدی در دوربین مداربسته شناسایی چهره

• بدون خطا در شناسایی افراد:

در دوره تست یک ماهه این دوربین مداربسته تشخیص چهره هیچگونه اشتباهی در شناسایی یک فرد به جای فرد دیگری نداشته است. در پایگاه داده این دوربین 100 چهره ثبت شده بود.

• عملکرد عالی در WDR:

در حالتی که دوربین در مقابل یک پنجره آفتابگیر قرار داده شد، عملکرد تشخیص چهره و شناسایی افراد در دوربین بسیار قابل توجه و دقیق بود و هیچگونه کاهشی نسبت به شرایط عادی نداشته است. این در حالی است که در سایر سیستم های شناسایی چهره مانند داهوا، AnyVision یا VerKada در چنین شرایطی دارای مشکلات بسیار می باشیم.

• شناسایی برخی از اشیا به جای چهره افراد:

اشیایی که در صحنه تصویر برداری شده این دوربین مداربسته بودند مانند جعبه یا حتی برخی از سطوح به عنوان چهره تشخیص داده می شدند. هیچ راهی برای حذف این چهره های اشتباه در سیستم وجود ندارد مگر آنکه اقدام به حذف آنها از صحنه تصویر برداری نماییم.

• از دست دادن چهره ها در محیط های تاریک و یا در استفاده از IR:

در یک صحنه تاریک و یا دید در شب با نور کمتر از 0.01 لوکس تقریبا از هر 6 چهره یک چهره را به صورت کامل از دست می دادیم.

بیشتر بخوانید: انتخاب دوربین مداربسته

• مشکل تنظیمات Exposure:

در صورتی که برای عملکرد بهتر در محیط های تاریک تنظیمات Exposure را تغییر می دادیم تا بتوانیم تصویر بهتری را دریافت کنیم، در زمانی که نور محیط به اندازه کافی زیاد می شد و نور به میزان قابل قبولی می رسید، تصویر دریافتی دارای درخشندگی (Over Exposure) می شد.

• تنظیمات دوربین برای عملکرد در فواصل کم توصیه می شود:

در صورتی که از تنظیمات پیشنهادی برای دوربین استفاده کنیم که به میزان 40 پیکسل (فاصله مابین مردمک های چشم) تنظیم شود، فاصله محدوده تشخیص در حدود 10 متر خواهد بود، در این حالت PPF مابین 94 تا 104 می باشد.

• تشخیص عکس به جای چهره:

استفاده از یک عکس به جای چهره فرد می تواند در این دوربین تشخیص چهره موجب شناسایی عکس به جای فرد شود.

عملکرد دوربین در مقابل هم رده خود در داهوا

دوربین مداربسته شناسایی چهره هایک ویژن عملکرد بهتری را در مقابل دوربین مداربسته شناسایی چهره داهوا ارائه می دهد.
در حالی که دوربین شناسایی چهره داهوا در طی دو هفته بررسی چندین بار یک فرد را به جای فرد دیگری تشخیص داد. دوربین مداربسته شناسایی چهره هایک ویژن به هیچ وجه در طی یک ماه تست خود دچار چنین مشکلی نشد. همچنین در صورتی که نور محیط کم شود به صورتی که کمتر از 1 لوکس نور در محیط وجود داشته باشد، دوربین مداربسته شناسایی چهره هایک ویژن عملکرد مناسبی را با استفاده از IR تعبیه شده در خود ارائه می دهد. در حالی که دوربین مداربسته شناسایی چهره داهوا از این قابلیت پشتیبانی نمی کند.
به هرحال در تست انجام شده دوربین مداربسته شناسایی چهره داهوا دارای مشکل تشخیص اشیا به جای چهره نبود. از لحاظ قیمت نیز قیمت دوربین مداربسته هایک ویژن 2.200 دلار می باشد در حالی که دوربین داهوا 1.200 دلار است.

