• شنبه تا چهارشنبه 8:30-17 پنجشنبه 8:30-12:30
  • info@imennet.net
مشاوره رایگان 02174391800
7 نکته کلیدی برای انتخاب دیتاسنتر Data Center و اتاق سرور Server Room

یکی از چیزهای که باید بدانیم اینست که، در سالهای آینده ترابایتی از داده های جمع آوری، ذخیره و طبقه بندی شده در شبکه همه صنایع موجود خواهد بود و این داده ها مانند سوختی هستند که باعث کار کردن اینترنت می شوند. فارغ از اینکه آیا این اطلاعات مربوط به سازمان شما یا مشتری شماست، نحوه رفتار و مدیریت اطلاعات مانند ذخیره سازی، امنیت و دسترسی آسان یک اولویت است. سهل انگاری در وقفه های مکرر و خرابی و عیب یابی شبکه ، دیگر برای سازمانها و مجموعه ها قابل گذشت و توجیه نخواهد بود.
این همان جاییست که مراکز داده Datacenter نقش مهمی را ایفا می کنند.

از نگاه مشتری یا خریدار یا بازدید کننده که با استفاده از فشردن کلید یک صفحه کلید و یا لمس صفحه نمایش گوشی هوشمند خود در حال دسترسی به اطلاعاتی است که در یک دیتاسنتر Datacenter نگهداری می شود قطعا دیتاسنتر Datacenter مناسب، کلید رشد کسب و کار و مقیاس پذیری است. یک خطای 404 یا پیام Database Not Found می تواند تنها تفاوت بین یک مشتری شاد و یک مشتری قبلی و از دست رفته باشد.

ملاحظات هنگام انتخاب دیتاسنتر Datacenter

مراکز داده Datacenters در تمام اشکال و اندازه ها وجود دارند. دیتاسنتر ای ایده آل برای کسب و کار شما، تا حد زیادی بستگی به ماهیت و شرایط خاص عملیات و کارهای روزمره شما دارد. با این حال، یک لیست کلی از نکات کلیدی برای بهره برداری و راه اندازی یک دیتاسنتر Datacenter مطمئن به صورت کلی وجود دارد
این راهنمای کوتاه کمک میکند تا با اطلاعات کسب شده بتوانید تصمیمی آگاهانه برای گزینه هایی برای طراحی دیتاسنتر خود بگیرید.

مطلب پیشنهادی: نصب و راه اندازی شبکه های درون سازمانی

1- مکان Location

مهمترین عاملی که بیشترین وزن را در این نکات دارد،انتخاب مکان دیتاسنتر شما است. در بسیاری از کسب و کارها یا دیتاسنتر داخل سازمان و یا دیتاسنتر خارج از سازمان انتخاب میشود که هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند و همچنین ملاحظاتی در خصوص هزینه های مربوطه دارند به عنوان مثال، با راه اندازی دیتاسنتر درون سازمانی، شما مطمئن هستید که سرور شما در حیاط خلوت خود نشسته است.

با این حال، به یاد داشته باشید که باید هزینه های مربوط به نیازهای نگهداری و پشتیبانی دیتاسنتر را پرداخت کنید.

برای دیتاسنتر های خارج از سایت، این مسئله اهمیت پیدا میکند که آیا کارکنان IT شما به راحتی می توانند از دیتاسنتر بازدید کنند و بعد از آن دسترسی به برق مطمئن و مناسب وجود دارد. همچنین باید بررسی کنید که مکان انتخابی برروی و یا در کنار گسلهای زلزله نباشد و در صورتی که ارتباطات دیتاسنتر از زمینهای باز عبور میکند برای امنیت و پایداری آن چه مواردی محاسبه و مد نظر قرار گرفته شده است.

2- قابلیت اطمینان Reliability

منابع تامین برق چقدر قابل اطمینان هستند؟ آیا ژنراتورهای کافی وجود دارند تا بتوانند نیروی برق مورد نیاز پشتیبان را سریع تامین کنند؟ در مورد سیستم های خنک کننده چه مواردی را تدارک دیده اید؟
در نظر داشته باشید که سرورها مقدار قابل توجهی گرما تولید می کنند و خنک سازی ناکافی تقریبا همیشه باعث خرابی و مشکلات سخت افزاری برای آنها می شود. مهمتر از همه اینکه آیا سیستم های افزونگی redundant وجود دارد که بتوانند در شرایط اضطراری عملیات مستمر و سرویس دهی بی وقفه Availability را تضمین کنند؟

رجوع شود به مقاله :

سیستم سرمایش اتاق سرور

خنک سازی دیتا سنتر

3- امنیت Security

بسیاری از شرکت ها رویه هایی را برای بالا بردن امنیت سایبری خود به کار می گیرند. اساسا این به معنای حفاظت از دیتاسنتر ی خود از حملات اینترنتی مخرب است.
امنیت فیزیکی نیز به اندازه امنیت سایبری مهم است. داده ها باید از تهدیدات فیزیکی مانند سرقت، تخریب و دسترسی غیر مجاز محافظت شود. بنابراین، عاقلانه است که در منابع امنیت فیزیکی مانند پرسنل امنیتی، نظارت تصویری و زیرساخت حفاظتی سرمایه گذاری کنید.

