• شنبه تا چهارشنبه 8:30-17 پنجشنبه 8:30-14
  • info@imennet.net
مشاوره رایگان 02188970170

شناسایی و گزینش بهترین دیتا سنتر ها و مراکز داده ای که از تمام جوانب، مورد اعتماد باشند، نیازمند در نظر گرفتن ملاحظاتی است تا صاحبان کسب و کارها بتوانند تصمیمات مهم را در جهت تحقق اهداف خود اتخاذ کنند.

ویژگی های مهم بهترین دیتا سنتر و مراکز داده

یکی از دغدغه های اصلی سازمان ها و کسب و کارها، انتخاب بهترین زیرساخت داده‌ای برای میزبانی اطلاعات مهم و حساس است. شناسایی و گزینش بهترین دیتاسنترهای جهان که از تمام جوانب، مورد اعتماد باشند، نیازمند در نظر گرفتن ملاحظاتی خاص است تا صاحبان کسب و کارها بتوانند با خاطری آسوده و اطمینان کامل، تصمیمات مهم و حیاتی را در جهت تحقق اهداف مورد نظر خود اتخاذ کنند.

1. مدیریت بهینه فضا و ظرفیت ها

بهترین و بزرگترین دیتا سنتر ها و مراکز داده به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا حداکثر استفاده را از فضای محیطی خود ببرند و قدرتمندترین توان پردازشی، ذخیره سازی و شبکه سازی را با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی ممکن سازند. به کمک این تکنولوژی‌، تعداد سرورهای فعال در قفسه ها افزایش یافته، و با کنترل اصولی تعداد قفسه‌ها و اجرای صحیح سیستم برق رسانی، زمینه کاهش هزینه های انرژی و نگهداری فراهم می‌شود. در همین حین، بهره‌وری تجهیزات موجود در مرکز داده به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. بدین ترتیب و با افزایش تعداد قفسه ها، وسعت مراکز داده نیز به چندین برابر افزایش یافته و همین مسئله شرایط مورد نیاز را برای مقیاس پذیری فراهم می نماید.

2. مقیاس پذیری و توسعه ‌پذیری از ویژگی های بهترین دیتا سنتر و مراکز داده

در بسیاری از صنایع، مقیاس پذیری و توسعه پذیری مسئله‌ای حائز اهمیت است، و فناوری اطلاعات نیز از این قاعده مستثنی نیست. مراکز داده باید دارای زیرساخت منعطفی بوده و با رشد سریع تکنولوژی ها منطبق باشند تا امکان ارتقاء ساده و بدون دردسر سرویس‌ها، در سریع ترین زمان فراهم شود. بهترین مراکز داده باید آماده باشند تا علاوه بر تامین نیازهای فعلی در حوزه زیرساخت، جوابگوی ظرفیت‌ها و کارکردهای مورد نیاز در آینده نیز باشند.

3. سیستم سرمایشی استاندارد در دیتا سنتر و مراکز داده

پیاده سازی صحیح سیستم سرمایشی، به میزان قابل ملاحظه ای در کاهش هزینه ها و مصرف انرژی تاثیرگذار است. برای این منظور، راهکارهای گوناگونی توسط مراکز داده طراحی و بکارگیری می شوند، اما راهکاری با عنوان راهروی سرد و گرم (Hot Aisle و Cold Aisle) میزان مصرف انرژی توسط سیستم سرمایشی سرور و دیتاسنتر را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد، و این امکان به وجود می آید تا تجهیزات بیشتری در فضای کمتری کنار یک دیگر قرار گیرند. به علاوه تنظیم دمای داخلی مرکز داده مطابق با استاندارد بین‌المللی اَشرِی*، ‌سبب افزایش چشمگیر عمر و راندمان تجهیزات موجود در قفسه‌ها می‌شود.

(* ASHRAE مختصر عبارت سازمان مهندسی گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع آمریکا است. این سازمان دارای ۵۰۰۰۰ عضو متخصص ساختمان در دنیا می‌باشد و تمرکز آن روی بهره وری انرژی و کیفیت هوای درونی ساختمان، سرمایش و گرمایش و پایایی در صنعت می‌باشد.)

4. مستندات، فرایندها و دستورالعمل ها

بهترین دیتا سنتر ها و مراکز داده از دستورالعمل‌ها و فرایندهایی پیروی می‌کنند‌ که با دقت و به بهترین شکل ممکن در قالب مستندات تهیه، تدوین و تنظیم شده‌اند. این مراکز با نظارت بدون وقفه بر فعالیت‌ها، لایه های امنیتی و سطوح دسترسی‌، کیفیت حداکثری سرویس را تضمین و بر پایداری آن نظارت می‌کنند. از این رو، تعریف سیستمی استاندارد در رابطه با نحوه پیگیری و انجام فرایند عیب یابی که تحت عنوان SOP — Standard Operation Procedure معرفی می‌گردد، امری لازم و حیاتی است. تنوع و تعدد بالای سرویس‌هایی که توسط مراکز داده ارایه می‌شود، طراحی دقیق و صحیح فرایند عیب یابی دیتاسنتر و همچنین عکس العمل سریع افراد مسئول در مواقع حساس را می طلبد.

در ادامه بخوانید:

قابلیت افزونگی و پایداری در دیتا سنتر و مراکز داده

تاثیر رعایت استانداردهای دیتاسنتر بر طول عمر مشاغل و کسب و کارها

5. امنیت دیتا سنتر

دستورالعمل ها و فرایندهایی که توسط بهترین مراکز داده تدوین شده اند، با تعریف امن ترین موانع سخت افزاری و نرم افزاری، از دسترسی‌ غیر مجاز به بخش های مختلف جلوگیری نموده و در ایجاد سطوح امنیتی چند لایه‌، نقش پررنگی را ایفا می‌کنند. بهترین دیتا سنتر ها و مراکز داده، در ساختمان هایی مقاوم و مدرن پیاده سازی شده اند و محدوده فیزیکی آن ها توسط به روزترین سیستم های امنیتی محافظت می‌شود. سیستم های احراز هویت مانند تشخیص اثر انگشت و اسکن عنبیه چشم، و همچنین نظارت شبانه روزی با استفاده از دوربین مدار بسته و کنترل دقیق دسترسی‌ها با کارت های هوشمند، از جمله مهمترین این موارد هستند.

منبع

نظرات کاربران

گروههای مقالات
اطلاعات تماس

تهران خیابان فاطمی مقابل هتل لاله پلاک 267 طبقه دوم

02188970170 09194802720 info@imennet.net