• شنبه تا چهارشنبه 8:30-17 پنجشنبه 8:30-12:30
  • info@imennet.net
مشاوره رایگان 02188970170

5 مشکل رایج در سرور و دیتاسنتر و تأثیر آن‌ها بر عملکرد شبکه

مشکلات سرور می‌تواند ناشی از سخت‌افزار داخلی و خارجی باشد. باید به طور کامل با این مسائل رایج و سیاست‌هایی که برای نگهداری و پیشگیری منظم اتاق سرور در نظر گرفته شده است؛ آشنا شوید تا بتوانید به بهترین شکل عیب‌ یابی سرور و دیتاسنتر را انجام دهید.
فناوری بی‌نقص نیست، اما تعمیر و نگهداری منظم اتاق سرور و نظارت به آن کمک می‌کند تا حد ممکن بهتر کار کند. این امر به‌ویژه در مورد سخت‌افزار سرور صادق است که طبق گفته مؤسسه Uptime ، 80 درصد از کل مشکلات سرورهای سازمان‌ها مربوط به مرکز داده است.
اگر درباره مسائل مربوط به عیب‌یابی سرور کنجکاو هستید، در اینجا پنج مورد از رایج‌ترین مشکلات سرور و نحوه جلوگیری یا حل آن‌ها را توضیح داده‌ایم. عواملی فراتر از خود سرور مانند راه‌اندازی امکانات، نگهداری دما، دسترسی به برق و شیوه های کابل‌کشی وجود دارند که می‌توانند مشکلاتی را ایجاد کنند.

1. قطع برق جهت عیب‌ یابی سرور و دیتاسنتر

نوسانات برق به دلیل شرایط آب‌وهوایی شدید، زیرساخت‌های الکتریکی ضعیف در داخل یا خارج از اتاق سرور، یا خاموشی به دلیل مصرف زیاد برق مشکل‌ساز است. مشکل بر سرورهایی که مشکل برق دارند می‌توانند باعث مشکلات کاربران نهایی مانند کاهش بهره‌وری و افزایش کار در مرکز داده شوند. کارکنان با دستگاه‌هایی که تحت بارهای سنگین قرار می‌گیرند مجبور هستند هر زمان قدرت از سطح قابل‌قبول کمتر می‌شود راه‌اندازی مجدد انجام دهند. که در نتیجه این کار سبب افزایش مشکلات می‌شود.

برای جلوگیری از خرابی در زمان عیب‌ یابی سرور و دیتاسنتر باید منبع تغذیه بدون وقفه را در تمام امکانات خود مستقر کنید تا انتقال منابع پشتیبان را انجام دهید. تیم شما باید ژنراتورهای شخصی را در محل خریداری ، آزمایش و نگهداری کند تا سیستم‌های حیاتی را در طول این خاموشی‌ها اجرا کند. از ایمن بودن محل ذخیره سوخت اطمینان پیدا کنید و سوخت را به طور منظم از نظر آلودگی ناشی از بلایای طبیعی بررسی کنید.

2.تداخل گرد و غبار و دما

سخت‌افزار سرور و اجزای مرتبط برای عملکرد بهینه به اجزای خاصی مانند خنک‌کننده مناسب و حذف رطوبت و محافظت در برابر درجه حرارت بیش از حد نیاز دارند. عیب‌یابی سرور و دیتاسنتر از لحاظ گردوغبار و دما از مهم‌ترین مواردی است که باید بررسی شود.
اتاق‌های سرور که بیش از حد گرم یا سرد هستند ممکن است باعث خرابی سخت‌افزار شده و منجر به خرابی شود. رطوبت زیاد می‌تواند باعث خوردگی قطعات سخت‌افزاری شود. این شرایط محل کار کارکنان را ناایمن و خطرناک می‌کند؛ زیرا سخت‌افزار می‌تواند باعث ایجاد اتصال کوتاه و برق‌گرفتگی کارکنان شود.

برای جلوگیری از تأثیر عوامل محیطی بر سخت‌افزار می‌توانید یک ارائه‌دهنده خدمات مدیریت شده (MSP) را برای رسیدگی به امکانات سرور خود استخدام کنید. MSP ها معمولاً دارای امکانات و کارکنان خوبی هستند که به شما این اطمینان را می‌دهند که سرورهای شما به خوبی مراقبت می‌شوند. برای سخت‌افزارها و نرم افزارهای مرتبط با ابر می‌توانید با یک شرکت خدمات شبکه ابری یا میزبان همکاری کنید. این ارائه دهندگان دارای کارکنان، آموزش و منابع تخصصی برای ارائه خدمات فناوری اطلاعات با کیفیت بالا و در دسترس به مشاغل امروزی هستند.