4- ظرفیت خدمات شبکه Network Services Capacity

اغلب کارایی یک دیتاسنتر فقط می تواند به خوبی طراحی زیرساخت شبکه آن باشد. متغیرهایی مانند قابلیت اطمینان شبکه (network reliability)، سرعت و حتی امنیت مواردی هستند که به شما سرنخی می دهند تا متوجه شوبد دیتاسنتر با چه استحکام و قدرتی ساخته شده است. همیشه یک معیار مناسب انتخاب دیتاسنتر صحیح این است که دارای ظرفیت فیبر مناسب برای نیازهای فعلی و آینده باشد.

شرکت های مخابراتی ارائه دهنده سرویس های دیتاسنتر اشتراکی، به سبب شبکه خود، گزینه های ذاتی خوبی هستند. همانطور که کسب و کار شما رشد می کند، لازم نیست نگرانی در مورد پهنای باند بیشتر یا فضای ذخیره سازی داده ها داشته باشید زیرا این شرکت ها به راحتی می توانند ظرفیت های موجود در شبکه خود را به شما ارائه دهند.

یکی از بزرگترین مزیت های فضای مرکزداده اشتراکی قابلیت اتصال به شبکه های دیگر است. این که آیا می خواهید با شرکا، توزیع کنندگان یا حتی رقبای خود برای بررسی بیشتر با هم ارتباط برقرار کنید، اتصال می تواند برای کسب و کار شما ارزش مهمی داشته باشد. قبل از انتخاب، در مورد گزینه های ارتباطی موجود بررسی لازم را انجام دهید. آیا سرویس دهنده بی طرف است؟ و اینکه آیا آنها دارای مجموعه بزرگ مشتریان هستند که در حال حاضر با یکدیگر ارتباط دارند؟

همچنین بخوانید : چرا خرید رک شبکه یک ضرورت است و نه یک انتخاب است؟

5- انعطاف پذیری و مقیاس پذیری Flexibility and Scalability

برای کسب و کارها اینکه در طول یک روز، هفته یا ماه نیازهای سریع در حال تغییر داشته باشند چیز غیر منتظره و غیر معمولی نیست. به همین دلیل، مهم است که دیتاسنتر ای را انتخاب کنید که به راحتی امکان انعطاف پذیری در سرویس دهی را بسته به آنچه که در هر زمان خاصی از کسب و کار شما مورد نیاز است فراهم کند .
از لحاظ مقیاس پذیری، رشد برای هر سازمان اجتناب ناپذیر است. با ثروت اطلاعاتی که در طول سال ها جمع آوری کرده اید، انتخاب یک دیتاسنتر مقیاس پذیر به شما امکان می دهد تا برای نیازهای روز افزون کسب کارتان مجبور به خلاصه سازی و حذف و کوچک کردن منابعتان نشوید.

6- پشتیبان اضطراری Emergency Backup

یکی از مهمترین موارد کلیدی قابلیت پاسخگویی و پیش بینی های دیتاسنتر برای انواع شرایط اضطراری و اورژانسی است. دیتاسنتر که انتخاب می کنید باید بتواند به صورت پیوسته و بدون تاثیر پذیری از چیزی مثل بروز بلایای طبیعی و حوادث، عملیات و کار خود را انجام دهد. برای مقابله با این شرایط، یک سیستم پشتیبان اضطراری (Emergency Backup) قوی شامل سیستمهای اعلام و اطفاء حریق، ژنراتورهای برق و سیستم های جایگزین (Redundant) برای تداوم کار و سرویس دهی مناسب با وجود شرایط اضطراری لازم و ضروری است.

مطلب پیشنهادی: KASPERSKY  امن سازی ماشین مجازی و دسکتاپ مجازی با محصول جدید

7- شهرت و اعتبار Reputation

بین شهرت و اعتبار شرکتهای سرویس دهنده مراکز داده و تصویر آنها در دنیای کسب و کار تفاوت زیادی وجود دارد . شما باید اطمینان حاصل کنید که، حقیقت را در مورد کیفیت خدماتی که ارایه می دهند میشناسید و میدانید که صرفا معروف بودن یک مجموعه دلیل کافی و مناسب برای سرویس خوب نیست.

خبر خوب این است که این روزها شما می توانید به راحتی به بررسی پیشینه شرکتهای ارائه دهنده خدمات دیتاسنتر بپردازید. هیچ سایت دیتاسنتر ی کامل نیست، اما با کمی تحقیق، شما می توانید تصویر مورد نیازتان را از طریق توصیفات آنلاین و بازخورد مشتریان قبلی در خصوص شهرت و اعتبار آنها بدست آورید. از این طریق خواهید توانست سرویس دهنده ای را که به بهترین شکل نیازهای شما را پوشش میدهد پیدا کنید.

حال اقدام کنید

صحبت از نیازهای کسب و کار، ما را به چند راهی انتخاب میکشاند. قبل از اینکه به دنبال یک دیتاسنتر باشید، با تیم خود بنشینید و نیازهای خاص سازمان خود را شناسایی کنید.
با توجه به متغیرهایی که در بالا ذکر شد، می توانید انتخاب های خود را محدود کنید و امیدوارم که به شما در پیاده سازی و یا پیدا کردن دیتاسنتر ای مناسب برای نیازهای مجموعه و شرکتتان کمک کند. همچنین می توانید از خدمان و تجربیات همکاران ما در شرکت ایمن شبکه هوشمند در خصوص مشاوره، طراحی، پیاده سازی و راه اندازی دیتا سنتر و همچنین پشتیبانی اتاق های سرور و مراکز داده بهرمند شوید.

نظرات کاربران

گروههای مقالات
اطلاعات تماس

میدان فاطمی خیابان گمنام بین ششم و هفتم پلاک ۳۴ واحد ۳

02174391800 09128581120 info@imennet.net