مطلب پیشنهادی: دوربین مداربسته بهتر است یا دزدگیر اماکن؟

عملکرد دوربین در مقابل راهکار شناسایی چهره AnyVision

اولین نکته در نظر گرفتن قیمت است که در مورد هایک وِیژن بسیار کمتر است. در AnyVision شما بایستی به ازای هر کانال 2.500 دلار هزینه پرداخت کنید. این درحالی است که بایستی هزینه خرید دوربین مداربسته تحت شبکه، سرور، دستگاه های ذخیره ساز و سایر سخت افزارها را نیز در نظر داشته باشید. همچنین دوربین شناسایی چهره هایک ویژن در استفاده از WDR و IR بسیار بهتر از راهکار AnyVision عمل می کند. این موضوع حتی در زمان هایی که از دوربین های با کیفیت بسیار بالا از برندهای بزرگ مانند Axis و Bosch استفاده نمودیم کاملا مشهود بود.

این راهکار نیز همانند دوربین داهوا نسبت به هایک ویژن در زمینه عدم تشخیص اشیا به جای چهره توانمندی بهتری را ارائه می دهد. همچنین در صورتی که یک شی در این دوربین به جای چهره تشخیص داده شود می توان آن را برای عدم تشخیص در آینده از سیستم حذف نمود.

قیمت دوربین مداربسته شناسایی چهره

دوربین مداربسته شناسایی چهره هایک ویژن با پارت نامبر iDS-2CD8425G0F-I را می توانید در اینترنت با قیمت 2.200 دلار خریداری نمایید.

بررسی ظاهری و فیزیکی دوربین مداربسته شناسایی چهره

این دوربین مداربسته از نظر ظاهری به صورت قابل توجهی دارای ظاهری متفاوت نسبت به سایر دوربین های مداربسته موجود در بازار می باشد. قسمت اصلی و بالایی دوربین دارای دو لنز و سنسور است. که با یک پایه به باکس پشتی که شامل کانکتورها می باشد متصل شده است.

شناسایی چهره بدون تشخیص اشتباه

در حالی که تعداد 100 تصویر چهره در پایگاه داده تست خود ثبت کرده بودیم، در طی دوره یک ماهه تست مشکلی از لحاظ تشخیص اشتباه مشاهده نشد. توانایی شناسایی چهره در طول دوره تست سالم بودن دوربین مداربسته بسیار زیاد بود. توانایی سیستم در شرایط مختلف مانند استفاده از WDR، IR، محیط های تاریک و مشاهده چهره از زوایای مختلف سنجیده شده است.

فاصله تشخیص کم با دقت بالا

بر اساس تنظیمات پیشنهادی شرکت هایک ویژن برای عملکرد صحیح سیستم، بایستی دوربین به گونه ای نصب شود که در فاصله مورد نظر برای شناسایی چهره، در تصویر ثبت شده حداقل 40 پیکسل مابین مردمک های چشم سوژه تصویر برداری شده باشد. اگر این تنظیمات و موقعیت نصب رعایت شود در دوربین iDS-2CD8426G0F-I هیچگونه خطایی مشاهده نخواهد شد. این دوربین مداربسته زاویه دید 90 درجه را نمایش می دهد، که با توجه به نیاز 40 پیکسلی حداکثر فاصله برای عملکرد صحیح دوربین 3 الی 4 متر می باشد. به همین دلیل استفاده از این دوربین برای تشخیص و شناسایی چهره در فواصل دورتر توصیه نمی شود.

بیشتر بخوانید: EXIR در دوربین مداربسته چیست؟ (فناوری مادون قرمز هایک ویژن)

کاهش دقت عملکرد شناسایی چهره در فواصل دورتر

در هنگامی که از این دوربین مداربسته جهت شناسایی چهره در فواصل طولانی تر استفاده می کنیم، درصد شباهت در فواصل دورتر تا 50-60 درصد کاهش پیدا می کند. در حالی که درصد شباهت چهره در فاصله های نزدیک تر تا 95 درصد می باشد. البته باید اشاره شود که همچنان با وجود کاهش درصد شباهت هیچگونه شناسایی اشتباهی در فاصله دور نیز مشاهده نشد.

نویسنده : محمد مصباح
نظرات کاربران

گروههای مقالات
اطلاعات تماس

میدان فاطمی خیابان گمنام بین ششم و هفتم پلاک ۳۴ واحد ۳

02188970170 09128581120 info@imennet.net