3.عیب‌یابی سرور و دیتاسنتر با به‌روزرسانی منظم

عملکرد سرور با گذشت زمان از هنگام به‌روزرسانی سیستم‌عامل می‌تواند کاهش یابد . سخت‌افزار قدیمی ممکن است برای به‌روزرسانی چالش برانگیزتر باشد زیرا فروشندگان ممکن است به دلیل قدیمی شدن نرم افزارها، به‌روزرسانی آن‌ها را متوقف کنند.
سرورهایی که به کار با سیستم‌عامل قدیمی ادامه می‌دهند ، می‌توانند مشکلات عملکردی ایجاد کنند که منجر به مشکلات دیگری شود. مانند اتصالات ضعیف پایگاه‌داده یا تنگناهای پهنای باند؛ در موارد دیگر، فروشندگان فقط به‌جای برنامه‌ریزی به‌روزرسانی برای همه مشتریان، به‌روزرسانی سیستم‌عامل را در صورت درخواست مشتریان انجام می‌دهند. مشکل عدم بروز رسانی از مواردی است که باید هنگام عیب‌یابی سرور و دیتاسنتر به آن دقت کرد.
یک فرآیند به‌روزرسانی جامع می‌تواند به کارکنان شما در جلوگیری از به‌روزرسانی‌های کلی کمک کند. تیم شما باید نحوه به‌روز نگه‌داشتن همه برنامه‌ها، سیستم‌عامل و همچنین ایجاد فرایند برای دسترسی به فروشندگان خارجی را لحاظ کند.

همچنین بخوانید: تعمیر و عیب یابی شبکه

4. مسائل مربوط به پیکربندی سخت‌افزار فیزیکی

مراکز داده مستقر در مکان‌های نامناسب، مانند نزدیک خیابان‌های پرتردد، گاراژها یا مناطق در حال ساخت، می‌توانند سخت‌افزارها را تحت‌فشار قرار دهند. زیرا دائماً در معرض ارتعاش بیش از حد قرار دارند. حتی کف‌پوش ضعیف می‌تواند به درایوهای دیسک آسیب برساند؛ زیرا آن‌ها ارتعاش ناشی از پای کارکنان را از طریق قفسه‌ها به دستگاه‌ها منتقل می‌کنند.
برای عیب‌یابی سرور و دیتاسنتر در داخل تاسیسات، باید از کابل کشی درست مطلع باشید؛ زیرا کابل کشی محکم می‌تواند باعث خرابی دستگاه یا مشکلات عملکرد شود. مدیران مرکز داده باید زیپ یا بندهای Velcro را برای اتصال بهتر کابل های اتاق سرور ارائه دهند . می‌توانید مراحل نصب و حذف سخت‌افزار را توسعه دهید تا اطمینان حاصل کنید که همه دستگاه‌ها به طور مناسب و بدون آسیب کار می‌کنند.

5. نگرانی‌های مربوط به امنیت سایبری

خطای انسانی می‌تواند ناخواسته باعث خاموشی شود، مانند زمانی که یک کارمند با دسترسی نامحدود به شبکه اقداماتی را انجام می‌دهد که منجر به راه‌اندازی مجدد یا خرابی دستگاه می‌شود و در نتیجه ناخواسته کل سیستم تحت تأثیر قرار می‌گیرد؛ بنابراین هنگام بروز خطا در سرور باید خطاهای انسانی را برای عیب‌یابی سرور مدنظر داشت.

کلام آخر

در این متن با موضوعات و محتواهای حول محور عنوان عیب‌ یابی سرور و دیتاسنتر و اتاق سرور آشنا شدیم. در این میان 5 مورد از شایع‌ترین مشکلاتی که در این حوزه ممکن است با آنها روبه‌رو شوید نیز مورد بررسی قرار گرفت و به طور مفصل شرح داده شد.
عیب یابی سرور

اطلاعات تماس

میدان فاطمی خیابان گمنام بین ششم و هفتم پلاک ۳۴ واحد ۳

02188970170 09128581120 info@imennet.net